Jump to content


Aνεπαρκης επεξεργαστης?...


alcohol

Recommended Posts

με εναν SSD μονο για δισκο (και με μια συσκευη DVD) δεν πας πουθενα. Πηρες τουρμπο και το εβαλες σε τρικυκλο.

συγχαρητηρια σε αυτους που παραμυθιαζουν τον κοσμο οτι με ενα SSD εχεις πιο γρηγορο συστημα.

Γρηγορο συστημα εχεις οταν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα χωρις το ενα να εμποδιζει το αλλο.

Δες και εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Νσι γιατί αν είχε 5 SSD και 4 σκληρούς δίσκους το DVD του θα διάβαζε το δισκάκι σε δύο άσχετα μεταξύ τους σημεία ταυτόχρονα ώστε να κάνει αντιγραφή δεδομένων αλλά και επαρκώς γρήγορη ανάγνωση του δίσκου για να αναπαράγει την ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση ο SSD εδώ sak. Ακόμα και με τον μουφέ jmicron να είναι ο SSD, αν το DVD προσπαθεί να κάνει δύο δουλειές ταυτόχρονα και μάλιστα η μία από αυτές να απαιτεί σταθερή ροή δεδομένων όπως είναι το playback μιας ταινίας, χαιρετίσματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω τι ειπα? οτι οι SSD φταινε για το 1 DVD?

το συστημα κατακρινω με 1 dvd και 1 δισκο που ειναι SSD.

Δηλ αν παρει μονο ενα 2ο DVD το ελυσε το προβλημα του?

Μετα δε θα του κολλαει σε δυο αλλες εργασιες επειδη θα εχει μονο 1 δισκο?

Ειναι δυνατον να δινεις 200Ε για αποθηκευση και να παιρνεις 1 DVD και 1 δισκο SSD?

Εδω δε μιλαμε για Celeron της γιαγιας που εχει κι ενα δισκο και 1 cd απλα για να δουλευει. εδω μιλαμε για πολυπυρηνο και SSD επανω.

Και γιατι το κανει καποιος αυτο, αν οχι γιατι του εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι με τον SSD θα εχει γρηγορο συστημα?

Αντι να εχει παρει το λιγοτερο 3 δισκους και 2 DVD συσκευες και να εχει πραγματικα γρηγορο συστημα δισκων. (το λινκ το ειδες?)

Αυτα κατακρινω.

Link to comment
Share on other sites

το συστημα κατακρινω με 1 dvd και 1 δισκο που ειναι SSD.
Το παιδί δεν ζήτησε να του κρίνουμε το σύστημα ως προς τα αποθηκευτικά του μέσα και αν επέλεξε να πάρει SSD αντί για μαγνητικό το έχει αυτό το δικαίωμα, νομίζω.
Δηλ αν παρει μονο ενα 2ο DVD το ελυσε το προβλημα του?
Όχι εκτός και αν έχει το ίδιο δισκάκι DVD σε δύο αντίγραφα, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Μετα δε θα του κολλαει σε δυο αλλες εργασιες επειδη θα εχει μονο 1 δισκο?
Ε?
Ειναι δυνατον να δινεις 200Ε για αποθηκευση και να παιρνεις 1 DVD και 1 δισκο SSD?
Ναι.
Και γιατι το κανει καποιος αυτο, αν οχι γιατι του εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι με τον SSD θα εχει γρηγορο συστημα?
Είδες κάπου στον τίτλο να αναφέρεται σε SSD? Για τον επεξεργαστή μιλάει. Νομίζω ότι ο bill έχει δίκιο που λέει ότι κάπου έχεις κολλήσει στο θέμα των SSD.
Αντι να εχει παρει το λιγοτερο 3 δισκους και 2 DVD συσκευες και να εχει πραγματικα γρηγορο συστημα δισκων. (το λινκ το ειδες?)

Αυτα κατακρινω.

