Jump to content


AMD cpu - unlocking


TASOS

Recommended Posts

Άμα έρθει θα βγάλω screenshots με τα αποτελέσματα. Καλά και να μην ξεκλειδώσει δεν χάλασε και ο κόσμος. 48€ για quad δεν είναι και τόσο άσχημα, έστω και μεταχειρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Not bad. 5 πυρήνες και η cache. Αυτό μέχρι να φάω κανένα άκυρο. Με 6 πυρήνες μπουτάρει Windows XP (δεν ήθελα να ριξοκινδυνέψω κανένα corruption στα 7), αλλά κάποιες εφαρμογές έχουν πρόβλημα. Κρεμάει για παράδειγμα ο driver της Realtek πετώντας μηνύματα περί κάποιου λάθους σε floating point υπολογισμούς. Μου θύμισε το πρόβλημα που είχε ένας από τους δύο Sempron μου παλιά όταν και πέταγε divide by 0 σε έναν μικρό αριθμό εφαρμογών.

 

post-33281-0-65216900-1446652968.jpg

 

Δεν έχω τρέξει stability tests, κάποια στιγμή θα δοκιμάζω τον Systester του Λουκά, αλλά για την ώρα μπορώ να λέω ότι έχω πενταπύρηνο. Ας είναι καλά η AMD που μοίραζε τζάμπα πυρήνες.

 

Πέρασε ένα 64άρι

 

post-33281-0-66271900-1446657639_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Not bad. 5 πυρήνες και η cache.

 

Μιά χαρά είναι και έτσι , νομίζω.

To προσφατο cpu μου που ξεκλειδωσε.

Ntn much αλλα ειπα να δοκιμασω μπας και...

Με το χαρισε ενας συναδελφος και την κλασσικη ξεκλειδωστρα μητρικη

αλλα μετα απο μερικες μερες με το ζητησε πισω >.<

 

http://valid.x86.fr/szzyz0

 

Τι cpu ήταν αυτό αρχικά ?

Phenom II X2 ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το B25 και τα 2.7GHz δείχνουν προς Χ3 425.

 

Λογικά , ναί.

Η φωτογραφία-πινακάκι στο αρχικό πόστ , εκεί παραπέμπει.

 

Αλλά καμμιά φορά δέν ξέρεις ...

 

Γιάννη ο δικός σου σαν 5-core κλοκάρει ?

Το έχεις δοκιμάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον έχω δοκιμάσει. Λογικά θα ανεβαίνει, τουλάχιστον στα 3,5GHz με ελάχιστο έως καθόλου ρεύμα από την στιγμή που είναι και E0. Αλλά έχω μαλακώσει πολύ σε αυτόν τον τομέα και δεν πολύ ασχολούμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μιας και "αναγεννήθηκε" το thread.

Phenom II x2 560 3.300Mhz (HDZ560WFK2DGM) ξεκλείδωσε σε Phenom II x4 B60 πάνω στην Gigabyte 990XA-UD3. Το κακό είναι πως με 4 πυρήνες ενώ μπαίνει Windows στο LinX (το πρώτο που έκανα με το που τον έβαλα) κολλάει στα πρώτα δευτερόλεπτα (ούτε BSOD, ούτε error, απλά παγώνει το PC και θέλει hard reset).

Αν όμως αφήσω 3 πυρήνες φαίνεται να λειτουργεί (τουλάχιστον για 3 run με 4794ΜΒ στο LinX).

 
Edit: Και (όπως είχα διαβάσει και κάπου) με το ξεκλείδωμα δεν υπάρχει ένδειξη θερμοκρασίας (HWMonitor), δείχνει όμως η μητρική στο TMPIN1 (πρέπει να είναι αισθητήρας στο socket).

Phenom B60

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και "αναγεννήθηκε" το thread.

Phenom II x2 560 3.300Mhz (HDZ560WFK2DGM) ξεκλείδωσε σε Phenom II x4 B60 πάνω στην Gigabyte 990XA-UD3. Το κακό είναι πως με 4 πυρήνες ενώ μπαίνει Windows στο LinX (το πρώτο που έκανα με το που τον έβαλα) κολλάει στα πρώτα δευτερόλεπτα (ούτε BSOD, ούτε error, απλά παγώνει το PC και θέλει hard reset).

Αν όμως αφήσω 3 πυρήνες φαίνεται να λειτουργεί (τουλάχιστον για 3 run με 4794ΜΒ στο LinX).

 
Edit: Και (όπως είχα διαβάσει και κάπου) με το ξεκλείδωμα δεν υπάρχει ένδειξη θερμοκρασίας (HWMonitor), δείχνει όμως η μητρική στο TMPIN1 (πρέπει να είναι αισθητήρας στο socket).

 

 

Οντως ισχύει αυτό με τη θερμοκρασία.

Μετά το ξεκλείδωμα , δέν είναι εφικτή η μέτρηση θερμοκρασίας.

