Jump to content



Skylake VS Haswell-E (6700k VS 5820k)


pnick

Recommended Posts

προφανως και ειναι ολο το συστημα με idle την gpu...τα νουμερα παντως ειναι μεσα στις ακρες ιδια και σε αλλα site/review που μετρανε την καταναλωση απ τον τοιχο και οχι απο software.

 

οπως και να εχει , εμενα αυτος ειναι ο βασικος προβληματισμος μου, τσαμπα ρευμα, τσαμπα στρεσαρισμα στη λουπα για να εχω 2c/4t μια στις τοσες που θα χρειαστουν -και αν , καθως πχ convertxtodvd δε βλεπει πανω απο 8 threads-.

Έγινε επεξεργασία από KoMM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε αμα μετράς την συνολική κατανάλωση του συστήματος και μετα υπολογίζεις πόσο περίπου τι να συζητάμε τωρα τις βλακείες που ποστάρει ο καθένας, τελος πάντων σε idle τουλάχιστον η κατανάλωση που αναφέρουν δεν είναι απλώς λάθος είναι τερατώδης ακόμα και με 45αρι πολλαπλασιαστή και μηδενικό φορτίο στο desktop αυτες οι καταναλώσεις δεν υπάρχουν έτσι απλά.

Απο εκεί και πέρα ο καθένας χτίζει σύστημα ανάλογα με τις ανάγκες του ή τα χρήματα του ή τα θέλω του, π.χ. εγώ ουτε rendering κάνω ούτε χρησιμοποιώ πολυνηματικά απαιτητικά προγράμματα απλά και για καθαρά ψυχολογικούς λόγους δεν θα μπορούσα ποτε να έχω mainstram πλατφόρμα για κύριο μου pc όσο καλή και να είναι αυτή γιατί όσο καλός και να είναι ο 6700Κ, ποτέ δεν θα μπορέσει να σκοράρει το ίδιο στο 3d mark και με τις 980 gtx (sli)που έρχνται να αντικαταστήσουν τις ρ9 270 χ-fire, me ton 5820K, οπότε εμένα αυτό είναι το ζητημά μου, ούτε παιχνίδια δεν παίζω πολυ, αρα ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και άποψη, απλά τα review πολλές φορές είναι τόσο ανακριβή που φθάνουν στα όρια ότι είναι κατευθυνόμενα

Έγινε επεξεργασία από looproll
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις παντα τοσα watt..@komm

 

Γενικα οσο πιο πολυ εξαντλεις τα ορια στο oc τοσο πιο γρηγορα ανεβαινουν τα watt @load.

 

 

Απο προγραμμα προφανως και δεν εχει νοημα να μετρας watt ..αλλα και παλι idle θα εισαι μεσες ακρες 50watt ολο το κουτι για τον 5820κ και καμμια 35αρια αντιστοιχα για τον skylake.

Σε load παει αναλογα τη συχνοτητα και ρευμα που θα δινει(ς) η μητρικη.

Γενικα δεν απεχει απο οτι ειδες στο γραφημα oπου ουτως η αλλως δεν εχει σημασια τα c-states κλπ

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

προφανως και ειναι ολο το συστημα με idle την gpu...τα νουμερα παντως ειναι μεσα στις ακρες ιδια και σε αλλα site/review που μετρανε την καταναλωση απ τον τοιχο και οχι απο software.

οπως και να εχει , εμενα αυτος ειναι ο βασικος προβληματισμος μου, τσαμπα ρευμα, τσαμπα στρεσαρισμα στη λουπα για να εχω 2c/4t μια στις τοσες που θα χρειαστουν -και αν , καθως πχ convertxtodvd δε βλεπει πανω απο 8 threads-.

Προφανώς και οσοι τους νοιάζει δεν κάνουν χρήση "μια στο τόσο" .

Ακόμα κι άτομα που ασχολούνται με παραγωγή μουσικής επωφελούνται ,το cubase πχ ,χρησιμοποιεί ΟΛΟΥΣ τους πυρήνες κάθε επεξεργαστή και ολα τα threads και έχει πολλή διαφορά στην πράξη.

Επίσης η ανθρωπότητα πήγε μπροστά μαθαίνοντας από τα λαθη της.

Κάποιοι συμφορουμιτες οχι.

