Jump to content

Ε.Ε.: Αυστηρές προϋποθέσεις για διακοπή του Ίντερνετ

Nemesis1442169105
 Share

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

eu_flag.jpg

Συμφωνία για τις κυρώσεις όσον αφορά το παράνομο "κατέβασμα υλικού στο Ίντερνετ επετεύχθη μεταξύ Ευρωκοινοβουλίου και Κομισιόν. Βάσει αυτής η διακοπή του Ίντερνετ στους παραβάτες, θα είναι η τελευταία λύση, ώστε να μην καταπατώνται βασικά δικαιώματα τους όπως αυτή του πληροφορείσθαι, της έκφρασης και της μόρφωσης.

Μετά από διαμάχη μηνών συμφωνήθηκε ότι η διακοπή του Ίντερνετ στους παραβάτες θα είναι η τελευταία επιλογή και για να εφαρμοστεί θα πρέπει να πληρούνται αυστηρές συνθήκες.

Η διακοπή θα μπορεί να εφαρμοστεί "μόνο αν είναι σωστά σταθμισμένη, αναγκαία και ενδεδειγμένη στα πλαίσια μίας δημοκρατικής κοινωνίας¨. Θα χρειάζεται "μια προαπαιτούμενη διαδικασία δίκαιη και αμερόληπτη" που θα διασφαλίζει "τον σεβασμό της αθωότητας μέχρις αποδείξεως του εναντίον και το δικαίωμα στην ιδιωτική ζωή".

Η διατύπωση ικανοποίησε ακόμη και τον ευρωβουλευτή Κρίστιαν Ενγκστρομ του σουηδικού Piratpartiet θεωρεί "ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση, πιο μεγάλο από όσο θα μπορούσα να ελπίζω".

Αυτή η συμφωνία εξασφαλίζει ότι "οι νόμοι για την 'σταδιακή απάντηση' που ορίζουν την διακοπή της σύνδεσης χωρίς την προαπαιτούμενη, δίκαιη και αμερόληπτη διαδικασία δεν θα αποτελέσουν μέρος της ευρωπαϊκής νομοθεσίας" όπως είπε.

Η νέα αυτή συμφωνία δεν ορίζει ποιος θα αποφασίζει για την διακοπή της σύνδεσης, μια απόφαση που θα παίρνουν οι δικαστικές ή οι διοικητικές αρχές.

Το επόμενο βήμα θα είναι το κείμενο της συμφωνίας να βρεθεί ξανά στο Ευρωκοινοβούλιο για ακόμη μία διαδικασία επικύρωσης μεταξύ 23 και 26 Νοεμβρίου. Πρόκειται για την τρίτη φορά που το κείμενο θα φτάσει στο Ευρωκοινοβούλιο και το όργανο θα μπορεί να το υπερψήφισει ή να το απορρίψει, χωρίς να μπορεί να ξαναμπεί σε διαδικασία διαβούλευσης.

Το κείμενο για το Ίντερνετ, θα είναι μέρος ενός γενικότερου νομοθετικού σχεδίου που αφορά τις τηλεπικοινωνίες - στο οποίο περιλαμβάνεται και η υποχρέωση των παρόχων κινητής τηλεφωνίας να εξυπηρετούν τους καταναλωτές που θέλουν να αλλάξουν πάροχο, να το κάνουν μέσα σε 24 ώρες.

Σημειώνεται ότι ήδη η Γαλλία έχει περάσει νομοθεσία για διακοπή του Ίντερνετ σε όσους "κατεβάζουν" παράνομα αρχεία, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα και στη Μ. Βρετανία μέλη της κυβέρνησης ζήτησαν να παρθούν ανάλογα μέτρα και για τους Βρεταν0ύς χρήστες.

