Jump to content



SSD's vs HDD's ... Part II


tristeno1416003162

Recommended Posts

Τα 7 θέλουν ακόμα λιγότερο χώρο και τρέχουν μια χαρά σε έναν Samsung 4-5 ετίας που δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τον αντικαταστήσω γιατί κάνει την δουλειά που θέλω καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη λύση.

Αυτό που δεν καταλαίνουν μερικοί είναι ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος τιμολογιακή πολιτική. Όλα είναι θέμα αναγκών, προσφοράς και ζήτησης.

Όποιος ήθελε SSD για τα πλεονεκτήματα που πρόσφερε εξ αρχής, τον αγόρασε και τον πλήρωσε ακριβά όπως γίνεται με κάθε τι που προσφέρει κάτι που δεν υπήρχε πριν.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει ακριβό και φτηνό γιατί όλα είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων (αγοραστικής δύναμης, εργασιακής αποδοτικότητας κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Να πεταξω και εγω τη σποντα μου με την ελαχιστη γνωση, να μοιραστω μονο την προσωπικη μου εμπειρια:

Εβαλα τον πρωτο μου SSD το 2009 οταν εστησα το παρον PC, τον πιο φθηνο που βρηκα, εναν G.Skill Falcon (I) 64 γυρω στα 100 ευρω (*) για windows και τα αρχεια του πιο απαιτητικου απο τους εξομοιωτες που τρεχω (digitalcombatsimulator.com)

Aπο την πρωτη στιγμη η διαφορα οχι μονο στο startup (που για μενα ειναι σημαντικο, καθως τοσα χρονια μετα και εχοντας περασει παπαδες στο συστημα απο τοτε ακομα ξεκιναει σπιρτο) αλλα στην αποκριση των παντων, Photoshop εν ριπη οφθαλμου δεν προλαβαινω να το δω ποτε ξεκιναει, η συνολικη αποκριση του συστηματος γενικα αξιζε τα χρηματα για μενα. Απο τοτε σε οσους εχω συστησει την χρηση SSD με ευγνωμονουνε.

Τελικα περασαμε στη δουλεια SSD KAI σε χρηση αρχειων δουλειας (corel, Illustrator, photoshop, indesign, autocad, lightwave, κλπ) και εκει ηταν που αλλαξαμε πλανητη ... Εδω και πολλα χρονια στη δουλεια τουλαχιστο για μενα το θεμα δεν ηταν πλεον η υπολογιστικη ισχυς, οκ οση ram και να βαλεις ποτε δεν παει χαμενη και ποτε δεν ειναι αρκετη (οπως και η χωρητικοτητες των δισκων) αλλα ενω η ισχυς σε ram και CPU υπερκαλυπτε εδω και χρονια τις αναγκες οι δισκοι ηταν που κρατουσαν αγκυρα την ταχυτητα σε επιπεδα δεκαετιας 90. Περιμεναμε πως και πως ποτε θα εμφανιστει solid state τεχνολογια δισκων.

Τα πραγματικα πεταμενα λεφτα για μας (εκτος της ασφαλειας) ηταν το Raid. 4x150 raptors σε raid-0 να δουλευω σε αρχεια μεγεθους 600-1200 mb και να μην υπαρχει διαφορα απο εναν απλο 7200 εκτος απο την τρελη φασαρια και την καταναλωση ρευματος ....

O Falcon ζει και βασιλευει ακομα και κανει μια χαρα τη δουλεια του και δεν εχω δει και ουσιαστικα διαφορα σε ταχυτητα (πραξη οχι μετρησεις) απο αλλους πιο συγχρονους και καλυτερους SSD που εχω δουλεψει απο τοτε.

