Jump to content



Πρόβλημα με ΕΛΤΑ


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα περίμενα ενα κινητό από το εξωτερικό για τον πατέρα.

Και η κατάσταση έχει ως εξής:

Χθες το βράδυ που έδειξε κατάσταση ότι βρίσκεται στην κεντρική αποθήκη, σήμερα το πρωί έδειξε ότι έφτασε στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ της περιοχής μου (8:26) και στις 8:42 ότι το παρέλαβα!!! Περιττό να πω ότι ξύπνησα πριν μία ώρα. Πάω πριν λίγο στο υποκατάστημα και μου λέει ο υπάλληλος ότι το έχω παραλάβει. Και μου έδειξε το χαρτί παραλαβής που είχε μια ότι νάναι υπογραφή και ένα ότι νά ναι αριθμό ταυτότητας. Λόγω άγνοιας του υπαλλήλου δεν ήξερε να μου πει τι να κάνω.

Μπορώ κάπως να ζητήσω αποζημίωση ή να κλαίω τα λεφτα μου; Κάτι τέτοιο πρώτη φορά μου έχει τύχει...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί παράτυπα να το παρέλαβε ο ταχυδρόμος σαν συστημένο και να το υπεγραψε. Οποτε μόλις περάσει απο την γειτονιά σου θα στο αφήσει στο γραμματοκιβωτιο η στην είσοδο χύμα.

Λέω να περιμένεις μια με δυο μέρες.

Αν σε δυο μέρες δεν βγαλεις άκρη μιλάς πρωτα με ΕΛΤΑ και αν και εκεί δεν απευθύνεσε συνήγορο του πολίτη η σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

πηγαίνεις στον προϊστάμενο για αν αμφισβητήσεις την υπογραφεί που έχει μπει αρχικά. 

edit

(τώρα, δεν περιμένεις) 

Επίσης, ρωτάς και βρίσκεις τον ταχυδρόμο της περιοχής σου και στην συνέχεια τον ρωτάς ποιος υπέγραψε/παρέλαβε το δέμα. 

Έγινε επεξεργασία από p_under
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

απιστευτο πραγματικα...δε το εχω ξανακουσει! οταν ειδα τον τιτλο νομιζα θα διαβασω καποια βλακεια τυπου "λεει στο tracking οτι εφτασε αλλα το εχουν σε αππθηκη" η οτιδηποτε...αλλα αυτο πραγματικα ειναι αοιστευτο!

αραγε σου ηρθε ειδοποιητηριο σπιτι και το πηρε καποιος αλλος και πηγε με αυτο να παραλαβει? το δεμα ηταν συστημενι η απλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μου θυμιζει εντονα αυτη την περιπτωση ; ; Δε λεω οτι συνεβη το ιδιο , αλλα θυμιζει τετοια περιπτωση... Απο που αγορασες; Απο γνωστο καταστημα εξω; 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η λύση βρέθηκε και σας ευχαριστώ.

Για να απαντήσω και παραπάνω προφανώς δεν μου ήρθε ειδοποιητήριο μιας και το δέμα το παρέλαβαν 20 λεπτά από τη στιγμή που ήρθε.

Η ιστορία από τα ΕΛΤΑ που μου είπαν: Το δέμα το υπέγραψε όχι ο ταχυδρόμος αλλά ο υπεύθυνος ταξινόμησης γραμμάτων (στάλθηκε σε ΕΛΤΑ πανεπιστημίου με λίγα λόγια δεν υπάρχει ταχυδρόμος). Πηγαίνοντας σε αυτόν μου είπε ξεκάθαρα ότι δέματα συστημένα απαγορεύεται να παίρνει παρά μόνο γράμματα και σήμερα ειδικά δεν είχε περάσει καν από τα γραφεία για να παραλάβει ακόμα. Ξαναπάω στο κατάστημα στο οποίο είχε έρθει (ευτυχώς) ο προϊστάμενος και του περιγράφω την κατάσταση. Μου είπε ότι θα μου βρει εκείνος την λύση. Μετά από 20 λεπτά με πήραν τηλέφωνο ότι το δέμα "βρέθηκε". Να επισημάνω ότι στο υποκατάστημα μέσα ΔΕΝ ήταν μιας και ο υπάλληλος "έψαχνε" για κανένα δεκάλεπτο.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει «βρέθηκε». Είναι απίστευτοι οι τύποι αυτοί πραγματικά. Επειδή μάλιστα η αλληλλογραφία προστατεύεται από το Σύνταγμα, αυτοί ως υπάλληλοι έχουν και χοντρές ποινικές ευθύνες. Συν την απόλυση που είναι σιγουράκι για χοντρές παρανομίες.

