Jump to content

Recommended Posts

Ιδιως στα φορητα δεν υπαρχει καλυτερη αναβαθμιση .

Το σαπιδι στις 5400 vs ssd...τι λεμε τωρα ,ακομα και αν λεω αν εχει κανα 7200 παλι

το μηχανημα ειναι λες και το εβαλες διπλες τουρμπινες με τζετ και νιτρα :D

• Like 2

Σε s775 έβαλα έναν ΧΕΟΝ και ssd πραγματικά μετάνιωσα που πήρα i7. 

Στο θέμα στον λογιστή το 880 στο MAXIMUM IOPS στο Read είναι σωστό?

Σε s775 έβαλα έναν ΧΕΟΝ και ssd πραγματικά μετάνιωσα που πήρα i7. 

Στο θέμα στον λογιστή το 880 στο MAXIMUM IOPS στο Read είναι σωστό?

Όχι, είναι 8800 :)

Fixed.

• Like 1

Πάντως σε λάπτοπ 5 ετίας,η διαφορά με ssd είναι τρομακτική.Νομίζεις ότι έχεις πάρει καινούργιο μηχάνημα.Έχω δουλέψει με μηχάνημα των 1300 ευρώ (λαπτοπ) με i7 και δεν συμαζεύετε και χωρίς ssd νομίζεις ότι έχεις ένα μέτριο λαπτοπ.Για τον συγκεκριμένο ssd πάντως έχω διαβάσει εξαιρετικά λόγια για την αντοχή του.

Καλησπέρα και από μένα και καλή χρονιά να έχουμε.

Όταν πήρα τον υπολογιστή μου έβαλα και έναν OCZ Agility 2 60GB ο οποίος κάηκε στον χρόνο.Φυσικά μου τον αντικατέστησαν με το επόμενο μοντέλο Agility 3 στα ίδια χαρακτηριστικά.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όταν τον άλλαξα ακόμα είχε 100% Health.Ο δίσκος ακόμα παίζει και μάλιστα πριν λίγο καιρό τον είχα βάλει και θήκη και τον είχα μαζί μου σαν εξωτερικό (!βλακεία μου το ξέρω, αλλά το έκανα!).Όταν τον έκανα έτσι άλλαξα δίσκο και πήγα σε κάτι πιο μεγάλο γιατί έβαζα αρκετά προγράμματα μέσα και το αποτέλεσμα είναι αυτό παρακάτω.Τον έχω 3 χρόνια μπορεί και 4.
gallery_64668_1024_52385.jpg
Η χρήση του καθενός αλλάζει και ανάλογα με τις ανάγκες του εκείνη την περίοδο, γιαυτό η σύγκριση γίνεται σε ανθρώπους που τους χρησιμοποιούν στη δουλειά τους. Όχι για να μετρήσουν μόνο τις ταχύτητές τους αλλά και την αξιοπιστία τους σε περιβάλλον εργασίας καθημερινό.

Για μένα που πριν λίγο καιρό έβαλα και στο λαπτοπ ένα TRION 100 η OCZ είναι πολύ καλή σε αυτό που κάνει με τους σκληρούς και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Ισχύει γενικά ότι και σε 7ετίας laptop αν βάλεις ssd του δίνεις νέα πνοή, πραγματικά το μεγαλύτερο bottleneck  στην ιστορία των υπολογιστών

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό παρότι δεν χρησιμοποιείς όλες τις δυνατότητες του δίσκου σου αν τον βάλεις σε λαπτοπ 7 ετίας μιας και ήταν sata2 ακόμα τότε...οπότε και χάνεις και μόνο από το bandwidth του διαύλου.

Συγνώμη για το μέγεθος της απάντησης  :rolleyes:

Περιμένουμε τα συνολικά αποτελέσματα και τότε μπορούμε να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα ανάλογα με την χρήση τους

Κρίμα πάντως γιατί τα νούμερα δε δείχνουν και τίποτα που δεν ξέραμε. Αντιθέτως αν υπήρχαν μετρήσεις ΠΑΝΩ στη δουλειά του καθένα θα μπορούσαμε να δούμε πραγματικά πόσο βοηθάει ένας SSD τον επαγγελματία. Και δε μιλάμε για τον χρόνο στο boot των windows βέβαια αλλά για οτιδήποτε έχει να κάνει με εγγραφή/ανάγνωση των προγραμμάτων που χρησιμοποιεί ο καθένας  για να κάνει τη δουλειά  του, από λογιστικά/εμπορικά προγράμματα, κειμενογράφους, browsers, backup αρχείων κλπ. Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο θα ήταν εφικτή μια τέτοια αυτοματοποιημένη καταγραφή.

