Jump to content

Δωρεάν AntiVirus από Microsoft - Αντιδράσεις από Symantec

Wizard!
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18054&stc=1&d=1196261534

attachment.php?attachmentid=25654&stc=1&Κυκλοφορεί σήμερα και επίσημα το καινούριο πρόγραμμα προστασίας από ιούς και κακόβουλο λογισμικό της Microsoft. Προς το παρόν είναι διαθέσιμο σε λίγες χώρες (ΗΠΑ, Ισραήλ, Κίνα και Βραζιλία) όπως και η Beta, αλλά μέχρι το τέλος της ημέρας θα μπορεί να το έχει ο καθένας. Αρχικά το Morro, ενώ η επίσημη ονομασία είναι Microsoft Security Essentials, προσφέρει προστασία από κακόβουλο λογισμικό (virus, malware, spyware, trojans, rootkits) ενώ παράλληλα σημαίνει τη διακοπή του παλαιότερου λογισμικού που πρόσφερε η εταιρία με την ονομασία OneCare που κυκλοφορεί εδώ και χρόνια.

Η λύση της Microsoft δεν είναι η μοναδική δωρεάν που παρέχεται αυτή τη στιγμή, παρόλα αυτά πυροδότησε τις αντιδράσεις της Symantec που την ίδια ακριβώς μέρα με τη διάθεση του προϊόντος, ξεκινά μια διαφημιστική καμπάνια εναντίων όλων (?) των δωρεάν λύσεων. Στέκουν τα επιχειρήματα της Symantec; Έχει δίκιο σε αυτά που προωθεί; Αυτό θα το αποφασίσετε μόνοι σας, αφού δείτε το video*. Από την άλλη πλευρά η McAfee, δε φάνηκε να ενοχλείται από την κίνηση της Microsoft, αφού δηλώνει έτοιμη να συναγωνιστεί τον οποιονδήποτε μπει στο χώρο της.

Όσοι θέλετε να δοκιμάσετε την έκδοση του Microsoft Security Essentials, που είναι δωρεάν και δεν απαιτεί καμία συνδρομή ή εγγραφή, μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Πηγή: Tom's Hardware

* το video έχει αφαιρεθεί προς το παρόν από τον ίδιο χρήστη που το ανέβασε. Μόλις το βρούμε, θα ενημερωθεί το link

post-11390-1442175567,7212_thumb.jpg

Edited by Wizard!

Θα ανοίξει νέος πόλεμος και θα φτιάχνουν ιούς για να χτυπάνε το Morro και το κάθε free που μπορούν(σχεδόν σίγουρο το έχω).

Ο κερδισμένος ποιος από τους δύο θα είναι? Μάλλον κάνενας. Θα φανεί η αξία άλλων εταιρειών, kaspersky, eset κτλ.

Είναι μονόδρομος για την Microsoft να αναλάβει η ίδια το κόστος ασφάλειας του λειτουργικού της, που μέχρι σήμερα το άφηνε στους χρήστες της. Η μείωση κόστους της πλατφόρμας θέλει να είναι ουσιαστική, όχι απλά 50% στην ονομαστική τιμή του λειτουργικού. Όσοι πουλάνε antivirus, θα τα βρούνε μπαστούνια.

αμιγκος ειναι πολυ καλο το δοκιμασα και το εχω αλλο π δεν εχω ιους εδω και 3 χρονια χωρις αντιβαριους.....το εβαλα σε πελατη μ και εκανε τρομερη δουλεια μπραβο στην ΜΣ...πολυ καλη προσπαθεια!

αμιγκος ειναι πολυ καλο το δοκιμασα και το εχω αλλο π δεν εχω ιους εδω και 3 χρονια χωρις αντιβαριους.....το εβαλα σε πελατη μ και εκανε τρομερη δουλεια μπραβο στην ΜΣ...πολυ καλη προσπαθεια!

Πρέπει να έχεις τα Original Windows ή ότι να' ναι;:073:

Το τελευταίο που θα ήθελε η microsoft είναι να άνοιξη πόλεμο με της εταιρίες που φτιάχνουν antivirus και για αυτό εμένα μου φαίνεται ότι μόλις γίνει ευρέος αποδεκτό θα ενεργοποιήσουν με update και την anticrack δυνατότητες .

Παντως στα 7 που το εχω εδω και καμια βδομαδα είναι πολυ τζετ.

Ειδικά για ολους εμας που ειμαστε με τα δωρεαν είναι μια πολύ καλή λυση.

Ειναι εξαιρετικό. Το χρησιμοποιώ ήδη και μιας και είμαι γενικά "ψείρας" σε θέματα λεπτομέρειας μπορώ να πω ότι το μόνο θέμα είναι αν και πόσο θα αντέξει, τώρα που τα πρώτα δείγματα ιων με στόχο το συγκεκριμένο λογισμικό είναι έτοιμα για δράση.....

Μην ρωτάτε που το ξέρω....... έχω διαολεμένες πηγές.........

Edited by geo7dlx