Κοίτα, δεν είναι η πρώτη φορά που εμμέσως... διαφημίζεις τις δικές σου επιλογές. Επέτρεψε σε εμάς τους υπόλοιπους να κάνουμε και 1-2 διαφορετικές επιλογές από αυτές που κάνεις εσύ.
Link to comment
Share on other sites

Διαφημιζω? Δεν νομιζω να πουλαω κατι, ουτε αγγελιες εχω.

Και ουτε καν μιλαμε εδω για μαρκες, να πεις οτι υποστηριζω ας πουμε την ΑΜD

Δεν καταλαβα? Δηλαδη ενας αλλος μπορει να ποσταρει οτι bench θελει απο το μηχανημα του και εγω απαγορευεται να υποστηριξω την αποψη μου, γιατι ειναι διαφημιση?

καπου ξεφευγεις.

Είδες κάπου στον τίτλο να αναφέρεται σε SSD? Για τον επεξεργαστή μιλάει. Νομίζω ότι ο bill έχει δίκιο που λέει ότι κάπου έχεις κολλήσει στο θέμα των SSD.

Αυτη τι σουπερ λογικη ειναι?

Δηλ πρεπει να μιλησω για cpu που λεει ο τιτλος και δε θα μιλησω για το λαθος του συστηματος στα αποθηκευτικα μεσα?

Ειναι δυνατον να δινεις 200Ε για αποθηκευση και να παιρνεις 1 DVD και 1 δισκο SSD?
Ναι

Εδω δεν μπορω να πω τιποτα. Μιλαω σε τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Διαφημιζω? Δεν νομιζω να πουλαω κατι, ουτε αγγελιες εχω.
Δεν το εννοούσα με αυτή την άποψη. Προφανώς και δεν πουλάς κάτι. Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Και ουτε καν μιλαμε εδω για μαρκες, να πεις οτι υποστηριζω ας πουμε την ΑΜD
Την υποστηρίζεις από την στιγμή που δεν λες πόσο πάναργος είναι ο τριπύρηνος. Αντί για αυτό προσπαθείς να εκτρέψεις την συζήτηση στους SSD :p (μην βαράς! - πλάκα κάνω)
Δεν καταλαβα? Δηλαδη ενας αλλος μπορει να ποσταρει οτι bench θελει απο το μηχανημα του και εγω απαγορευεται να υποστηριξω την αποψη μου, γιατι ειναι διαφημιση?

καπου ξεφευγεις.

Κάτσε ρε sak και δεν είναι thread για benchmarks και στην τελική για ποια bench λες ότι ποστάρανε; Ο άλλος έχει πρόβλημα με ταυτόχρονη μεταφορά αρχείων από το DVD όταν βλέπει ταινία που επίσης έχει στο DVD, τι σχέση έχει το αν δεν έχει 8 DVD drives ή 27 δίσκους στο σύστημά του; Δεν ξεφεύγω εγώ, εσύ είσαι off topic. Επειδή διάβασες "SSD", άντε να τον κράξουμε.
Αυτη τι σουπερ λογικη ειναι?

Δηλ πρεπει να μιλησω για cpu που λεει ο τιτλος και δε θα μιλησω για το λαθος του συστηματος στα αποθηκευτικα μεσα?

Είναι super off topic και δεν απαντάει στην αρχική ερώτηση που έκανε. Φαντάσου κάθε φορά που άνοιγες θέμα για να ρωτήσεις κάτι να αρχίζαμε να σχολιάζουμε το συστημά σου και να σου λέγαμε πόσο άκυρη ήταν η Χ ή η Υ επιλογή που έκανες.
Εδω δεν μπορω να πω τιποτα. Μιλαω σε τοιχο.
"Υπάρχει η άποψη του sak και η άποψη του... τοίχου" :p

Δεν υπάρχει μόνο μαύρο και άσπρο.

Link to comment
Share on other sites

με εναν SSD μονο για δισκο (και με μια συσκευη DVD) δεν πας πουθενα. Πηρες τουρμπο και το εβαλες σε τρικυκλο.