Αυτοί είτε για κάποιο λόγο δικό τους (να γλυτώσουν κόπο; ) είτε επειδή κάποιος πάει να βουτήξει μάλλον παρανόμησαν κι όταν πήραν είδηση ότι εσύ μπορεί να κλιμακώσεις το ζήτημα άρχισαν να παριστάνουν τους κινέζους.
Ο προϊστάμενος και όποιος υπάλληλος έχει αναμιχθεί είναι για μπουνιές.

«Βρέθηκε»... θα 'ναι το νέο μας ανέκδοτο.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα ακριβως τι εγινε...

αλλα περα απο αυτο, το να κανανε κατι εσκεμμενα με δολο το βλεπω δυσκολο, καθως ειναι η φυση του θεματος τετοια που δεν καταλαβαινω πως πιστευαν οτι θα το λουφαρουν...δηλαδη δεν ειναι οτι σου ηρθε ενα δεμα απο το πουθενα και δε θα περιμενες παραλαβη η δεν ηταν συστημενο... ουτε ειναι οτι το κυνηγισες εξωφρενικα και δε το περιμεναν, το αυτονοητο εκανες αυτο που θα καναμε ολοι μας, οποτε δε μπορω να καταλαβω αν καποιος εκανε κατι με δολο σε τι υπολογιζε για να τη γλιτωσει "και δε του εκατσε"...

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν ξέρεις πόσα πανεπιστημιακά δέματα χάνονται κάθε χρόνο για αυτό το λες :)

Δεν ξέρω αν χάνονται με κάποια "βοήθεια" αλλά έτσι έχουν χαθεί αρκετά συστημένα στο εργαστήριο μου. Αλλά μιας και δεν είναι δική μου χασούρα δεν με απασχόλησε ποτε. Μπορεί και κάποιος από το εργαστήριο να τα βουτάει εκείνα. Στην δικιά μου περίπτωση δεν ξέρω τι έγινε πραγματικά :)

Ίσως έβαλαν το δέμα (διαστάσεις 30*20*20cm) κάτω από το μαγικό μανδύα του Χάρι πότερ και δεν το έβρισκαν...

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

εδω σου παρουσιασαν εγγραφο παραλαβης με αριθμο ταυτοτητας ασχετο πανω σε συστημενο δεμα στο ονομα σου...καταλαβαινεις ποσο ενοχοποιηθηκαν απο μονοι τους με αυτο? δεν ειναι συμπεριφορα καποιου που θελει να σε κλεψει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι συμπεριφορα καποιου που θελει να σε κλεψει...

 

αυτό παρουσιάστηκε από τον υπάλληλο στο γκισέ αρχικά. Δεν κλέβουν μαζί 15 υπάλληλοι. Το ότι παρουσίασε το αντικείμενο ως παραλειφθέν και με υπογραφή είναι που μειώνει στα μάτια μου το ενδεχόμενο απλού λάθους. Εκτός αν ο αρχικός υπάλληλος έδειξε λάθος χαρτιά, που δε νομίζω να συνέβη εφόσον υπήρχε μπροστά ο πελάτης κι επέμεινε.

Προσωπικά πιθανολογώ μπάχαλο στη διαδικασία τους με κίνητρο την λούφα από τη δουλειά παρά απόπειρα να το βουτήξουν αλλά το θέμα δεν είναι εμείς να πιθανολόγησουμε τι συνέβη αλλά τα ΕΛΤΑ να εξηγήσουν επακριβώς. Αλλιώς πολύ καλά κάνουμε να λέμε ό,τι θέλουμε.

 

Αντικείμενο---> το σύστημά τους δείχνει να έχει παραληφθεί χωρίς ο πελάτης να έχει ιδέα-----> ο πελάτης το ψάχνει, όχι μόνο του επιβεβαιώνουν ότι έτσι φαίνεται στο σύστημα αλλά του επιδεικνύουν και υπογεγραμμένο χαρτί με υπογραφή που αρνείται πως είναι δική του.