SSD και ξερο ψωμι :p

(*) τα ιδια λεφτα που ειχα δωσει για raptor 36 και δεν μου προσφερε τιποτε εκτος απο την φασαρια και την περιορισμενη χωρητικοτητα. Kαι μαλλον επαιρνα 74αρι raptor με τα ιδια λεφτα οταν πηρα τον Falcon, σε συγκριση μεταξυ τους ο raptor δεν αξιζε και δεν δικαιολογουσε σε καμμια περιπτωση την αγορα του σε αντιθεση με τον Falcon παρα την ακριβη τιμη του. Μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα με τους SSD μου. Αντιθετα μου εχουν χτυπησει 2 Seagate 3.5" 1+TB ενας 3.5" WD Green 1TB δυο 2.5" toshiba και ενας 2.5" WD... και ΟΛΟΙ αλαχτηκαν στην εγγυηση, ενας δεν προλαβε να δουλεψει ουτε μια φορα μαλιστα , και καποιοι αλλοι τα κακαρωσαν σε μερικους μηνες. Απλα η προσωπικη μου εμπειρια. Και να αναλογιστουμε βεβαια τι δεδομενα κοντεψα να χασω σε τετοιες χωρητικοτητες και ποσο δυσκολο ειναι το backup τους σε σχεση με το τι μεγεθος δεδομενων "διακινδυνευω" με τους SSD και ποσο δυσκολο ειναι το back-up τους ...

Link to comment
Share on other sites

Τα 7 θέλουν ακόμα λιγότερο χώρο και τρέχουν μια χαρά σε έναν Samsung 4-5 ετίας που δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τον αντικαταστήσω γιατί κάνει την δουλειά που θέλω καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη λύση.

Αυτό που δεν καταλαίνουν μερικοί είναι ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος τιμολογιακή πολιτική. Όλα είναι θέμα αναγκών, προσφοράς και ζήτησης.

Όποιος ήθελε SSD για τα πλεονεκτήματα που πρόσφερε εξ αρχής, τον αγόρασε και τον πλήρωσε ακριβά όπως γίνεται με κάθε τι που προσφέρει κάτι που δεν υπήρχε πριν.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει ακριβό και φτηνό γιατί όλα είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων (αγοραστικής δύναμης, εργασιακής αποδοτικότητας κτλ).

τα 7αρια θέλουν 2-3 γβ παραπάνω από τα βίστα..

Φυσικά και υπάρχει τιμολογιακή πολιτική και φυσικά είναι συνισταμένη πολλών παραγόντων....

Link to comment
Share on other sites

Αντιθετα μου εχουν χτυπησει 2 Seagate 3.5" 1+TB ενας 3.5" WD Green 1TB δυο 2.5" toshiba και ενας 2.5" WD...να αναλογιστουμε βεβαια τι δεδομενα κοντεψα να χασω σε τετοιες χωρητικοτητες και ποσο δυσκολο ειναι το backup τους σε σχεση με το τι μεγεθος δεδομενων "διακινδυνευω" με τους SSD και ποσο δυσκολο ειναι το back-up τους ...

Αυτό γιατί δυσκολεύονται να το καταλάβουν μερικοί όταν μιλάνε για τους λόγους που γίνεται "χαμός" με τους προβληματικούς δίσκους?

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.
Γιατί απλά χρησιμοποιούνται για αποθήκευση άλλου είδους δεδομένων. Άλλο να χρειαστεί να ξαναβάλεις λειτουργικό και άλλο να χάσεις τις φωτογραφίες του γάμου. Απλά πράγματα :104:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό γιατί δυσκολεύονται να το καταλάβουν μερικοί όταν μιλάνε για τους λόγους που γίνεται "χαμός" με τους προβληματικούς δίσκους?