συγχαρητηρια σε αυτους που παραμυθιαζουν τον κοσμο οτι με ενα SSD εχεις πιο γρηγορο συστημα.

Γρηγορο συστημα εχεις οταν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ταυτοχρονα χωρις το ενα να εμποδιζει το αλλο.

Δες και εδω.

Mα τι σχεση εχουν αυτα που λες με το θεμα? 101% off topic.

Kαι τι θα πει "με εναν SSD μονο για δισκο και με μια συσκευη DVD δεν παω πουθενα, πηρα τουρμπο και το εβαλα σε τρικυκλο" ?

Αυτα τα υλικα με εξυπηρετουν, αυτα εχω. Το "τρικυκλο" που το ειδες?

Η ενσταση σου ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι εχει ενα βασικο προβλημα, οτι δεν εχει κατανοησει οτι δεν μπορεις να κανεις πανω απο μια δουλεια ταυτοχρονα σε καποιο αποθηκευτικο μεσο γιατι θα καθυστερουν και οι 2 δουλειες.

Δεν εχει νοημα να του πω ουτε για επεξεργαστες, ουτε για ΡΙΟ και για λειτουργικα, :p

και ουτε εχει νοημα να του επαναλαβω το γεγονος οτι απο το DVD δεν μπορεις να διαβαζεις ταυτοχρονα 2 πραγματα γιατι το ειπε ηδη αλλος πριν.

Και ισως θα μπορουσα να τον ρωτησω να διευκρινησει και το αλλο κολλημα που λεει για ταυτοχρονη αντιγραφη αρχειου μεσω της καρτας δικτυου.

Αλλα το βασικο θεμα ειναι οτι με 1 δισκο και 1 DVD πολυ απλα ΔΕΝ μπορεις να κανεις πανω απο ενα πραγμα τη φορα.

Το κολλημα μου με τον SSD δεν ειναι γενικο, γιατι πιθανως εγω να παρω SSD πριν απο εσενα.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αφου τα χρηματα υπαρχουν ειναι λαθος να τα δινεις για να εχεις 1 dvd και 1 δισκο αντι για 2 και 3 αντιστοιχα.

Και ειναι προφανες γιατι γινεται αυτο.

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω πλεον.

Και δεν το παιζω ουτε ξερολας ουτε τιποτα, γιατι για πραγματα που δεν ξερω δεν μιλαω και μονο ρωταω,

αλλα για τα 2-3 πραγματα που ειμαι σιγουρος μπορω να υποστηριζω την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

...................................................................

Διαχωριστική Γραμμή

Θα σας παρακαλεσω κυριοι οι μεταξυ σας διαμαχες δεν χωρουν σε αυτην την κοινωνια!

7ημερος ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ και για τους δυο!

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι εχει ενα βασικο προβλημα, οτι δεν εχει κατανοησει οτι δεν μπορεις να κανεις πανω απο μια δουλεια ταυτοχρονα σε καποιο αποθηκευτικο μεσο γιατι θα καθυστερουν και οι 2 δουλειες.

Εντάξει είσαι ολίγον υπερβολικός εδώ. Πέραν του ότι το όλο πρόβλημά του, δεν ήταν ο δίσκος του συστήματός του, εκτός και αν όντως έχει κανέναν SSD με τον JMF602, νομίζω ότι υποτιμάς τους σημερινούς δίσκους, μαγνητικούς ή SSD. Δεν νομίζω ότι η κάθε εργασία απαιτεί από τον δίσκο το maximum των δυνατοτήτων του. Αν ναι τότε έχουν δίκιο αυτοί που τα σκάνε σε Intel SSDs.

Δεν εχει νοημα να του πω ουτε για επεξεργαστες, ουτε για ΡΙΟ και για λειτουργικα, :p

και ουτε εχει νοημα να του επαναλαβω το γεγονος οτι απο το DVD δεν μπορεις να διαβαζεις ταυτοχρονα 2 πραγματα γιατι το ειπε ηδη αλλος πριν.