> Πηγή: Nooz.gr

αν θελουν να σταματισει αυτο ας μειωσουν τις τιμες των προγραμματων.....ελεος δλδ προγραμματα ειναι......εγω ειμαι ++++++ στον πιταρες τις καραβικης ειναι.....οπως θελετε πες τε το......ειμαι ++++++ καλα να παθουν οι εταιριες το μονο που θελουν ειναι ενα γερο χτυπημα να δουν την γλυκα..!!!

@PcFixakias

αν θελουν να σταματισει αυτο ας μειωσουν τις τιμες των προγραμματων.....ελεος δλδ προγραμματα ειναι......εγω ειμαι ++++++ στον πιταρες τις καραβικης ειναι.....οπως θελετε πες τε το......ειμαι ++++++ καλα να παθουν οι εταιριες το μονο που θελουν ειναι ενα γερο χτυπημα να δουν την γλυκα..!!!
Δηλαδή ρε αρχηγέ εσυ οταν χρειάζεσαι αμαξι και δε θελεις να πληρώσεις μια πας στην αντιπροσωπία της Porsche και κλέβεις μια Panamera? Και μετα πυρπολείς και το μαγαζί για να δουν οι παλιογερμαναραδες την γλύκα?
.....ελεος δλδ προγραμματα ειναι......
Δεν είναι έλεος. Τα προγράμματα είναι προϊόν (βαριας) πνευματικής εργασίας.

Έχουμε ελυθερο εμπόριο ο καθένας μπορεί να πουλάει σε οτι τιμή θέλει. Αν δε σου αρέσει η τιμή πηγαινε σε κατι άλλο, πιο φτηνο. Η σε κατι δωρεαν.

Η τιμη του λογισμικού δεν μπορεί να αποτελεί δικαιολογία για πειρατία.

Edited by soulclaimer

Θα συμφωνήσω με τον Soulclaimer...είμαι σύμβουλος πληροφορικής και στην τελευταία μου εργασία δούλευα σε software house...το γα****ι που τρώγαμε όλοι μας για να φτιάξουμε μια νέα εφαρμογή δεν λεγότανε. κάτι 16ωρα και κάτι 22ώρα εργασίας......Θεός φυλάξει....εε μετά από αυτό είναι λογικό να θέλουμε ένα αξιοσέβαστο ποσό για την εργασία μας. Αλλά δεν είναι και λύση η διακοπή παροχής internet λόγω πειρατείας....η πληγή είναι οι δισκογραφικές (αν μιλήσουμε για μουσική) και όχι οι καλλιτέχνες...αν το πουλούσανε οι ίδιοι και πήγαινε το κέρδος σε αυτούς και όχι το 20% σε αυτούς και το 80% στην δισκογραφική π.χ. και μου άρεσε η δουλειά τους τότε πολύ ευχαρίστως να πληρώσω για να πάρω ένα γνήσιο αντίγραφο. Εγώ για παράδειγμα αγοράζω γνήσιο ότι βγάζει η Blizzard γιατί γουστάρω την ποιότητα της δουλειάς τους σαν σύνολο και λέω οτι τα αξίζουν τα λεφτά. Άλλοι λένε "γιατί να πληρώσω ενώ μπορώ να το κατεβάσω ?" ..όλοι μας κατεβάζουμε, αλλά να έχουμε και λίγο φιλότιμο μερικές φορές.

Edited by kyr_soronas

...αν το πουλούσανε οι ίδιοι και πήγαινε το κέρδος σε αυτούς και όχι το 20% σε αυτούς και το 80% στην δισκογραφική...

Σε πιάνω αδιάβαστο... ~20% παίζει η Madonna μόνο αφού ο Μιχαλάκης μας άφησε χρόνους... Οι πολύ γνωστοί κυμαίνονται μέχρι 15% και οι νέοι καλλιτέχνες που τους κάνουν 5-10ετή συμβόλαια πριν τους ανοίξουν τα μάτια, φτάνουν αρκετά χαμηλότερα με πολλά παραδείγματα να παίρνουν και 3%. Τόσο χαμηλά συνήθως είναι τα "ταλέντα" που βγαίνουν από τα realities.