Ακόμα δεν έχετε καταλάβει ότι δεν μπορείτε να προδικασετε τι θα γίνει στην τεχνολογία ;

Από τους q6600 ακόμα θυμάμαι τυπακια να λενε οι πυρήνες δεν έχουν τόσο σημασία .

Το λέγανε και οταν βγήκαν oι q9.... .

Τώρα πια δεν το ακούς από πολλούς ,κάποιοι φυτρώνουν που και που .

Και για να μη λεμε και λόγια του αερα ,έχω ένα i7 2600k με v gene mobo, στα 4.0 με 2133 μνήμες . Ο κολλητός μου που έχει εχει ένα i7 965 χωρίς oc με asus w.s. mobo ,με μνήμες στα 1333.

Ε ,o 965 σε renders και τέτοια με σκιζει παντοκορφα .

Δε μετράνε παντα η αρχιτεκτονική και η ταχύτητα λοιπόν .

Τόσα χρόνια έχουν γίνει αυτές οι συζητήσεις ,απορώ που ακόμα δεν πειθεστε .

Δεν πειράζει ,αφήστε τα εξαπυρηνα στην ίδια τιμη και πάρτε νέο τετραπυρηνο να ψηνετε καφε πάνω του.

Θέλω πολυ να δω ποιος θα τον πάει στα 4600 που λετε και με τι θερμοκρασίες .

Ενώ ο εξαπυρηνος θα δουλεύει τέντα με θερμοκρασίες sandybridge.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα στο ίδιο χρηματικό εύρος να πάρει κάποιος το κάτι παραπάνω γιατί να μην το κάνει? Το να αρχίσουμε να λέμε για τις ανάγκες δεν υπάρχει λόγος γιατί και ο πιο απαιτητικός χρήστης από εδώ μέσα άνετα θα ήταν με μηχάνημα 4ετιας για να κάνει τη δουλειά του. Το συγκεκριμένο το λέω με όλα όσα διαβάζει κάποιος όταν αναφέρει τους όρους render κλπ και αμέσως το budget εκτοξεύεται απ τις προτάσεις λες και θα είναι project της nasa.

 

Έχω υπογραμμίσει το σημείο που νομίζω ότι σφάλεις. Το κάτι παραπάνω (2 πυρήνες και 4 νήματα ουσιαστικά, αφήνω την φιλολογία για cache memory κ.λπ.) είναι διφορούμενο και το εξήγησα πάρα πολλές φορές μέχρι τώρα. Ο 6700Κ έχει το κάτι παραπάνω σε single threaded, o 5820K έχει σε multi-threaded. Ζυγίζει κανείς πόσο χρειάζεται το ένα και πόσο χρειάζεται το άλλο και αποφασίζει. Αν το 90% της δραστηριότητας ενός χρήστη δεν αξιοποιεί τους πολλούς πυρήνες, καλύτερα να πάει σε λιγότερους και πιό γρήγορους. Αν όμως κάνει συχνά χρήση των πολλών πυρήνων (και γράψαμε 1000 φορές ποιές είναι αυτές οι συγκεκριμένες δραστηριότητες: rendering, file conversion/compression, encoding), τότε ναι αξίζει τα περίπου 100€ παραπάνω το σύστημα σε Χ99 από πολλές απόψεις. 

 

Δεν μπορώ απλά να δεχτώ την ισοπεδωτική λογική (που είναι νομίζω καθαρά Ελληνικό φαινόμενο) που λέει: αφού μπορείς να πάρεις κάτι πιό μεγάλο ή πιό μπόλικο με περίπου τα ίδια χρήματα, γιατί να μη το κάνεις; 

 

Έχω μάθει να τα ζυγίζω αλλιώς τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα θα πω..απο 2600κ@4,5ghz σε 6700κ(stock) ειδα τρελη διαφορα σε bf4(online παντα) και planetside 2..To pc το εχω για gaming κατα κυριο λογο...ουτε convert ουτε τπτ σχετικο..για αυτο πηγα σε 6700κ και λογω οτι δεν ηθελα να παρω 1 χρονου παλιο cpu..Hθελα latest που λενε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μάθει να τα ζυγιζεις λάθος τοτε.

Ειναι κατοχικό σύνδρομο να βλέπεις το πιο μεγάλο στα ίδια λεφτά και να το αγνοείς γιατι ίσως ειναι too much.