τι να μου πεις; Αυτά που έχω ήδη γράψει εδώ ή σε άλλα threads; :p
Και ισως θα μπορουσα να τον ρωτησω να διευκρινησει και το αλλο κολλημα που λεει για ταυτοχρονη αντιγραφη αρχειου μεσω της καρτας δικτυου.
Ναι αυτό το αγνοήσαμε.
Αλλα το βασικο θεμα ειναι οτι με 1 δισκο και 1 DVD πολυ απλα ΔΕΝ μπορεις να κανεις πανω απο ενα πραγμα τη φορα.
Υπερβολές και δεν μαντεύω. Το ξέρω διότι το βλέπω σε καθημερινή βάση. Να πω και κάτι ακόμα; Μου θυμίζεις αντίστοιχες ατάκες υπέρ του Hyperthreading :p
Το κολλημα μου με τον SSD δεν ειναι γενικο, γιατι πιθανως εγω να παρω SSD πριν απο εσενα.
Έχω 3 :p Έναν εξωτερικό 1,8'' και δύο εσωτερικούς. Όλοι 32GB. 200€ μου κόστισαν και οι 3 και ναι αν δεν είχα μια κάποια οικονομική άνεση τον τελευταίο καιρό θα τους θεωρούσα χαζομάρα και τρέλα μαζί, με βάση το κόστος/GB.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αφου τα χρηματα υπαρχουν ειναι λαθος να τα δινεις για να εχεις 1 dvd και 1 δισκο αντι για 2 και 3 αντιστοιχα.

Και ειναι προφανες γιατι γινεται αυτο.

Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω πλεον.

Δεν συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου εδώ και αυτό σου λέω τόση ώρα. Αν εσύ δικαιολογείς δύο DVDs σε έναν Η/Υ επειδή ίσως κάνεις εκτεταμένη χρήση αυτών, εγώ έχω δύο DVDs σε 3 Η/Υ! Αν και στο παρελθόν και εγώ είχα 2-3 δίσκους εντός κουτιού, πλέον διατηρώ μόνο έναν με τους άλλους εξωτερικούς. Αν εσύ με την χρήση που κάνεις έχεις ανάγκη 3 μαγνητικούς ο άλλος μπορεί να χρειάζεται οπωσδήποτε έναν καλό SSD για να δουλέψει άνετα. Ο καθένας επιλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του. Δεν χρειάζεται να θεωρούμε οποιοδήποτε configuration δεν ομοιάζει με το δικό μας ως κατευθυνόμενο από το marketing, διότι αυτό πιστεύω ότι υπονοείς στο τέλος.
Και δεν το παιζω ουτε ξερολας ουτε τιποτα, γιατι για πραγματα που δεν ξερω δεν μιλαω και μονο ρωταω,

αλλα για τα 2-3 πραγματα που ειμαι σιγουρος μπορω να υποστηριζω την αποψη μου.

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στο θέμα των SSDs σήμερα, έτσι όπως έχουν βελτιωθεί οι SSD, παρά μόνο αν μπεις στην θέση του άλλου, αν δουλέψεις όπως δουλεύει ο άλλος και με τα προγράμματα με τα οποία δουλεύει ο άλλος. Αλλιώς απλά υποθέτεις με βάση τις δικές σου εμπειρίες.
...................................................................

....

Προσπαθείς να δημιουργήσεις flame εκεί που δεν υπάρχει ή απλά ειρωνεύεσαι τα παιδιά της ΔΟ?

Αν απλά κάνεις χούμορ, οκ, δεν σε "έπιασα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στο θέμα των SSDs σήμερα, έτσι όπως έχουν βελτιωθεί οι SSD, παρά μόνο αν μπεις στην θέση του άλλου, αν δουλέψεις όπως δουλεύει ο άλλος και με τα προγράμματα με τα οποία δουλεύει ο άλλος. Αλλιώς απλά υποθέτεις με βάση τις δικές σου εμπειρίες.

ok, μπορεις να πας τοτε στο thread που εκανα link και να κανεις αυτα τα 3-4 πραγματα εχοντας μονο εναν SSD δισκο στο συστημα, και αν γινονται ολα ομαλα και δεν σου καθυστερουν ή κολλανε, τοτε εγω θα παραδεχτω οτι κανω μεγαλο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω κάτι, προσπαθείς να δείς ταινία από το DVD ενώ ταυτόχρονα το αντιγράφεις στον δίσκο ?

