Jump to content

Recommended Posts

Τελος εγω ετοιμασα ενα νεο pc για φιλο στα περιπου 550€, προτιμησα να ρου βαλω εναν 250gb drive παρα hdd. Δεν υπαρχει δικαιολογια πλεον και σιγα σιγα πρεπει να ξεκολαμε απο τους σκληρους. Μου την σπαει να βλεπω διαφημισεις με λαπτοπ @ 1TB hdd και να ψαρωνουν ολοι...

O περισσότερος κόσμος έχει ανάγκη και αποθηκή... Μακάρι να μπορούσαμε να αγοράσουμε 1ΤΒ ssd στις ίδιες τιμές με τους μηχανικούς, αλλά ούτε κατά προσέγγιση δεν είναι κάτι τέτοιο πραγματικό. Θεωρώ ότι οι εταιρείες θα μπορούσαν να το κάνουν, αλλά θα συνεχίσουν να μας αρμέγουν επί μακρόν... ssd + hdd είναι απαραίτητος συνδυασμός σε ένα σύστημα και κάποιος που δεν έχει τα επιπλέον χρήματα, λογικά θα μείνει με hdd για να καλύψει τις ανάγκες του.

Αυτο μηπως?

NQgTRrI.jpg

Παντως ο ενας Mtron που εχω δωσει σε ενα φιλο λινουξα

ακομα με λεει οτι δουλευει τουφεκι.Αν τον παρω στα χερια μου θα ποσταρω

μετρηση.

Αυτοοοοο ελεγα!!!!

O περισσότερος κόσμος έχει ανάγκη και αποθηκή... Μακάρι να μπορούσαμε να αγοράσουμε 1ΤΒ ssd στις ίδιες τιμές με τους μηχανικούς, αλλά ούτε κατά προσέγγιση δεν είναι κάτι τέτοιο πραγματικό. Θεωρώ ότι οι εταιρείες θα μπορούσαν να το κάνουν, αλλά θα συνεχίσουν να μας αρμέγουν επί μακρόν... ssd + hdd είναι απαραίτητος συνδυασμός σε ένα σύστημα και κάποιος που δεν έχει τα επιπλέον χρήματα, λογικά θα μείνει με hdd για να καλύψει τις ανάγκες του.

Ο περισσοτερος κοσμος θελει "αποθηκη" και ξερεις τι βαζει μεσα? ΣΚΟΥ ΠΙ ΔΙΑ 

Ταινιες κατεβασμανες αλλα ποτε σβησμενες , που καθονται και αραχνιαζουν 

2πλες / 3πλες φωτογραφιες 10MB η μια που βαριουνται να τις ξεκαθαρισουν και απλα υπαρχουν εκει πεταμενες 

Χιλια δυο κολοπρογραμματα που εβαλαν καταλαθος 

Και παει λεγοντας 

Οταν ο αλλος μου λεει "Χρειαζομαι χωρο" , εγω τα ακουω βερεσε που managaρω 60GB παιχνιδια 

Προσφατα φιλος μου πηρε λαπτοπ , μαζι το πηραμε βασικα 

Ειχε παρομια λαπτοπ με 1ΤΒ και 500GB  , ξερεις πιο πηρε ε? Το 1ΤΒ .... που ηταν πιο ακριβο . 

Και του λεω εγω , ρε πα πα ρα , παρε το πιο φτηνο και με τα επιπλεον $$$$ θα βαλουμε SSD , η απαντηση ηταν "Ελα μωρε , ασε να εχω χωρο" 

Και να ηταν desktop να πω ...παει στο καλο ..... 

(για facebook και League of Legends ) 

Ο κοσμος ειναι ΗΛΙΘΙΟΣ , δεν εχει αναγκη απο χωρο 

• Like 1

Καμια εταιρεια δεν ειναι ξεκαθαρη σχετικα με τις εγγυησεις, ενω η sandisc αναφερει στον extreme pro 10 χρονια εγγυηση, το συνολο εγγραφων ειναι ανω(?) των 80 tbw https://www.sandisk.com/campaign/landing/ssd-extreme-pro

Ο οcz που μελεταμε δινει 5 χρονια εγγυηση, αναφεροντας 50 gb write ανα ημερα, δηλ. αν το πολαπλασιασουμε Χ365 Χ5 = 91,2 tbw

Νομιζω οτι η sandisk, αναφερει 10ετης εγγυηση, ποιο πολυ για εμπορικους λογους, γιατι ο 850 pro της samsung με αντιστοιχη 10ετης εγγυηση, εχει συνολο εγγραφων  σχεδον διπλασιες 150 tbw http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/support/warranty.htmlενω ο kingston savage 240 gb ξεπερναει καθε οριο με 305 tbw συνολο εγγραφων http://www.kingston.com/us/company/press/article/7728?Article-Title=HyperX-Launches-New-Savage-SATA-based-SSD με μονο 3 χρονια...εγγυηση (γιατι ομως)