Ενδιαφέρον άρθρο. Έχω να καταθέσω πως σε περιβάλλον γραφείου -αλλά και στο σπίτι- η αλλαγή σε SSD είναι μία budget λύση που σώζει, καθότι παρατείνει την λειτουργικότητα παρωχημένων σχετικά μηχανημάτων. Δεν είναι πανάκεια βέβαια, αλλά αλλιώς ακούγεται το "να αγοράσουμε καινούργια μηχανήματα" και αλλιώς το "θα κάνουμε μία μικρή αναβάθμιση της τάξεως των €100". Το έχω εφαρμόσει σε δύο περιπτώσεις και δουλεύουν σε ανεκτά επίπεδα υπολογιστές πενταετίας και άνω, σε εφαρμογές γραφείου, μεγάλα excel κτλ. Σε φιλικό επίπεδο, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, καταφέρνει κανείς να κάνει χρηστικά παλιά laptop με centrino duo, core2 duo etc που έπιαναν αράχνες σε κάποια άκρη, σε σημείο που οι χρήστες να νομίζουν πως είχαν να κάνουν με άλλο PC.

Και μία ερώτηση, που έχει να κάνει με το αν συνιστάται καινούργια εγκατάσταση. Προς το παρόν όσες έχω κάνει είναι με cloning και δεν έχει υπάρξει πρόβλημα. Εντυπωσιακό τέλος ήταν σε πόσο λίγο χρόνο έγινε cloning ένας παλιός 120ssd στον νέο 250ssd (λόγω ανάγκης περισσότερου χώρου).

Ενδιαφέρον άρθρο. Έχω να καταθέσω πως σε περιβάλλον γραφείου -αλλά και στο σπίτι- η αλλαγή σε SSD είναι μία budget λύση που σώζει, καθότι παρατείνει την λειτουργικότητα παρωχημένων σχετικά μηχανημάτων. Δεν είναι πανάκεια βέβαια, αλλά αλλιώς ακούγεται το "να αγοράσουμε καινούργια μηχανήματα" και αλλιώς το "θα κάνουμε μία μικρή αναβάθμιση της τάξεως των €100". Το έχω εφαρμόσει σε δύο περιπτώσεις και δουλεύουν σε ανεκτά επίπεδα υπολογιστές πενταετίας και άνω, σε εφαρμογές γραφείου, μεγάλα excel κτλ. Σε φιλικό επίπεδο, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, καταφέρνει κανείς να κάνει χρηστικά παλιά laptop με centrino duo, core2 duo etc που έπιαναν αράχνες σε κάποια άκρη, σε σημείο που οι χρήστες να νομίζουν πως είχαν να κάνουν με άλλο PC.

Και μία ερώτηση, που έχει να κάνει με το αν συνιστάται καινούργια εγκατάσταση. Προς το παρόν όσες έχω κάνει είναι με cloning και δεν έχει υπάρξει πρόβλημα. Εντυπωσιακό τέλος ήταν σε πόσο λίγο χρόνο έγινε cloning ένας παλιός 120ssd στον νέο 250ssd (λόγω ανάγκης περισσότερου χώρου).

γενικά πληροφοριακά όσο μεγαλύτερος χώρος ελεύθερος σε ssd τόσο γρηγορότερος είναι 

γιαυτο και προτείνονται ssd μεγάλου μεγέθους ανάλογα και με τα χρήματα επίσης 

Το θυμάμαι σας χθες που πήρα τον πρώτο ssd. Δοκίμασα μετά από συμβουλή φίλου τεχνικού τον OCZ Arc 100 σε Intel Core Duo μηχάνημα. Καλός χρυσός οικονομικός, πήρα και άλλους δύο για τα λάπτοπ αργότερα. 

Έτοιμα και τα αποτελέσματα του τρίτου επαγγελματία μας. Σήμερα σας έχουμε έναν Administrator - Developer που αλλάζει τα έως τώρα δεδομένα στο συσχετισμό αναγνώσεων - εγγραφών.

Πεδίον δόξης λαμπρόν για επίδοξους αναλυτές - σχολιαστές!

Η χρήση και καταπόνηση των ssd σίγουρα φαίνεται από έναν επαγγελματία,Αλλα η καθημερινη χρήση από users που έχουν ssd δείχνει την πραγματική αντοχή.Τι χαρακτηριστικά έχουν τα μηχανληματα που  γίνεται η χρήση των ssd??Μόνο το λειτουργικό δεν λέει κάτι.Πάντως ένας ssd σε σύγχρονα μηχανήματα είναι ότι καλύτερο και σε συνδυασμό με 8 η 16 gb μνήμης είναι ότι καλύτερο

Μηπως ο επεξεργαστης του τριτου επαγγελματια ειναι 4790 ? (γραφει 4970 το πινακακι) . 

Παρουσιαζουν ενδιαφερον τα αποτελεσματα μεχρι στιγμης!

Ζηλεψα και γω και ηθελα να ανεβασω screenshot, αλλα δεν εβρισκα απο που ανεβαζω την εικονα στο gallery

intel 520 120gb

reads: 3363

writes: 5661

nand writes: 6679

ωρες: 7257

health: 100%

και κατι που ηθελα να γραψω αρκετες μερες αλλα τεμπελιαζα..

