Jump to content

Η ξεφτίλα του overclocking ... σήμερα

TASOS
 Share

Recommended Posts

Ντόμινο εξελίξεων και απανωτές αποκαλύψεις μεταξύ πρωτοκλασάτων ονομάτων της παγκόσμιας σκηνής του overclocking.

Βγαίνουν στην επιφάνεια αποκαλύψεις για cheating ... με τρόπους που δύσκολα θα σκεφτόμασταν ότι είναι εφικτοί.

Είχα παραξενευτεί όταν είδα νέο κανόνα στο hwbot σχετικά με αγοραπωλησίες σκόρ !!!

http://hwbot.org/article/news/important_general_hwbot_rules_updated

Μετά διαβάζοντας το παρακάτω link στο xtreme ... κατάλαβα.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=254437&page=7

Ο ένας σούπερ λεφτάς αγοράζει 1000 πανάκριβα κομμάτια για να βρεί το ένα super gold ... και να τους σαρώσει όλους.

Τα δεύτερα,τρίτα,τέταρτα score του ... τα πουλάει ή δανείζει σε άλλους.

Ο άλλος κολλητός της Intel και κάποιον μεγάλων ονομάτων hardware πουλάει μούρη με samples που έχουν βγεί από τα εργαστήρια της Nasa χωρίς να λέει τίποτα ... και ποστάρει score για εντυπωσιασμό στο πρωτοκλασάτο forum του.

Στους δέ διαγωνισμούς ... ρίχνει και ένα super-duper registry cheat για να βγεί πρώτος (εεε και τί έγινε ? ... αφού το έχουν κάνει και άλλοι το 2008)

Ο x,y,z της πρώτης 10άδας-20άδας του HWBOT ... παρακαλάει και ψάχνεται να βρεί τρόπους να ανέβει στην κατάταξη (by any means).

Στις περιβόητες σπονσοναρισμένες λίστες του σήμερα στην παγκόσμια σκηνή Overclocking ... ξέρετε ποιοί βρίσκονται ?

Οχι αυτοί που ξέρουν να κλοκάρουν (και έχουν ένα Α αξιοπρεπές hardware) ... αλλά αυτοί που ξέρουν να κάνουν cheat και να χακάρουν τη registry του λειτουργικού του driver κλπ ... κλπ.

Σε γνωστούς και φίλους έλεγα και λέω ... ότι πρέπει να γίνει διαχωρισμός του overclocking από το πούλ-μούρ benchmarking.

Το overclocking είναι hardware ... κλοκάρεις και πυροβολείς.

Βελτιώνεις κάτι και το βλέπεις real-life στην πράξη.

Το real (στρέιτ) benchmarking είναι ντόμπρα πράγματα.

ΔΕΝ αλλοιώνεις καταστάσεις και ΔΕΝ επεμβαίνεις στο software.

Τρέχεις τα μετροπρογράμματα και βλέπεις το αποτέλεσμα του overclocking σου.

Το σημερινό benchmarking είναι μιά απάτη ... μιά γελοιότητα.

Χακάρεις ότι έχει σχέση με software για να το κάνεις να νομίζει ότι τρέχει καλύτερα και να βλέπεις πληθωρικά νούμερα ... να 'φχαριστιέσαι :012:

Να το χαίρεστε παληκαράδες μου ... χαλάλι σας και χάρισμα σας.

Στην πραγματική ζωή (π.χ. στα παιχνίδια) εγώ θέλω να βλέπω τον χαρακτήρα να κινείται ... και όχι τη σκιά του δράκου ή τη μαυρίλα του αεροπλάνου.

Θέλω να βλέπω 80 frames full detail πολυτέλειας ... και όχι 250 frames του απόλυτου τίποτα.

Τέσπα.

Σημάδια των καιρών ? ... σημάδια της νοοτροπίας της νέας γενιάς ? ... επακόλουθο μιάς νέας αντίληψης σε ένα μικρό χωρό από χομπίστες (μικρογραφία της κοινωνίας μας) ?

Οπως και να έχουν τα πράγματα ... Overclοcking will never be the same again.