Επίσης, αρκετά συγκροτήματα απέδειξαν ότι δεν τους έχουν ανάγκη, αλλά δεν το παίρνουν απόφαση όλοι. Οι Public Enemy πούλησαν το τελευταίο τους album απευθείας, παρά τις απειλές της πρώην δισκογραφικής τους και κέρδισαν πολύ περισσότερα. Επίσης oι Radiohead δίνουν δωρεάν το καινούριο τους album με τη δυνατότητα οικειοθελούς προσφοράς από τους χρήστες (δωρεά), όπου δήλωσαν ότι έβγαλαν και σχεδόν τα διπλάσια από ότι έπαιρναν από τη δισκογραφική και κατέβηκαν και πολύ περισσότερα αντίγραφα από ότι όταν πουλιόταν.

Επειδή όμως χωρίς τις δισκογραφικές που σου κάνουν πλύση εγκεφάλου μέσω της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου, για το τι πρέπει να ακούς και τι πρέπει να αγοράσεις, θα επιβιώσουν ΜΟΝΟ οι άξιοι, και όλα στα άχρηστα σχήματα που τελούν χρέη κομήτη δε θα εμφανίζονται ποτέ, για αυτό και δε θέλουν να γίνεται δωρεάν η διακίνηση της μουσικής. Για αυτό υπάρχει πολύ υψηλό ποσοστό ακροατών που ακούνε ακόμα μουσική 50's, 60's, 70's, 80's. Τότε με το ραδιόφωνο, σπάνια να παιζόταν κάτι που δεν άξιζε, ή αν παιζόταν, ξεχνιόταν και γρήγορα. Και μην ξεχνάμε ότι το ραδιόφωνο ήταν ΔΩΡΕΑΝ και οι διαφημίσεις ελάχιστες εώς καθόλου τότε.

Η ελευθερη οικονομια και τα μονοπωλια μας εχουν φαει γιαυτο βρισκομαστε εδω που ειμαστε σημερα σ'αυτον τον υπεροχο κοσμο...

Αν οι δισκογραφικες συμπεριφεροντουσαν "ενταξει" πρoς τον καλλιτεχνη και προς τον καταναλωτη τα αφεντικα τους δεν θα τρωγανε με χρυσα κουταλια ουτε θα κυκλοφορουσανε με Labo.

Eπισης αν θελουνε να κανουνε κατι για την σημερινη καταντια του κηνιματογραφου και να σταματησουν επιτελους οι αχορταγοι μεγαλοκαρχαριες να κλαιγονται ολη την ωρα οτι εχουνε ολο ενα και μεγαλυτερες απωλιες,περισσοτερο σωστο ειναι να πολεμισουν το κακο απο τη ριζα δηλαδη να κυνηγησουν αυτον που θα βαλει την καμερα στον κηνιματογραφο,αυτον που θα "κλεψει" το πρωτοτυπο (ολοι μας εχουμε δει ταινιες να βγαινουν σε torrents πριν την προβολη τους στο cinema) και οχι να κυνηγανε τον απλο ανθρωπακο που θα παει να την κατεβασει απ'την στιγμη που τα sites με τετοιου ειδους torrents υπαρχουν ελευθερα στο διαδυκτιο για χρονια χωρις να τα αγγιζει κανενας.

Αν εγω διαθετω εναν projector και ενα δωματιο/αιθουσα χωρητικοτητας 30 ατομων π.χ και κανονισω με την παρεα μου να δουμε μια ταινια θα νοικιασουμε/αγορασουμε ενα dvd και απ'αυτο το dvd θα την δουμε και οι 30.Αν την ανεβασω σε εναν prive tracker που εχει προσβαση μονο η παρεα μου η διαφορα απο πριν ειναι οτι τους μενει αντιγραφο αλλα το αποτελεσμα ειναι παλι το ιδιο.