Τωρα που το ξαναδιαβασα, πραγματι δεν ημουν σαφης στο 1ο post.

To dvd εχει μεσα 5-6 ταινιες avi. Μεταφερω την μια στον σκληρο και ταυτοχρονα παιζω μια αλλη, απ το ιδιο dvd. Aπ οτι μου'πατε ειναι λογικο αυτη να κολαει και η ταχυτητα μεταφορας να μειωνεται.

Παρομοιο θεμα εχω οταν μεταφερω ασυρματως ενα αρχειο απο αλλο pc και ταυτοχρονα παιζω και μια ταινια επισης απο το αλλο pc... Αλλα αυτο εχει να κανει με θεμα wifi και το εχω ηδη αναρτησει στην αναλογη ενοτητα.

Ειναι δυνατον να δινεις 200Ε για αποθηκευση και να παιρνεις 1 DVD και 1 δισκο SSD?

Εδω δε μιλαμε για Celeron της γιαγιας που εχει κι ενα δισκο και 1 cd απλα για να δουλευει. εδω μιλαμε για πολυπυρηνο και SSD επανω.

Και γιατι το κανει καποιος αυτο, αν οχι γιατι του εχουν κανει πλυση εγκεφαλου οτι με τον SSD θα εχει γρηγορο συστημα?

Αντι να εχει παρει το λιγοτερο 3 δισκους και 2 DVD συσκευες και να εχει πραγματικα γρηγορο συστημα δισκων. (το λινκ το ειδες?)

Αυτα κατακρινω.

Οχι, 200Ε... 400Ε, ειναι 160ρης.

Δεν προκειται περι πλυσης εγκεφαλου, εγω το συνθεσα ετσι το συστημα γιατι ετσι με βολευει. Αλλοι συμβατικοι δισκοι υπαρχουν αλλα ειναι σε αλλο συστημα με το οποιο υπαρχει ασυρματη επικοινωνια. Δευτερο dvd ειχα παλιοτερα, οταν διαπιστωσα πως ειναι περιττο το αφαιρεσα.

Με τα pio και dma μπορειτε να μου πειτε τι παιζει? Γιατι δεν εμφανιζεται τιποτα(βλ. image)?

ok, μπορεις να πας τοτε στο thread που εκανα link και να κανεις αυτα τα 3-4 πραγματα εχοντας μονο εναν SSD δισκο στο συστημα.......

Ποιο ειναι το προβλημα αν εχεις μονο εναν SSD δισκο στο συστημα?

Αν εχεις μονο εναν μηχανικο δισκο στο συστημα δλδ ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

ok, μπορεις να πας τοτε στο thread που εκανα link και να κανεις αυτα τα 3-4 πραγματα εχοντας μονο εναν SSD δισκο στο συστημα, και αν γινονται ολα ομαλα και δεν σου καθυστερουν ή κολλανε, τοτε εγω θα παραδεχτω οτι κανω μεγαλο λαθος.

Τώρα δεν μου θυμίζεις απλά τις ατάκες για το Hyperthreading, αλλά τις χρησιμοποιείς κιόλας. :068:

Ρε συ γιατί κάθε φορά που κάνω virus scan τον δίσκο στον οποίο γράφει π.χ. το torrent να πρέπει ταυτόχρονα να κάνω DVD ripping και DVD burn? :120:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, 200Ε... 400Ε, προκειται για 160ρη.

