Jump to content



Πρόβλημα με Wind και πρόωρη διακοπή συμβολαίου


Recommended Posts

On 8/22/2018 at 2:09 PM, minast said:

Η αίτηση φορητότητας μπαίνει σε αρχείο και ενεργοποιείται μετά το πέρας των 14 ημερών. Εάν θέλεις να διεκπεραιωθεί χωρίς την αναμονή, συναινείς ότι δεν διατηρείς το δικαίωμα αναίτιας υπαναχώρησης


Αυτό είναι το σημείο που σου έγραψε ο minast. Η αναίτια υπαναχώρηση είναι μια προνομιακή κατάσταση και σημαίνει ότι μπορείς να υπαναχωρήσεις από μία συναλλαγή χωρίς να δώσεις καμία εξήγηση. «Γιατί αλλάξατε γνώμη;» «Γιατί έτσι, δεν θα σου δώσω λογαριασμό» (μάλιστα δεν είσαι καν υποχρεωμένος να πεις το γιατί έτσι). Έβαλα έμφαση στο σκεπτικό τους για να δεχθούν να το τρέξουν νωρίτερα. Ο minast σου έγραψε γιατί δεν θέλουν να αρχίζουν τη διαδικασία όσο ισχύει το 14ήμερο.

Από εκεί και πέρα ο παραπάνω τρόπος δεν είναι ο μοναδικός για να υπαναχωρήσεις. Απλώς στις υπόλοιπες περιπτώσεις υπαναχώρησης δεν μπορείς συνήθως να το κάνεις χωρίς να δώσεις κάποια αιτιολογία. Π.χ να επικαλεστείς κάποιο ελάττωμα του προϊόντος, κάποια αθέτηση εκ μέρους του άλλου μέρους, κάποια ανωτέρα βία, κάποια ραγδαία αλλαγή των συνθηκών κλπ. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι βέβαιο ότι ο άλλος θα δεχθεί αυτά που ισχυρίζεσαι και αν δεν τα βρείτε ο τελικός κριτής θα είναι κάποιο δικαστήριο (συνήθως). Αυτό εννοώ όταν σου γράφω ότι δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα δεχθούν την αιτιολογία που λες και θα ξεμπερδέψεις απλώς λέγοντάς την. Χωρίς να αποκλείεται αναλόγως των ανθρώπων και των συνθηκών να ξεμπερδέψεις κιόλας (δλδ δεν είναι ή δικαστήριο ή τίποτα).

Παρεμπιπτόντως κάπου αναφέρεις ηχογράφηση συνομιλίας (τηλεφωνικής υποθέτω). Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις νομικά τέτοια ηχογράφηση πρέπει να έχει γίνει με τη γνώση και συναίνεση του άλλου μέρους. Αλλιώς όχι μόνο δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις νομικά αλλά ενδέχεται και να μπλέξεις.

Τώρα για το άτομο που έχει το πρόβλημα με την απαίτηση των 650€. Εφόσον μάλλον έχασε την προθεσμία των 14 ημερών (το μάλλον αφορά ενδεχόμενο να μπορεί να επικαλεστεί ανωτέρα βία για λόγους υγείας ώστε να τρέχει αλλιώς το 14ήμερο αν και πιθανώς αυτό έχει ήδη χαθεί πλέον) δεν μου φαίνεται η καλύτερη ιδέα απλώς να τους αγνοήσει. Από την άλλη δεν θα συμφωνούσα σε μια λογική «πλήρωσε τα 650 και σκάσε». Τουλάχιστον το ύψος του ποσού μοιάζει μεγάλο. Νομίζω το ενδεδειγμένο είναι να έρθει σε επαφή με ΕΕΕΤ και/ή συνήγορο του καταναλωτή και να πάρει μια συμβουλή από εκεί. Αν δεν τα καταφέρει ή αν η συμβουλή που πάρει δεν τον ικανοποιεί το επόμενο στάδιο είναι να συμβουλευτεί δικηγόρο της εμπιστοσύνης του για το πώς πρέπει να κινηθεί. Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να μπορεί να τεκμηριώσει (π.χ. χαρτί νοσοκομείου, ιατρική γνωμάτευση κλπ) το ότι η καθυστέρηση στην ενημέρωση της WIND οφειλόταν σε λόγους υγείας. Επίσης αν τελικά δεν καταφέρει να μηδενίσει το ποσόν αξίζει imho να προσπαθήσει να το μειώσει αισθητά. Εάν επιλέξει τη λύση ΕΕΕΤ/συνη΄γορου καταναλωτή/δικηγόρου ας αποφύγει παράλληλες αναίτιες συνομιλίες με  WIND (δλδ μην τρέχει παράλληλα σε δυο δρόμους χωρίς να υπάρχει λόγος).