Η ελευθερη οικονομια και τα μονοπωλια μας εχουν φαει γιαυτο βρισκομαστε εδω που ειμαστε σημερα σ'αυτον τον υπεροχο κοσμο...

Αν οι δισκογραφικες συμπεριφεροντουσαν "ενταξει" πρoς τον καλλιτεχνη και προς τον καταναλωτη τα αφεντικα τους δεν θα τρωγανε με χρυσα κουταλια ουτε θα κυκλοφορουσανε με Labo.

Eπισης αν θελουνε να κανουνε κατι για την σημερινη καταντια του κηνιματογραφου και να σταματησουν επιτελους οι αχορταγοι μεγαλοκαρχαριες να κλαιγονται ολη την ωρα οτι εχουνε ολο ενα και μεγαλυτερες απωλιες,περισσοτερο σωστο ειναι να πολεμισουν το κακο απο τη ριζα δηλαδη να κυνηγησουν αυτον που θα βαλει την καμερα στον κηνιματογραφο,αυτον που θα "κλεψει" το πρωτοτυπο (ολοι μας εχουμε δει ταινιες να βγαινουν σε torrents πριν την προβολη τους στο cinema) και οχι να κυνηγανε τον απλο ανθρωπακο που θα παει να την κατεβασει απ'την στιγμη που τα sites με τετοιου ειδους torrents υπαρχουν ελευθερα στο διαδυκτιο για χρονια χωρις να τα αγγιζει κανενας.

Αν εγω διαθετω εναν projector και ενα δωματιο/αιθουσα χωρητικοτητας 30 ατομων π.χ και κανονισω με την παρεα μου να δουμε μια ταινια θα νοικιασουμε/αγορασουμε ενα dvd και απ'αυτο το dvd θα την δουμε και οι 30.Αν την ανεβασω σε εναν prive tracker που εχει προσβαση μονο η παρεα μου η διαφορα απο πριν ειναι οτι τους μενει αντιγραφο αλλα το αποτελεσμα ειναι παλι το ιδιο.

φιλε μου σου βγαζω το καπελο σωστα τα εχωσες!!!!!!!!!! απλα το ολο θεμα ειναι να σταματησει αυτη η βλακεια της εκμεταλεσης οπως στην μουσικη! και ναι θα εχουμε οσο mp3 γουσταρουμε γτ? γτ αυτο ειναι μουσικη να δινεις οτι θελεις να πεις αν θελεις κυριε να βγαλεις φραγκα κανε κατι αλλο...που ολο κατι βλαμενα μικρα τραγουδανε...αλλα δεν ειναι μονο η μουσικη σε οτι και να δουμε σε οτι και να κοιταξουμε θα δουμε κατι στραβο..οσο ειναι στασιμο ετσι :071: κοντρα θα ειμαι και εγω...!!!! κερδοσκοπια αυτοι? καταπατιση εμεις!!!:070: οσο για την πειρατια.....οταν ο κοσμος δεν εχει λεφτα και χρειαζετε κατι για να βγαλει να ζησει τι να κανει? το προβλημα αρχηζει απο την κυβερνιση....οχι απο εμας.......εμεις φταιμε μονο στο οτι κοιμομαστε..και δεν αλλαζουν την ζωης μας με μια απλη αποφαση!

Edited by PcFixakias

Σημειώνεται ότι ήδη η Γαλλία έχει περάσει νομοθεσία για διακοπή του Ίντερνετ σε όσους "κατεβάζουν" παράνομα αρχεία, ενώ την προηγούμενη εβδομάδα και στη Μ. Βρετανία μέλη της κυβέρνησης ζήτησαν να παρθούν ανάλογα μέτρα και για τους Βρεταν0ύς χρήστες.

