Jump to content


4870x2 HDMI --> TV


DaLooney

Recommended Posts

AKISD ... Τι εννοεις ?

Η 4870χ2 εχει 2 x DVI πισω...

Το ενα ειναι στο ΠΙΣΙ μου...Το Αλλα εχω μονο την επιλογη να βαλω ανταπτορα DVI -> HDMI ...

Το οποιο προοριζω για συνδεση στην Τηλεοραση... Τωρα με τον ηχο ξεχωριστα πως μπορει να γινει?

Αν παρω "ΚΑΛΟ" καλωδιο θα αποφυγω ολη αυτη τη μανουρα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Εγώ για μια 4650 πήρα ένα καλώδιο με 10-12€ από Ebay με επίχρυσα βύσματα και πραγματικά αμφιβάλλω αν μπορώ ποτέ να δω καλύτερη ποιότητα στην 32άρα που έχω συνδέσει.

Ειδικά τα matroska HD είναι απίστευτα!!

Όποιος πληρώσεις 30 και 40€, καλύτερα να δοκιμάσει με 1 φτηνό πρώτα..

Ακριβώε αυτό, τα επίχρυσα εδώ νομίζω ότι παίζουν 30 γιούρα και πάνω. Εγώ από scart πήγα σε επίχρυσα rca και είδα φώς στο τούνελ, αλλά η διαφορά με επίχρυσο hdmi δεν ξέρω αν θα έχει διαφορές καθότι και γκάυακας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εννοω ειναι οτι θα χρησιημοποιησεις μια απο τις δυο dvi για να βγαλεις ηχο και εικονα με τον γκρι ανταπτορα. Ο ανταπτορας αυτος για νε περασει τον ηχο μεσα απο το dvi θα σου "φαει" λιγο απο την εικονα που τυχαινει να ειναι ομως η περιοχη που ρυθμιζει το μαυρο. Το dvi αν δεν κανω λαθος δεν ειναι οπως το hdmi που υποτηριζει απροβληματιστα τον ηχο. Στην ati το ρολο αυτο τον παιζει ο ανταπτορας ο γκρι της συσκευασιας και μονο αυτος. Αν παρεις δηλαδη καλωδιο ανεξαρτητως ποιοτητας απο dvi->hdmi ΔΕΝ θα εχεις ηχο, αλλα σωστη ειονα που τουλαχιστον προσωπικα το προτιμω. Αυτο το χαρακτηριστικο της ati νομιζω οτι ειναι πραγματι χρησιμο σε αυτες που εχουν εξοδους hdmi απο την αρχη. Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

υγ. Οσον αφορα για το καλωδιο δεν ειπα πηγαινε παρε το ακριβοτερο, απλα μην παρεις το φθηνοτερο. Εγω ενα που πηρα δεν ειχε ουτε αυτα τα βαρελακια οποτε ειδα διαφορα με το clicktronic.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την παραγγελια μου

Πηρα ενα Clicktronic 0.5m HDMI σε HDMI (Για συνδεση της ΑΤΙ με την 2493HM οθονη μου ( Θα δω διαφορα λετε? Τωρα ειναι απλα συνδεδεμενη)

Και πηρα επισης ενα Clicktronic 3m DVI σε HDMI για να συνδεσω την 40αρα Samsung Τηλεοραση μου...

Τωρα με βαση αυτο που λες παραπανω δεν θα εχω ηχο στην τηλεοραση ??? Πως να το κανω τωρα θα χρειαστω καλωδια απο το mobo που εχει την ενσωματωμενη καρτα ηχου 0---> για να δωσω ηχο στην τηλεοραση?

γμτ...νομιζα οτι με το HDMI καλωδιο θα ξεμπερδευα

Link to comment
Share on other sites

γτ πηρες dvi σε hdmi??ναι μεσω του ανταπτορα δεν θα εχεις καποιο προβλημα!!τορα με το dvi σε hdmi δεν ξερω αν θα εχεις ηχο δεν το εχο δοκιμασει ποτε χωρις τον ανταπτορα!!αμα εγνωριζει καποιος αλλος ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Μα πηρα DVI -> HDMI ακριβως γιατι δεν εχει HDMI εξοδο...

Δηλαδη υπαρχει διαφορα απο το DVI - > HDMI καλωδιο απο την ΚΑΡΤΑ στην Τηλεοραση

Με το

Ανταπτορας και καλωδιο HDMI -> HDMI απο την καρτα -> Ανταπτορα - > Τηλεοραση ???

Δηλαδη ο ανταπτορας κανει την διαφορα? Δε νομιζω...? Δε γνωριζω κιολας... ας μας φωτισει καποιος

Link to comment
Share on other sites

για την εικονα δεν νομιζω να εχεις διαφορα αλλα δεν ξερω και για το αν θα εχεις ηχο!!

nemesisamd added 3 Minutes and 38 Seconds later...

ουσιαστικα επρεπε να κανεις το αντιθετο!!να παρεις dvi se hdmi για την οθονη του pc και hdmi se hdmi για την τηλεοραση!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη μπλεκτηκαμε λιγακι παρε τα καλωδια και συνδεσε τα και πες μας εντυπωσεις στην 40αρα (δλδ αν εχει η οχι ηχο,ποιοτητα εικονας,αν περνει 1080π και τετοια) και μετα τα βρησκουμε και τα αλλα....:045::045:

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Accessories/Cables/Clicktronic-Hdmi-To-Dvi-D-M-M-2M-52331.htm

κατι τετοιο δεν πηρες???αμα δεις λεει και εικονα και ηχος αρα λογικα θα εισαι οκ

nemesisamd added 0 Minutes and 59 Seconds later...

απλα δεν ηξερα αν κανει κατι ο ανταπτορας ως προς το θεμα του ηχου γτ δεν το εχω δοκιμασει

Link to comment
Share on other sites

κοιτα στην τελικη αμα δεν εχεις ηχο στην τβ παρε ενα τετοιο (δεν χρειαζετε να πας σε ποιο ακριβη κατηγορια) ...................

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Accessories/Cables/Turbo-X-Audio-Homecinema-2Xcinch-To-3-5Mm-5M-736368.htm

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο ανταπτορας κανει την διαφορα. Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω. Δεν ειναι ενας απλος ανταπτορας του εμποριου. Και οσον αφορα το monitor σου μηπως εννοεις οτι πηρες dvi->dvi? Εφοσον λες οτι η καρτα δεν εχει hdmi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.