Καλά μην χαίρεσαι και αυτά που λες απλά είναι επειδή δεν έχεις καταλάβει τίποτις. Όταν λέμε προβληματικό δίσκο/ssd μιλάμε για δίσκους που ψοφάνε ή προβληματικά firmwares. Όταν στο παρελθόν έγινε θέμα π.χ. με τους IBM ή με το προβληματικό firmware της Seagate ήταν είδηση που έπαιζε πρώτο θέμα παντού. Αντίθετα τα προβληματικά firmwares στους SSDs είναι πάνω κάτω συχνό φαινόμενο με τελευταίο παράδειγμα αυτό της Samsung, παλαιότερα την OCZ ακόμα και την Intel αν θυμάμαι καλά. Θέματα με προβληματικό firmware απλά περνάνε στα ψιλά. Το βλέπεις, το ξέρεις, δεν τολμάς να το σχολιάσεις.

Επίσης προιόντα σαν τους προβληματικούς και πάναργους JMicron controllers δεν θα βγαίνανε ποτέ ως υλοποιήσεις στην αγορά των δίσκων. Στους SSDs όμως βγήκανε διότι ξέρανε ότι στην τελική ο κόσμος θα τσίμπαγε με το "SSD" και τις ταχύτητες (σειριακές) που θα έγραφε το κουτάκι πάνω.

Όσον αφορά τις φωτογραφίες του γάμου, πόσες να είναι; 1ΤΒ? Και σε δισκάκι SSD των 128/256GB θα μπορούσες να τις έχεις και να τις χάσεις. Εκτός και αν οι SSDs με την ανώτερη τεχνολογία τους προστατεύουν τις φωτογραφίες των γάμων. Το επιχείρημά σου απλά δεν στέκει. Άσε που οι δίσκοι αν είναι να τα τεζάρουν συνήθως σε προειδοποιούν. Οι SSDs απλά πεθαίνουν. Δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα. Και έχεις και λιγότερες επιλογές/ελπίδες να ξανά δεις τις φωτογραφίες σου από ότι στην περίπτωση ε4νός χαλασμένου δίσκου. Αν ο SSD χαλάσει, τέλος. Και αν έχει και TRIM όπως όλοι οι σύγχρονοι, είναι ακόμα ποιο δύσκολο να ξανά δεις τα δεδομένα σου.

Στην τελική όταν λες ότι ο κόσμος βάζει τις φωτογραφίες του σε σκληρούς δίσκους και όχι SSDs παραδέχεσαι ότι

1) Δεν θεωρεί τους SSDs αξιόπιστους επειδή ίσως αυτό του είπανε, αυτό πιστεύει ή απλά γνωρίζει

ή/και

2) Δεν έχει χώρο στους SSDs.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις μάλλον. Ο λόγος για τον οποίο θέματα SSD με προβληματικό firmware περνάνε στα ψιλά στον εξήγησα και εγώ και ο squid αλλά πάλι δεν κατάλαβες. Μήπως πρέπει να το εξηγήσει κάποιος άλλος με διαφορετικό τρόπο γιατί δεν καταλαβαίνω που είναι η δυσκολία κατανόησης;

Όσο για το ότι οι SSD δεν έχουν χώρο για τις φωτογραφίες και video του γάμου, χαίρομαι που μετά από 5 χρόνια συμφωνείς με αυτό που έλεγα από την αρχή εκτός αν θέλεις αν κάνουμε ένα νεο poll για να δούμε τι αποθηκεύει ο περισσότερος κόσμος στον SSD ;-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις μάλλον. Ο λόγος για τον οποίο θέματα SSD με προβληματικό firmware περνάνε στα ψιλά στον εξήγησα και εγώ και ο squid αλλά πάλι δεν κατάλαβες. Μήπως πρέπει να το εξηγήσει κάποιος άλλος με διαφορετικό τρόπο γιατί δεν καταλαβαίνω που είναι η δυσκολία κατανόησης;

Όσο για το ότι οι SSD δεν έχουν χώρο για τις φωτογραφίες και video του γάμου, χαίρομαι που μετά από 5 χρόνια συμφωνείς με αυτό που έλεγα από την αρχή εκτός αν θέλεις αν κάνουμε ένα νεο poll για να δούμε τι αποθηκεύει ο περισσότερος κόσμος στον SSD ;-)

Οπότε παραδέχεσαι ότι υπάρχουν θέματα των SSDs με προβληματικό firmware σε τέτοιο βαθμό που περνάνε στα ψιλά.

