Jump to content

Η Nokia εξαγοράζει κομμάτι της Motorola

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=18052&stc=1&d=1196261534

nokia.jpg

Σήμερα έλαβε χώρα μια από τις μεγαλύτερες οικονομικές συναλλαγές στον κόσμο της κινητής τηλεφωνίας.

Η γνωστή σε όλους μας ΝΟΚΙΑ,αγόρασε ένα μεγάλο μέρος του εξοπλισμού της κινητής μονάδας της εταιρείας MOTOROLA έναντι 1,2 δις $.

Αυτή η συναλλαγή ήταν ευεργετική και αναγκαία και για τις δυο εταιρείες.

Η Nokia έψαχνε την ευκαιρία να επεκταθεί στο κλάδο των κινητών και του λογισμικού αυτών,όπως επίσης και να αποκτήσει μεγαλύτερο μερίδιο στην αγορά των Η.Π.Α. ενώ η Motorola χρειαζόταν άμεσα τα μετρητά.

Να δούμε μόνο το πως θα εξελιχτεί αυτή η συναλλαγή όσον αφορά το υλικό και κατασκευαστικό μέρος της.

Πηγή

Edited by TASOS
Αυτόματη ένωση διπλού post

Ελπίζω μόνο να μην αλλάξει το λογισμικό της motorola (proprietary linux) αλλιώς την κάτσαμε:067:. Αν ήθελε μετρητά ας έκανε συμφωνία με την AMD, βλακεία της που διάλεξε την Nokia (για εμένα είναι κατηγορίας Δ' αυτή η εταιρία και ποτέ δεν συμπάθησα τα κινητά της)

Αν ήθελε μετρητά ας έκανε συμφωνία με την AMD

Η οποία AMD ασχολείται με τα κινητά και έχει μπόλικα χρήματα στην διάθεσή της να ξοδέψει. Βρε Pok πως σου ήρθε αυτό πάλι;

Η οποία AMD ασχολείται με τα κινητά και έχει μπόλικα χρήματα στην διάθεσή της να ξοδέψει. Βρε Pok πως σου ήρθε αυτό πάλι;
ένας Athlon Neo σε κινητό θα σε χάλαγε; εδώ η intel με την Nokia ετοίμαζε atom. (χώρια ότι η motorola ετοιμάζει κινητό με 2GHz επεξεργαστή!)

ένας Athlon Neo σε κινητό θα σε χάλαγε; εδώ η intel με την Nokia ετοίμαζε atom. (χώρια ότι η motorola ετοιμάζει κινητό με 2GHz επεξεργαστή!)

Ρε συ δεν είναι θέμα αν θα με χάλαγε, αλλά καλό είναι να λέμε και πράγματα που να έχουν μια κάποια λογική. Ο Neo είναι απλά ένας underclocked Athlon, δεν κάνει καν για netbooks. Σε κινητό η μπαταρία δεν θα κράταγε ούτε για μισή ώρα. Ένας επεξεργαστής για τα κινητά δεν είναι "άντε πήραμε τον desktop του κατεβάσαμε τα ρολόγια και τον βάλαμε στο κινητό". Χώρια το ότι αποφεύγεις να μου πεις που στο καλό θα έβρισκε η AMD τα 1,2 δις. Τόσα ήταν η συμφωνία με την Intel και αυτά δεν είναι λεφτά που περισσεύουν για την AMD.

Ρε συ δεν είναι θέμα αν θα με χάλαγε, αλλά καλό είναι να λέμε και πράγματα που να έχουν μια κάποια λογική. Ο Neo είναι απλά ένας underclocked Athlon, δεν κάνει καν για netbooks. Σε κινητό η μπαταρία δεν θα κράταγε ούτε για μισή ώρα. Ένας επεξεργαστής για τα κινητά δεν είναι "άντε πήραμε τον desktop του κατεβάσαμε τα ρολόγια και τον βάλαμε στο κινητό". Χώρια το ότι αποφεύγεις να μου πεις που στο καλό θα έβρισκε η AMD τα 1,2 δις. Τόσα ήταν η συμφωνία με την Intel και αυτά δεν είναι λεφτά που περισσεύουν για την AMD.
Μην υποτιμάς τον Athlon Neo, τα netbooks αυτά είναι πολύ ανώτερα από τα άλλα με τον atom. Για την AMD δεν θα ήταν τίποτα να βγάλει cpu για κινητά, παλιότερα είχε βγάλει το οικονομικό PC 50x15.

Μην υποτιμάς τον Athlon Neo, τα netbooks αυτά είναι πολύ ανώτερα από τα άλλα με τον atom. Για την AMD δεν θα ήταν τίποτα να βγάλει cpu για κινητά, παλιότερα είχε βγάλει το οικονομικό PC 50x15.

Ναι το 50Χ15 το είχε βγάλει με το geode που ήταν κατάλληλος επεξεργαστής για μηχανήματα χαμηλής κατανάλωσης, αλλά και εξαιρετικά αργός (η cpu ήταν στα 366MHz). Δεν του πέταξε Athlon μέσα.

Ο Neo ξανάλέω ΔΕΝ είναι ένας καινούριας σχεδίασης επεξεργαστής χαμηλής κατανάλωσης. Είναι απλά ένας underclocked Athlon. Η AMD δεν είχε να ξοδέψει χρόνο και χρήμα για να φτιάξει έναν πραγματικά χαμηλής κατανάλωσης επεξεργαστή. Αντίθετα καθόταν και απαξίωνε τα netbooks και τον Atom. Ο Neo βγήκε απλά για να έχει να λέει ότι "Να έχω και εγώ επεξεργαστή χαμηλής κατανάλωσης" και μάλιστα δεν βγήκε για τα netbooks αλλά για ultra thin laptops μιας και έχει σημαντικά μεγαλύτερη κατανάλωση από τον Atom. Ένα netbook με atom έχει χοντρικά διπλάσιο battery life από ένα ultra thin laptop με τον Neo. Δεν σου λέει κάτι αυτό;

Και για να τελειώνουμε, αν νομίζεις ότι το να σχεδιάσεις έναν επεξεργαστή είναι ιστορία μιας εβδομάδας εγώ θα σου πω ότι είναι διαδικασία 3 χρόνων. Αν νομίζεις ότι δεν είναι τίποτα για την AMD να σχεδιάσει έναν επεξεργαστή για κινητά δεν έχεις παρά να μας πεις γιατί δεν το έκανε. Αλλά επειδή δεν θέλω να ξεχνάμε και βασικά ερωτήματα, μπορείς να μου πεις που θα έβρισκε τα 1,2 δις η AMD για να αγοράσει τον εξοπλισμό της Motorola και τι θα έκανε με αυτόν;