Jump to content



GeForce 7800GS Volt Mod


stealth1442169213

Recommended Posts

Ίσως Γιάννη δεν έχουμε τέτοια threads γιατί σχεδόν όλοι μας παίρνουμε τα mods "απ' έξω"... Εγώ προσωπικά μιλάω για τις 3850 256 που μοντάρισα και για τις 8600gt 512... Ο καθένας μπορεί να βρεί παρα πολλές φωτογραφίες και threads μέχρι και βίντεο για αυτές τις κάρτες... Διάβασα πολύ και αφιέρωσα πολύ χρόνο για να τις φτάσω εκεί που έφτασαν γιατί κι εγώ ακόμα μαθαίνω... Υπάρχουν γενικοί κανόνες για να μοντάρεις μια κάρτα ή/και μητρική αλλά προσωπικά σου λέω πως θές minimum ένα καλό wateblock όταν θα αρχίζεις να ανεβάζεις "ρεύματα"... Γιατί το "καλό" δεν είναι ποτέ αρκετό... Θα μοντάρεις, θα κολλήσεις το pcb της κάρτας θα αγχωθείς θα κουραστείς και μετά θα ανακαλύψεις ότι σε κόβουν οι θερμοκρασίες... Χωρίς waterblock στις κάρτες που σου είπα δεν θα είχα κάνει τίποτα... Καλή τύχη και ότι θες ρώτα, εδώ είμαστε αν ξέρουμε κάτι το μοιραζόμαστε... Θα σου ανεβάσω και καμιά φώτο αν προλάβω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Eυχαριστω παιδια.

Δεν θα κανω εγω τις κολλησεις, θα τις κανει ενας φιλος που ασχολειται με ηλεκτρονικα, απλα μοντες σε καρτες γραφικων δεν εχει ξανακανει οποτε πρεπει να βρουμε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορουμε για να μην κανουμε καμια μα***ια και ψησουμε την καρτα.

Ο λογος που ρωτησα για τους variable resistors ειναι γιατι δεν μπορω να βρω κατι σαν αυτο που δειχνει στο thread με την μοντα (see attachment).

Για ψυξη το σκεφτομαι ακομα, ψαχνω να βρω μια φτηνη λυση.

stealth

post-7559-1442175594,3724_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τριμερ δεν ξερω αν θα βρεις ευκολα στην κερκυρα...

Για της μνημες θελεις κατι τετοιο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805786

και για πυρήνα δεν ξερω αν εχεις τιποτα delta και τους προσαρμοσεις,

αμα θελεις να παιξεις με αερα

Link to comment
Share on other sites

Tωρα με μπερδεψατε...εδω λεει...

"A variable resistor is a potentiometer with only two connecting wires instead of three. However, although the actual component is the same, it does a very different job. The pot allows us to control the potential passed through a circuit. The variable resistance lets us adjust the resistance between two points in a circuit.

A variable resistance is useful when we don't know in advance what resistor value will be required in a circuit.

http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/info/comp/passive/resistor/pots/var_res/var_res.htm

@zafiropo,

Που θα τα βρω?

E ρε που καταντησα στα γεραματα για το overclocking.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Variable Resistor = μεταβλητή αντίσταση = αυτό που ξέρουμε στα ελληνικά ως ποτενσιόμετρο, ή trimmer, ή ακόμα και trimpot :D

Είναι στην ουσία μια μεγάλη αντίσταση με μια "επαφή" που ελέγχεται από μια περιστρεφόμενη βίδα [ εδώ να σημειώσω πως για τα mods φροντίζεις να πάρεις multi-turn { πολύστροφα } με προτίμηση στα 25 στροφών, ώστε να μπορείς να κάνεις μικρά βήματα και όχι να πηγαίνεις από την τάση στην....ταααάαση :D ] μεταβάλλοντας την αντίσταση.

Αθήνα έχουμε 3-4 φαρμακεία που πουλάνε τέτοια, στην Κέρκυρα τώρα δεν ξέρω που θα βρείς και αν θα βρείς εν τέλει.

Δοκίμασε σε κατάστημα ηλεκτρονικών ή σε κανά μαγαζί που επισκευάζει τηλεοράσεις.

υ.γ. Πρωτού κολλήσουμε το trimmer φροντίζουμε ΠΑΝΤΑ να έχουμε ρυθμίσει το trimmer στην ΜΕΓΙΣΤΗ αντίσταση ώστε να bootάρουμε με μια τάση πολύ κοντά στην κανονική της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Τα τριμμερς πρεπει να ρυθμιστουν στην χαμηλοτερη τιμη αντιστασης τους (με το πολυμετρο θα τα ρυθμισεις) πριν τα κολλησεις για λογους ασφαλειας γιατι στην ουσια ξεγελαμε το τσιπακι που μετραει τις τασεις παρεμβαλοντας μια εξτρα αντισταση (τριμμερ) με αποτελεσμα να διαβαζει χαμηλοτερα και να δινει περισοτερο ρευμα οσο εμεις αυξανουμε την αντισταση στο τριμμερ.