Για τις φωτογραφίες εσύ τις έφερες ως παράδειγμα αφήνοντας να εννοηθεί το πρόβλημα χώρου και αξιοπιστίας των SSDs.

Τώρα αν θέλεις να κρυφτείς, σε αφήνω να τα επαναδιατυπώσεις ποιο βολικά. :D

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το επαναδιατυπώσω και εγώ και ο squid και μάλλον όλο το forum γιατί κάτι δεν καταλαβαίνεις.

Η ερώτηση είναι:

Τι θα περάσει στα ψιλά;

α) προβληματικό firmware σε μέσο αποθήκευσης μικρής χωρητικότητας που οδηγεί κυρίως σε επανεγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων

β) προβληματικό firmware σε μέσο αποθήκευσης μεγάλης χωρητικότητας που οδηγεί κυρίως σε απώλεια δεδομένων;

Πιο απλά δεν μπορώ να το διατυπώσω και αν πάλι δεν το καταλαβαίνεις να ανοίξω και ένα poll για να σου φύγει η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι πήγαινέ το αλλού τώρα. Όσο για όλο το forum, σε έκραζε παλιά σε κράζει και τώρα. Έκανες quote τον dellman και σε γείωσε. Παλιά κάθε φορά που κλείδωνε θέμα σου, επειδή σε έκραζε όλο το forum, άνοιγες στο καπάκι νέο για να μας πεις ότι όλο το forum συμφωνούσε μαζί σου!!! Αυτό ειδικά πρέπει να το κοιτάξεις λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι τα ίδια.

Θέλεις πλέον και quote τα ίδια σου τα posts?

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.

Το έγραψες εσύ αυτό ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι μου θύμισες. Που κάνεις quote κείμενα ή που παραπέμπεις σε links που λένε τα αντίθετα από εσένα. Σου λέει "το εφέ μετράει". Μόλις δει ο άλλος ότι πετάω quote ή link τσουπ στα μάτια του ξέρω τι λέω και είμαι αξιόπιστος.

Μάθε να διαβάζεις πρώτα και μετά κάνε quote αυτά που σου γράφω. Διότι δεν ξέρεις να διαβάζεις όταν κάνεις το παραπάνω quote και το παρουσιάζεις ως δικό σου επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοείς δηλαδή αυτό που έγραψες???

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.

tristeno added 16 Minutes and 42 Seconds later...

Ακόμα περιμένω. Δυσκολεύεσαι να απαντήσεις αν εννοείς τι γράφεις ή όχι?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοείς δηλαδή αυτό που έγραψες???

tristeno added 16 Minutes and 42 Seconds later...

Ακόμα περιμένω. Δυσκολεύεσαι να απαντήσεις αν εννοείς τι γράφεις ή όχι?:confused:

ΑΧΑΧΑΧΑ.... καμιά δυσκολία. Απλά δεν είμαι όλη την ώρα μπροστά στον Η/Υ παρακολουθώντας την προσπάθειά σου να με τρολάρεις. Δεν λέω πλάκα έχει, αλλά έχουμε και ποιο ενδιαφέροντα πράγματα.

Anyway δεν σε θεωρώ χαζό, μια χαρά τα έχεις 400, οπότε δεν θεωρώ ότι έχεις πρόβλημα στο να καταλάβεις τι γράφω. Απλά τρενάρεις το όλο θέμα για να ξεχαστούν όλα όσα γράφτηκαν και στα οποία δεν απάντησες. Να το τρενάρουμε ολίγον με καμιά 15αριά ανούσια posts, να ξεχαστεί η ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυσκολεύεσαι βλέπω. Άντε πάλι για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα ένα-ένα.

Το Post σου παρακάτω

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.

