Jump to content



θα ειναι το Eyefinity η νεα μεγαλη επανασταση των PC ?


sakattack1442169065

ποσο σας δελεαζει η εξτρα επιφανεια εργασιας?  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

γιατι?

ειναι cheat το να εχεις οθονη 16:9 (πχ 1920*1080) με FOV=1,77, σε σχεση με εναν που εχει 5:4 (πχ 1280*1024) με FOV=1,25 ?

ειναι cheat να εχεις ping 30 και ο αλλος 200 ?

ειναι cheat να εχεις mouse & keyboard υψηλης ακριβειας των 100+ Ε με κουμπια λειτουργιων?

ειναι cheat να παιζεις σε 1024*768 με μηδεν φιλτρα για να εχεις 300FPS ?

το eyefinity πόσο fov εχει? Δεν έχει τεράστια διαφορά από 22" μονή οθόνη? http://www.widescreengamingforum.com/fovcalc.php Το ping/lag είναι αστάθμητος παράγοντας και ενώ εξαρτάται από χίλια μύρια πράγματα (απόσταση από dslam, τύπος dslam, καλωδιώσεις κ.λ.π.), δεν το αλλάζεις μόνος σου! Τα gaming equipment δεν κάνουν τον καλό παίχτη, ελάχιστα προσφέρουν. Τα settings είναι στο χέρι του καθενός να τα διαχειριστεί και επομένως δεν είναι cheat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Mερικα captions απο διαφορα games, πως φαινεται το FOV

(δεν ειναι και οι καλυτερες αλλα δεν ειναι κι ευκολο να παιζεις και να προσπαθεις να παρεις caption)

Bioshock

2hd4hvn.jpg

BFBC2

2ee8m6w.jpg

COD WaW

28w30c8.jpg

Dirt2

2ih110m.jpg

CoH

xpts3.jpg

HAWX

iopxdx.jpg

1x6vn.jpg

eb2e6s.jpg

CoD BlackOps

15z1jx1.jpg

1zoj2mt.jpg

9rprb6.jpg

2r5gcn9.jpg

10hpuvs.jpg

1zmhwr9.jpg

dglbt3.jpg

rvin9x.jpg

ixtbhf.jpg

24ybr6w.jpg

bgpezq.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειμαι με την 5850, σε PhenomII X4 965 - 4GB DDR3 1333 , ολα default

οι οθονες ειναι 3 22αρες 1680*1050, δηλ 5040*1050

(ενω αν ηταν full ΗD θα πηγαινε στα 5760)

τις εβαλα βασικα γιατι δεν χωραγαν στο γραφειο μου μεγαλυτερες, και γιατι τις 2 τις ειχα ηδη και απλα πηγα και αγορασα μια 3η μετχ

Οποτε δηλ δεν μου κοστισε παρα ελαχιστα να το κανω.

απλα επειδη η 3η ειναι αλλο μοντελο, δεν με αφηνει η χαζο-ΑΤΙ να κανω bezel correction, ενω οι αναλυση και το μεγεθος ειναι ιδια.

Τελειως βλακεια τους αυτο. Ας το αφηναν ελευθερο και ας καθομουν εγω να προβληματιστω για το πως θα το κανω.

Τεσπα, στην πραξη δεν παιζει ρολο, διοτι το ματι δεν επικεντρωνεται εκει.

μια ιδεα απο frames μπορεις να παρεις πανω δεξια σε καθε screenshot, απο οτι δειχνει ingame το FRAPS ;)

Η γενικη αισθηση ειναι οτι "ανοιγει το ματι σου". :)

Δεν ειναι οτι αριστερα και δεξια σου ειναι ακρως απαραιτητο αυτο που βλεπεις παντα, αλλα οτι υπαρχει εκει οπως και στην πραγματικοτητα.

Πχ οταν οδηγεις στα αληθεια, υπαρχει και το αριστερο τζαμι και το δεξι ακρο του παρπριζ και το δεξιο τζαμι, δεν τους δινεις σημασια, αλλα ενιοτε κατι μπορει να τραβηξει την προσοχη σου, και επισης για δοκιμασε να οδηγησεις με παρωπιδες. Θα μπορεις αλλα να δουμε αν θα σου αρεσει η αισθηση. :003:

Επισης, οπως ειπα τα bezels δεν ενοχλουν, κατα τον ιδιο τροπο που δεν σε ενοχλουν οι κολωνες του παρπριζ οταν οδηγεις :)

και αν ειχα 23-24αρες πιστευω θα ηταν ακομα πιο ανυπαρκτα.

Επισης ενιοτε μπορει οντως να βλεπεις και κατι σημαντικο, οπως επιτηδες εχω βαλει μερικα CoD screenshots, oπου κοιτας ή πυροβολας καποιον και αντιλαμβανεσαι οτι στα αριστερα σου ρχεται και καποιος αλλος που σου ριχνει. Τον βλεπεις και θα γυρισεις αυτοματα να κεντραρεις σε αυτον, δεν θα ψαχνεις να δεις απο που σου ριχνουν.