Δεν προκειται περι πλυσης εγκεφαλου, εγω το συνθεσα ετσι το συστημα γιατι ετσι με βολευει. Αλλοι συμβατικοι δισκοι υπαρχουν αλλα ειναι σε αλλο συστημα με το οποιο υπαρχει ασυρματη επικοινωνια. Δευτερο dvd ειχα παλιοτερα, οταν διαπιστωσα πως ειναι περιττο το αφαιρεσα.

Με τα pio και dma μπορειτε να μου πειτε τι παιζει? Γιατι δεν εμφανιζεται τιποτα(βλ. image)?

Ποιο ειναι το προβλημα αν εχεις μονο εναν SSD δισκο στο συστημα?

τα pio & dma ξεχνα τα, εχεις sata συσκευες, δεν σε αφορουν.

Δοκιμασε το εξης, μετεφερε μια ταινια απο το DVD στον SSD και ταυτοχρονα προσπαθησε να δεις και μια ταινια που ηδη εχεις στον SSD.

Να μας πεις αν καθυστερει καποια απο τις 2 εργασιες (συγκριτικα με το να την εκανες απο μονη της) ή οχι.

Αν εχεις ορεξη, δοκιμασε να κανεις και κατι 3ο ταυτοχρονα,

πχ να αντιγραψεις (copy) και ενα αλλο αρχειο, απο ενα folder του δισκου σε ενα αλλο,

να αντιγραψεις ενα αρχειο απο το wifi στο δισκο,

ή να κανεις virus scan ...

sakattack added 2 Minutes and 38 Seconds later...

Τώρα δεν μου θυμίζεις απλά τις ατάκες για το Hyperthreading, αλλά τις χρησιμοποιείς κιόλας. :068:

Ρε συ γιατί κάθε φορά που κάνω virus scan τον δίσκο στον οποίο γράφει π.χ. το torrent να πρέπει ταυτόχρονα να κάνω DVD ripping και DVD burn? :120:

το thread αυτο το ξεκινησε ενας χρηστης που εχει προβλημα με ταυτοχρονες αντιγραφες/χρησεις αρχειων.

και του επισημαινω το προβλημα.

εσυ εισαι αυτος που κρινει με βαση τη δικη του χρηση ή αναφερεσαι σε απλη χρηση pc γραφειου/κατεβαστηριου/γιαγιας.

μην κανεις rip ή burn, κανε μεταφορες αρχειων σαν αυτες που λεω πιο πανω στο φιλο, γιατι αυτη ειναι η χρηση που κανει αυτος στο pc του.

sakattack added 7 Minutes and 24 Seconds later...

Ποιο ειναι το προβλημα αν εχεις μονο εναν SSD δισκο στο συστημα?

Αν εχεις μονο εναν μηχανικο δισκο στο συστημα δλδ ειναι καλυτερα?

τοση ωρα προσπαθω αυτο να το εξηγησω.

οτι αφου κανεις χρηση με ταυτοχρονες μεταφορες/επεξεργασιες αρχειων επρεπε να εχεις περισσοτερους δισκους, ασχετα αν ειναι μηχανικοι ή SSD

το οτι εχεις 1 ssd δειχνει οτι δεν σου λειπουν τα λεφτα αλλα η επιγνωση του τι σου χρειαζεται.

Και ειναι αποτελεσμα του οτι ολοι λενε παρτε εναν SSD να πεταει το συστημα...

Απλα, αν ενας ειχε λιγοτερα λεφτα αλλα ειχε 3 μηχανικους δισκους αντι για εναν ssd, θα εκανε καλυτερα τις δουλειες που θες να κανεις εσυ τωρα.

παρε και 2 δισκους ακομα (οτι ειδους θες και μπορεις) να κανεις απο μια εργασια σε καθε δισκο, να μην κολλαει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

το thread αυτο το ξεκινησε ενας χρηστης που εχει προβλημα με ταυτοχρονες αντιγραφες/χρησεις αρχειων.

και του επισημαινω το προβλημα.

Μόνο μία από αυτές τις εργασίες εμπλέκει τον SSD οπότε η ύπαρξη ενός μόνο δίσκου δεν έχει σχέση με την αδυναμία του DVD να κάνει δύο εργασίες ταυτόχρονα.

