Jump to content



Windows 7 σε Pentium 4..?


sakisdog93

Recommended Posts

Αν η μητρική έχει Realtek τσιπάκι απλά να τσεκάρεις στο site της realtek. Αν χρειάζεται οδηγούς από Intel ή άλλη εταιρία αντίστοιχα στο site της εταιρίας αυτής. Τσέκαρε και στο BIOS αν έχει καμιά επιλογή για AC97/HD audio και άλλαξε την επιλογή αυτή μπας και δει την κάρτα. Αλλιώς νέα καρτούλα PCI με εγγυημένη υποστήριξη στα 7.

λολ οκ πως δεν το έβλεπα; Βρήκα το manual

http://217.110.237.70/Manuals/Medion8383XLmitMS-7091.pdf

Έχει τσιπάκι της C-Media το 9880 και δεν βρίσκω κάτι σχετικό. Μόνο με ψάξιμο στο google. Στα γρήγορα βρήκα το παρακάτω, δεν κάθισα να το διαβάσω, αλλά τσέκαρέ το.

http://luisrato.wordpress.com/2009/08/18/windows-7-and-c-media-cmi-9880-driver-installation/

Tσέκαρε επίσης μήπως κανένας οδηγός (αν υπάρχει διότι δεν ασχολούμαι με Intel) για ήχο (azalia) υπάρχει στο site της Intel.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟ http://get-drivers.blogspot.gr/2012/01/download-c-media-ac97-audio-device.html

Link to comment
Share on other sites

Καταντά βαρετό, αλλά ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Έψαξα το C-Media AC97 που μου έδωσες ως πρώτη επιλογή, αλλά έχω το εξής ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ πρόβλημα: Κάθε φορά που επιλέγω να κάνω update τον driver με το κίτρινο (το προβληματικό) σηματάκι, μόλις επιλέγω manually το αρχείο του νέου driver που θέλω να περάσω, τα windows μου δίνουν το μήνυμα ότι "η συγκεκριμένη συσκευή φορά τους τελευταίους drivers", και δε μ' αφήνει να τους εγκαταστήσω.

Ακόμη, όταν πήγα στο φάκελο του driver της c-media και πάτησα χειροκίνητα την εγκατάσταση απ' το setup.exe, μου 'δωσε μήνυμα "να συνδέσω στον υπολογιστή τη συσκευή c-media oxygen hd audio device".

Επίσης, η συσκευή με το κίτρινο σήμα δίπλα της -που είναι η προβληματική- λέγεται High Definition Audio Device και δείχνει ότι έχει θέση internal bus.

Πώς να εγκαταστήσω νέο driver, όταν θεωρεί ότι ο υπάρχων είναι ο πιο τελευταίος και δε μ' αφήνει να τον αλλάξω? Μπλέξιμο μεγάλο:037:

Link to comment
Share on other sites

update driver > Browse my computer > let me pick > have disk > browse στον φάκελο, επιλογή το inf > OK > εγκατάσταση αυτόν που θέλεις.

Τώρα στο BIOS δες αν έχει κάποια επιλογή για αλλαγή ανάμεσα σε HD audio και AC97. Το manual που βρήκα είναι κομμένο και δεν έχει τις σελίδες του BIOS, οπότε δεν ξέρω τι παίζει.

Για τον driver που σου είπα να δοκιμάσεις πρώτα ήλπιζα ότι μπορεί να παίξει μιας και έχει το ίδιο τσιπάκι, αλλά ίσως να είναι αποκλειστικά για την εν λόγω κάρτα.

Δοκίμασε και το άλλο Link που σου έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τα βήματα όπως μου είπες, και μόλις επέλεξα το αρχείο ".inf" μου έδωσε μήνυμα ότι ο φάκελος που επέλεξα δεν περιέχει το κατάλληλο λογισμικό, και να ελέγξω αν ο driver είναι 32bit όπως το σύστημά μου.

Ανέτρεξα στο άλλο link με το άρθρο, αλλά δεν υπάρχει πια η ιστοσελίδα με τον driver που αναφέρεται... Θα το ψάξω κι άλλο.. Καμιά άλλη ιδέα?΄

***

Απ' ότι είδα στο link (που έδωσες πιο πάνω) και στο web, πρέπει να βρω αυτούς τους drivers [CMI 9880 driver version 09.59.73"] και να τους τρέξω σε συμβατότητα xp sp2 με τα ηχεία αποσυνδεδεμένα γιατί μπλοκάρουν την εγκατάσταση... Είδα ότι βοήθησε αρκετούς αυτή η μέθοδος..

Τους ψάχνω αλλά τα περισσότερα site δεν είναι up to date.:(

***

Τους βρήκα.. Θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι λέει και θα στείλω...

Link to comment
Share on other sites

Το link το είχα τσεκάρει. Το αρχείο είναι ακόμα διαθέσιμο. Απλά πάτα πάνω του και μετά μια φορά πάνω δεξιά στο "ν" για να το ξανά επιλέξει. Δεν στο στέλνει αμέσως αλλά είδα ότι αν κάνεις αυτή την διαδικασία 1-2 φορές ανοίγει κανονικά παράθυρο για download. 3.6MB είναι το αρχείο.

EDIT Για πάτα το direct link που πήρα από τον firefox

https://y9ndwg.sn2.df.livefilestore.com/y1piHWBDDketyCN70BQRRmgKBlpDs_ZnQxZxalTUqHD_zrNDAfftt7-iKOF2-OEGdYSNeWL_2YwQYDm5ehD4-ynew/UDAX009-AZA10-Logo09.59.73-flexbass.zip?download&psid=1

Αν δεν δουλέψει κάνε αυτό που σου γράφω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΗΗΗΗΧΧΧΧΟΟΟ!!!!

Μόλις εγκατέστησα το συγκεκριμένο dirver σε συμβατότητα xp sp2, έκανα restart και ακούστηκε ο μαγικός ήχος των windows! Δουλεύουν άψογα, και η συσκευή στο device manager λέγεται τώρα C-Media High Definition Audio Device.

Διάβασα και σε άλλα site ότι μόνο αυτός των xp δουλεύει στη συγκεκριμένη mobo...

Να 'σαι καλά για τη βοήθεια, με έβγαλες από βάσανα!

Κλείνει το thread με επιτυχία χα! Να 'σαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.