Το ξαναλεω οτι αυτο δεν ειναι ο κανονας, το αντιθετο, γιατι τα περισσοτερα παιχνιδια δεν εχουν ανοιχτο τεραιν. (Δεν εβαλα ακομα και καθολου Stalker ή Oblivion που εκει θα εχει πιο μεγαλη σημασια).

Αλλα ειναι η αισθηση πιο κοντα στο πως στα αληθεια βλεπουμε.

Ειδικα οσο περναει ο καιρος και τα νεα παιχνιδια λαμβανουν υπόψιν τους οτι πολλοι gamer πλεον εχουν eyefinity.

Απο την αλλη, μερικα παλια παιχνιδια ή και μερικα νεα απο κατασκευαστες της κονομας (EA) δεν το υποστηριζουν και σου σπανε τα νευρα.

ή επισης καποια πολυ βαρια οπως το metro 2033 δεν τα σηκωνει η καρτα σε τετοια αναλυση.

Εκει μου λειπει η 24αρα 1920*1080 που ειχα.

Επισης στα windows μπορει να ειναι εντυπωσιακο, αλλα δεν ειναι και το βολικοτερο

Εκει βολευει καλυτερα να εχεις extended desktop (μια αλλαγη που γινεται πολυ ευκολα απο τον driver) και επισης μου λειπει η πιο μεγαλη που ειχα.

Γενικα θα ελεγα οτι αξιζει τον κοπο κανεις να το δοκιμασει εστω, αν μπορει να βρει φτηνα οθονες.

Αν σκοπευει να το φτιαξει καλα και εχει λεφτα και χωρο, σιγουρα νομιζω οτι με 24αρες ή εστω 23αρες 1920*1080 θα ειναι πιο καλα για οταν θα δουλευει σε μια οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον, τραβηξα και ενα βιντεακι την ωρα που παιζω στο γραφειο μου.

Το ανεβασα στο youtube, αλλα ενω η αναλυση του ηταν καλυτερη, ανεβηκε μονο με 640*360.

Τεσπα, μια ιδεα παιρνει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

διαπιστωσα οτι πλεον η ΑΜD στους τελευταιους drivers εχει bezel compensation ακομα και οταν εχεις διαφορετικες οθονες,

κατι για το οποιο την εκραζα παλιοτερα που δεν το ειχε.

και κλασσικα, τωρα που το εχει ειδα οτι δεν ειχε και πολυ νοημα να το χρησιμοποιησω, εχω βολευτει με το στησιμο που εχω κανει μονος μου στα μονιτορ...

τεσπα, καθε προσθηκη και διορθωση ευπροσδεκτη.

attachment.php?attachmentid=27192&stc=1&d=1324737997

post-11-1442175684,6765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι θα πρεπει να εχουν τραγικα διαφορετικο για να καταλαβεις διαφορα, πραγμα δυσκολο, μιας και εδω και πολλα χρονια ολες οι ΤΝ ειχαν πολυ μικρο response time.

Δεν ξερω τι οθονη εχεις ηδη και πως σκοπευεις να κινηθεις.

Να σου πω παντως εγω πως το εκανα, ειχα μια 24αρα και την ανταλλαξα με δυο 22αρες (1680*1050) που ειχα στο γραφειο, χτυπησα και μια τριτη 22αρα με 100Ε και ετσι μου βγηκε πολυ φτηνα.

Μετα βρηκα ακομα μια 22αρα με 70Ε.

Οποτε πιστευω οτι κοιτωντας σε μεταχειρισμενα μπορεις να κανεις κατι παρομοιο με 22-23αρες πολυ φτηνα.

Η μια που θα βαλεις στην μεση πρεπει να εχει λεπτο bezel. Οι αλλες και χοντρο να εχουν δεν πειραζει, γιατι θα τις βαλεις απο πισω και θα κρυβεται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ τώρα στο γραφείο σου έχεις 4 οθόνες; Με πόσες και ποιές κάρτες γραφικών;

Αααα.... και τί είναι το "bezel compensation" και τί είναι αυτό το σχεδιάκι που έχεις κάνει attach πιό πάνω;

Link to comment
Share on other sites

3 εχω, δες το βιντεο πιο πανω.

Απλα εγραψα ποσο φτηνα αγορασα μια ακομα (την εχω σε αλλο pc) για να δειξω ποσο φτηνα μπορει να φτιαξει κανεις eyefinity.

Εδω ξοδευουμε αλλου κι αλλου 100αρικα για πλακα.

ΥΓ1

απο καρτα,

στην αρχη ειχα μια 5850 , με τον DP->SL DVI active converter που εχω αναφερει πιο πανω (δεν χρειαζεται τροφοδοσια USB)

μετα πηρα αλλη μια και εκανα CF,

και μετα τις εδωσα και πηρα μια ξεκλειδωτη 6950 2GB, κρατησα τον ιδιο ανταπτορα αλλα αναγκαστικά εβαλα πριν ενα miniDP->DP

την πηρα βασικα για τα 2GB, αλλα σε FPS βεβαια επεσα απο το CF 5850

bezel compensatin ειναι μια ρυθμιση στον driver για να φαινεται πιο ομαλη και ομορφη η μεταβαση της εικονας απο το ενα monitor στο αλλο.

