Jump to content

Phanteks Enthoo EVOLV ITX Special Edition

Recommended Posts

Μπομπα , αλλα κριμα για ενα κο λοχρωμα να παιρνει καπελο 15ε , ειναι τραγικο .... 

Το μαυρο-κοκκινο παει για rog , το ασπρο για bluebuild xD Μιας και το εχεις ακουμπησει με τα χερακια σου το κουτι , νομιζεις πως γρατζουνιεται ευκολα? Το ασπρο σε σχεση με το μαυρο λες να βρομιζει πιο γρηγορα ? 

Το άσπρο πάντα θέλει παραπάνω προσοχή μιας και μια μικρή γρατζουνια στο μαυρο δε θα φανεί αλλά στο άσπρο θα κάνει μπαμ. Για το αν λερώνει τώρα θα μπορούσα να σου απαντήσω

α) Αν κάπνιζα 

β) αν μπορούσα να το κρατήσω 1 χρόνο και μετά να σου έλεγα :)

• Like 2

που πηγαν οι μετρησεις θορυβου και θερμοκρασιων ??  :(

γιατι πλεον δεν τα μετρατε.?

τι δεν καταλαβες, απο αυτο που εξηγησε παραπανω η karmen1983, οτι ξαναεχει τεσταριστει το κουτι κι εχουν γινει ολες οι μετρησεις.......??????

http://www.thelab.gr/reviews/_/cases-reviews/phanteks-enthoo-evolv-itx-case-review-r90?pg=8

• Like 2
  • 2 weeks later...

Εγω ξέρω πως ακόμα "κλαίω " που το έχασα από την αγγελία εδώ, αλλά επίσης ξέρω πως είχα παραγγείλει το μαύρο και άλλαξα την παραγγελία σε άσπρο... Το κουτί είναι πανέμορφο...

• Like 1
  • 2 weeks later...

Το άσπρο πάντα θέλει παραπάνω προσοχή μιας και μια μικρή γρατζουνια στο μαυρο δε θα φανεί αλλά στο άσπρο θα κάνει μπαμ. Για το αν λερώνει τώρα θα μπορούσα να σου απαντήσω

α) Αν κάπνιζα 

β) αν μπορούσα να το κρατήσω 1 χρόνο και μετά να σου έλεγα :)

Mιας και έχω ασπρο κουτι, το έχω παραπανω απο 1 χρονο και καπνιζω και σαν Τζαμαϊκανός, δεν εχω κανενα πρόβλημα με βρωμια.

Δηλαδή αν ένα κουτί που α) δεν είναι σωστά βαμμένο, β) ανεβάζει θερμοκρασίες στο h/w και γ) δεν είναι εργονομικό, παίρνει 9 τότε τι πρέπει να κάνει λάθος για να πάρει κάτω από τη βάση; :hehe: :hehe:

ΥΓ: δ) υπάρχει και το (αδικαιολόγητο) τσίμπημα στη τιμή +~25% αλλά το προσπερνάμε

Γιατί αν όλα όσα έχει τα είχε με άλλης εταιρίας το logo επάνω, τότε θα κόστιζε 150ευρώ στη καλύτερη των περιπτώσεων και όλοι θα έλεγαν ουάου κουτάρα.

Επίσης, νομίζω γίνεται παραπάνω απο απλά κατανοητό ότι όταν έβαλα το 90% στη μαύρη έκδοση λόγω όσων έχει και τιμής, θα ήταν παράλογο να βάλω 80% σε αυτή απλά επειδή το αφεντικό τρελάθηκε.

Αν θεωρείς ότι η αξιοποίηση του μικρού όγκου, οι ευκολίες στο πίσω μέρος, το αριστα μελετημένο εσωτερικό για την προσθήκη extra parts, τα άριστα φίλτρα, η αφαιρούμενη οροφή, η ποιότητα κατασκευής, η καλύπτρα (άλλοι πληρώνουν ένα 50αρικο πάνω κάτω να την βάλουν στο κουτί τους) στη τιμή διάθεσης δεν είναι ισορροπημένα, τότε απλά προσπερνάς και ψάχνεις καλύτερο vfm.

Ευχαριστώ για το σχόλιο όπως και να έχει.

