Jump to content



θα ειναι το Eyefinity η νεα μεγαλη επανασταση των PC ?


sakattack1442169065

ποσο σας δελεαζει η εξτρα επιφανεια εργασιας?  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τρεις οθόνες 16:10 portrait και landscape. Οι μεγάλες οθόνες =>24" δείχνουν πολύ ψηλές όταν μπουν κάθετα και θέλουν χαμηλότερη επιφάνεια, πίσω από το γραφείο, ώστε να έρθουν στο ύψος των ματιών.

screenswidevertical1.jpg

Ένα video με 6 οθόνες.

ent added 9 Minutes and 47 Seconds later...

Η γνώμη μου πριν πάει κάποιος να αγοράσει τρεις οθόνες 1680*1050 είναι να τις δανειστεί από φίλους και να δει πόσο του κάθονται στα μάτια.

Τα 450€ πάντως για τρεις οθόνες δεν είναι εξωπραγματικό έξοδο για ένα gamer.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Καταλαβαινω αυτο που λετε για το οπτικο πεδιο και συνεχιζω να πιστευω οτι δεν λεει για παιχνιδια εκτος απο περιπτωσεις οπως flight sim κλπ.

Όπως τα λες man.

FPS, RPG, MMO, etc δεν έχουνε τέτοιο support, συν ότι ακόμα και αν είχανε ( που δεν ) δεν θα ήτανε και ότι πρέπει για το online ( για λόγους fair play ).

1-2 flight sim έχουνε την δυνατότητα αυτή.

1 way or another, αν δεν λυθεί το πρόβλημα με τα monitor frames ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να ασχοληθούνε οι game developers με multi-monitor configs πόσο μάλλον το να γίνει mainstream η φάση.

Link to comment
Share on other sites

@ent

αυτο που λες για τις οθονες καθετα, μακαρι να γινεται και να διαλεγει ο καθενας οποιο του αρεσει καλυτερα, ή οποιο βολευει ανα περιπτωση.

Ομως επειδη τα windows δεν θα ξερουν οτι προκειται για 3 οθονες, φοβαμαι μην πας να παιξεις πχ ποδοσφαιρο που λεει και ο Johndr και δεις κατι τετοιο:

-edit- ακυρο, λαθος εκανα, θα παιζει λεει κανονικα οπως γουσταρει ο καθενας, portrait ή landscape. :023:

http://www.amd.com/us/products/technologies/eyefinity/Pages/eyefinity.aspx <-παπαδες κανει...

ΥΓ

τωρα που εβαλες απο πανω το FAR CRY, δεν το συζηταω οτι στην 1η περιπτωση θα θελα να παιξω στανταρ. :003:

δεν κρατιεμαι να το δω αυτο λεμε.

.

post-11-1442175558,5678_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες man.

FPS, RPG, MMO, etc δεν έχουνε τέτοιο support, συν ότι ακόμα και αν είχανε ( που δεν ) δεν θα ήτανε και ότι πρέπει για το online ( για λόγους fair play ).

attachment.php?attachmentid=25565&stc=1&d=1252885402

Crysis @ 24:9

left4dead.jpg

Anandtech: Left 4 Dead in a 3 monitor configuration, 7680 x 1600 (δηλ 45:9) -> ετσι ακριβως ελεγα να παιζει καποιος

dirt2resolution.jpg

22:9

eyefinity3.jpg

Eυτυχως που δεν εχουν support τα παιχνιδια για τετοιο wide. :003:

Το επιχειρημα για το fairplay παντως τα σπαει :033:

post-11-1442175558,5949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα με τα παιχνίδια.

Επιλέγουμε μια ανάλυση και η κάρτα γραφικών θα δείξει την εικόνα σε όλες τις οθόνες σαν να ήταν μια.

Ένα παιχνίδι που υποστηρίζει για παράδειγμα 1920Χ1200 ανάλυση, θα παίξει σε όλη την ενιαία οθόνη, όπως θα έπαιζε σε μια οθόνη 1920Χ1200 ένα παιχνίδι με ανάλυση 640Χ480.

Βασικά αυτό που μετράει είναι η αναλογία που επιλέγουμε να παίξουμε, πχ 16:10, 16:9, 4:3 κτλ. Το πολύ πολύ, να αφήσει μαύρες περιοχές δεξιά και αριστερά ένα παιχνίδι και σε περίπτωση που δεν υποστηρίζει μεγάλη ανάλυση, να φαίνεται πιξελάτο. Κατά τα άλλα θα κάνει scaling ώστε να καλύψει είτε το ύψος είτε το πλάτος των οθονών.

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=25565&stc=1&d=1252885402

Crysis @ 24:9

left4dead.jpg

Anandtech: Left 4 Dead in a 3 monitor configuration, 7680 x 1600 (δηλ 45:9) -> ετσι ακριβως ελεγα να παιζει καποιος

dirt2resolution.jpg

22:9

eyefinity3.jpg

Eυτυχως που δεν εχουν support τα παιχνιδια για τετοιο wide. :003:

Το επιχειρημα για το fairplay παντως τα σπαει :033:

Δεν μου αρέσει να γίνομαι ειρωνικός αλλά αφού το επεδίωξες...

RESOLUTION SUPPORT = OK

Το ότι στα resolution αυτά ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ( ΟΠΟΥ ΘΕΣ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΞΙΑ, ΠΑΝΩ, ΚΑΤΩ ) ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ "ΚΑΝΟΝΙΚΗ Single Monitor Resolution" = NO

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει να γίνομαι ειρωνικός αλλά αφού το επεδίωξες...