Σκεψου οτι το τριγωνο που βλεπεις πιο πανω ειναι το μισο στο αριστερο μονιτορ και το αλλο μισο στο κεντρικο (μετα παει και αναμεσα στο κεντρικο και το δεξιο) και εσυ προσπαθεις να το ρυθμισεις ετσι ωστε να φαινεται ομαλη η μεταβαση απο το ενα μονιτορ στο αλλο,

τεσπα, λεπτομερειες, στην πραξη οπως ειπα δεν μου χρειαστηκε τελικα εμενα, αλλα καλο ειναι να υπαρχουν οσο το δυνατον περισσοτερες ρυθμισεις.

ΥΓ2

το παραπανω ειναι screen capture απο το πως κανει τη ρυθμιση o driver,

πιο κατω εγραψα μερικες λεπτομερειες ακομα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω eyefinity αλλά υποθέτω ότι αν έχεις bezel π.χ. 1 και 2 εκατοστά αντίστοιχα το ρυθμίζεις λες και έχεις bezel 1,5 εκατοστό και στις δύο οθόνες. Αλλά είπαμε δεν έχω eyefinity οπότε μπορεί να σκέφτομαι κάτι το άσχετο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν, έστω και λίγο, χαλάει η αίσθηση όταν βάζεις την μία οθόνη πίσω από την άλλη. Ναι μεν αυτή η τοποθέτηση των οθονών μειώνει τα χωρίσματα, αλλά οι οθόνες πλέον δεν είναι στην ίδια απόσταση από το μάτι, έστω και α μιλάμε για 3-5 εκατοστά διαφορά. Διαλέγεις απλά το λιγότερο κακό (διαφορετική απόσταση των οθονών από το μάτι έναντι μεγάλων χωρισμάτων στην εικόνα) και με τον καιρό συνηθίζεις ή δεν το καταλαβαίνεις εξ αρχής;

Link to comment
Share on other sites

μιλαμε παντα για games ετσι?

στο desktop δεν εχει καμμια σημασια, ανοιγεις διαφορετικο παραθυρο σε καθε οθονη, και γυρνας το κεφαλι και επικεντρωνεσαι εκει.

στα games λοιπον, παλι επικεντρωνεσαι στην κεντρικη οθονη και οι διπλανες οπως εχω πει ειναι για να αντιληφθεις οτι κατι υπαρχει εκει, πχ ενας εχθρος, ωστε να γυρισεις και να εστιασεις αμεσως πανω του χωρις να τον ψαχνεις.

για μενα ειναι και καλυτερα αυτη η σαν αμφιθεατρικη τοποθετηση, γιατι προς το πλαι βλεπεις πραγματα που ειναι στα πλαγια σου, αρα καλυτερα να ειναι πιο κοντα προς τα εσενα.

Link to comment
Share on other sites

bezel correction στη θεωρια ειναι ως εξης:

attachment.php?attachmentid=27194&stc=1&d=1324816223

στο πρωτο σχεδιο, τα windows δεν καταλαβαινουν οτι υπαρχουν 2 οθονες οποτε η γραμμη συνεχιζει στο ιδιο υψος να κατεβαινει, αλλα επειδη υπαρχουν τα καδρα εσυ βλεπεις τη γραμμη να μην ειναι σε συνεχεια.

το correction αυτο που κανει ειναι να υπολογιζει μερικες καθετες γραμμες να μην φαινονται, για τα windows ειναι σαν να βαζει την δεξια εικονα μεσα στην αριστερη, ωστε για σενα υποτιθεται να ειναι κρυμμενες πισω απο τα καδρα, ωστε τελικα εσυ να βλεπεις την γραμμη πιο συνεχη

post-11-1442175684,7253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

5850 -> CF 2x 5850 -> 6950 2GB 1536sh -> CF 6970+6950 1536sh

μονο που δεν την εχω κλοκαρει ακομα την 6950 να φτανει την 6970

την παω μεχρι 840 που αφηνει ο driver

της εδωσα (μονη της) 880 απο το trixx και μου κρασαρε στο Stalker CoP που δοκιμαζα.

δε βαριεσαι, παιζω με την 6970 @880 και την 6950 @840

το αποτελεσμα, παιζω Crysis2 σε 5040*1050 @ 36-40FPS (απο 20-22 που επιανε μονη η 6950)

το δε Stalker CoP απο 40-45 6950 default, πηγε περιπου 50-56 @unlock και 60-90 στο CF

(εχει αρκετες διακυμανσεις, αναρωτιεμαι αν φταιει η ανισορροπια στα ΜΗz των 2 καρτων)

παντως σε παιχνιδια ανοιχτου χωρου, δινει ρεστα το Eyefinity

Crysis2

f4ity9.jpg

2ez4qdi.jpg

2hrepnr.jpg

Stalker Call of Pripyat

4hf3mw.jpg

2z8x9qg.jpg

2zod5cn.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.