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Π.χ να επικαλεστείς κάποιο ελάττωμα του προϊόντος, κάποια αθέτηση εκ μέρους του άλλου μέρους, κάποια ανωτέρα βία, κάποια ραγδαία αλλαγή των συνθηκών κλπ. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι βέβαιο ότι ο άλλος θα δεχθεί αυτά που ισχυρίζεσαι και αν δεν τα βρείτε ο τελικός κριτής θα είναι κάποιο δικαστήριο (συνήθως). Αυτό εννοώ όταν σου γράφω ότι δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα δεχθούν την αιτιολογία που λες και θα ξεμπερδέψεις απλώς λέγοντάς την. Χωρίς να αποκλείεται αναλόγως των ανθρώπων και των συνθηκών να ξεμπερδέψεις κιόλας (δλδ δεν είναι ή δικαστήριο ή τίποτα).

Εγω ειχα χαμηλο συγχρονισμο (-20%)

Τελος παντων, επειδη κανεις δεν πληρωνει, ο μοναδικος χαμενος ειναι η εταιρια που δε θα σε ξαναδει πελατη της

Αφου αρνουνται να το καταλαβουν, προβλημα τους

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το έκοψες πριν τελειώσει ο ορισμένος χρόνος του συμβολαίου; Μήπως είχες πάρει κάποια επιδότηση για αγορά τηλεφώνου και σου ζητάνε ένα ποσοστό από αυτό; Δώσε μερικές πληροφορίες παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, trib said:

Το έκοψες πριν τελειώσει ο ορισμένος χρόνος του συμβολαίου; Μήπως είχες πάρει κάποια επιδότηση για αγορά τηλεφώνου και σου ζητάνε ένα ποσοστό από αυτό; Δώσε μερικές πληροφορίες παραπάνω. 

Το  συμβολαιο  εληγε 10 Μαιου  και Εκανα  την αιτηση  διακοπης  στις  19/10.
Στο  καταστημα  δεν  μου  ειπαν  τιποτε για  πεναλτυ  η για  χρεωση.Και  τους ειχα ρωτησει.Επιπλέον μου  έχουν  χρεώσει  και  ολοκληρο  το Νοέμβριο.Δεν έχω πάρει καμία επιδότηση.Απλο  συμβολαιο ειναι  double  play.
 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Fuel7 said:

Το  συμβολαιο  εληγε 10 Μαιου  και Εκανα  την αιτηση  διακοπης  στις  19/10.
Στο  καταστημα  δεν  μου  ειπαν  τιποτε για  πεναλτυ  η για  χρεωση.Και  τους ειχα ρωτησει.Επιπλέον μου  έχουν  χρεώσει  και  ολοκληρο  το Νοέμβριο.Δεν έχω πάρει καμία επιδότηση.Απλο  συμβολαιο ειναι  double  play.
 

 

Άρα το συμβόλαιο "δεν έληγε", δεν έχει λήξει ακόμη. Είχες 4-5 μήνες ακόμη. Σπάνια ένα συμβόλαιο που σπάσει δεν έχει πέναλτι. 60€ καλά είναι για 5 μήνες. Σίγουρα κάτι αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου και συνήθως πάει ποσοστιαία. Αν διακόψεις 12 μήνες πριν πληρώνεις το 50% των εναπομείναντων παγίων κτλ κτλ και προς το τέλος το ποσό είναι σταθερό συνήθως στα 100-120€. Άρα τα 60€ και καλά θα τα έλεγα.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εαν ΔΕΝ εχεις υπογραψει κατι, και ΔΕΝ σε εχουν ηχογραφήσει με αναφορα σε πεναλτυ αποχωρησης, κανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

 

Προσεχε να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το θεμα ηχογραφησης γιατι πλεον το αναφερουν εκει.

