Jump to content



Επισκευή ακουστικών χωρίς πολλά λόγια!


Recommended Posts

Ωραιο φιλε μπραβο.

Αν τυχει σε καποιον να κοπει το καλωδιο των ακουστικων καπου που δεν εχει προσβαση σε εργαλεια, καις το βερνικι με αναπτηρα και ενωνεις τα αντιστοιχα καλωδια στριβοντας τα στο σημειο που εκαψες το βερνικι και εμφανιστηκε το μεταλλο.. Τον ρολο της κολλας, για να μην βραχυκυκλωνουν καλωδια που δεν πρεπει, παιρνει το σελοτέιπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπράβο!

 

έτσι δεν υπάρχει ο πιθανότητα να δημιουργηθεί θόρυβος στα ακουστικά ή μικρόφωνο? 

έχω ψευτοφτιάξει ένα επιτραπέζιο μικρόφωνο και έπειτα είχα πολύ θόρυβο. βέβαια δεν έκανα τόσο καλή δουλειά όσο ο ts. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ! :)

 

 

Ωραιο φιλε μπραβο.

Αν τυχει σε καποιον να κοπει το καλωδιο των ακουστικων καπου που δεν εχει προσβαση σε εργαλεια, καις το βερνικι με αναπτηρα και ενωνεις τα αντιστοιχα καλωδια στριβοντας τα στο σημειο που εκαψες το βερνικι και εμφανιστηκε το μεταλλο.. Τον ρολο της κολλας, για να μην βραχυκυκλωνουν καλωδια που δεν πρεπει, παιρνει το σελοτέιπ.

Καλά θα ήταν να γινόταν και έτσι ! :)

Αλλά τα συρματάκια είναι πολύ λεπτά, οπότε καίγοντας με τον αναπτήρα θα φύγει όπως λες το βερνίκι, αλλά θα φύγει και το εσωτερικό νήμα, οπότε το μόνο που θα κρατάει τη σύνδεση θα είναι τα συρματάκια που είναι σαν τρίχες!

Συνεπώς το σελοτέιπ δεν θα επαρκεί για την μηχανική αντοχή του πράγματος και πολύ γρήγορα θα ξανακοπούν!

Η θερμόκολλα δίνει  μια καλή λύση !

Εν τω μεταξύ είναι πολύ περισσότερη φασαρία έτσι, σίγουρα η αγορά ενός φτηνού κολλητηριού είναι προτιμότερη, θα σου μείνει και το εργαλείο ! :)

 

 

μπράβο!

 

έτσι δεν υπάρχει ο πιθανότητα να δημιουργηθεί θόρυβος στα ακουστικά ή μικρόφωνο? 

έχω ψευτοφτιάξει ένα επιτραπέζιο μικρόφωνο και έπειτα είχα πολύ θόρυβο. βέβαια δεν έκανα τόσο καλή δουλειά όσο ο ts. 

 Αυτό που λές είναι σε κάποιες περιπτώσεις σωστό.

Όταν επεμβαίνεις σε ένα καλώδιο που έχει σήμα το οποίο θα ενισχυθεί μετά (όπως ας πούμε του μικροφώνου ) τότε θέλει πιο τακτοποιημένη δουλειά, για να είναι συμμετρική η κατασκευή και να έχει ομοιόμορφη επίδραση επάνω της ο παράσιτος θόρυβος του περιβάλλοντος.

Έτσι και οι δύο αγωγοί θα έχουν το ίδιο παράσιτο, το οποίο μετά στον ενισχυτή -σαν κοινός θόρυβος που θα είναι - θα αφαιρεθεί αυτόματα!

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως το σήμα είναι "ισχύος" και  πάει να οδηγήσει τα μεγαφωνάκια των ακουστικών, οπότε δεν έχει ανιχνεύσιμη επίδραση η ενδεχόμενη "επικάθιση"  στο σήμα τους ενός ασύμμετρου  (διαφορικού) θορύβου, γιατί αυτός είναι πολύ ασθενέστερος από το σήμα και φυσικά δεν πρόκειται να ενισχυθεί!