Δεν μου φαίνονται παράξενα τα παραπάνω. Οι άνθρωποι αποκτούν φήμη και φανς σε παγκόσμιο επίπεδο, χώρια ότι έρχονται σε άμεση επαφή με τις εταιρίες του χώρου. Λογικό λοιπόν να προσπαθούν να αποκτήσουν την κορυφή με κάθε τρόπο. Σε αυτές τις περιπτώσεις είναι απλά θέμα χρόνου πότε θα χαλάσει το πράγμα. Κάποια στιγμή κάποιος έκανε ένα μικρό cheat, μετά κάποιος άλλος πήγε ένα βήμα ποιο πέρα, στο τέλος μόνο οι "βλάκες" δεν κοροϊδεύουν τα προγράμματα για να πάρουν τα νούμερα που θέλουν. Εγώ με το HWbox και τα online scores παίζει να ασχολήθηκα 15 λεπτά, διότι απλά έβλεπα scores που απλά δεν υπάρχουν. Για να μην πω ότι είχα φρικάρει στο Athens digital week που έπεφτε το καρά-optimization της πολικής αρκούδας - αν δεν παρεξήγησα καταστάσεις. Είναι κρίμα πάντως όλα αυτά για αυτούς που το έχουν χόμπι το overclocking.

Προσωπικά το μόνο overclocking που με ενδιαφέρει είναι αυτό που κάνω σπίτι μου, αυτό που είναι σε νορμάλ συνθήκες και όχι σε εργαστηριακές συνθήκες, αυτό που θα μου δώσει το κάτι παραπάνω στα μηχανήματά μου χωρίς να χρειαστεί να ξοδέψω ούτε ένα € περισσότερα από αυτά που σκόπευα να ξοδέψω. Ούτε επιπλέον € για ξεκλείδωτες cpus, ούτε ένα μάτσο λεφτά για ακριβές μνήμες/μητρικές.

Υ.Γ. Εδώ ο κόσμος κάθεται και προγραμματίζει cheats για flash games και πουλάει π.χ. wow accounts στα fora. Τι να λέμε τώρα....

Edited by john_dr

Υπάνθρωποι δίχως την παραμικρή σταλιά αξιοπρέπειας.

Στο δι*ολο και παραπέρα να πάνε.

Μου αρέσει που δώσανε 1 χρόνο ban ενώ στους κανονισμούς του bot λέει lifetime ban για τέτοια πράγματα.

Δεν θα τους περάσει έτσι.

Εγω να πω κατι σχετικο αλλα ασχετο.Ενα χομπυ οπως το overclocking η τα αυτοκινητα που μου αρεσουν πολυ τα οποια απο τη φυση τους εχουν μειωμενο ποσοστο ανθρωπινης συμμετοχης ειναι φυσικο επακολουθο να καταληξουν ετσι.

Ρε παιδια..κακα τα ψεματα...εχεις καλο hardware,προχωρας....δεν εχεις...μενεις πισω..τι ξερω να κλοκαρω...μαθαινεις να κλοκαρεις και μετα τελος.Οτι καποτε καποια ατομα οταν κανεις δεν ειχε ψυξη οταν κανεις δεν ειχε τιποτα ειχαν κατι και ηξεραν κατι,ναι αυτους τους παραδεχομαι και οσοι ξερουν τους παραδεχονται ακομα και σημερα.Σημερα ομως που ολα ειναι στο πιατο μη μιλαμε για overclocking guru και αηδιες...Σα τα αυτοκινητα...εισαι 400 αλογα κυριε,εχεις τις ταδε βελτιωσεις..στην ευθεια εισαι μπροστα,εχες 370..εισαι πισω.

Ο ανταγωνισμος και η πραγματικη αξια καποιου φαινονται σε χομπυ η ασχολιες με οσο το δυνατο λιγοτερη συμμετοχη τριτων παραγοντων.Και πραγματικα εκει βλεπεις το ταλεντο,τη προπονηση και ολα αυτα που συγκινουν το εκαστοτε "κοινο".

Το overclocking βασιζεται στο hardware,και να μη πεσετε να με φατε...για την επομενη φορα που θα δω οτι αλλαξατε 2-3 cpu μεχρι να πετυχετε καλο κομματι θα σας φαω εγω:D(φιλικα παντα).Δηλαδη μετραει ο καθενας τη τυχη του....για μενα ωραιο ηταν οσο ημουν πιο μικρος,τωρα εχω ενα pc προηγουμενης γενιας,οπως το θελω για τη δουλεια που το θελω και..καινουργιο..δε νομιζω να παρω,μεταχειρω οταν τα φτυσει.