7 hours ago, trib said:

 

Άρα το συμβόλαιο "δεν έληγε", δεν έχει λήξει ακόμη. Είχες 4-5 μήνες ακόμη. Σπάνια ένα συμβόλαιο που σπάσει δεν έχει πέναλτι. 60€ καλά είναι για 5 μήνες. Σίγουρα κάτι αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου και συνήθως πάει ποσοστιαία. Αν διακόψεις 12 μήνες πριν πληρώνεις το 50% των εναπομείναντων παγίων κτλ κτλ και προς το τέλος το ποσό είναι σταθερό συνήθως στα 100-120€. Άρα τα 60€ και καλά θα τα έλεγα.  

 

 Εληξε 10 Μαιου 2019  και εκανε αιτηση 19 Οκτωβριου 2019 (εαν καταλαβα καλα :p )

Μετα την ληξη του 12-18-24 μηνου συμβολαιου, γινεται αυτοματα αοριστου και δεν ισχυει καμια ρητρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, YDinopoulos said:

Εαν ΔΕΝ εχεις υπογραψει κατι, και ΔΕΝ σε εχουν ηχογραφήσει με αναφορα σε πεναλτυ αποχωρησης, κανε καταγγελια στην ΕΕΤΤ.

 

Προσεχε να εισαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το θεμα ηχογραφησης γιατι πλεον το αναφερουν εκει.

 

 Εληξε 10 Μαιου 2019  και εκανε αιτηση 19 Οκτωβριου 2019 (εαν καταλαβα καλα :p )

Μετα την ληξη του 12-18-24 μηνου συμβολαιου, γινεται αυτοματα αοριστου και δεν ισχυει καμια ρητρα.

Αν έχει λήξει, προφανώς και δεν υπάρχει πέναλτι υπό νορμάλ συνθήκες (να μην έχεις υπογράψει άλλο συμβόλαιο, να μην αναφέρεται στους όρους κτλ κτλ).

 

Υπάρχουν όμως τρεις άλλες περιπτώσεις να ζητάνε "πέναλτι" αν έχει λήξει το συμβόλαιο:

  • Να έχει γίνει αγορά κάποιας συσκευής η οποία πληρώνεται έξτρα στο μηνιαίο πάγιο
  • Διακανονισμός προηγούμενων οφειλών 
  • Επιπλέον υπηρεσία όπως επίσκεψη τεχνικού στο χώρο σου

Δεν μπορώ να σκεφτώ και κάτι άλλο δηλαδή. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/14/2020 at 4:38 PM, trib said:

Αν έχει λήξει, προφανώς και δεν υπάρχει πέναλτι υπό νορμάλ συνθήκες (να μην έχεις υπογράψει άλλο συμβόλαιο, να μην αναφέρεται στους όρους κτλ κτλ).

 

Υπάρχουν όμως τρεις άλλες περιπτώσεις να ζητάνε "πέναλτι" αν έχει λήξει το συμβόλαιο:

  • Να έχει γίνει αγορά κάποιας συσκευής η οποία πληρώνεται έξτρα στο μηνιαίο πάγιο
  • Διακανονισμός προηγούμενων οφειλών 
  • Επιπλέον υπηρεσία όπως επίσκεψη τεχνικού στο χώρο σου

Δεν μπορώ να σκεφτώ και κάτι άλλο δηλαδή. 

