Jump to content
yanni

Raspberry Pi Zero, το Raspberry των 5 δολαρίων

Recommended Posts

Το Raspberry Pi Foundation ανακοίνωσε το φτηνότερο Raspberry Pi που έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Πρόκειται για το Raspberry Pi Zero, το οποίο θα κοστολογείται μόλις 5 δολάρια. Επιπλέον είναι και το μικρότερων διαστάσεων Raspberry Pi, με διαστάσεις μόλις 65 x 30 x 5 χιλιοστά.

.
Το Raspberry Pi Zero είναι εφοδιασμένο με BCM2835 chipset της Broadcomm στα 1GHz, αρχιτεκτονικής ARM11, το οποίο είναι έως και 40% ταχύτερο έναντι αυτού στο Raspberry Pi 1. Έχει 512MB μνήμης τύπου LPDDR2, microSD θύρα, mini HDMI για 1080p στα 60Hz video output, micro USB θύρες για τροφοδοσία και δεδομένα, 40-pin GPIO header ίδιο με αυτό που διαθέτουν τα Model A+/B+/2B και header για composite video.

Raspberry Pi Zero 1

Το νέο Raspberry Pi Zero τρέχει Raspbian Linux και εφαρμογές όπως Scratch, Minecraft και Sonic Pi. Με την προσθήκη μιας οθόνης, ενός πληκτρολογίου και ενός ποντικιού, τροφοδοσίας και μιας microSD κάρτας, ο κάτοχος του Raspberry Pi Zero αποκτάει ένα πλήρες σύστημα.

Το Raspberry Pi Zero θα είναι διαθέσιμο μέσω των friends at element14, The Pi Hut, Pimoroni, Adafruit και Micro Center.

Raspberry Pi Zero 4

Raspberry Pi Zero  2

Μάλιστα 10.000 Raspberry Pi Zero θα δοθούν δωρεάν με το τεύχος Δεκεμβρίου του περιοδικού The MagPi. Φαίνεται ότι η εποχή που ένας υπολογιστής, θα δίνεται δώρο στο εξώφυλλο ενός περιοδικού ήρθε.

Raspberry Pi Zero 3

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το άρθρο
  • Like 1

αααχ και να να είχε μια lan θύρα, έστω και στα 10 δολλάρια .

αααχ και να να είχε μια lan θύρα, έστω και στα 10 δολλάρια .

USB->Ethernet, ούτως ή άλλως και στα παλιά πάνω σε USB bridge κάθεται.

• Like 1

USB->Ethernet, ούτως ή άλλως και στα παλιά πάνω σε USB bridge κάθεται.

MicroUSB->USB->Ethernet

MicroUSB->USB->Ethernet

Μπα

1064405-5.jpg

Εάν θέλεις μόνο Ethernet ή WiFi βγαίνει μαζεμένο. Εάν θέλεις να συνδέεις και άλλα περιφερειακά, το USB hub με την τροφοδοσία του είναι ήδη μεγαλύτερο από το Zero και εξίσου ακριβό (φτηνό). Θέλω πολύ να παίξω μαζί του, αλλά ακόμα κάνω σχέδια στο μυαλό μου για να μην βγει Φρανκεστάιν το στήσιμο :).

Είμαι σίγουρος πάντως ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα δούμε θήκες/αξεσουάρ που λύνουν πολλά προβλήματα.

Και πάνω που σκεφτόμουνα ότι θέλω κάτι με touch οθόνη και 300gb σκληρό για mp3 player  στο δωμάτιο μου…..

Αν δεν χρειαζεστε μεγαλες ταχυτητες δικτυου , πχ για IoT projects τοτε μπορειτε να συνδεσετε ενα Esp8266 στα gpio pins.

• Like 1

ποιο ακριβό το Esp8266  σε σύγκριση με  το pi zero !  :) 

που φτάσαμε ? :) 

όσο για το ethernet κρίμα 

αν και έχω το pi 2  .. το θέλω και αυτό 

Shut-up-and-take-my-money-300x188.jpg

Νομίζω πάντως πως αν βγει το CHIP (9 dollar PC) θα συμφέρει πολύ περισσότερο από αυτό. Εκτός του Α13 core θα έχει και builtin Bluetooth+WiFi (από την άλλη δε θα έχει hdmi, αλλά για IoT εμένα τουλάχιστον δε με ενδιαφέρει).

Νομίζω πάντως πως αν βγει το CHIP (9 dollar PC) θα συμφέρει πολύ περισσότερο από αυτό. Εκτός του Α13 core θα έχει και builtin Bluetooth+WiFi (από την άλλη δε θα έχει hdmi, αλλά για IoT εμένα τουλάχιστον δε με ενδιαφέρει).

Ένα μεγάλο θετικό του Zero είναι η συμβατότητα με τα υπάρχοντα (τόσο στο GPIO, όσο και στη CPU) και μάλιστα με καλύτερη απόδοση από όλη την πρώτη γενιά. Κατά τα άλλα, για γενική χρήση υπάρχουν αρκετά άλλα αξιόλογα.

Παρεμπιπτόντως, για όσους είχαν την απορία (όπως εγώ), ο επεξεργαστής του Zero είναι ακριβώς ο ίδιος με όλων της πρώτης γενιάς, απλά είναι "factory overclocked". Σύμφωνα με το RPF η κατασκευή των τσιπ έχει σταθεροποιηθεί αρκετά εδώ και καιρό, με τα 1000MHz να θεωρούνται ασφαλής συχνότητα (κάτι που λίγο-πολύ ξέραμε ήδη από την εμπειρία μας με τα παλιά).

Παρεμπιπτόντως, μπορεί να πάρει και ρεύμα με τη σύνδεση powered USB hub στην micro-USB των δεδομένων, γλιτώνοντας το καλώδιο τροφοδοσίας.

Όταν δεν μπορείς να καλύψεις ούτε το 1/100 της ζήτησης, τι να το κάνεις το raspberry pi των $5?

Για να το βλέπεις στα εξώφυλα των περιοδικών?

large.zero.jpg

• Like 1

LOL

Θα μπορούσε να λέει ¨5€ + 69€ μεταφορικά".

• Like 3