εσυ εισαι αυτος που κρινει με βαση τη δικη του χρηση ή αναφερεσαι σε απλη χρηση pc γραφειου/κατεβαστηριου/γιαγιας.
Αντιγραφή αρχείων στον δίσκο όταν παρακολουθείς ταινία δεν ανήκει στην κατηγορία του hi end/enthusiast/hardcore PC.
μην κανεις rip ή burn, κανε μεταφορες αρχειων σαν αυτες που λεω πιο πανω στο φιλο, γιατι αυτη ειναι η χρηση που κανει αυτος στο pc του.
Ένα mini test στον ολίγον παλιό WD - 320GB (16ΜΒ cache).

Αναπαραγωγή 720p ταινίας ταυτόχρονα με downloads από torrent στον ίδιο δίσκο (δεν φαίνεται αλλά δεν έχει σημασία - αγνόησέ το αν θέλεις) ταυτόχρονα με αντιγραφή μεγάλου αρχείου από τον WD σε άλλο φάκελο του WD (ανάγνωση και εγγραφή μαζί με λίγα λόγια) ταυτόχρονα με scan από το avira ταυτόχρονα με scan από το malwarebytes. Απλά δες τα fps της ταινίας.

attachment.php?attachmentid=26685&d=1273436293

post-47-1442175658,1531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το εξης, μετεφερε μια ταινια απο το DVD στον SSD και ταυτοχρονα προσπαθησε να δεις και μια ταινια που ηδη εχεις στον SSD.

Να μας πεις αν καθυστερει καποια απο τις 2 εργασιες (συγκριτικα με το να την εκανες απο μονη της) ή οχι.

Αν εχεις ορεξη, δοκιμασε να κανεις και κατι 3ο,

πχ να αντιγραψεις (copy) και ενα αλλο αρχειο, απο ενα folder του δισκου σε ενα αλλο,

να αντιγραψεις ενα αρχειο απο το wifi στο δισκο,

ή να κανεις virus scan ...

Φιλε μου, δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε αυτα.

τοση ωρα προσπαθω αυτο να το εξηγησω.

οτι αφου κανεις χρηση με ταυτοχρονες μεταφορες/επεξεργασιες αρχειων επρεπε να εχεις περισσοτερους δισκους, ασχετα αν ειναι μηχανικοι ή SSD

το οτι εχεις 1 ssd δειχνει οτι δεν σου λειπουν τα λεφτα αλλα η επιγνωση του τι σου χρειαζεται.

Και ειναι αποτελεσμα του οτι ολοι λενε παρτε εναν SSD να πεταει το συστημα...

Απλα, αν ενας ειχε λιγοτερα λεφτα αλλα ειχε 3 μηχανικους δισκους αντι για εναν ssd, θα εκανε καλυτερα τις δουλειες που θες να κανεις εσυ τωρα.

παρε και 2 δισκους ακομα (οτι ειδους θες και μπορεις) να κανεις απο μια εργασια σε καθε δισκο, να μην κολλαει τιποτα.

Δεν κανω ολο το 24ωρο ταυτοχρονες μεταφορες/επεξεργασιες αρχειων... μια στο τοσο συμβαινει.

Οπως ειπα, περισσοτερους δισκους εχω, αλλα σε αλλο συστημα.

Δε νομιζω πως οσοι λενε "παρτε εναν ssd να πεταει το συστημα" εννοουν κιολας να ειναι αυτος ο μοναδικος δισκος του συστηματος... Εγω ειμαι που το αποφασισα ετσι, γιατι ετσι με βολευει.

Για να λες "Απλα, αν ενας ειχε λιγοτερα λεφτα αλλα ειχε 3 μηχανικους δισκους αντι για εναν ssd, θα εκανε καλυτερα τις δουλειες που θες να κανεις εσυ τωρα" σημαινει οτι δεν εχεις καταλαβει το θεμα του θρεντ. Μιλαει για dvd δισκο, οχι για σκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.