Και ξαναλέω.

Όποιος λέει ότι ο 6700 θα ειναι πιο γρήγορος γιατι θα πιάνει 4600 ,να το δούμε πρώτα.

Μου αρεσει που το memory bandwitth το θεωρειτε όλοι εντελώς ανάξιο αναφοράς .

Εγω ενα θα πω..απο 2600κ@4,5ghz σε 6700κ(stock) ειδα τρελη διαφορα σε bf4(online παντα) και planetside 2..To pc το εχω για gaming κατα κυριο λογο...ουτε convert ουτε τπτ σχετικο..για αυτο πηγα σε 6700κ και λογω οτι δεν ηθελα να παρω 1 χρονου παλιο cpu..Hθελα latest που λενε..

Εσύ ρε ψηλές εννοείται ότι θα έβλεπες διαφορά ,δεν έχει κατι καλύτερό ο sandy ,δεν υπήρχε ούτε μισός λόγος να μη δεις διαφορά .

Ολα συνηγορούν στο αντίθετο βασικά ,κάνεις δεν αντιλέγει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα θα πω..απο 2600κ@4,5ghz σε 6700κ(stock) ειδα τρελη διαφορα σε bf4(online παντα) και planetside 2..To pc το εχω για gaming κατα κυριο λογο...ουτε convert ουτε τπτ σχετικο..για αυτο πηγα σε 6700κ και λογω οτι δεν ηθελα να παρω 1 χρονου παλιο cpu..Hθελα latest που λενε..

εκει που ήσουν είμαι εγώ ...εκεί που είσαι δεν ξερω αν αξίζει να πάω...

define τρελή διαφορά

Link to comment
Share on other sites

@das,  Μα εγώ νόμιζα ότι κατοχικό σύνδρομο είναι το να θέλεις πολύ περισσότερο από ό,τι χρειάζεσαι...

 

Κανείς δεν αγνοεί τίποτα. Κανείς από αυτούς που επικαλούνται την μεγαλύτερη cache ή το μεγαλύτερο bandwidth που έγραψες δεν νομίζω να μπορεί να εξηγήσει πόσο ακριβώς θα ωφελήσουν τις επιδόσεις. Ειδικά η μνήμη είναι πλέον το τελευταίο bottleneck σε ένα σύγχρονο σύστημα. Οι επεξεργαστές ογκώνουν πολύ νωρίτερα από τις μνήμες. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Οκ παίδες ,προφανώς η εμπειρία ειναι κατώτερη της θεωρίας και της εικασίας.

Δεν ειναι και τοσο σπάνιο φαινόμενο πια .

Ξια σας.

Αν και το βιντεακι με επιβεβαιώνει και στα benches και στις θερμοκρασίες είναι άκυρο να ξέρετε,και οπότε τα θεωρώ ολα άκυρα.

Τα αποτελέσματα που βγάζει στα games ειναι αστεια και δε συμπίπτουν με κανενα άλλο τεστ .

Ο τύπος ειναι αναξιόπιστος.

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εκει που ήσουν είμαι εγώ ...εκεί που είσαι δεν ξερω αν αξίζει να πάω...

define τρελή διαφορά

Μιλαω για min frames..Το αν αξιζει να πας εξαρταται απο τι games παιζεις και τι οθονη εχεις(144hz?)..αν εισαι τυπος του online και εχεις τα απαραιτητα(gpu-144hz monitor) τοτε do it..αν παιζεις σε 60hz και single τοτε μια χαρα κραταει ο sandy..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ παίδες ,προφανώς η εμπειρία ειναι κατώτερη της θεωρίας και της εικασίας.

Δεν ειναι και τοσο σπάνιο φαινόμενο πια .

Ξια σας.

 

Να με συμπαθάς, αλλά πού το ξέρεις ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν μιλούν από εμπειρία; Εγώ είχα και 4πύρηνους (3770Κ) και τώρα έχω 6πύρηνο (3930Κ). Λες να μην έχω άποψη; Εσύ είχες ποτέ 6πύρηνο; Αν όχι, μήπως μιλάς με εικασίες και θεωρίες εσύ; Δες και στην προηγούμενη σελίδα τί γράφω για το θέμα, και θα δείς ότι δεν μιλάω με θεωρίες. 

