Jump to content


mkv και DTS απο HTPC ?


sakattack1442169065

Recommended Posts

Στην εικονα που εχεις βαλει(ac3filter)δεν εχεις επιλεξει το spdif σαν επιλογη για το output.Επιλεξε το και στις ρυθμισεις του επελεξε να περναει και ολες τις μορφες ηχου μεσα απο το spdif(dts,ac3,mpeg).

Το έχω δοκιμάσει αυτό.

Και να το τικάρω δεν αλλάζει τίποτα.

Σε κανένα άλλο μενού ίσως θέλει την ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
Δοκιμασε το σε συνδιασμο με τις απο πανω ρυθμησεις(dolby)να ειναι 5.1 η οτι φορματ ηχου εχεις και το pcm στο 16,και δες.

Τελικά δούλεψε στο 5:1 όπως είπες και με pcm 32.

Έχει διαφορά στην ποιότητα αν είναι 16 ή 32?

Επίσης, γιατί δεν δουλεύουν τα Dolby κλπ, εφόσον η ταινία υποτίθεται έχει τέτοια κωδικοποίηση?Και το home theater που καταλήγει ο ήχος από το PC, επίσης υποστηρίζει μέχρι Prologic.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια είμαστε λοιπόν. Και εγώ σε LG Home Cinema.

Λοιπόν. δεν χρειάζεσαι πλέον το AC3Filter. Έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ μήνες τώρα. Απλά τον MPC-HC και το Haali Media Splitter. Δοκίμασε να το βγάλεις και να δεις τί θα σου περάσει απλά σαν ήχος το MPC-HC. Δες μετά στο MPC-HC --> View --> Options --> Internal Filters (δεξιά στα Transform Filters) τί ρυθμίσεις έχεις στα AC3 και DTS. Το output Sample format δεν μας ενδιαφέρει (εμένα είναι στο PCM 16bit) και στο AC3 decoder settings και DTS decoder settings να είναι μαρκαρισμένο το κουμπάκι SPDIF και όχι το απο πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

MKV παίζω.Κάποιες έχουν AC3 κάποιες DTS.

Τον ήχο με coaxial τον περνάω σε ένα LG Home cinema που έχω.

Σε καποιο απο τα επομενα μενου του ac3filter(mixer-gain-filter)εχει καποιες επιλογες για το ποια φορματ ηχου να περναει απο το spdif.Πρεπει να τα επιλεξεις.Αυτο που λες για το αν αλλαζει αυτο που γραφει οταν επιλεγεις το tick εκει που γραφει disabled νομιζω οτι δεν αλλαζει(δεν ειμαι σιγουρος και δεν ειμαι και κοντα στο pc).Απο εκει και περα αν η καρτα σου εχει και οπτικη αλλα και coaxial,δες αν επηρεαζει την λειτουργια του αναλογα με το αν το εχεις επιλεγμενο η οχι.Το Haali Media Splitter δεν το εχω δουλεψει,αλλα θα το δοκιμασω και αν ειναι καλυτερο ως προς την ποιοτητα του ηχου θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια είμαστε λοιπόν. Και εγώ σε LG Home Cinema.

Λοιπόν. δεν χρειάζεσαι πλέον το AC3Filter. Έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ μήνες τώρα. Απλά τον MPC-HC και το Haali Media Splitter. Δοκίμασε να το βγάλεις και να δεις τί θα σου περάσει απλά σαν ήχος το MPC-HC. Δες μετά στο MPC-HC --> View --> Options --> Internal Filters (δεξιά στα Transform Filters) τί ρυθμίσεις έχεις στα AC3 και DTS.

Εδώ, και στο Source Filters και στο Transform Filters είναι όλα επιλεγμένα.

Ποια πρέπει να ξετικάρω?

Καλή Χρονιά!! :111:

Link to comment
Share on other sites

Στο Source Filters ξετσεκάρεις (εφόσον έχεις βάλει τον haali media splitter) τα Matroska, MP4/MOV και το Ogg. Στο Transform άστα όλα τσεκαρισμένα.

Καλή χρονιά...

Υ.Γ. Καλό θα είναι να έχεις την τελευταία έκδοση του MPC-HC από το site του "δικού μας" Xhmikosr. Ααααα..... Την ώρα που θα εγκαθιστάς το Haali, φρόντισε να ξετσεκάρεις την επιλογή Associate .mkv and .mka files with Windows Media Player.

apotsi added 11 Minutes and 30 Seconds later...

Αν θες για πολύ πιό advanced, όσων αφορά το θέμα εικόνας, DXVA hardware acceleration, κτλ, κτλ ρίξε μιά ματιά στο παρακάτω link.

http://wp.me/PrgSo-2n

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.