Jump to content

Πρεμιέρα για τα Windows 7

Nemesis1442169105
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

windows7sh.jpg

Τα Windows 7 φτάνουν την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου στα καταστήματα χωρίς τις εκδηλώσεις και τις τυμπανοκρουσίες που συνόδευσαν την άφιξη των Vista τον Ιανουάριο του 2007. Η Microsoft ελπίζει πάντως ότι το νέο λειτουργικό θα αποζημιώσει όσους έμειναν δυσαρεστημένοι από την προηγούμενη έκδοση.

Ο κολοσσός του λογισμικού επιμένει ότι τα Windows Vista ήταν επιτυχή, πολλοί όμως απέφυγαν να τα εγκαταστήσουν λόγω της ασυμβατότητας με παλαιότερες εφαρμογές, των υψηλών απαιτήσεων συστήματος και των ενοχλητικών προειδοποιητικών μηνυμάτων.

Τα Windows 7 αντίθετα έχουν κερδίσει καλές κριτικές, καθώς ξεκινούν ταχύτερα, τρέχουν ακόμα και σε φθηνούς υπολογιστές netbook και υποστηρίζουν τις νέες οθόνες «πολλαπλής αφής» (multitouch).

Από τις έξι διαφορετικές εκδόσεις των Windows 7, διαθέσιμες στα 32 και τα 64 bit, ορισμένες απευθύνονται σε εταιρικούς πελάτες και για τις αναπτυσσόμενες αγορές, ενώ στα ράφια των καταστημάτων θα εμφανιστούν κυρίως τρεις εκδόσεις:

Home Premium (204,99 ευρώ με ΦΠΑ εκτιμώμενη τιμή λιανικής), Professional (319,99 ευρώ) και Ultimate (334,99 ευρώ) για τους πιο απαιτητικούς.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο λανσάρισμα των Vista τον Ιανουάριο του 2007, όταν η Microsoft είχε προσλάβει διασημότητες και ακροβάτες για τις εκδηλώσεις προώθησης στη Νέα Υόρκη, τα Windows 7 θα φτάσουν με λιγότερους πανηγυρισμούς.

Ορισμένα καταστήματα στις ΗΠΑ και τη Βρετανία θα ανοίξουν από τα μεσάνυχτα για τους πρώτους πελάτες και το πρωί θα ακολουθήσει εκδήλωση στη Νέα Υόρκη με τη συμμετοχή του διευθύνοντος συμβούλου της Microsoft Στιβ Μπάλμερ.

Η άφιξη των Windows 7 συμπίπτει και με τα εγκαίνια του πρώτου καταστήματος της Microsoft, που βρίσκεται στο Σκότσντεϊλ της Αριζόνα, καθώς και του πρώτου καφέ της Microsoft στο Παρίσι.

> Πηγή: Τα Νέα

• Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι τιμές είναι τραγικές όμως... Windows 7 Pro Upgrade: 300€ !!!

Δηλαδή κάποιος που έχει αγορασμένα Vista Ultimate και θέλει να κάνει αναβάθμιση σε 7 Pro, έδωσε 350€ πριν λίγους μήνες και πρέπει να ξαναδώσει άλλα 300€ τώρα για να πάει κιόλας σε υποδεέστερη έκδοση; Ε, ρε loader που έχει να πέσει...

Προκειται για νεο λειτουργικο, πραγμα που σημαινει οτι εχει δρομο μποροστα του μεχρι να σταθεροποιηθει. Οποτε θεωρω αδικη/ασημαντη την οποια συγκριση σε αυτο το σημειο. Τουλαχιστον 6 μηνες μετα την κυκλοφορια του, εγω προσωπικα μπορω να αρχισω να συγκρινω. Ολα τα αλλα για μενα ειναι marketing chit-chat

Κάποιοι πάντως έχουν διαφορετική άποψη.

Καλά αν έχουν κάνει τέτοια μέτρηση αυτοί ξέρουν καλύτερα.Απλά προσωπική άποψη ήταν αυτό που ανέφερα.

Αλήθεια και στο σβήσιμο είναι πιο γρήγορα τα Vista?Πάντως αν και φρεσκοστημένο το σύστημά μου, με το που πατάς shut down, έχει σβήσει σε 2 δεύτερα.Το κόβω χλωμό να υπάρχει πιο γρήγορο shut down!:023:

Γενικά η αίσθηση που δίνει είναι πιό ελαφρύ και πιό γρήγορο. Τώρα η μέτρηση τι δείχνει, λίγο με νοιάζει. Προσωπικά επιμένω όμως, ότι είναι Optimized Vista και όχι καινούριο λειτουργικό, που άλλωστε φαίνεται από την έκδοσή του, 6.1 και όχι 7.0!