Εγω γιατι θυμαμε οτι ισχυει το παραπανω?Σε μητρικες και τροφοδοτικα απ'οσο μπορω να θυμηθω αυτο δεν γινονταν? βεβαια πανε και χρονια απο τοτε και μαλλον τα εχω κανει αχταρμα.:042:

Billpeppas για δωσε τα φωτα σου!! :066:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι θυμαμε οτι ισχυει το παραπανω?Σε μητρικες και τροφοδοτικα απ'οσο μπορω να θυμηθω αυτο δεν γινονταν? βεβαια πανε και χρονια απο τοτε και μαλλον τα εχω κανει αχταρμα.:042:

Billpeppas για δωσε τα φωτα σου!! :066:

Πέρασαν τα χρόνια και μπερδεύτηκες :D

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas,

Εχω ενα φιλαρακι που μενει Αθηνα και την επομενη εβδομαδα ανεβαινει Κερκυρα, μπορεις να μου πεις ενα-δυο "φαρμακεια" οπου μπορω να βρω τα ποτεvσιομετρα και πως ακριβως θα τα ζητησει (αυτα τα multi-turn των 25 στροφων 500 Ohm και 20 kOhm)?

stealth

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas,

Εχω ενα φιλαρακι που μενει Αθηνα και την επομενη εβδομαδα ανεβαινει Κερκυρα, μπορεις να μου πεις ενα-δυο "φαρμακεια" οπου μπορω να βρω τα ποτεvσιομετρα και πως ακριβως θα τα ζητησει (αυτα τα multi-turn των 25 στροφων 500 Ohm και 20 kOhm)?

stealth

Να προσθέσω ... ότι επειδή είναι αρκετά φθηνά.

Καλό θα ήταν να πάρεις καναδυό από το καθένα ... για να έχεις καβάτζα.

500,1K,5K,10K,20K,50K

TASOS added 16 Minutes and 33 Seconds later...

Τα τριμμερς πρεπει να ρυθμιστουν στην χαμηλοτερη τιμη αντιστασης τους (με το πολυμετρο θα τα ρυθμισεις) πριν τα κολλησεις για λογους ασφαλειας γιατι στην ουσια ξεγελαμε το τσιπακι που μετραει τις τασεις παρεμβαλοντας μια εξτρα αντισταση (τριμμερ) με αποτελεσμα να διαβαζει χαμηλοτερα και να δινει περισοτερο ρευμα οσο εμεις αυξανουμε την αντισταση στο τριμμερ.

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος/ηλεκτρονικος λολ :003: και δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου,στα περιεγραψα λιγακι μπακαλιστικα οσα γνωριζω απο παλαιοτερα που ασχολιομουνα με το αθλημα και ελπιζω να σε βοηθησα και να μην επεσα εξω.

Προσοχή !!!

Στο 99% των Vmods που κάνουμε σε κάρτες,μητρικές κλπ.

Πρέπει να κάνουμε ακριβώς το αντίθετο.

Το τρίμμερ πρέπει να είναι ρυθμισμένο στη μέγιστη τιμή του σε ohm.

TASOS added 4 Minutes and 20 Seconds later...

Εμεις γιατι δεν εχουμε ενα thread με τετοιες μοντες?Αφου και οι δικοι μας κανουν τετοια γιατι δεν τις ανεβαζουν να τις βρισκουμε και εμεις?

stealth

Εχουμε τέτοιο section

http://www.overclockers.gr/vbull/forumdisplay.php?f=87

Αλλά είναι παράλειψη όλων μας (όσων ασχολούνται με αυτά) που δέν έχουμε ποστάρει με δικά μας attachments τις μόντες αυτές.

Θα ψάξω να βρώ δικά μου παλιά mod ... και θα ανοίξω threads (όταν βρώ χρόνο).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παιδια, το κανονισα.:)

Aλλα μην νομιζετε οτι ξεμπερδεψατε μαζι μου.:033:

Συντομα θα αρχισω να ψαχνω μοντες για τις GeForce 6600GT PCI-E, GeForce 6200 "A", GeForce FX 5900 XT, GeForce FX 5700, GeForce FX 5600, GeForce FX 5500 και GeForce FX 5200.

Οποιος ξερει καποια μοντα η πεσει επανω σε καποια για τις παραπανω καρτες μπορει να την ποσταρει η να δωσει το link.

