Jump to content



AMD cpu - unlocking


TASOS

Recommended Posts

Εγώ πάλι που έχω τον Phenom της υπογραφής (Χ4 Β50) δεν κατάφερα ποτέ να τον πάω με ασφάλεια πάνω από 3,4GHz σε Asus μητρική...

Επιπλέον νομίζω πως δεν θα περιμένω την AMD να βγάλει Phemom 4, γιατί δεν βλέπω ότι θα το κάνει στο κοντινό μέλλον, και θα στραφώ σε Intel στην επικείμενη αναβάθμιση...

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κι εγω εναν απο τους πρωτους επεξεργαστες (νομιζω το πρωτο μοντελο) που ξεκλειδωναν πυρηνες (τον Phenom II X3 720BE), εχω να κανω και μια παρατηρηση.  

 

σε 2 μητρικες που μπηκε ο 720ΒΕ, οι οποιες ειχαν 790 chipset, δουλευει απροβληματιστα σαν 4πυρηνος και OCed (οποτε χρειαζεται), και ειναι σταθεροτατος..!  

 

για ενα διαστημα, ομως που τον ειχα στην 990XA-UD3, ενω ξεκλειδωνε (δεν μιλαω για OC) καποιες στιγμες μου freezαρε το πισι....!   επειδη η σειρα που ειχα τον 720ΒΕ σε μητρικες ηταν ως εξης... 

 

1 AOD790GX

2 990XA-UD3

3 790FX-GD70 (η τωρινη που βλεπετε στην υπογραφη μου) 

 

εχω καταληξει στο συμπερασμα, οτι οι Athlon -Phenom που ξεκλειδωνουν, δουλευουν πιο σταθερα στης δικης τους γενιας Chipset, ενω στα επομενης γενιας, βγαινουν περισσοτερο οι ασταθειες...!!!  

 

ειχα για κανα χρονο και Athlon ΙΙ Χ3 425.. αλλα αυτος δεν ετυχε "καλος"...!!!

 

αυτο με την θερμοκρασια ειναι κοινως γνωστο πλεον, οτι οταν ξεκλειδωνει καποιος επεξεργαστης, απο αυτους, χανει την ενδειξη...!!!! 

Εγώ μόλις τον αγόρασα τον 560, τον πήρα περισσότερο για πειραματισμό και (γιατί όχι) να μπει σε κάποιο σύστημα δικού μου ατόμου. Όπως προείπα δεν είχε μεγάλο κόστος η αγορά. Προς το παρόν μόνο στην δική μου 990ΧΑ-UD3 τον έβαλα.

Δεν το ψάχνω πολύ για OC (βαριέμαι  :p ).

Μια δοκιμή (που παραμένει έτσι ακόμα), με ένα - δύο κλικ σε τάσεις (οχι Vcore) και χωρίς πολύ ψάξιμο (μόνο 10 γύρες LinX, φουλ μνήμη) δουλεύει στα 3712Mhz (16,5x225) με ΝΒ Frequency 2250Mhz.  Τον 955 τον είχα πάντα χωρίς πείραγμα σε τάσεις (μόνο ΝΒ στα 2200Mhz) από 16 πολλαπλασιαστή σε 17 (3400Mhz, δηλαδή σαν 965!) χωρίς να το ψάξω για παραπέρα. ΑΝ κάποια στιγμή, θα δοκιμάσω και παραπάνω τον 560 (ή μάλλον Β60 x3, γιατί δεν βλέπω να τον ξανακλειδώνω!).

Phenom II X3 3712

 

Βλαμμένες Gigabyte. Επειδή έχω και εγώ την 990XA-UD3, αυτό το πράγμα που όταν έχεις ενεργοποιήσει το unlock κάνει διπλό boot στην αρχή -ή κάτι τέτοιο, με ξεπερνάει.

Χαχα! Αν δεν ήταν η δική μου μητρική (όπου και παρατήρησα οτι κάνει διπλή εκκίνηση με την ενεργοποίηση του unlock) θα νόμιζα πως υπάρχει πρόβλημα με την μητρική ή το τροφοδοτικό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έναν 450 που δοκίμασα πριν λίγες μέρες δυστυχώς δεν μπούταρε καν με 4 πυρήνες. Ήταν και χωρίς L3 αυτός έτσι και αλλιώς. Αλλά αν θυμάμαι καλά έπαιζε 3,7-3,8 χωρίς ρεύμα.

 

Τον 640, ως 5πύρηνο πλέον, τον έχω στα 3,75GHz με 1,34V. Τον είχα στα 3,8GHz αλλά κάποια στιγμή η Gigabyte αποφάσισε να μην μπουτάρει με 254MHz στο bus. Οπότε τον έβαλα στα 250Mhz. Σημειωτέον ότι μπούταρε και έπαιζε μια βδομάδα χωρίς πρόβλημα στα 3,8GHz. Απλά ξαφνικά δεν της άρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Γιάννη. Όπως είπαμε πιο πάνω, όλα είναι τύχη και τι "λαχείο" θα σου πέσει με τον επεξεργαστή που έχεις/πήρες. Ο cabdik με τον 425 ήταν άτυχος.

