Jump to content



σύνδεση υπολογιστή με HDTV


serpico75

Recommended Posts

Μπορώ να κάνω και κάτι άλλο, αν σε κατάλαβα καλά. Κρατάω το RCA (επειδή μου κάνει το μήκος που έχω αγοράσει), παίρνω ένα μικρό adaptor-άκι (αυτό το λευκό που έχεις βάλει εσύ), συνδέσω στο adaptor-άκι τα δύο RCA, και το καταλήγω με το καρφάκι στην TV, στην mini jack. Σωστός;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν έχω ακόμη την τηλεόραση. Προετοιμάζω τον υπολογιστή (format).

Εγκατέστησα audio driver. Όταν συνδέω τα ηχεία στην on-board κάρτα έχω ήχο. Όταν τα συνδέω στο front panel, έχω κόκκινο "x" στο ηχείο στο systray με μήνυμα ότι δεν είναι συνδεδεμένα ηχεία.

Μπήκα και στο BIOS. Στην επιλογή HD Audio έχει [Auto] [Enabled] [Disabled]. Αρχικά ήταν στο Auto και είχα το κόκκινο "x" και δεν είχα ήχο από το front panel. Το έβαλα στο "Enabled" αλλά και πάλι τα ίδια.

Στο video

φαίνονται κάποιες ρυθμίσεις. Στο δικό μου control panel δεν υπάρχει πρόγραμμα της κάρτας ήχου γιά τόσο advanced settings. Ό,τι έχουν τα Windows. Το πρόγραμμα-driver που κατέβασα είναι 139MB. Περίμενα να έχει κάτι στον πίνακα ελέγχου για περισσότερες ρυθμίσεις ή στο Start-Programs να έχει πρόγραμμα/utility γιά ήχο. Τίποτα. Παράξενο μου φαίνεται. Τόσο μεγάλο αρχείο (και μάλιστα .zip) και να είναι μόνο ο driver???

Χωρίς αυτό δε νομίζω να μπορέσω να τα καταφέρω με την τηλεόραση. Ή αν ο υπολογιστής εντοπίσει ταυτόχρονα καί ηχεία, αλλά καί ηχεία από TV θα μπορέσω να κάνω διαχείριση; Οπότε, τώρα που έχω μόνο pc ηχεία είναι φυσικό αυτό που γίνεται;

Σκέφτομαι μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα ο ίδιος για περαιτέρω ρυθμίσεις. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Στο όλο σενάριο, σε όλες τις προηγούμενες απαντήσεις, έχω αναφέρει πως αυτό που θα κάνω είναι το εξής:

Στην κάρτα ήχου της μητρικής θα συνδέσω τα pc ηχεία και μέσω front panel θα στείλω τον ήχο στην τηλεόραση.

Ναι, σωστά λες. Έχει VIA. Και συγκεκριμένα το VT1708S. Γι' αυτό και κατέβασα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον χρησιμοποιείς μια κάρτα ήχου και έχεις αναφέρει - αν θυμάμαι καλά - ότι θα παίζουν όλα τα ηχεία μαζί και απλά θα κόβεις όποιο δεν θέλεις εκείνη την στιγμή, μπορείς απλά να χρησιμοποιήσεις το σπλιτεράκι από μια mini jack σε 2.

Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δεις πως παίζει το interface της VIA με τις μπροστινές εξόδους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.