Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

πριν 17 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

Καλό θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα για να γίνει συζήτηση και να δοθούν προτάσεις. Τo Cubase από όσο έχω καταλάβει (δεν το χρησιμοποιώ, απλά διαβάζω απόψεις χρηστών καμιά φορά), δεν είναι σαφές το πόσους πυρήνες θα χρησιμοποιήσει. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που σε κάθε χρήστη διαφέρουν. Αφού δεν θέλεις να πολυ-ασχοληθείς με oc, τότε ο 6700Κ θα ήταν νομίζω καλύτερη επιλογή γιατί είναι ψηλότερα χρονισμένος από τον 5820Κ συν την διαφορά ipc λόγω αρχιτεκτονικής. Και δεν χρειάζεσαι μητρική των 150€. Μια Ζ170 με 120-130€ μια χαρά θα είναι. 

 

Από την άλλη, αν περιμένεις 1-2 μήνες, θα βγούν οι καινούργιοι Broadwell-E. O διάδοχος του 5820Κ είναι  είναι ο 6800Κ και υπολογίζω να διατίθεται λίγο πιό ακριβός από τον προκάτοχο, κάπου στα 450€ αρχικά. Στο λέω αυτό γιατί είναι πολύ πιθανόν να βρείς έναν καλό μεταχειρισμένο 5820Κ με κάτω από 300€ μετά από 1-2 μήνες. Με μια καλή αερόψυκτρα, όπως μια Noctua που την ανέφερες, μπορείς με 1-2 κλικ να τον βάλεις να τρέχει στα 4.0GHz χωρίς καμία άλλη αλλαγή και να έχεις και "ανταγωνιστική" single core απόδοση σε σχέση με τις στοκ ρυθμίσεις. 


Μόλις άνοιξα θέμα..μπορεί και άλλοι να ενδιαφέρονται για χτίσιμο music pc. Γενικά κάπου είχα δει ότι το cubase χρησιμοποιεί όλους τους πυρήνες..αλλά τώρα..κατά πόσο εξαντλεί τον έναν για να πάει στον επόμενο κτλ..δεν το ξέρω..

Η διαφορά του ipc σε τι με επηρεάζει;

Γενικά για μητρική σκεφτόμουν..να πάω ακόμα σε μια δυνατή του τύπου asus maximus hero..για να έχω κάτι στιβαρό από άποψη μητρικής..αξίζει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.