Jump to content



Εχω windows 7 και θελω να βαλω win XP σε dual boot.Πως ;


Recommended Posts

Οτι λεει ο τιτλος.
Ειναι ενα λαπτοπ με windows 7 64μπιτ και θελω να βαλω windows XP χωρις να χρειαστω να κανω φορματ στον δισκο.
Γινεται ;
Αν οχι , τοτε ας γινει φορματ στην αναγκη.Αλλα και στις δυο περιπτωσεις θα ηθελα να μου πειτε τον τροπο
Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με το άθλημα και δε θυμάμαι λεπτομέρειες αν σου πω, αλλά σε γενικές γραμμές, ήθελε να είναι το παλαιότερο εγκατεστημένο και μετά να μπει το νεώτερο, δηλαδή να έχεις ΧΡ και να βάλεις μετά τα 7.

 

Ένα VM δε θα σε κάλυπτε;

Link to comment
Share on other sites

https://support.microsoft.com/el-gr/kb/927392

 

Διάβασε για τις εντολές του bootrec. Θεωρητικά βάζεις xp,βάζεις 7.Μπουτάρεις από το DVD των 7 και εκτελείς το bootrec με το κατάλληλο switch.

 

Καλό θα ήταν να πάρεις backup πρώτα μπας και πάει τίποτα στραβά και μετά δεν μπουτάρει καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που χρειαζεσαι ειναι ενα προγραμμα τυπου acronis - partition magic (αν τα θυμαμαι σωστα), για να δημιουργησεις ενα νεο partition στο δισκο σου, ικανου μεγεθους ωστε να χωραει τα ΧΡ.  

 

 

ΟΜΩΣ.... -κι εδω θα πρεπει να βοηθησουν οσοι γνωριζουν και θυμουνται καλυτερα- ,νομιζω οτι για να εχεις σωστο bootloading, πρωτα γινοταν η εγκατασταση των ΧΡ, και ΜΕΤΑ η εγκατασταση των Vista- 7, ωστε να δουλευει σωστα ο bootloader, και στην εκκινηση του υπολογιστη, να σου βγαζει επιλογη για τα λειτουργικα..!!!! 

 

 

ΥΓ  αλλα με τρωει και η περιεργεια....τι δι@λο τα θες τα παλιο ΧΡ....?  :p

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις και το windows xp mode των widnows 7.

Ναι vm ειναι αλλα παιζει αψογα και δεν χρειαζεται να σεταρεις εσυ κατι τα μονταρουν ολα τα 7.

http://www.microsoft.com/el-GR/download/details.aspx?id=8002

Δεν θυμαμαι να χανεις κατι απο το "καθαρα πραγματα" που αναφερεις!

Αλλιως partition και εγκατασταση πρωτα xp και μετα 7 για να μανατζαρουν το τον bootloader.

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να ασχοληθώ με περισσότερα του ενός λειτουργικού στον ίδιο δίσκο, αλλά φαντάζομαι στο laptop δεν παίζει και άλλη επιλογή. Τα παρακάτω με κάθε επιφύλαξη.

 

Στην θέση σου πριν παίξω με τον δίσκο θα δοκίμαζα USB stick. Ένα USB stick ή μια κάρτα μνήμης με ανεκτές επιδόσεις στα 4K - τουλάχιστον 500KB/sec (κάποια πέφτουν στα 30KB/sec write εκεί) - θα μπορούσαν να φιλοξενήσουν Windows XP, εφόσον τα θέλεις απλά ως back up λειτουργικό στο οποίο θα μπεις ΜΟΝΟ όταν θα είναι απόλυτη ανάγκη. Αφαιρείς τον δίσκο του laptop, δοκιμάζεις εγκατάσταση σε USB stick/SD, συνδέεις τον δίσκο, μέσω boot menu επιλέγεις το USB stick/SD να δεις αν μπουτάρει. Αν το στικάκι είναι γρήγορο και σε 4K αναγνώσεις/εγγραφές, πιάνει με λίγα λόγια μερικά MB/sec θα μπορούσε να φιλοξενήσει Windows XP και για πιο normal χρήση.

 

Τώρα όσον αφορά τον δίσκο, κάνεις Back up όπως αναφέρθηκε και αν έχεις δεύτερο partition καλώς, αν όχι πρέπει να φτιάξεις με κάποιο πρόγραμμα όπως επίσης αναφέρθηκε. Η free έκδοση του Minitool Partition Wizard νομίζω θα σου κάνει την δουλειά. Πρέπει απλά να φροντίσεις να είναι primary. Μια λεπτομέρεια. Κάθε δίσκος έχει max 4 primary partitions. Τώρα εδώ δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το βάλεις active πριν κάνεις reboot, ώστε να βγει ως C: κατά την εγκατάσταση των XP. Νομίζω ότι είναι το ορθότερο ώστε να περιορίσεις την πιθανότητα τα XP να σου πειράξουν αρχεία των 7.