Το καλυτερο λοιπον, ειναι να αναφερουνε τα συνολικα tbw που μπορει να αντεξει ο δισκος παρα να αναφερουνε σε χρονια, γιατι αν καποιος που εχει αγορασει εναν sandisc ο οποιος π.χ. τα παιξει μετα απο  8 χρονια (ενω εχει ξεπερασει το οριο εγγραφων) και παει και ζητησει αντικατασταση δισκου (και με το δικιο του), και ειναι ασχετος με αυτα τα ζητηματα, τι θα του πει η εταιρεια, αφου αναφερει 10 χρονια στην εγγυηση;

Καμια εταιρεια δεν ειναι ξεκαθαρη σχετικα με τις εγγυησεις, ενω η sandisc αναφερει στον extreme pro 10 χρονια εγγυηση, το συνολο εγγραφων ειναι ανω(?) των 80 tbw https://www.sandisk.com/campaign/landing/ssd-extreme-pro

Ο οcz που μελεταμε δινει 5 χρονια εγγυηση, αναφεροντας 50 gb write ανα ημερα, δηλ. αν το πολαπλασιασουμε Χ365 Χ5 = 91,2 tbw

Νομιζω οτι η sandisk, αναφερει 10ετης εγγυηση, ποιο πολυ για εμπορικους λογους, γιατι ο 850 pro της samsung με αντιστοιχη 10ετης εγγυηση, εχει συνολο εγγραφων σχεδον διπλασιες 150 tbw http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/support/warranty.htmlενω ο kingston savage 240 gb ξεπερναει καθε οριο με 305 tbw συνολο εγγραφων http://www.kingston.com/us/company/press/article/7728?Article-Title=HyperX-Launches-New-Savage-SATA-based-SSD με μονο 3 χρονια...εγγυηση (γιατι ομως)

Το καλυτερο λοιπον, ειναι να αναφερουνε τα συνολικα tbw που μπορει να αντεξει ο δισκος παρα να αναφερουνε σε χρονια, γιατι αν καποιος που εχει αγορασει εναν sandisc ο οποιος π.χ. τα παιξει μετα απο 8 χρονια (ενω εχει ξεπερασει το οριο εγγραφων) και παει καποιος ο οποιος ειναι ασχετος με αυτα τα ζητηματα και ζητησει αντικατασταση δισκου (και με το δικιο του), τι θα του πει η εταιρεια, αφου αναφερει 10 χρονια στην εγγυηση;

Το πιο σωστό είναι ξεκάθαρα να αναφέρουν πχ "10 χρόνια ή 150 tbw, όποιο συμβεί πρώτο", χωρίς ψιλά γράμματα, εγγύηση ξεκάθαρη. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ένας ssd με φυσιολογική χρήση θα ζήσει πολύ παραπάνω από το pc...

ΥΓ Και επιτέλους να σταματήσουν ανούσια thread του τύπου " πήρα ssd, τι ρυθμίσεις να κάνω για να ζήσει περισσότερο". Απλά έλεος...

Edited by gdp77
  • Like 1

Nαι, νομιζω οτι αυτο ειναι και το καλυτερο, για να ειναι ενταξει απεναντι στους καταναλωτες, γιατι (οπως ειπα), οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι με αυτα τα θεματα, (ειδικα αν δεν εισαι μελος σε καποιο forum), εχεις μεσανυχτα σε τετοια ζητηματα.

Βασικα, εχω την αισθηση οτι, αν δε γινεται στους SSD χρηση επιπεδου βαριας επαγγελματικης, ειναι "καταδικασμενοι" να ζησουν περισσοτερο απο τα συστηματα που υποστηριζουν...

Βασικα, εχω την αισθηση οτι, αν δε γινεται στους SSD χρηση επιπεδου βαριας επαγγελματικης, ειναι "καταδικασμενοι" να ζησουν περισσοτερο απο τα συστηματα που υποστηριζουν...

φίλε μου δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις

μιλάς για εταιριακή χρήση ή βαριά χρήση οικιακού χρήστη ?

Ο δισκος δεν ξερει αν ειναι σε εταιρεια ή σε σπιτι. Οπως και υπαρχουν οικιακοι χρηστες που καταπονουν τους δισκους τους περισσοτερο απο πολλους εταιρικους. :p  :p  :p 

Μιλαω για βαρια χρηση τυπου video rendering κτλ, που ειναι πιο πιθανο να "την ακουσει" ενας δισκος και να φτασει στα ορια του.