RESOLUTION SUPPORT = OK

Το ότι στα resolution αυτά ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ( ΟΠΟΥ ΘΕΣ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΞΙΑ, ΠΑΝΩ, ΚΑΤΩ ) ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ "ΚΑΝΟΝΙΚΗ Single Monitor Resolution" = NO

στην εικονα του Left 4 Dead και του grid2 δηλ εσυ τι βλεπεις?

αμα εβλεπες 16:9 ξεχειλωμενο ωστε να χωρεσει στο 22:9 και στο 45:9 που ειναι εκει οι αναλυσεις, θα εβλεπες ενα χερι-κουπι με οπλο-στυλο που θα ξεχειλιζε και στις πλαινες οθονες

θα εβλεπες το αμαξι σαν στυλο μακροστενο.

το Left 4 Dead ειναι ενδεικτικοτατο. κανονικα βλεπεις μονο τη μεσαια οθονη περιπου. Φαινεται αυτο απο το που και πως ειναι τα χερια με το οπλο. Οι 2 πλαινες εχουν ξεκαθαρα εξτρα πεδιο προς το πλαι.

Link to comment
Share on other sites

RESOLUTION SUPPORT = OK

Το ότι στα resolution αυτά ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ( ΟΠΟΥ ΘΕΣ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΞΙΑ, ΠΑΝΩ, ΚΑΤΩ ) ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ "ΚΑΝΟΝΙΚΗ Single Monitor Resolution" = NO

Από περιέργεια και μόνο να κάνω μια ερώτηση. Αν το είχε παρουσιάσει η NVidia.... θα συνέχιζες να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις? Άν στήσεις home cinema στο σπίτι σου πάρε μια 4:3 TV. :021:

Link to comment
Share on other sites

στην εικονα του Left 4 Dead και του grid2 δηλ εσυ τι βλεπεις?

αμα εβλεπες 16:9 ξεχειλωμενο ωστε να χωρεσει στο 22:9 και στο 45:9 που ειναι εκει οι αναλυσεις, θα εβλεπες ενα χερι-κουπι με οπλο-στυλο που θα ξεχειλιζε και στις πλαινες οθονες

θα εβλεπες το αμαξι σαν στυλο μακροστενο.

το Left 4 Dead ειναι ενδεικτικοτατο. κανονικα βλεπεις μονο τη μεσαια οθονη περιπου. Φαινεται αυτο απο το που και πως ειναι τα χερια με το οπλο. Οι 2 πλαινες εχουν ξεκαθαρα εξτρα πεδιο προς το πλαι.

Αν δεν κάνω λάθος προηγουμένως είχες γράψει σε αυτό ή σε άλλο thread ότι ΔΕΝ παίζεις games, οπότε γιατί επιμένεις σε κάτι που δεν μπορεί να είσαι καθόλου σίγουρος ?

Άλλωστε δεν απέχουμε πολύ από το να το δούμε στην πράξη, κάποιος θα πάρει μια κάρτα, και θα δούμε single monitor vs multimonitor στο L4D, GRID, κλπ αν έχει ή δεν έχει διαφορά στο τι βλέπεις ;)

Από περιέργεια και μόνο να κάνω μια ερώτηση. Αν το είχε παρουσιάσει η NVidia.... θα συνέχιζες να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις? Άν στήσεις home cinema στο σπίτι σου πάρε μια 4:3 TV. :021:

Δεν πα να το έβγαζε και ο Jesus Christ, όσο υπάρχει το θέμα με τα monitor frames είναι ΓΤΠ όσον αφορά το gaming.

p.s. Καλό 1080p projector έχω με μεγάλο πανί για τις ταινίες μου και που και που κανά PES με φίλο, δεν χρειάζομαι ούτε θα πάρω ποτέ 4-5 οθόνες για να παίζω στο PC... :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν πα να το έβγαζε και ο Jesus Christ, όσο υπάρχει το θέμα με τα monitor frames είναι ΓΤΠ όσον αφορά το gaming.

p.s. Καλό 1080p projector έχω με μεγάλο πανί για τις ταινίες μου και που και που κανά PES με φίλο, δεν χρειάζομαι ούτε θα πάρω ποτέ 4-5 οθόνες για να παίζω στο PC... :D

Αυτό για τα monitor frames το έχω γράψει ήδη στο πρώτο μου post και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. :045:

Τώρα το p.s. αν το πάρω της μετρητής σημαίνει ότι δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάμε. :031:

Link to comment
Share on other sites

@sakattack πρόσεξε λίγο την 3η οθόνη της 4ης φωτογραφίας. Τα χρώματα μου φαίνονται λίγο διαφορετικά από τις άλλες 2, γωνία θέασης να υποθέσω;

H Eizo όλο και κάτι θα βγάλει για να καλύψει τα κενά μεταξύ οθονών, ήδη έχει μεγάλη γκάμα σε οθόνες με μικρό κενό.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια..σας αρεσει αυτο που σας κοβει το αμαξι στην συγκεκριμενη περιπτωση...τι να το κανω να βλεπω πιο πολυ...ειλικρινα...Δεν ξερω ισως αμα το δω live να αλλαξω γνωμη αν και οσες φορες εχω δει αναλογα setups δε μου αρεσε.Για desktop μετραει...το ειπαμε και στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.