Δεν φοβαμαι για την αξιοπιστια του δισκου, αλλα απο τα 6679gb τα 6500gb+ εχουν γινει σε συγκεκριμενα κελια. Απο τα 120gb τα 25gb ειναι ελευθερα. Δεν ξερω πως ακριβως γραφουν οι ssd, αλλα λογικα οι εγγραφες θα γινονται στα 25gb και στα κελια που χρησιμοποιουνται ηδη απο temp files κτλ.. Οποτε τα τεστ που γινονται εγγραφες πολλων εκατονταδων TB(ή και PB) σε ολο τον χωρο του δισκου, δεν μου φαινονται και πολυ ρεαλιστικα.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια!

Πέντε drives μας διέθεσε η OCZ και τους ευχαριστούμε γι αυτό. Προτίμησα να χρησιμοποιήσω τα 4 για τη μελέτη και να χαρίσουμε ένα σε εσάς που συμμετέχετε και δίνετε ζωή στο θέμα. Ελπίζω να μη διαφωνείς ;)

εγω θα ημουν ευχαριστημενος και με ενα απο τα Drive των δοκιμων........!!!!!

• Like 2

με τους SSD της OCZ είχα κακιές εμπειρίες έως τους vertex και aglility 3, μετά σταμάτησα να τους προτιμώ. Σίγουρα οι τελευταίοι vector είναι κλάσεις ανώτεροι απο αυτά που διαβάζω σε διάφορα reviews και το συγκεκριμένο τεστ μπορεί να δείξει την βελτιωμένη αξιοπιστία τους σε βάθος χρόνου, τουλάχιστον σε μένα.

Ζηλεψα και γω και ηθελα να ανεβασω screenshot, αλλα δεν εβρισκα απο που ανεβαζω την εικονα στο gallery

intel 520 120gb

reads: 3363

writes: 5661

nand writes: 6679

ωρες: 7257

health: 100%

και κατι που ηθελα να γραψω αρκετες μερες αλλα τεμπελιαζα..

Δεν φοβαμαι για την αξιοπιστια του δισκου, αλλα απο τα 6679gb τα 6500gb+ εχουν γινει σε συγκεκριμενα κελια. Απο τα 120gb τα 25gb ειναι ελευθερα. Δεν ξερω πως ακριβως γραφουν οι ssd, αλλα λογικα οι εγγραφες θα γινονται στα 25gb και στα κελια που χρησιμοποιουνται ηδη απο temp files κτλ.. Οποτε τα τεστ που γινονται εγγραφες πολλων εκατονταδων TB(ή και PB) σε ολο τον χωρο του δισκου, δεν μου φαινονται και πολυ ρεαλιστικα.

Αυτό που κάνει ο controller του SSD είναι να ισοκατανέμει τη χρήση των κελιών, ώστε να μην αυξάνουν πολύ οι πιθανότητες να χαλάσουν κάποια. Εάν βλέπεις συγκεκριμένα κελιά που δεν χρησιμοποιούνται συστηματικά, πιθανότατα είναι εξαιτίας overprovisioning - χώρου που κρατάει ο controller για να δουλεύει καλύτερα και να αντικαθιστά προβληματικά κελιά στο μέλλον.

Μηπως ο επεξεργαστης του τριτου επαγγελματια ειναι 4790 ? (γραφει 4970 το πινακακι).

Το έκανα copy-paste όπως μου το έστειλε ο άνθρωπος και δεν το πρόσεξα. Ευχαριστώ και Fixed!

• Like 2

Ευχαριστουμε για το πολυ ενδιαφερον αρθρο!Στα χερια μου εχει ψοφησει χωρις προειδοποιηση ενας intel x-25m g1 αγορασμενος το 2009 ( ο postville που πηρα σαν αντικατασταση τοτε , τωρα που μιλαμε εχει 5.48tb ) . Απο την αλλη , ο 840 evo που εχω στο desktop(απο 11/2013) εχει 3.70tb μεχρι τωρα..

Έχει πλάκα η συζήτηση, γιατί νομίζω βρήκαμε αφορμή όλοι να ψάξουμε τα νούμερα στους δίσκους μας. ;)

Αναρωτιέμαι ποιος μεταξύ μας και σε τι δίσκο (που χρησιμοποιείται) έχει τα μεγαλύτερα νούμερα Bytes Read/Bytes Written. Ελπίζω κι εγώ ότι θα έχουμε μπορέσει να αντικαταστήσουμε τους δίσκους πριν αρχίσουν να χάνουν την αξιοπιστία τους από τις πολλές εγγραφές, αλλά δεν είναι χωρίς αξία οι μετρήσεις. Μπράβο και καλή τύχη σε όλους.

Αυτή τη στιγμή στο HTPC στο σαλόνι δουλεύει ένας Vertex 1ης γενιάς ( χωρίς errors ή άλλα προβλήματα )  και στο main ένας 840 Pro.

Πολύ χρήσιμο το συγκριτικό και η ανάλυση, πιστεύω ότι τα λεφτά τους τα βγάζουν, δεδομένης της νορμάλ καθημερινής χρήσης.