Έχω ξάδερφο που είχε αρκετό καιρό έναν Athlon II x3 450 πάνω σε μια Asus με chipset 760 και μέχρι 95W επεξεργαστές (δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο της) η οποία έχει δυνατότητα για ξεκλείδωμα. Πριν 1 χρόνο περίπου δοκίμασα να ξεκλειδώσω τον 450 και έγινε Phenom II x4 B50 χωρίς όμως L3 cache. Απλώς αντικαταστήσαμε την στοκ ψύκτρα με Raijintek Themis γιατί με την στοκ (δεν πειράξαμε τάσεις, όλες στο "auto") η θερμοκρασία έπιανε 65αρια σε δευτερόλεπτα στο LinX. Δουλεύει μέχρι τώρα σαν τετραπύρηνος χωρίς πρόβλημα.

Φυσικά δεν δοκίμασα overclock γιατί δεν μου αρέσει το ότι η μητρική είναι για μέχρι 95W, και ακριβώς αυτό ήταν που με εμπόδιζε να κάνω τράμπα προσωρινά με τον δικό μου 955 για να δοκιμάσω τον B50 πάνω στην δική μου 990XA.

Link to comment
Share on other sites

Και το HWMonitor σε full load λέει 131,κάτι W. H cpuid (CPU-Z, HWMonitor) θα φταίει!! :p

Πάντως δεν πάει πάνω από 46 βαθμούς (~19 χώρου) με την Corsair A70. Αυτό έλειπε, να μην μπορεί να κουμαντάρει 3 πυρήνες η Α70.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τον αγόρασα τον 560, τον πήρα περισσότερο για πειραματισμό και (γιατί όχι) να μπει σε κάποιο σύστημα δικού μου ατόμου. Όπως προείπα δεν είχε μεγάλο κόστος η αγορά. Προς το παρόν μόνο στην δική μου 990ΧΑ-UD3 τον έβαλα.

Δεν το ψάχνω πολύ για OC (βαριέμαι  :p ).

Μια δοκιμή (που παραμένει έτσι ακόμα), με ένα - δύο κλικ σε τάσεις (οχι Vcore) και χωρίς πολύ ψάξιμο (μόνο 10 γύρες LinX, φουλ μνήμη) δουλεύει στα 3712Mhz (16,5x225) με ΝΒ Frequency 2250Mhz.  Τον 955 τον είχα πάντα χωρίς πείραγμα σε τάσεις (μόνο ΝΒ στα 2200Mhz) από 16 πολλαπλασιαστή σε 17 (3400Mhz, δηλαδή σαν 965!) χωρίς να το ψάξω για παραπέρα. ΑΝ κάποια στιγμή, θα δοκιμάσω και παραπάνω τον 560 (ή μάλλον Β60 x3, γιατί δεν βλέπω να τον ξανακλειδώνω!).

 

 

Χαχα! Αν δεν ήταν η δική μου μητρική (όπου και παρατήρησα οτι κάνει διπλή εκκίνηση με την ενεργοποίηση του unlock) θα νόμιζα πως υπάρχει πρόβλημα με την μητρική ή το τροφοδοτικό!

 

 

με παραξενευει το TDP του TopCLR...!   δεν θα επρεπε να ειναι 125W....?   γιατι 142.6...????

 

εμενα Unlocked, 125W TDP εχει....!!! 

 

attachicon.gif720BE X4.JPG

 

Λογικό είναι να έχει tdp > 125Watt

Αφού είναι κλοκαρισμένος στα 3712 με 1,428 τάση.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχει tdp > 125Watt

Αφού είναι κλοκαρισμένος στα 3712 με 1,428 τάση.

το TDP δεν νομιζω να αλλαζει με το OC..!   κι εγω τον φτανω μεχρι τα 3,4ghz αλλα το TDP μενει στα 125W.   

 

και στο Screenshot που τραβηξα, (δεν φαινεται την συγκεκριμενη στιγμη) παιζει στα 3.0ghz. οταν τον κλειδωνω παει στα 95W.     

Link to comment
Share on other sites

το TDP δεν νομιζω να αλλαζει με το OC..!   κι εγω τον φτανω μεχρι τα 3,4ghz αλλα το TDP μενει στα 125W.   

 

και στο Screenshot που τραβηξα, (δεν φαινεται την συγκεκριμενη στιγμη) παιζει στα 3.0ghz. οταν τον κλειδωνω παει στα 95W.     

 

ή κάτι έχεις καταλάβει λάθος ή κάτι άλλο προσπαθείς να μου πείς και δέν το καταλαβαίνω εγώ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

 

Το TDP ορίζεται από τον κατασκευαστή του cpu , σύμφωνα με τα specs του.