• Like 1

η σαμσυνγ το εχει δηλωσει ξεκαθαρα στο προ. 10 χρονια η 150 τβ εγγραφων (οποιο ερθει πρωτο δλδ).απο κει και περα σε 10 χρονια θα περνουμε τον 1 τβ σσδ με 50 ευρω οποτε νομιζω τα 10 χρονια δεν παιζουν μεγαλο ρολο

η σαμσυνγ το εχει δηλωσει ξεκαθαρα στο προ. 10 χρονια η 150 τβ εγγραφων (οποιο ερθει πρωτο δλδ).απο κει και περα σε 10 χρονια θα περνουμε τον 1 τβ σσδ με 50 ευρω οποτε νομιζω τα 10 χρονια δεν παιζουν μεγαλο ρολο

150 tb ειναι λιγα για ssd πιστευω... οταν στα ρεβιους βαρανε pb.

Edited by GeorgeVasil

Λήγει η εγγύηση, δεν σου λένε ότι καταστρέφεται ο δίσκος.

Λήγει η εγγύηση, δεν σου λένε ότι καταστρέφεται ο δίσκος.

Οντως? δεν το ειχα υποψην :p

Ο δισκος δεν ξερει αν ειναι σε εταιρεια ή σε σπιτι. Οπως και υπαρχουν οικιακοι χρηστες που καταπονουν τους δισκους τους περισσοτερο απο πολλους εταιρικους. :p  :p  :p

Μιλαω για βαρια χρηση τυπου video rendering κτλ, που ειναι πιο πιθανο να "την ακουσει" ενας δισκος και να φτασει στα ορια του.

υπάρχουν και ssd που προορίζονται για εταιρίες

με pci ex υποδοχές

Σιγουρα υπαρχουν διαφορα προιοντα, αλλα απ' οσο ξερω δεν ειναι ολες οι εαιριες διατεθειμενες να αναλαβουν ενα κοστος για μηχανηματα τετοιων προδιαγραφων. Ειδικα στην Ελλαδα, και την κατασταση που επικρατει, τα περισσοτερα συστηματα νομιζω ειναι ουσιαστικα συστηματα που εχει και ο μεσος οικιακος χρηστης, που ΙΣΩΣ ειναι προσανατολισμενα για πιο επαγγελματικη χρηση. Και μιλαμε για τερματικα γραφειου, οχι για ΙΤ υποστηριξη ή συστηματα που προοριζονται για γραφιστικη δουλεια κτλ. Προφανως και σε τετοιες περιπτωσεις μια εταιρια που σεβεται τον εαυτο της, το προσωπικο και τις υπηρεσιες που παρεχει θα προσανατολιστει σε αλλες κατευθυνσεις. Γι' αυτο και υπαρχει αλλωστε τοσο μεγαλη ποικιλια. Δυσκολα θα βρει καποιος κατι που δεν καλυπτει τις αναγκες του, αρκει να ξερει ποιες ειναι αυτες.

Edited by ronin13

στο δεν υπάρχει δικαιολογία,

εννοώ ότι δεν υπάρχει δικαιολογία να μην βάλει κανείς ssd ακόμα και σε σύστημα των 600ευρώ. προφανώς και ακόμα χρειαζόμαστε φτηνό αποθηκευτικό χώρο όπου ακόμα στους ssd είναι απαγορευτικό.

Έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα! Καλές γιορτές σε όλους!

• Like 8

Με 47Gb εγγραφή σε μια βδομάδα σε επαγγελματικό χώρο... πρέπει να  γίνει κατάχρηση για να ξεπεράσει το ημερήσιο write που δίνουν οι κατασκευαστές..

OCZ Agility 3 120GB, από το '12 που το έχω μέχρι τώρα έχει πέσει στο 96% το health.

Πάντως πρόσεξα ότι η μέγιστη ταχύτητα και τα IOPS ανάγνωσης ήταν πεσμένα σε μερικές από τις μέρες, είχε καμιά οφθαλμοφανή επίπτωση στις επιδόσεις (καθυστερήσεις κλπ);

arc100 120gb, το έχω σε ubuntu (κάποιες πληροφορίες μπορεί να μην φαίνονται), μπήκε σε win για να πάρω τις μετρήσεις.

Από Φεβρουάριο που το έχω δουλεύει ασταμάτητα, για κατέβασμα (αυτά πηγαίνουν σε αποθήκη οπότε τα writes είναι λίγα), ταινίες κτλ. 

Μέχρις στιγμής όλα καλά.

arc100

Πολυ σωστα

Δωσε μας ενα review, να το εχουμε στα υπ'οψην μας ;)