Tι ζορι τραβανε ρε παιδια?Δηλαδη ελεος....Αλλα φυσικα κ πιεζουν οι βουλευτες γιατι τους πιεζουν οι χρηματοδοτες της προεκλογικης τους καμπανιας κ οχι μονο.....

Αν μιλήσουμε για πειρατεία τότε έχω να πω ότι η λιγοτερο δικαιολογημενη είναι αυτή του software. Ακομα δεν εχω βρει κάποιο πρόγραμμα που να μην υπάρχει αντίστοιχο freeware.

Βεβαια θα μου πειτε ειναι το ιδιο το free με αυτο που το πληρωνεις?Τις περισσοτερες φορες αυτο που το πληρωνεις ειναι καλυτερο αλλα τι να κανουμε?!

Εκει όμως που την θεωρω δικαιολογημένη είναι στη μουσική κ σε video.

Τα λεφτα που πάνε στις δισκογραφικες είναι πάρα πολλά....

Κ να θεσω κ την κοινωνικη πλευρά του θέματος... Η Όπρα έχει την δυνατότητα να πηγαίνει στην δουλειά της με ελικόπτερο κ να περπατάει 20 λεπτά για να πάει απ το σαλόνι στο μπάνιο στο σπιτι της.... Αυτη να πληρώσει αφου τα χει....

Το να πιασουν εναν φοιτητη να κατεβάζει ένα βιβλίο που θα το αγόραζε 80 ευρώ θα το θεωρήσουν παράνομο....Έλα ομως που αυτος ο φοιτητης σπουδάζει επαρχία κ οι γονείς του του στελνουν ισα ισα το νοίκι....

Δηλαδή αυτος δεν έχει δικαίωμα στην γνωση?Τι σημαινει πνευματικη ιδιοκτησία ενος βιβλίου....?

Το βιβλίο εξ ορισμου ειναι κατι για να προσφερει-μεταδώσει γνωση απο ένα άτομο σε πολλά.

Γι αυτο μην ακουω για copyright κ βλακείες ΕΙΔΙΚΑ σε θέματα που έχουν να κανουν με ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ κ ΓΝΩΣΗ.

Tι ζορι τραβανε ρε παιδια?Δηλαδη ελεος....Αλλα φυσικα κ πιεζουν οι βουλευτες γιατι τους πιεζουν οι χρηματοδοτες της προεκλογικης τους καμπανιας κ οχι μονο.....

Αν μιλήσουμε για πειρατεία τότε έχω να πω ότι η λιγοτερο δικαιολογημενη είναι αυτή του software. Ακομα δεν εχω βρει κάποιο πρόγραμμα που να μην υπάρχει αντίστοιχο freeware.

Βεβαια θα μου πειτε ειναι το ιδιο το free με αυτο που το πληρωνεις?Τις περισσοτερες φορες αυτο που το πληρωνεις ειναι καλυτερο αλλα τι να κανουμε?!

Κ να θεσω κ την κοινωνικη πλευρά του θέματος... Η Όπρα έχει την δυνατότητα να πηγαίνει στην δουλειά της με ελικόπτερο κ να περπατάει 20 λεπτά για να πάει απ το σαλόνι στο μπάνιο στο σπιτι της.... Αυτη να πληρώσει αφου τα χει....

Το να πιασουν εναν φοιτητη να κατεβάζει ένα βιβλίο που θα το αγόραζε 80 ευρώ θα το θεωρήσουν παράνομο....Έλα ομως που αυτος ο φοιτητης σπουδάζει επαρχία κ οι γονείς του του στελνουν ισα ισα το νοίκι....

Δηλαδή αυτος δεν έχει δικαίωμα στην γνωση?Τι σημαινει πνευματικη ιδιοκτησία ενος βιβλίου....?

Το βιβλίο εξ ορισμου ειναι κατι για να προσφερει-μεταδώσει γνωση απο ένα άτομο σε πολλά.