Αυτό το διαπιστώνουμε και από το ότι και ο ίδιος ο κατασκευαστής, δεν έχει πάρει κάποιο μέτρο κατά του περιβάλλοντος θορύβου.(δεν έχει ας πούμε συνεστραμένα τα καλώδια μεταξύ τους)

 

Σίγουρα υπάρχει και πιο τακτοποιημένος τρόπος να γίνει η δουλειά, (με σωληνάκια σύνδεσης και κολλήσεις σε ευθεία ) αλλά εν προκειμένω το απέφυγα γιατί δεν είχα τόσο λεπτά σωληνάκια και επιπλέον δεν συνέτρεχαν ιδιαίτεροι λόγοι για compact κατασκευή, καθώς το "μπούγιο" της κόλλας ήταν απαραίτητο για την μηχανική αντοχή.)

 

Για το μικρόφωνο που λες, θέλει πολύ προσεκτική επισκευή και προπαντός, μετά από αυτήν, να αποκατασταθεί η θωράκιση του καλωδίου, διαφορετικά... θα ακούς παράσιτα ! :)

Αλλά αυτά... σε επόμενο DIY ! :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! :)

Να ΄στε καλά, τα λόγια σας είναι το καλύτερο ...ξύπνημα ! :D

 

Το νούμερο στις φωτογραφίες είναι απλά αύξοντας αριθμός, για να διακρίνονται αυτές στην περίπτωση που χρειαστεί να γίνει αναφορά κάποιας από αυτές. Ο χρόνος που χρειάστηκε ήταν -μαζί με τις "κινητές" φωτογραφίες- καμιά ώρα.

 

Νίκο πράγματι, θα ήταν πολύ καλύτερο, αλλά ενώ είχα -τελικά :) - δεν κατάφερα -ας όψεται ο "χαμός"- να το βρω !

Ευτυχώς που και τα ίδια τα ακουστικά, "παίζουν"  με την αντίθεση κόκκινου - μαύρου και κάπως "σώνεται" η κατάσταση.

 

Να πω και κάτι σημαντικό από χρηστική άποψη: Μετά από σχεδόν ενάμιση χρόνο, τα ακουστικά -παρά την καθημερινή χρήση τους-, αντέχουν μια χαρά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ! :)

 

 

Καλά θα ήταν να γινόταν και έτσι ! :)

Αλλά τα συρματάκια είναι πολύ λεπτά, οπότε καίγοντας με τον αναπτήρα θα φύγει όπως λες το βερνίκι, αλλά θα φύγει και το εσωτερικό νήμα, οπότε το μόνο που θα κρατάει τη σύνδεση θα είναι τα συρματάκια που είναι σαν τρίχες!

Συνεπώς το σελοτέιπ δεν θα επαρκεί για την μηχανική αντοχή του πράγματος και πολύ γρήγορα θα ξανακοπούν!

Η θερμόκολλα δίνει  μια καλή λύση !

Εν τω μεταξύ είναι πολύ περισσότερη φασαρία έτσι, σίγουρα η αγορά ενός φτηνού κολλητηριού είναι προτιμότερη, θα σου μείνει και το εργαλείο ! :)

 

Για να κανεις την δουλεια σου οταν δεν εχεις εργαλεια ειναι οτι πρεπει. Αισθητικα ειναι χαλια ισχυει, αλλα σωζει ζωες :p. Αναπτηρας + σελοτέιπ= ηχος για παντα, καρατσεκαρισμενο απο το δημοτικο οταν παιρναμε μαζι το walkman στις διακοπες.

Για το κολλητηρη συμφωνω και επαυξανω. Μπορεις να αγορασεις κολλητηρη ακομα και με 1ευρω και προφανως οι εφαρμογες που εχει ειναι απειρες. Αυτο που ειπα ειναι οτι δεν μπορεις να κυκλοφορεις με ενα κολλητηρι στην τσεπη :p, ενω καλλιστα θα μπορουσε να σου κοπει το καλλωδιο των ακουστικων σε ενα ταξιδι ή στο καραβι στις διακοπες.

 

Σε καποιον που δεν εχει μυηθει στην τεχνη της "πατεντας", περα απο την παρουσιαση που ηταν πολυ καλη νομιζω οτι πρεπει να του μεινει το keypoint του θεματος.

Οταν στο δημοτικο στο gameboy αντι για ΑΑ μπαταριες ειχα ΑΑΑ, εβαζα αλουμινοχαρτο. Σημερα μπορει να εφτιαχνα ενα μικρο ελασμα χρησιμοποιωντας κολλησεις.