 

Οταν εμείς αλλάζουμε είτε τη συχνότητα του , είτε το voltage του , είτε πολύ περισσότερο τον αριθμό των core ... τότε το TDP "πάει περίπατο"

 

Το τί μπορεί να μετράει ή να εμφανίζει το κάθε είδους software (όπως το cpuz) είναι εντελλώς υποκειμενικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι..... περα απο το πρακτικο μερος......,  νομιζω οτι το TDP, που διαβαζουν τα software προγραμματα, ειναι αυτα που εχει ορισει ο κατασκευαστης.  95- 125-140W, ασχετα αν με το OC πανε περιπατο -οπως σωστα λες.  

 

μου φαινεται περιεργο να διαβαζει.... 142,6W...!!!   κατι δεν μου κολλαει...!   δεν ειναι μετρητης ρευματος, να αλλαζει ανα δευτερολεπτο. ειναι Thermal Design Power, δλδ εκ σχεδιασμου του CPU να εχει αυτο το TDP.  αυτο με παραξενευει..!   

 

 

το υποκειμενικο του software, παλι δεν με καλυπτει, οταν με το ιδιο προγραμμα ο ενας αναφερει 142,6W TDP, πραγμα που δεν υπαρχει σαν κατασκευαστικο TDP, και στο δικο μου αναφερει το 125W που ειναι το TDP των 4πυρηνων Phenom...!!  

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το CPUz είναι ολίγον ότι να ναι σε αυτό και άλλες φορές τροποποιεί το TDP Με βάση την συχνότητα/voltage, άλλες φορές δείχνει το default για το μοντέλο. Και σε μένα πάντως το 5πύρηνο στα 3,75 μου τον βγάζει στα 144,κάτι max TDP. Τον εξαπύρηνο στα default του και UNDERvoltage 1055Τ, αντί να μου τον βγάζει με χαμηλότερο TDP, δεδομένου ότι έχω κόψει το Boost και όπως είπα έχω και undervoltage, μου τον αναφέρει ως 129W.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρα.... μαλλον τρελλαινεται και το CPU-Z με τους unlocked AMD....!!!

 

οχι οτι εχει και καμια ουσια αν ειναι 125-140-144, καθως οταν OCαρουμε τους επεξεργαστες, ετσι κι αλλιως -οπως ειπαμε- το TDP "παει περιπατο"....! 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά Τάσο. Το 142,6W MaxTDP είναι εκεί από όταν τον ξεκλείδωσα σε τετραπύρηνο (στοκ), μετά σε τριπύρηνο (στοκ, τσέκαρε τα screenshot στο ποστ #31) και τριπύρηνο στα 3,7. Η τάση επίσης ήταν (και είναι) πάντα στο "Auto" με το loadline calibration στο "medium" και δίνει 1,428V και στιγμιαία 1,44V.

Ίσως έχουν δίκιο οι yanni, cabdik οτι το 142,6W είναι "τρέλα" του CPU-Z.

Εγώ όταν το πρωτοείδα ξεκλείδωτο στα 142,6W, σκέφτηκα πως μπορεί να ήταν Phenom II 965 των 140W που επειδή είχε πρόβλημα με τον ένα (τουλάχιστον) πυρήνα τον κλείδωσαν σε 560. Όμως οι 965 140W ήταν revision C2 ενώ ο τριπύρηνός μου είναι C3, οπότε μάλλον έκανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το τί μπορεί να μετράει ή να εμφανίζει το κάθε είδους software (όπως το cpuz) είναι εντελλώς υποκειμενικό.

 

 

Ενημερωτικά Τάσο. Το 142,6W MaxTDP είναι εκεί από όταν τον ξεκλείδωσα σε τετραπύρηνο (στοκ), μετά σε τριπύρηνο (στοκ, τσέκαρε τα screenshot στο ποστ #31) και τριπύρηνο στα 3,7. Η τάση επίσης ήταν (και είναι) πάντα στο "Auto" με το loadline calibration στο "medium" και δίνει 1,428V και στιγμιαία 1,44V.

Ίσως έχουν δίκιο οι yanni, cabdik οτι το 142,6W είναι "τρέλα" του CPU-Z.

Εγώ όταν το πρωτοείδα ξεκλείδωτο στα 142,6W, σκέφτηκα πως μπορεί να ήταν Phenom II 965 των 140W που επειδή είχε πρόβλημα με τον ένα (τουλάχιστον) πυρήνα τον κλείδωσαν σε 560. Όμως οι 965 140W ήταν revision C2 ενώ ο τριπύρηνός μου είναι C3, οπότε μάλλον έκανα λάθος.

 

Ολα τα σενάρια "παίζουν"

Για αυτό έγραψα το παραπάνω σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.