 

Τώρα όσον αφορά το cpu , στάθηκες άτυχος.

 

Phenom II X2 560BE ==> Phenom II X4 B60

image_id_1050526.jpeg

Έγινε επεξεργασία από TASOS
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, άτυχος δεν είμαι. Ο Phenom II x4 955 μου ακόμα λειτουργεί!

Τον 955 (χωρίς πειράγματα σε voltage, loadline calibration normal) η 990XA-UD3 τον δουλεύει (σύμφωνα με το CPU-Z) με 1,415V και δείχνει 124W Max TDP (άλλωστε είναι 125W). Στον 560 ξεκλείδωτο σε Β60 δίνει 1,428V και στιγμιαία 1.44V! Όσο για το Max TDP λέει 142,6W από 74,κάτιW σαν 560 (ονομαστικά 80W είναι).

Το "πρόβλημα" φαίνεται να είναι πως για να δουλέψει ξεκλείδωτος θα χρειαστεί μητρική που να "σηκώνει" τουλάχιστον 125W και να ξεκλειδώνει, φυσικά!

Για 26€ καινούριος (tray, αλλά υπάρχει και η στοκ ψύκτρα του 955) μια χαρά είναι ακόμα και για spare.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

4.23GHz. Μια χαρά. Μαμώ την AMD. Πόσο δύσκολο ήταν να βγάλουν Phenom III στα 32nm αντί για αυτό το έκτρωμα τον Bulldozer? Αυτό το ερώτημα μου έχει γίνει μόνιμος εφιάλτης αυτά τα χρόνια. Ελπίζω ο Zen να είναι κάτι αντίστοιχο ενός Phenom 4.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4.23GHz. Μια χαρά. Μαμώ την AMD. Πόσο δύσκολο ήταν να βγάλουν Phenom III στα 32nm αντί για αυτό το έκτρωμα τον Bulldozer? Αυτό το ερώτημα μου έχει γίνει μόνιμος εφιάλτης αυτά τα χρόνια. Ελπίζω ο Zen να είναι κάτι αντίστοιχο ενός Phenom 4.

 

Ελα ντέ.

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις κάνουμε.

 

Μακάρι για τον Zen ... μακάρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και "αναγεννήθηκε" το thread.

Phenom II x2 560 3.300Mhz (HDZ560WFK2DGM) ξεκλείδωσε σε Phenom II x4 B60 πάνω στην Gigabyte 990XA-UD3. Το κακό είναι πως με 4 πυρήνες ενώ μπαίνει Windows στο LinX (το πρώτο που έκανα με το που τον έβαλα) κολλάει στα πρώτα δευτερόλεπτα (ούτε BSOD, ούτε error, απλά παγώνει το PC και θέλει hard reset).

Αν όμως αφήσω 3 πυρήνες φαίνεται να λειτουργεί (τουλάχιστον για 3 run με 4794ΜΒ στο LinX).

 
Edit: Και (όπως είχα διαβάσει και κάπου) με το ξεκλείδωμα δεν υπάρχει ένδειξη θερμοκρασίας (HWMonitor), δείχνει όμως η μητρική στο TMPIN1 (πρέπει να είναι αισθητήρας στο socket).

 

επειδη εχω κι εγω εναν απο τους πρωτους επεξεργαστες (νομιζω το πρωτο μοντελο) που ξεκλειδωναν πυρηνες (τον Phenom II X3 720BE), εχω να κανω και μια παρατηρηση.  

 

σε 2 μητρικες που μπηκε ο 720ΒΕ, οι οποιες ειχαν 790 chipset, δουλευει απροβληματιστα σαν 4πυρηνος και OCed (οποτε χρειαζεται), και ειναι σταθεροτατος..!  

 

για ενα διαστημα, ομως που τον ειχα στην 990XA-UD3, ενω ξεκλειδωνε (δεν μιλαω για OC) καποιες στιγμες μου freezαρε το πισι....!   επειδη η σειρα που ειχα τον 720ΒΕ σε μητρικες ηταν ως εξης... 

 

1 AOD790GX

2 990XA-UD3

3 790FX-GD70 (η τωρινη που βλεπετε στην υπογραφη μου) 

 

εχω καταληξει στο συμπερασμα, οτι οι Athlon -Phenom που ξεκλειδωνουν, δουλευουν πιο σταθερα στης δικης τους γενιας Chipset, ενω στα επομενης γενιας, βγαινουν περισσοτερο οι ασταθειες...!!!  

 

ειχα για κανα χρονο και Athlon ΙΙ Χ3 425.. αλλα αυτος δεν ετυχε "καλος"...!!!

 

αυτο με την θερμοκρασια ειναι κοινως γνωστο πλεον, οτι οταν ξεκλειδωνει καποιος επεξεργαστης, απο αυτους, χανει την ενδειξη...!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.