 

Δεν έχω δουλέψει εφαρμογές των Windows, ώστε να ξέρω αν υπάρχει σωστός τρόπος για να φτιάξεις τον boot manager, ώστε να μπουτάρουν και τα δύο λειτουργικά, the Microsoft way. Αυτό που έκανα μια ζωή και με έχει βολέψει μέχρι και σήμερα, είναι να εγκαθιστώ τον GAG, the Graphical Boot Manager στον δίσκο και να επιλέγω λειτουργικό μέσω αυτού. Έχει και μια επιλογή (exchange drive) η οποία ίσως να χρειάζεται αν διαπιστώσεις πρόβλημα στο να μπουτάρει κάποιο από τα λειτουργικά. Νομίζω θα χρειαστεί στην περίπτωση του ενός εκ των δύο, ώστε όποιο ξεκινάει να φαίνεται ότι είναι εγκαταστημένο στο C: του δίσκου. Αναφέρει ότι υποστηρίζει εγκατάσταση λειτουργικού και σε secondary partition, αλλά αν το έχω δοκιμάσει μπορεί να πάει και 10 χρόνια πίσω αυτή η δοκιμή, οπότε δεν θυμάμαι το αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που χρειαζεσαι ειναι ενα προγραμμα τυπου acronis - partition magic (αν τα θυμαμαι σωστα), για να δημιουργησεις ενα νεο partition στο δισκο σου, ικανου μεγεθους ωστε να χωραει τα ΧΡ.  

 

 

ΟΜΩΣ.... -κι εδω θα πρεπει να βοηθησουν οσοι γνωριζουν και θυμουνται καλυτερα- ,νομιζω οτι για να εχεις σωστο bootloading, πρωτα γινοταν η εγκατασταση των ΧΡ, και ΜΕΤΑ η εγκατασταση των Vista- 7, ωστε να δουλευει σωστα ο bootloader, και στην εκκινηση του υπολογιστη, να σου βγαζει επιλογη για τα λειτουργικα..!!!! 

 

 

ΥΓ  αλλα με τρωει και η περιεργεια....τι δι@λο τα θες τα παλιο ΧΡ....?  :p

 

 

Μπορεις να βαλεις και το windows xp mode των widnows 7.

Ναι vm ειναι αλλα παιζει αψογα και δεν χρειαζεται να σεταρεις εσυ κατι τα μονταρουν ολα τα 7.

http://www.microsoft.com/el-GR/download/details.aspx?id=8002

Δεν θυμαμαι να χανεις κατι απο το "καθαρα πραγματα" που αναφερεις!

Αλλιως partition και εγκατασταση πρωτα xp και μετα 7 για να μανατζαρουν το τον bootloader.

 

 

χαχαχα.

Το λαπτοπ αυτο χρησιμοποιειται για καταγραφη και μετρησεις αστεριων.

Οι καμερες λοιπον που χρησιμοποιει ο θειος μου , καποιες απο αυτες ΔΕΝ εχουν υποστηριξη για win 7.

Η λυση του VM , δε την προτιμω για τον λογο οτι εχει εναν απλο διπυρηνο επεξεργαστη , 2GB ram και δε ξερω κατα ποσο αμεσο θα ειναι.

Για αυτο λεω καθαρη εγκατασταση.

Επισης , δεν ειναι θεμα οτι δε τρεχουν προγραμματα στα 7 , αλλα οι οδηγοι των συσκευων δεν υπαρχουν.Για αυτο θελουμε XP.Οποτε λυση οπως το windows xp mode , λογικα δε μας κανει.Σωστα ;

@yanni,

ουτε αυτη η λυση πρεπει να μου κανει γιατι , τα προγραμματα αυτα κανουν καταγραφη σε αρχειο βιντεο.Οποτε δε μπορω να εχω περιορισμο στον χωρο του usb εκτος αν βλεπει και τον δισκο.Αλλα ποσο αξιοπιστα θα τρεχει ; Μηπως λογω μικρης ταχυτητας usb , ειναι προτιμοτερη η λυση του VM?

για αυτο σκεφτομαι τα "καθαρα" πραγματα.Οπως προειπα , αν χρειαστει να κανω φορματ και να περασω δυο λειτουργικα , θα το κανω.

Σας ευχαριστω :)

 

Link to comment
Share on other sites

για αυτο σκεφτομαι τα "καθαρα" πραγματα
Ελπίζω να μην σταμάτησες να διαβάζεις στην πρώτη παράγραφο, διότι η λύση του GAG πιο κάτω ίσως να είναι η μόνη που αποτρέπει το format :p
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.