• Like 2

Φυσικά και σέβομαι το review, και μάλιστα είναι το δεύτερο που διάβασα και φαινόταν πως το κουτί έχει θέμα με τις θερμοκρασίες, το άλλο ήταν σε σελίδα του εξωτερικού. Πείτε με τρελό ή χαζό, αλλά έχω εδώ και δύο μέρες στημένο το σύστημα με τα εξής χαρακτηριστικά :
i5 4690k oc στα 4.1 χωρίς έξτρα ρεύμα
Cryorig H7
Gigabyte z97n wifi
RAM Fury @1866 8gb 1dimm
SSD X 2
Corsair rm750x
MSI gtx 970 gaming 4g

Οι θερμοκρασίες μου είναι μια χαρά, η κάρτα δεν έχει ξεπεράσει σε BF4 τους 70 βαθμούς
Cpu μέχρι 60 σε gaming, 29-30 idle.Το PC είναι αθόρυβο... Επίσης να επισημάνω πως άλλαξα χθες το βράδυ τον μπροστινό ανεμιστήρα με 2Χ140 be quiet pure wings, έχω λίγο θόρυβο παραπάνω αλλά οι θερμοκρασίες είναι οι ίδιες, σε σημείο που είδα πως ο μαμισιος ήταν μια χαρά. Αυτά τα ολίγα. Έχω ερωτευτεί... Καλημέρα :)
Επίσης έχω βάλει και έναν NOISEBLOCKER NB-ELOOP FAN B12-P 120MM PWM για outtake και είναι μαζί με την Cryorig ρυθμισμενοι σε normal προφίλ. Απόψε θα τους βάλω σε silent και τους intake σε 7v αντί για 12v και θα σας πω.

Edited by mors77

Δεν είσαι τρελός ίσα ίσα. Απλά πρέπει να γίνει κατανοητό ότι όταν ένας reviewer κουτιών λέει ότι το κουτί έχει τσιμπημένες θερμοκρασίες το λέει σε σχέση με άλλα κουτιά ακόμα και αν η διαφορά είναι μικρή. Αν έβαζες το σύστημά σου σε ένα άλλο κουτί, μπορεί να έβλεπες και 3-4 βαθμούς διαφορά στην κάρτα γραφικών για παράδειγμα όπως έγινε στις δοκιμές της παρουσίασης. 

Και θα μου πεις μα καλά τόση ιστορία για 3-4 βαθμούς; Ε κάτι πρέπει να βρούμε και εμείς για να ξεχωρίσουμε τα κουτιά και να τα βαθμολογίσουμε ανα κατηγορία :)

Αυτο ακριβως ηθελα να συμπληρωσω, ενας reviewer προσπαθει σκοπιμα να βρει ατελειες για να συγκρινει το κουτι με αλλα σε μια τεραστια αγορα. Απο εκει κ περα ειναι 1)το τι θέλεις και 2) το τι πραγματικα συμβαινει στην καθημερινη ζωη .Δηλαδή, κι εγώ ηθελα το mastercase 5 (oxi to pro) αλλα εχει 140 και αλλα 50 για να παρω το window side panel αυτη τη στιγμη απο το eshop της Coolermaster, δηλαδη 190 ευρω. Συν οτι επρεπε να δωσω τη μητρικη μου και να παρω αλλη σιγουρα πιο ακριβη. Και ολο αυτο τελικα γιατι? Τι ακριβως πιστευετε πως θα κερδιζα σε θερμοκρασιες με αεροψυξη? Εγω λέω λίγα πράγματα...Επίσης όποιος βιαστεί να πει για υδροψυξη θα πω το εξης,Θυμηθειτε το Prodigy... Είχα ΑΙΟ υδροψυξη και πηγα σε αεροψυξη συνειδητα.Γιατί?Και εδω θα απαντησω στο δεύτερο σκελος. Γιατι εχω τα ιδια ακριβως αποτελεσματα ΚΑΙ επειδή σαν μεσο gamer ΔΕΝ χρειαζεται να εχω κατι τρελο(και επειδή εχω κόλλημα με τη συγκεκριμενη ψυκτρα-κατι παθαινω με το logo της Cryorig).Δηλαδή , ενας επεξεργαστης εχει όριο τους 90 βαθμους(διορθωστε με αν κανω λαθος) και μια καρτα γραφικών τους 100 καποιες φορες. Γιατι να αγχωθω τελικα και να ριχνω συνεχως χρημα και γιατι να μην παω σε αυτο το κουτι αφου μου αρεσει και εμφανισιακα αλλα μου κανει και τη δουλεια.Εν κατακλείδι κι εγώ θελω και αθορυβο σύστημα και κρύο αλλα ΜΗΝ μπερδεύουμε την πραγματικη ζωη με τα benchmarks...Αυτα τα ολιγα...Ευχαριστώ και συγγνωμη για τη φλυαρία...

Και για να γουσταρω παρτε και μια φωτό :)

https://drive.google.com/file/d/0B9vfgkSl6_PzWm1Pb2Q0anZXRDQ/view?usp=sharing

Edited by mors77
  • Like 1