Οχι  τιποτε απο  αυτα.
ειχα  υπογραψει  για  24 μηνες συμβολαιο με  την  εταιρια.το σπιτι  οπου  εμενα  πωληθηκε,επρεπε να  φυγω.οι  νεοι  ιδιοκτητες δεν  ηθελαν  το  νουμερο,στο  νεο  σπιτι  που  πηγαινα  υπηρχε  τηλεφωνο.αναγκαστηκα και  το  εκοψα πριν την  ληξη του συμβολαιου και πριν  την  ληξη  του  μηνα.δεν μπορουσα και  να  το  μεταφέρω.
Στο  καταστημα  που  πηγα και  εκανα  την διαδικασια  δεν  μου  ανεφεραν κατι  περι  προστιμου.Απλα  οτι  η διακοπη  γινεται  κανονικα και  οτι επειδη  εγινε  πριν  την  ληξη  του  μηνα  δεν  θα  πληρώσω κατι  επιπλεον ουτε τον  επομενο μηνα.Ε απο οσα  μου  ειπαν  στο  καταστημα  μονο  αυτα δεν εγιναν.
Μιλωντας με  φιλο μου  που δουλευε μεχρι  προσφατα  στην wind  μου  ειπε  οτι  εαν  ειναι  κατι  μεχρι  λιγοτερο  απο  200ευρω γραψτους.Ειναι  για  να  σε φοβησουν και  να  σου  πάρουν λεφτα ακομα  και  στην υστατη  στιγμη.Πληρωσα που λετε μονο  τον τελευταιο  που  ετρεξα λογαριασμο.Σαββατιατικα  με  πηραν  απο  ενα  Δικηγορικο  γραφειο να  μου  πουνε  οτι  χρωσταω τα 60.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

wind μεγαλύτεροι απατεώνες απο αυτους δεν υπάρχουνε............οτι ποσο και να σας πουνε καντε καταγγελία στην ΕΕΤ και στον συνήγορο του καταναλωτή,,,,,,,,,, εγω πλεον για ενα ποσο 200 ευρω που κάνανε χιλιες δυο κομπίνες για να το πληρώσω αλλα φάγανε δυο καταγγελίες στην εετ και μια στο συνήγορο τους εγραψα στον γκιωνη μου κανονικα.

 

Καλλιεργούσαν επειτιδες για να περασουν οι 15 μερες και μετα αφου εχουν κανει τα συμβόλαια σε γραφουν κανονικα........αλλα τους εκανα μαγκες στο τελος............δεν το κανουν μονο σε ενα το εχουν κανει σε πολυ κοσμο............το καλύτερο ειναι στο τελος που δινουν το τηλέφωνο και παίρνουν απο εισπρακτικη και σου λενε με τσαμπουκα για σας είστε ο ταδε χρωστάτε και θελουμε να σας ταυτοπιησουμε τηλεφωνικά epic!!! Τους λεω καταρχήν δεν θελω καμια ταυτοποίηση δεν χρωστάω σε κανένα τιποτα και μην με ξανα ενοχλήσετε για σας......εκτοτε δεν ξανα ασχολειθικα.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, dukepapas said:

wind μεγαλύτεροι απατεώνες απο αυτους δεν υπάρχουνε............οτι ποσο και να σας πουνε καντε καταγγελία στην ΕΕΤ και στον συνήγορο του καταναλωτή,,,,,,,,,, εγω πλεον για ενα ποσο 200 ευρω που κάνανε χιλιες δυο κομπίνες για να το πληρώσω αλλα φάγανε δυο καταγγελίες στην εετ και μια στο συνήγορο τους εγραψα στον γκιωνη μου κανονικα.

 

Καλλιεργούσαν επειτιδες για να περασουν οι 15 μερες και μετα αφου εχουν κανει τα συμβόλαια σε γραφουν κανονικα........αλλα τους εκανα μαγκες στο τελος............δεν το κανουν μονο σε ενα το εχουν κανει σε πολυ κοσμο............το καλύτερο ειναι στο τελος που δινουν το τηλέφωνο και παίρνουν απο εισπρακτικη και σου λενε με τσαμπουκα για σας είστε ο ταδε χρωστάτε και θελουμε να σας ταυτοπιησουμε τηλεφωνικά epic!!! Τους λεω καταρχήν δεν θελω καμια ταυτοποίηση δεν χρωστάω σε κανένα τιποτα και μην με ξανα ενοχλήσετε για σας......εκτοτε δεν ξανα ασχολειθικα.

 

Επειδή δεν κατάλαβα, χρωστάς 200 ευρώ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.