Jump to content



mkv και DTS απο HTPC ?


sakattack1442169065

Recommended Posts

λοιπον εγινε το εξης κουλο:

οταν δοκιμασα με το vlc επαιξε κανονικα τον DTS ηχο, αλλα με προβληματα στην εικονα.

Μετα οταν ξαναδοκιμασα τον MPC, τοτε αρχισε κι αυτος να παιζει κανονικα τον DTS !!!

Mαλιστα αυτο εγινε και στα 2 PC, και στο κατεβαστηρι που ελεγα να το κανω HTPC και στο κανονικο μου.

Αβυσσος η ψυχη των pc.

Τεσπα, ειπα να μην ξοδεψω αλλα λεφτα τωρα, αλλιως καποια στιγμη θα παρω A/V ενισχυτη και ηχεια μαζι με ενα κουτακι media player και θα ησυχασω.

ΥΓ

καποιος μου ειχε προτεινει και το εξης κολπο:

Originally Posted by gkontoletas viewpost.gif

Εγκατέστησε το
.

Στον media player classic πήγαινε στα options—Internal Filter—DTS/AC3 άστο χωρίς το τικ της επιλογής, το ίδιο κάνε και στα Transform Filters για τις επιλογές AC3, DTS, LPCM και MPEG Audio.

Έπειτα πήγαινε στα External Filter πρόσθεσε το AC3Filter και κάνε το Prefer.

Στο AC3Filter στα Properties—Main—Output Format επέλεξε το 3/2 +SW 5.1 channels, το ίδιο επέλεξε και στο Mixer—output format.

καποια στιγμη θα το δοκιμασω και αυτο, αν και υποψιαζομαι οτι η εγκατασταση του VLC κατι παρομοιο εκανε αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
λοιπον εγινε το εξης κουλο:

οταν δοκιμασα με το vlc επαιξε κανονικα τον DTS ηχο, αλλα με προβληματα στην εικονα.

Μετα οταν ξαναδοκιμασα τον MPC, τοτε αρχισε κι αυτος να παιζει κανονικα τον DTS !!!

Το κουλό δεν είναι ότι έπαιξε ο MPC άλλα ότι δεν έπαιζε το video το vlc!! Το vlc πέρασε τα codecs και γι' αυτό έπαιξε ο MPC. Μήπως μπλέχτηκαν τα codecs και γ'αυτό δεν παίζει video το vlc; Τι format είναι το video;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, τον MPC HC τον εβαλα με το Klite Mega Codec Pack.

Kαι μετα εβαλα και το VLC.

Υποψιαζομαι οτι το VLC εβαλε αυτοματα αυτο το AC3filter, γιατι καπου το πηρε το ματι μου μετα.

Τα video ειναι ολα .mkv με κωδικοποιηση x264

Δεν ξερω γιατι το VLC μου τα επαιζε με σπασιματακια στην ομαλη ροη της εικονας.

Τεσπα, σιγα σιγα θα τα ξανακοιταξω.

Τουλαχιστον ελυσα το βασικο μου προβλημα που ηταν ο ηχος.

Α, μιας και το αναφεραμε, απο οτι διαβασα οι vga επιταχυνουν μονο το "κλασσικο" H264 και οχι το x264 που ειναι σαν να λεμε το αντιστοιχο xvid για το HD υλικο, που κυκλοφορει για να "δοκιμαζεις" τις ταινιες :003:

Αρα, αν ειναι οντως ετσι, η vga δεν βοηθαει εκει, μονο η cpu.

Link to comment
Share on other sites

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=309060

Το VLC δεν βάζει codecs. έχει δικό του. Όσο για τα σπασίματα που σου κάνει, πήγαινε στα settings --> Preferences --> Audio --> Output type: win32 waveout extension.

Restart το VLC και λογικά θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτα τα κ*λοPC μου χουν σπασει τα νευρα.

στο HTPC αν παιζω με τον MPC μου κανει μικρο αποσυγχρονισμο του ηχου οταν τον κανω full screen,.

Με τον VLC ο ηχος παει καλα, αλλα η εικονα κανει που και που μικρες οριζοντιες παραμορφωσεις, σα λεπτες γραμμες που πανε προς τα δεξια.

Σα να βλεπω απο αναλογικη κεραια που εχει παρεμβολες απο κινητο.

Στο κανονικο PC δεν εχω αυτα τα προβληματα.

Φταιει οτι ο Athlon X2 2.5GΗz δεν εχει αρκετη δυναμη? αλλα δεν παει 100% ποτε.

Δεν ξερω τι να πω.

Mου ρχεται να τα πεταξω ολα.

Να βρω ενα media player που να παιζει σωστα και να πεταξω το HTPC στα σκουπιδια.

Link to comment
Share on other sites

το βιντεο απο δισκο. ειτε usb ειτε εσωτερικο το ιδιο μου κανει.

vga εχω μια nv 6200. αλλα γιατι να παιζει ρολο αυτη? δεν αναλαμβανει επιταχυνση.