Μέχρι να εξηγήσουν τι και πώς, ο πελάτης μπορεί να ισχυρίζεται ότι υπάρχει πλαστογραφία. Αυτό μάλιστα είναι από μόνο του αδίκημα αλλά όπως έγραψα πιο πάνω, ειδικά οι τύποι των ΕΛΤΑ έχουν αυξημένη ευθύνη.

 

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον τελευταιο καιρο επειδη ο ταχυδρομος δεν βρισκει κανενα σπιτι χτυπαει στους γειτονες της πολυκατοικιας και τους αφηνει συστημενα δεματα και τους βαζει να υπογραφουν. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αφηνει απλα μια ειδοποιηση. Αν συνεχιστει αυτο σιγουρα θα γινει καμια στραβη καμια μερα. Σημερα πηρα συστημενο δεμα που αφησε στο γειτονα οπου στο tracking γραφει ακομα προς παραδοση. Ασε που μου κανουν παραπονα οτι τους ξυπναει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά το περιστατικό είναι για γέλια και για κλάματα. Ο δικός μου ταχυδρόμος πάλι κάνει το εξής. Επειδή βαριέται να κουβαλάει το μικρά δέματα παίρνει απευθείας ειδοποίηση ότι και καλά δεν με βρήκε και να πάω εγώ να το παραλάβω. Μέχρι που στο τελευταίο ( ένα powerbank) έτυχε και ήμουν σπίτι όταν ήρθε να αφήσει το σημείωμα. Περιττό να σας πω τι έγινε. Βέβαια την επόμενη που πήγα να παραλάβω και πήγα στον προϊστάμενο ή κάλυψη πήγε σύννεφο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά το περιστατικό είναι για γέλια και για κλάματα. Ο δικός μου ταχυδρόμος πάλι κάνει το εξής. Επειδή βαριέται να κουβαλάει το μικρά δέματα παίρνει απευθείας ειδοποίηση ότι και καλά δεν με βρήκε και να πάω εγώ να το παραλάβω. Μέχρι που στο τελευταίο ( ένα powerbank) έτυχε και ήμουν σπίτι όταν ήρθε να αφήσει το σημείωμα. Περιττό να σας πω τι έγινε. Βέβαια την επόμενη που πήγα να παραλάβω και πήγα στον προϊστάμενο ή κάλυψη πήγε σύννεφο.

Το ίδιο μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές.

Όταν μάλιστα πήγα με φωνές στον προϊστάμενο καταλήξαμε να μου δίνει το τηλέφωνο του ώστε σε παρόμοια περίπτωση να τον παίρνω τηλέφωνο για να μου το φέρουν όπως οφειλαν εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες... σε δικια μου καταγγελία το 2008, η καταγγελία προωθήθηκε στον περιφερειακό διευθυντή, μου ζήτησαν γραπτώς συγνώμη και μου κάναν και δώρο 3 κουπόνια για δωρεάν δέμα με το πόρτα πόρτα...και φαντάσου αφορούσε περίπτωση που άφησαν ειδοποίηση ενώ ήμουν σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την περίπτωση μου...

Έστειλα αντικαταβολή και ένα μήνα μετά αφού είχε παραδοθεί δεν ερχόταν η επιταγή.

Μετά από Αναζήτηση επιταγής βρέθηκε να έχει παραδοθεί χωρίς το αντίτιμο...

Η πρώτη απάντηση των ελτα ήταν ότι εγώ θα αποζημιωθω και θα αναλάβει το νομικό τους τμήμα αν δεν πληρώσει η παραληπτης.

3 μήνες μετά ο παραληπτης επέστρεψε το δέμα για μην πληρώσει, και τα ΕΛΤΑ λένε ότι θα μου το επιστρέψουν, κάτι το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτώ.

Η καταγγελία βέβαια έχει ήδη γίνει στον συνηγορο του πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πριν μερικές μέρες μου έστειλαν ειδοποίηση για δέμα που είχα παραλάβει πριν δύο μήνες. Απορούσα για ώρες τι μπορεί να είναι μιας και δεν είχα παράγγειλε κάτι, ούτε περίμενα αντίστοιχα. Τελικά αφορούσε το Corsair STRAFE που το είχα παραλάβει από τις 23 Ιουλίου!

 

Πάλι καλά που είχε tracking και ήξερα ότι είχε φτάσει στο ταχυδρομείο γιατί αλλιώς παίζει να το ψάχναμε, πόσο μάλλον αν πήγαινα μετά από μέρες και δεν το είχαν στα "μπροστά" δέματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.