Γι αυτο μην ακουω για copyright κ βλακείες ΕΙΔΙΚΑ σε θέματα που έχουν να κανουν με ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ κ ΓΝΩΣΗ.

ετσι ρι ατομα! γουσταρω που το βλεπουν και αλλοι οπως εγω! δεν μασαμε! χωσιμοοοοο:071:

Καταρχήν εύγε για την τοποθέτησή σου επί των free προγραμμάτων.

Όταν κάποιος παρανομεί επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς, είναι δικαιολογημένος.

Όταν όμως έχει εναλλακτικές, τότε παρανομεί από επιλογή και αυτό είναι απαράδεκτο.

Όμως, νομίζω πως το θέμα με το πού πάνε τα λεφτά των δίσκων, ΔΕΝ είναι ούτε δικό μου ούτε δικό σου. Είναι θέμα των καλλιτεχνών και των δισκογραφικών. ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

Νομίζω πως είναι λίγο άνανδρο να κρυβόμαστε πίσω από μια αδικία για να κλέβουμε.

Αν εσύ δεν θες, μην τα δίνεις.

ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΚΑΜΙΑ δισκογραφική να σε αναγκάσει να αγοράσεις. Άρα, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Και μην πει κανείς το γνωστό παραμύθι, 1cd=1 τραγούδι = 20 eyro γιατί υπάρχουν και τα sites που αγοράζεις νόμιμα 1 ευρώ το κομμάτι.!!!

Ό,τι ******* και να φτιάξει ο καθένας, μπορεί να την πουλήσει όσο θέλει. Σε καμία περίπτωση όμως δεν νομιμοποιούμαστε να το κλέβουμε.

Δεν κατάλαβα δηλαδή πώς θα καταφέρουν να μου κόψουν την πρόσβαση? Αν μου κόψουν την adsl αγοράζω μια 3g, αν μου την κόψουν κι αυτή μπαίνω στο free wireless του γείτονα... Πάω σε internet cafe στην τελική... Διακόπτω τη forthnet και κάνω άλλη σύνδεση σε on... Μπαίνω από τη δουλειά... Δεν είναι τόσο εύκολο να με κρατήσουν μακρυά από το internet!

...και επειδή κάθε παρόμοια συζήτηση εκτρέπεται στο αν η πειρατεία είναι παράνομη/ανήθικη/κλοπή/νόμιμη/αναμενόμενη/ηθική κλπ:

piracy-is-not-theft.png

piracyjq1.png

piracy-global-warming.jpg

Η Όπρα έχει την δυνατότητα να πηγαίνει στην δουλειά της με ελικόπτερο κ να περπατάει 20 λεπτά για να πάει απ το σαλόνι στο μπάνιο στο σπιτι της.... Αυτη να πληρώσει αφου τα χει....

απλα χτυπανε εκει που τους συμφερει περισσοτερο,αν κανουν ζημια στα μεγαλα κεφαλια θα χασουνε ακομα πιο πολλα απο οσα περιμενανε,ενω η κλασικη κινηση ειναι να τα φανε απο τον κοσμακι που κανει 15 δουλειες για να βγαλει τουλαχιστον το ενοικιο ετσι οπως εγιναν τα πραγματα...παντα ηταν και θα ειναι πιστευω απαραδεκτοι..οπως με τα ναρκωτικα πανε και συλαμβανουν τους μικρο εμπορους ναρκωτικων,τα παιδια που ειναι εξαρτημενα απο αυτο και δε μπορουν να κανουν αλλιως...Γιατι δε πανε αμεσως στους μεγαλους να τελειωσει μια και καλη??Πολυ απλα γιατι πολλοι απο αυτους ειναι εκει μεσα Η απλα τους συμφερει γιατι και εκει οπως παντου τι παιζοντε?πολλα λεφτα...τα λεφτα εφαγαν τον ανθρωπο,πλεον πουλανε και την μανα τους για τα λεφτα...