Jump to content



New PC


Recommended Posts

Μια καλή παστούλα θα χρειαστεί μάλλον, ακόμα και αν πάρεις άλλη ψήκτρα.

Prolimatech PK-2 Nano Aluminium 1,5gr - Ψύκτρες - plaisio.gr

Επίσης όπως σου είπα πρέπει να τσεκάρεις ροή αέρα, να βγαίνει ο ζεστός έξω από το κουτί, αλλά να υπάρχουν και σημεία εισόδου, τέτοια ώστε ο αέρας να κινείται μέσα σε όλο το κουτί και κυρίως να περνάει από το σημείο που είναι ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή παστούλα θα χρειαστεί μάλλον, ακόμα και αν πάρεις άλλη ψήκτρα.

Prolimatech PK-2 Nano Aluminium 1,5gr - Ψύκτρες - plaisio.gr

Επίσης όπως σου είπα πρέπει να τσεκάρεις ροή αέρα, να βγαίνει ο ζεστός έξω από το κουτί, αλλά να υπάρχουν και σημεία εισόδου, τέτοια ώστε ο αέρας να κινείται μέσα σε όλο το κουτί και κυρίως να περνάει από το σημείο που είναι ο επεξεργαστής.

Γιαννη σε εχω ζαλισει!!!Δεν αποφασιζω ευκολα......

Το κουτι ειναι ανοιχτο μονιμα αρα ο αερας κινειται ανετα πιστευω.

Το θεμα ειναι αερας ή υδροψυξη ????

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rl-s12v-24pk-r1-seidon-120v-p-PER.811282?sid=1

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-212e-16pk-r1-hyper-212-evo-p-PER.806759

Φοβαμαι την υδροψυξη μην χανει νερα και καταληξω χωρις μηχανημα

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σου προτείνω κάτι, αλλά δεν έχω τις σχετικές γνώσεις. Με υδρόψυξη ειδικά δεν έχω καμιά απολύτως σχέση για να μπορώ να σου πω κατά πόσο αξίζουν αυτές οι φτηνές υλοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καποιον που να γνωριζει περι υδροψυξης να απανταει.....

με βλεπω για http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-212e-16pk-r1-hyper-212-evo-p-PER.806759 και θα ειμαι μια χαρα πιστευω.Τον θορυβο δεν αντεχω περισσοτερο....

Vayper added 2 Minutes and 5 Seconds later...

Οι καλές aftermarket air-cooling λύσεις , ΔΕΝ είναι πλέον της μόδας.

Το κόστος τους είναι δυσανάλογο με αυτό που προσφέρουν.

Γιατί πολύ απλά οι ετοιματζίδικες closed loop υδροψύξεις , έχουν πέσει αρκετά σε τιμή.

Αρα , κάνε λίγο υπομονή και μάζεψε λίγα παραπάνω χρήματα , και πήγαινε σε μιά τέτοια έτοιμη υδρόψυξη , είτε με μονό (παχύ) ψυγείο , είτε με διπλό ψυγείο (τύπου Corsair H100).

Θα ξενοιάσεις μιά για πάντα από προβλήματα θερμοκρασιών ... και θορύβου.

Τασο προτεινε μου καποια υδροψυξη που θεωρεις εσυ καλη ανεξαρτητως τιμης για να τσεκαρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα αλλάζουν από τη στιγμή που δέν κάνεις overclock στο FX-8320.

Βέβαια ποτέ δέν ξέρεις στο μέλλον.

Η Seidon 120V είναι η απολύτως βασική (για τέτοιου τύπου) υδρόψυξη.

Δέν προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο.

Παρόλα αυτά , είναι ένα κλίκ καλύτερη από μιά αντίστοιχη air-cooling λύση.

Βασική προυπόθεση για την τοποθέτηση της , είναι να έχει το κουτί σου θέση για 120άρη ανεμιστήρα στην πίσω ή πάνω πλευρά του.

Η ψύκτρα 212 EVO είναι και αυτή πολύ καλή λύση (για τα λεφτά της).

Μπορείς να διαβάσεις και ένα μεταξύ τους συγκριτικό τέστ και να αποφασίσεις μόνος σου.

http://www.pcper.com/reviews/Cases-and-Cooling/Cooler-Master-Seidon-120V-Liquid-CPU-Cooler-Review

Επίσης στο παρακάτω link , μπορείς να διαβάσεις τη δοκιμή μιάς Seidon 120V σε σύστημα με FX-8350

http://www.dvtests.com/cooler-master-seidon-120v-test-and-review/

.

Link to comment
Share on other sites

Από το review του PCperspective νομίζω η 212 βγαίνει καλύτερη ως επιλογή από ότι η Seidon κάτι που μάλλον δείχνει, ότι αυτές οι φτηνές υδροψύξεις είναι ποιο πολύ για να λες ότι έχεις υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

Βασικά είναι μία ή άλλη ... στα ίδια.

Απλά άμα και όταν ανέβουν τα watt του επεξεργαστή (λόγω full load ή o/c) , τότε η μικρή Seidon υπερτερεί λίιιγο.

Για αυτό και εγώ εξ'αρχής πρότεινα πιό βαρβάτη υδρόψυξη.

Απλά είναι θέμα κόστους , γιατί μιλάμε για 100ρικο.

Link to comment
Share on other sites

Τάσο κοίταγα το τελευταίο τεστ που έχουν κάνει με τον 4930Κ και ακόμα και εκεί η EVO είναι 3 βαθμούς κάτω. Αλλά συμφωνώ στο ότι αν πας σε υδρόψυξη πας σε κάτι καλό. Δεν έχω εμπειρία από υδροψύξεις, αλλά από όλα όσα έχω διαβάσει αυτό συμπεραίνω. Ότι δεν παίρνεις υδρόψυξη απλά για να λες ότι έχεις υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

Μιλάω έκ του ασφαλούς.

Εχω seidon 120V και την έχω συγκρίνει με Megahalems που είναι κορυφαία ψύκτρα.

Οταν ανεβαίνουν τα watt από τους (π.χ.) 6-πυρήνες , σε φούλ φορτίο.

Η αερόψυκτρα μετά από λίγο αγκομαχάει να κρατήσει τις θερμοκρασίες σε σταθερό επίπεδο και μετά από κάποιο χρονικό σημείο , αυτές παίρνουν ανοδική πορεία.

Αντίστοιχα η μικρή seidon , τρώει όλο το peak του φορτίου στην αρχή και μετά κοντρολάρει τη θερμοκρασία και την κρατάει σταθερή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.