Το εννοείς ή όχι αυτό που έγραψες (μην αρχίζουμε πάλι με ιστορίες σου του τύπου

Originally Posted by john_dr viewpost.gif

Εσκεμμένο τυπογραφικό λάθος ώστε να δει όλος ο κόσμος ότι πιάνεσαι σε μία λεπτομέρεια ώστε να αγνοήσεις πλήρως τα υπόλοιπα που γράφονται και να απαξιώσεις τον συνομιλητή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να δεις. Από το 2007 ακολουθείς τις ίδιες μεθόδους διαστρέβλωσης, μονόλογου και απαξίωσης του συνομιλητή σου. Η πλάκα είναι ότι όποιος πατήσει το link και πάει στην εν λόγω σελίδα παρατηρεί ότι ΟΛΟΙ σε κράζουν.

Ε ρε γέλια. Έχεις και άλλα τέτοια links? :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυσκολεύεσαι ιδιαίτερα όταν δεν μπορείς να κάνεις edit τα post σου όπως παλαιότερα.

'Αντε μια ακόμα φορά για να δούνε και όσοι δεν το έχουν δει ακόμα ποιός υπεκφεύγει.

Το παρακάτω το έγραψες και δεν χωρά καμμία αμφιβολία πλέον

Originally Posted by john_dr viewpost.gif

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.

Το θέμα είναι τώρα αν το εννοείς αυτό που έγραψες ΝΑΙ ή ΟΧΙ γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μας από εσένα ειδικά

Link to comment
Share on other sites

Edit μπορούν όλοι να κάνουν στα posts τους, όπως και εσύ.

Αυτό που δεν ήξερες τότε ήταν ότι μπορούσα να αποδείξω ποιο εύκολα το πόσο ψεύτης μπορούσες να γίνεις.

pctechnology - overclockers - Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος - Τέλος εποχής για τους "γρήγορους" μαγνητικούς δίσκους (Μέρος 2)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυσκολεύεσαι να απαντήσεις και κατάντησες γραφικός.

Με τους χαρακτηρισμούς σου δεν ασχολούμαι πλέον γιατί απλά καταδεικνύουν την έλλειψη κάθε επιχειρηματικού λόγου (η καθαίρεση, σου αφαίρεσε το μοναδικό μέσο που είχες στο παρελθόν να επιβάλλεις την άποψή σου ενώ αποδεδειγμένα είχες παραπαποιήσει posts)

Θέλεις μήπως να κάνω πάλι quote μήπως και ξέχασες τι έγραψες?΄

Originally Posted by john_dr viewpost.gif

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να πέσω στο επίπεδό σου. Πως τα πάω; Και όσο γραφικοί και αν είναι οι χαρακτηρισμοί, συνοδεύονται από αποδείξεις.

Στο μεταξύ εσύ κάνε όσα μαθήματα τρόπων θέλεις. Μετά από ντουζίνες posts δεν έχεις απαντήσει σε τίποτα. Γαργάρα όλα όσα δεν σε βολεύουν.

Nice :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω καμμία απάντηση.

Το ποστ σου

Originally Posted by john_dr viewpost.gif

Το γεγονός ότι αν κάποια εταιρία βγάλει προβληματικό δίσκο, γίνεται της κακομοίρας, ενώ αν βγάλει προβληματικό SSD θεωρείται ψιλό συνηθισμένο fail, αρκεί.

Και η ερώτηση:

Τι θα περάσει στα ψιλά;

α) προβληματικό firmware σε μέσο αποθήκευσης μικρής χωρητικότητας που οδηγεί κυρίως σε επανεγκατάσταση λειτουργικού και προγραμμάτων

β) προβληματικό firmware σε μέσο αποθήκευσης μεγάλης χωρητικότητας που οδηγεί κυρίως σε απώλεια δεδομένων;

Πιο απλά δεν μπορώ να το διατυπώσω και αν πάλι δεν το καταλαβαίνεις να ανοίξω και ένα poll για να σου φύγει η απορία

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.