Και στις δυο περιπτωσεις κανεις την δουλεια σου. Αν δεν εχεις την "γνωση"/περιεργια οτι ετσι μπορει να κανεις την δουλεια σου(αλουμινοχαρτο ή αναπτηρας και σελοτέιπ), δεν θα φτασεις ποτε στο σημειο να πιασεις κολλητηρι/θερμοσυστελομενο/σιλικονη στα χερια σου.

 

Νομιζω γινεται κατανοητο που το παω και γιατι το εγραψα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

LOL ! ! !

Ωραίος !!! :T:

Εσύ έχεις "άγριες" εμπειρίες ! :hehe:

Συμφωνώ και επαυξάνω, όπως το λες, πάνω στην ώρα της "κρίσης", πολλά μηχανευόμαστε και σαφώς, η "ταινία και ο αναπτήρας" μπορεί να κρατήσει μια εκδρομή και  περισσότερες μη σου πω ! :)

Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα "υποτιμήσω" τις λύσεις της  έκτακτης ανάγκης, ούτε του "Βοήθα Βαγγελίστρα μου! " DIY !!!

Αλλά όσο κι αν  ο "πήραν φωτιά τα μπατζάκια μας",   "δρόμος"  είναι σωτήριος, δε θα μπορούσε να είναι ο "οδηγός" της επισκευής αυτής!

Και σαν "ανταμοιβή" των προσπαθειών μας είναι ότι, με βάση την προσπάθεια συμπίεσης του κόστους που κάνουν οι διάφοροι κατασκευαστές, το πιο πιθανό είναι  με τη δική μας επισκευή, να καταλήξει να γίνει καλύτερο και από το καινούριο! 

Να 'σαι καλά και ευχαριστώ για την παρέμβαση, αυτός άλλωστε ήταν ένας από τους στόχους του άρθρου και όχι ο λιγότερο σημαντικός! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο το φορματ του άρθρου με τις εικονίτσες .

Μάστορα seafalco ,έχω να σου πω οτι δουλεύουμε ακριβώς με το ίδιο τρόπο σε τέτοια καλώδια τρίχες ( εμένα συνήθως μου φέρνουν όλοι κατι dr Dre beats γνήσια η μαϊμούδες από κατι ανηψια που δεν τα έχω ξανακούσει ,τον παραγιο της γειτονισας κτλ ) .

Εγω αντι για προσελες σωθηκα με τέτοια :

http://www.johnart.gr/Catalogue/images/201106/T2-Dayga-Helping_Hands_With_64mm_Magnifier_Lens.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ' σαστε καλά ! :)

@das

Από αμπασάδες (αμισθί εξυπηρετήσεις :p ), άλλο τίποτε, απλά με τα χρόνια, κάνω πια, μόνο αυτές που μου αρέσουν και εμένα

και φυσικά για τους ανθρώπους που γουστάρω! :)

Γιατί το χαμόγελο του φίλου, είναι η πιο ακριβή αμοιβή ! :D

Για το συστηματάκι που έδειξες, θέλω κι εγώ ένα τέτοιο, φαίνεται καλό, αλλά σε ότι έχω πέσει (σε μαγαζιά) είναι κάτι απίστευτες τσινουά υλοποιήσεις, να σου σηκώνεται η τρίχα ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδια,εχω τα beats by dr.dre mixr και ο πατέρας μου χωρις να ξερει τα άνοιξε παραπάνω και έσπασε το βραχίονα που ενώνει το ακουστικό με την υπόλοιπη κατασκευή.υπαρχει τρόπος να διορθωθεί;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 10/3/2015 at 4:59 ΜΜ, το μέλος das έγραψε:

Πολυ ωραίο το φορματ του άρθρου με τις εικονίτσες .

Μάστορα seafalco ,έχω να σου πω οτι δουλεύουμε ακριβώς με το ίδιο τρόπο σε τέτοια καλώδια τρίχες ( εμένα συνήθως μου φέρνουν όλοι κατι dr Dre beats γνήσια η μαϊμούδες από κατι ανηψια που δεν τα έχω ξανακούσει ,τον παραγιο της γειτονισας κτλ ) .

Εγω αντι για προσελες σωθηκα με τέτοια :

http://www.johnart.gr/Catalogue/images/201106/T2-Dayga-Helping_Hands_With_64mm_Magnifier_Lens.jpg

 

 

με καρούλια από κλωστές για να υπάρχουν κοντά IMG_20180127_161736.thumb.jpg.91f4289187b6906752792e95d77349b6.jpgοι κολλήσεις

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.