Ωραίο το video. Τί συμπέρασμα έβγαλες εσύ; 

Link to comment
Share on other sites

Να με συμπαθάς, αλλά πού το ξέρεις ότι όλοι οι υπόλοιποι δεν μιλούν από εμπειρία; Εγώ είχα και 4πύρηνους (3770Κ) και τώρα έχω 6πύρηνο (3930Κ). Λες να μην έχω άποψη; Εσύ είχες ποτέ 6πύρηνο; Αν όχι, μήπως μιλάς με εικασίες και θεωρίες εσύ; Δες και στην προηγούμενη σελίδα τί γράφω για το θέμα, και θα δείς ότι δεν μιλάω με θεωρίες.

Δεν έχεις όμως αυτους που λεμε τωρα.

Κανενας .

Και κανένας δε βάζει στην εξίσωση τη θερμική αποδωση που αλλάζει εντελώς το παιχνίδι .

Πες μου ,θυμάσαι καθόλου τις συζητήσεις τις ΚΑΡΜΠΟΝ που εχουν γίνει για τους 775 quad κάποτε ;

Είχαν όλοι την ίδια επειχηρηματολογια ;

Τους έβγαλε ολους ψεύτες η ιστορία γιατι ολες οι εφαρμογές και πάρα πολλά παιχνίδια εξελίχθηκαν ;

Πως ,πως γίνεται να μην το βλέπετε ; η ίδια λογική ήταν που έλεγαν κάποτε ότι οι core duo 8400 ,θα ειναι βασιλιάδες για χρόνια .

Και να που o q6600 ακόμα τα φέρνει βόλτα μια χαρα και ειναι πολυ πιο δυνατός από τον core duo .

Anyway ,η διαφωνία δε βγάζει κάπου όπως δείχνει η μακρόχρονη ιστορία του φόρουμ.

Παντα θα υπάρχει αυτή η κάστα που θέλει να υποστηρίζει ότι οι πυρήνες δεν ειναι σημαντικοί ,και τα clocks ειναι σημαντικότερα των πάντων .

Ίσως είμαστε ξανά εδω κάποτε και θα λεμε ξανά τα ίδια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δε με έχει πείσει κανείς ακόμα, σε ποιές καθημερινές εργασίες θα είναι πιό αργός ο 5820 και τι σημαίνει αυτό...

Αναφέρθηκε ένα παράδειγμα με τα models, αλλά η σύγκριση δεν ήταν άμεση με αυτούς τους δύο, αλλά γενικότερη και με παλαιότερο επεξεργαστή.

ΕΙπώθηκε και ένα ανάλογο παράδειγμα για rendering που η διαφορά ήταν 15" στο λεπτό. Υπάρχουν όμως και renders που παίρνουν μέρες, οπότε εκεί η διαφορά αυτή μπορεί να είναι μια μέρα ολόκληρη. Φυσικά ο χρήστης που το χρειάζεται, θα το γνωρίζει.

 

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μετά τον οπαδισμό μεταξύ INTEL/AMD και NVIDIA/ATI έχουμε και μεταξύ μοντέλων Intel. Ο καθένας παίρνει ότι νομίζει και για γενική χρήση που κάνουμε οι περισσότεροι, νομίζω ότι δε θα δούμε διαφορές. Αν κάποιος κάνει rendering μεγάλες δουλειές, ίσως ο 5820 να είναι καλύτερος, αν κι εγώ θα του πρότεινα τον 5930 καλύτερα. Με το σκεπτικό ότι τον θέλει για δουλειά και όχι πειραματισμούς με το 3D Max, ας δώσει 200€ παραπάνω, θα τα κάνει απόσβεση.

 

Τώρα, εγώ θα προτιμούσα τον 5820, λόγω πλατφόρμας. Τη θεωρώ πιό σοβαρή και δε μου αρέσουν οι ελείψεις του τύπου δεν παίζουν όλα τα PCI στο μέγιστο, αν βάλεις 3 κάρτες δε βλέπεις όλα τα USB και τέτοιες βλακείες που έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν. Όσο αντέχει η τσέπη μου, πάω στην High End πλατφόρμα και αν κάτι δεν κάνει, δε θα το έκανε ούτε η Mid το πιθανότερο.

 

Για τη διαφορά τιμής που συζητάμε, είναι λίγο αστείο πάντως να έχουμε τόσα posts για το ποιός είναι καλύτερος.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.