Αυτο που αποκομισα απο το overclocking ειναι η γενικοτερη γνωση που δε με καθιστα μαριονετα στον καθε "ειδημονα",2-3 ανθρωπους και οσο περισσοτερη δυναμη μπορεις να παρεις απο εναν επεξεργαστη(το μεγαλυτερο ποσοστο βασικα) υπο νορμαλ συνθηκες,ενα fine tuning στο pc σου.Ωραιο ειναι,ωραιο ταξιδι..αυτο.

Πραγματικά ντροπή και αίσχος.

Παρακολουθώ τόσο καιρό και το μόνο που βλέπω ότι όλοι κυνηγάνε το εύκολο κέρδος και την προβολή. Χάθηκε η αίγλη του κάνω γιατί το γουστάρω... Σπάω τα μάτια μου να βρω τη μόντα όλα στην εύκολη λύση... Σημάδια των καιρών σίγουρα αλλά πάει χάθηκε το oc...

Εγω να πω κατι σχετικο αλλα ασχετο.Ενα χομπυ οπως το overclocking η τα αυτοκινητα που μου αρεσουν πολυ τα οποια απο τη φυση τους εχουν μειωμενο ποσοστο ανθρωπινης συμμετοχης ειναι φυσικο επακολουθο να καταληξουν ετσι.

Ρε παιδια..κακα τα ψεματα...εχεις καλο hardware,προχωρας....δεν εχεις...μενεις πισω..τι ξερω να κλοκαρω...μαθαινεις να κλοκαρεις και μετα τελος.Οτι καποτε καποια ατομα οταν κανεις δεν ειχε ψυξη οταν κανεις δεν ειχε τιποτα ειχαν κατι και ηξεραν κατι,ναι αυτους τους παραδεχομαι και οσοι ξερουν τους παραδεχονται ακομα και σημερα.Σημερα ομως που ολα ειναι στο πιατο μη μιλαμε για overclocking guru και αηδιες...Σα τα αυτοκινητα...εισαι 400 αλογα κυριε,εχεις τις ταδε βελτιωσεις..στην ευθεια εισαι μπροστα,εχες 370..εισαι πισω.

Ο ανταγωνισμος και η πραγματικη αξια καποιου φαινονται σε χομπυ η ασχολιες με οσο το δυνατο λιγοτερη συμμετοχη τριτων παραγοντων.Και πραγματικα εκει βλεπεις το ταλεντο,τη προπονηση και ολα αυτα που συγκινουν το εκαστοτε "κοινο".

Το overclocking βασιζεται στο hardware,και να μη πεσετε να με φατε...για την επομενη φορα που θα δω οτι αλλαξατε 2-3 cpu μεχρι να πετυχετε καλο κομματι θα σας φαω εγω:D(φιλικα παντα).Δηλαδη μετραει ο καθενας τη τυχη του....για μενα ωραιο ηταν οσο ημουν πιο μικρος,τωρα εχω ενα pc προηγουμενης γενιας,οπως το θελω για τη δουλεια που το θελω και..καινουργιο..δε νομιζω να παρω,μεταχειρω οταν τα φτυσει.

Αυτο που αποκομισα απο το overclocking ειναι η γενικοτερη γνωση που δε με καθιστα μαριονετα στον καθε "ειδημονα",2-3 ανθρωπους και οσο περισσοτερη δυναμη μπορεις να παρεις απο εναν επεξεργαστη(το μεγαλυτερο ποσοστο βασικα) υπο νορμαλ συνθηκες,ενα fine tuning στο pc σου.Ωραιο ειναι,ωραιο ταξιδι..αυτο.

Κακώς τα μπερδεύεις.

Δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Το να αλλάξεις 2-3 cpu και 2-3 μοτέρ δεν είναι κατακριτέο.

Το λάθος είναι να αλλάζεις τα δεδομένα των συνθηκών που τρέχει το τεστ.Και στο pc μπορείς να κάνεις πολλά.

Στο αμάξι τι θα κάνεις?Cheat στην ποιότητα της ασφάλτου της πίστας??:044::044::044:

• 3 weeks later...

Oπως υπαρχουν cheats στο online gaming, ετσι κι εδω...

Αλλα τι να το κανεις, ανωνυμοι δεν ειναι ολοι?

Εξαλλου το o/c αφορα μια πολυ μικρη μεριδα των χρηστων, οι υπολοιποι μενουν παγερα αδιαφοροι.