3 μήνες δουλεύω τα Windows Se7en εγώ, κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει..Τι "καινούριες τεχνολογίες,και θα δούμε πως θα πάει" δεν καταλαβαίνω..

Οι τιμές σίγουρα είναι τσιμπιμένες αλλα είναι κάτι καινούριο και όπως ξέρουμε όλοι το καινούριο κοστίζει ότι και να είναι..

Γενικά η αίσθηση που δίνει είναι πιό ελαφρύ και πιό γρήγορο. Τώρα η μέτρηση τι δείχνει, λίγο με νοιάζει. Προσωπικά επιμένω όμως, ότι είναι Optimized Vista και όχι καινούριο λειτουργικό, που άλλωστε φαίνεται από την έκδοσή του, 6.1 και όχι 7.0!

ειπαμε, ειναι τα svista II SP7 :003:

εγω θα τα βαλω απο το θειο, μονο για τα παιχνιδια (DX) μιας και τοσο καιρο svista δεν εβαλα.

Edited by sakattack

3 μήνες δουλεύω τα Windows Se7en εγώ, κανένα πρόβλημα δεν έχω αντιμετωπίσει..Τι "καινούριες τεχνολογίες,και θα δούμε πως θα πάει" δεν καταλαβαίνω..

Οι τιμές σίγουρα είναι τσιμπιμένες αλλα είναι κάτι καινούριο και όπως ξέρουμε όλοι το καινούριο κοστίζει ότι και να είναι..

same here

Τουλάχιστον από τα vista είναι πολύ καλύτερα και από τα ΧΡ!!!

Πλέον τα έχω συνηθίσει!!

P.S: Κυριάκo...γεια σου με λένε....:044:

Εγώ ακόμη δε τα έχω δοκιμάσει, δε ξέρω πότε θα γίνω αιτία να το κάνω...!!! Παντως από ότι ακούω από τους γύρω που τα έχουν δοκιμάσει είναι θετικές οι εντυπώσεις! Για να δούμε...!!

P.S.: sofo.... δε θελω να ξέρω :033: :033:

Παιδιά εγώ τα τρέχω σχεδόν 3 μήνες. Την Ultimate x64. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ σοβαρό πρόβλημα ούτε crash ούτε ασυμβατότητας με hardware και software (ελάχιστες ασυμβατότητες). Ένα μοναδικό πρόβλημα έχω αντιμετωπίσει που αφορά τους drivers για τις κάρτες ήχου. Δεν λειτουργεί το multichannel, έχεις μόνο stereo ήχο. Βέβαια και αυτό φτιάχνεται με unsigned drivers από τρίτους. Όλα αυτα θα διορθωθούν τώρα που βγήκαν επίσημα και όλες οι εταιρείες θα αναγκαστούν να παρέχουν drivers για τα πάντα.

Εν κατακλείδι, είναι γρήγορα, αξιόπιστα, εντυπωσιακά όμορφα, με πολλές επιπλέον λειτουργίες. Όλα αυτά υποθέτω ότι ισχύουν αν έχεις σύγχρονο hardware, που έχω.

Εγώ να φανταστείτε ότι είχα τα Windows XP x64 (πολύ πολύ γρήγορο λειτουργικό) και δεν τα ξαναέβαλα.

Recommended από εμένα (Y)

Ναι ειχε βάλεικαλάμι και ψάρευε....

Τα 7 ειναι πολύ καλα και έχουν πάψει οι πολλές ασυμβατότητες με προγράμματα. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να γυρίσω πίσω σε ΧΡ....

τα ελληνικα ποτε βγαινουν?

Εμεις παντως περνουμε τσαμπα windows 7 απ τη σχολη

Αρχικά είχε ανακοινωθεί ότι οι ελληνικές εκδόσεις θα ήταν διαθέσιμες αρκετές ημέρες μετά τις 22-10-2009. Σήμερα το πρωί όμως τις είδα άμεσα διαθέσιμες και στο πλαίσιο και στο e-shop. Προχώρησα σε παραγγελία, με το σκεπτικό ότι αν δεν ήταν άμεσα διαθέσιμα θα με ειδοποιούσαν. Πριν λίγες ώρες έλαβα e-mail ότι θα τα παραλάβω αύριο το πρωί.

Πάντως εγώ παράγγειλα την ultimate έκδοση απο AMAZON UK και θα μου έρθει την δευτέρα με τελικό κόστος 189 €.

Οι τιμές στην ελλάδα είναι ξεφτίλα.

Ερώτηση:

Τα ελλήνικά θα μπορούν να εγκαταστηθούν σε αγγλική έκδοση ώς extra γλώσσα?