ο αποσυγρονισμος του ηχου που μου κανει ο MPC πως στο καλο εξηγειται?

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα κ*λοPC μου χουν σπασει τα νευρα.

στο HTPC αν παιζω με τον MPC μου κανει μικρο αποσυγχρονισμο του ηχου οταν τον κανω full screen,.

Με τον VLC ο ηχος παει καλα, αλλα η εικονα κανει που και που μικρες οριζοντιες παραμορφωσεις, σα λεπτες γραμμες που πανε προς τα δεξια.

Σα να βλεπω απο αναλογικη κεραια που εχει παρεμβολες απο κινητο.

Στο κανονικο PC δεν εχω αυτα τα προβληματα.

Φταιει οτι ο Athlon X2 2.5GΗz δεν εχει αρκετη δυναμη? αλλα δεν παει 100% ποτε.

Δεν ξερω τι να πω.

Mου ρχεται να τα πεταξω ολα.

Να βρω ενα media player που να παιζει σωστα και να πεταξω το HTPC στα σκουπιδια.

Δαγκωτό media player και άγιος ο θεός. Από όταν το έβαλα έχω ξεγνοιάσει. Πιστεύω ότι HTPC βάζει κάποιος που θέλει να έχει και full internet και κανά παιχνίδι στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ μια τέτοια turbo cache κιόλας δεν την κράτησα πού σκέτη αποτυχία.

αποτυχια σε ποιο θεμα?

εγω το μονο που χρειαζομαι ειναι να δινει σημα στην οθονη. (την εχω με dvi->hdmi καλωδιο)

παιζει πουθενα αλλου ρολο?

Δαγκωτό media player και άγιος ο θεός. Από όταν το έβαλα έχω ξεγνοιάσει. Πιστεύω ότι HTPC βάζει κάποιος που θέλει να έχει και full internet και κανά παιχνίδι στην τηλεόραση.

ποιο εχεις?

εγω αν παρω θα χρειαζομαι ενα που να εχει ψηφιακη εξοδο που να δινει και DTS σημα στον A/V ενισχυτη με ομοαξονικη ή οπτικη ινα,

και εννοειται να παιζει mkv και να εχει hdmi για την TV, και να τα παιζει ολα χωρις το παραμικρο κολλημα σε εικονα και ηχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

φιναλε

τελικα δεν το καταφερα το @^%*PC να παιξει απροβληματιστα τις ταινιες.

Ή που θα εκανε σπασιματα η εικονα, ή που θα ειχε μικροκαθυστερηση ο ηχος, και γενικα μου χαλαγε ολη την απολαυση που θα επρεπε να ειναι μια 1080p ταινια σε μεγαλη οθονη.

Ασε που εχω την εντυπωση οτι το ενσωματωμενο player της τηλεορασης παιζει σε 120Hz ενω το PC με την HDMI ηταν στα 60.

Αυτο εχω αγωνια να δω αν θα υπαρχει διαφορα οταν καποια στιγμη αγορασω ξεχωριστω media player

Προς το παρον, το HTPC πουληθηκε, και πηγα και αγορασα κανονικο AV ενισχυτη και ηχεια 5.1 και ησυχασα.

Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να μετατρεπω το DTS σε DD με το Popcorn για να το παιζει ο media player της tv.

@^%*PC

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κάτι πειράχτηκε και δεν έχω καθόλου ήχο στα video είτε avi είτε mkv ούτε γενικά στα windows.

Απλά ούτε ο MPC-HC ούτε ο VLC βγάζουν ήχο.Από εικόνα οκ.

Επίσης AC3filter περασμένα.Καμιά άλλη ιδέα?

Η σύνδεση είναι με spdif από το pc στο hifi του σαλονιού.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πειράχτηκε και δεν έχω καθόλου ήχο στα video είτε avi είτε mkv ούτε γενικά στα windows.

Απλά ούτε ο MPC-HC ούτε ο VLC βγάζουν ήχο.Από εικόνα οκ.

Επίσης AC3filter περασμένα.Καμιά άλλη ιδέα?

Η σύνδεση είναι με spdif από το pc στο hifi του σαλονιού.

αφου το εχεις το hifi, τι το θες το pc?

αυτα ειναι του διαβολου πραγματα :003:

πετα το και παρε ενα media player να μην καθεσαι και σκας με τα @^%*PC

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καμιά ιδέα γιατί δεν δουλεύει το 5κάναλο στο Output??

Στην εικονα που εχεις βαλει(ac3filter)δεν εχεις επιλεξει το spdif σαν επιλογη για το output.Επιλεξε το και στις ρυθμισεις του επελεξε να περναει και ολες τις μορφες ηχου μεσα απο το spdif(dts,ac3,mpeg).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.