Ετσι που παει πρεπει να αλλαξει και ο τιτλος του thread...Τασο αν θελεις μπορεις να τον αλλαξεις αναλογα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να φαίνεται καθαρά η φώτο... είναι ένα ποτενσιόμετρο ή variable resistor ή trimmer όλα την ίδια σημασία έχουν, των 50Κohm... Σ'αυτό της φώτο μεταξύ 1-3 έχουμε σταθερή αντίσταση 50,45Κohm σύμφωνα με το fluke... μεταξύ 1-2 έχουμε διαφορετικές τιμές όσο γυρίζουμε την βίδα πάνω δεξιά και έτσι μεταβάλλουμε την αντίσταση... το συγκεκριμένο ολοκληρώνει τον κύκλο του σε ~30 στροφές... Το τρίτο ποδαράκι μπορεί να κοπεί, δεν χρειάζεται στην περίπτωσή μας, και κολλάμε το 1 & 2 στα σημεία που θέλουμε... Όπως είπαν οι προλαλήσαντες πρίν το βάλουμε σε λειτουργία βάζουμε το πολύμετρο μεταξύ 1-2 και ρυθμίζουμε στην μέγιστη αντίσταση 50 ΚOhm... Για όποιον επιχειρήσει μόνος του προσοχή... τα απλά κολλητήρια δεν είναι κατάλληλα... χρειάζεστε κολλητήρι με πολύ λεπτή μύτη π.χ. 0,25mm και χαμηλό wattage π.χ. 6W...

post-5972-1442175594,5042_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα πηγαινουν ολο και καλυτερα (ειναι μεχρι να αρχισουν να πηγαινουν κατα δια**ου :044::044:).

Ευρηκα VGPU mod για την GeForce 6600GT PCI-E.

http://www.overclock.net/graphics-cards-volt-mods/62092-msi-nx6600gt-td128e-vcore-mod.html

Το κακο ειναι οτι οι περισσοτερες μοντες για τις καρτες που εχω ειναι απο το vr-zone και ολα τα links εχουν πεθανει.:(

Edit: Ευχαριστω varachio για τις πληροφοριες.:)

stealth

post-7559-1442175594,5817_thumb.jpg

post-7559-1442175594,6983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα:)

Λοιπον καταφεραμε και μονταραμε την GF8800GTX, τα πραγματα πηγαν μια χαρα και η καρτα δουλευει, εχω ομως ενα προβληματακι.

Στην GPU εβαλα ενα ποτενσιομετρο 500 Ohm και μου δινει 1.29V (default 1.3V οπως λεει το link της μοντας).

Στις μνημες εβαλα ποτενσιομετρο 20 kOhm ομως μου δινει 2.22V (με default γυρω στο 1.95V).Και ναι το ποτενσιομετρο το εβαλα στην μεγιστη αντισταση πριν το κολλησουμε.:D

Aποτελεσμα ειναι η καρτα να ψηνεται, ξερω βεβαια οτι δεν ειναι και η πιο κρυα καρτα του κοσμου αλλα μολις παω να βρω το max core χτυπαει 75+ βαθμους και παγωνει στα 639MHz.

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι πρεπει να κανω για να ριξω το ρευμα για τις μνημες στα κανονικα επιπεδα του 1.95V?Ποσα kOhm ποτενσιομετρο πρεπει να βαλω για να ελθει στα ισια του?

Mεχρι ποση θερμοκρασια ειναι ασφαλες να ανεβαζει αυτη η καρτα?

stealth

post-7559-1442175631,0152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα:)

Λοιπον καταφεραμε και μονταραμε την GF8800GTX, τα πραγματα πηγαν μια χαρα και η καρτα δουλευει, εχω ομως ενα προβληματακι.

Στην GPU εβαλα ενα ποτενσιομετρο 500 Ohm και μου δινει 1.29V (default 1.3V οπως λεει το link της μοντας).

Στις μνημες εβαλα ποτενσιομετρο 20 kOhm ομως μου δινει 2.22V (με default γυρω στο 1.95V).Και ναι το ποτενσιομετρο το εβαλα στην μεγιστη αντισταση πριν το κολλησουμε.:D

Aποτελεσμα ειναι η καρτα να ψηνεται, ξερω βεβαια οτι δεν ειναι και η πιο κρυα καρτα του κοσμου αλλα μολις παω να βρω το max core χτυπαει 75+ βαθμους και παγωνει στα 639MHz.

Αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τι πρεπει να κανω για να ριξω το ρευμα για τις μνημες στα κανονικα επιπεδα του 1.95V?Ποσα kOhm ποτενσιομετρο πρεπει να βαλω για να ελθει στα ισια του?

Mεχρι ποση θερμοκρασια ειναι ασφαλες να ανεβαζει αυτη η καρτα?

stealth

Θα έβαζα ένα των 100Κohm αρχικά... 20 άρι που έβαλες είναι πολύ μικρό, μην ξαναβάλεις τέτοιο σε καμιά μόντα... υπάρχει κίνδυνος να την κάψεις την μνήμη... Στις περισσότερες των περιπτώσεων 100άρια, 200άρια άντε και το πολύ 500άρια χρησιμοποιώ...

Η θερμοκρασία δεν είναι πολύ 75'C... είναι καλά για κλοκαρισμένη κάρτα... άλλες παίζουν 75'C σε default clocks...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.