Jump to content


GeForce 7800GS Volt Mod


stealth1442169213

Recommended Posts

Θα έβαζα ένα των 100Κohm αρχικά... 20 άρι που έβαλες είναι πολύ μικρό, μην ξαναβάλεις τέτοιο σε καμιά μόντα... υπάρχει κίνδυνος να την κάψεις την μνήμη... Στις περισσότερες των περιπτώσεων 100άρια, 200άρια άντε και το πολύ 500άρια χρησιμοποιώ...

Η θερμοκρασία δεν είναι πολύ 75'C... είναι καλά για κλοκαρισμένη κάρτα... άλλες παίζουν 75'C σε default clocks...

Οτι εγραφε η μοντα εκανα...

Δεν εχω trimmer 100kohm...μεχρι 50k εχω, νομιζεις οτι κανει?

Ευχαριστω πολυ.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Οτι εγραφε η μοντα εκανα...

Δεν εχω trimmer 100kohm...μεχρι 50k εχω, νομιζεις οτι κανει?

Ευχαριστω πολυ.:)

stealth

Όπως είπε κι ο TASOS ναι... θα πρέπει να είναι just fine... αλλά γενικά αν έχεις δύο 50άρια σύνδεσέ τα σε σειρά κι έχεις έτσι ένα 100άρι ;)...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δε θα συμφωνησω με αυτο που γραφεις για τα μικρα trimmer. Εχουμε βαλει σε μοντες καρτων μεχρι και 500ohm για μνημες . Ο σωστος τροπος ειναι το να μετρας την αντισταση μεταξυ ground και vmem point και να πολλαπλασιαζεις X 20 . Η τιμη που θα σου δωσει ειναι αυτη που πρεπει να μπει ωστε να μην αλλαξει πολυ η συνολικη αντισταση οταν βαλεις το trimmer(παραλληλες αντιστασεις) και ως αποτελεσμα θα ειναι να βρεθεις πολυ κοντα στη default ταση.

Στην περιπτωση του Γιαννη , ισως εχει το 2ο revision της 8800gtx και να φοραει hynix μνημες που εχουν 2.2v default ταση (Οι samsung εχουν 1.95 περιπου) .

Πρεπει να μετρησει default ταση ... καθως και την αντισταση μεταξυ vmem point (το σημειο που γινεται η μοντα) και ground .

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο αυτό που ήθελα να τονίσω και να πώ ήταν ότι συνδέοντας μεγάλης αντίστασης trimmer δεν κινδυνεύεις να κάψεις κάτι... το πολύ πολύ να μην ακούει παρά απότομα και πολύ χαμηλά όταν το φτάσεις να τερματίσει... δεν μου έτυχε ποτέ να χρειαστεί να συνδέσω μικρότερο trimmer απο 50 Kohm... Πάντως και ακόμα και 8 ohm να ζητάει τo mod σου με το 50Kohm trimmer και θα κάνεις την δουλειά σου και με ασφάλεια.. Με άλλα λόγια, υπολογίζουμε οτι θέλουμε 20 Kohm όπως ο Γιάννης; Εγω θα έβαζα 50 Kohm και θα δοκίμαζα... αν υπολόγιζα οτι ήθελα 40 κohm θα έβαζα 100 kohm trimmer κ.ο.κ. Όσο μεγαλύτερη αντίσταση συνδέεις παράλληλα τόσο πιο κοντά στην default μένεις...

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση του Γιαννη , ισως εχει το 2ο revision της 8800gtx και να φοραει hynix μνημες που εχουν 2.2v default ταση (Οι samsung εχουν 1.95 περιπου) .

Πρεπει να μετρησει default ταση ... καθως και την αντισταση μεταξυ vmem point (το σημειο που γινεται η μοντα) και ground .

Λοιπον τα μετρησα...Στελιο εχεις δικιο, πρεπει να εχει hynix επανω.Aυτο ειναι καλο η κακο τωρα?

Εβγαλα το trimmer και μετρησα την αντισταση και ειναι 485ohm, αρα και με ενα 10k trimmer θα ημουν ενταξει.Θα βαλω ενα 20k παλι.

Μετα μετρησα τι ταση δινουν οι μνημες default και μου εδειξε 2.17V, αρα σωστο ηταν το 2.22V που μου εδειχνε με την μοντα.

Μετρησα και την GPU και μου δειχνει 1.348V, το προβλημα ειναι οτι οταν παω να βρω το max core μου παγωνει στα 639MHz.Ποσο ρευμα μπορω να δωσω σε αυτην την GPU?

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.smile.gif

stealth

post-7559-1442175631,1339_thumb.jpg

post-7559-1442175631,2607_thumb.jpg

post-7559-1442175631,3687_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

.

Με άλλα λόγια, υπολογίζουμε οτι θέλουμε 20 Kohm όπως ο Γιάννης; Εγω θα έβαζα 50 Kohm και θα δοκίμαζα... αν υπολόγιζα οτι ήθελα 40 κohm θα έβαζα 100 kohm trimmer κ.ο.κ. Όσο μεγαλύτερη αντίσταση συνδέεις παράλληλα τόσο πιο κοντά στην default μένεις...

κωστα δεν υπαρχει εγω θα εβαζα εφοσον υπαρχουνε τριμερ πολλη κοντα στην μοντα που θελουμε.γιατη να βαλω ενα τριμερ 50 κιλο εφοσον η μοντα μου θελει 20 κιλο?

μοντα χ 20= τριμερ και η καλύτερη αντισταση που μπορούμε να παρουμε ακομα και πιο κοντα στο defalut.(υπαρχει κανονας για αυτο δεν βαζουμε πιο μεγαλο για να είμαστε πιο safe,π.χ μας δίνει 1 κιλο μοντα θα του βάλουμε 20 κιλο και οχι 50)

αμα βαλεις μεγαλύτερο τριμερ το μονο που θα πετύχεις ειναι με το που το γαργαλάς θα ακουει σαν τρελο την τάση τίποτε αλλο και + οτι δεν κινδυνεύεις να κάψεις τιποτα εφόσον ειναι σωστά η μοντα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.