Jump to content
yanni

CES 2016. Η Corsair ανακοινώνει τα νέα της κουτιά Carbide 400Q και 400C

Recommended Posts

Η Corsair ανακοίνωσε τα νέα της midi PC cases, Carbide 400Q και Carbide 400C. Το Carbide 400C έρχεται με μεγάλο πλαϊνό παράθυρο το οποίο επιτρέπει την δυνατότητα να δει κάποιος στο εσωτερικό του PC τα εξαρτήματά του, ενώ το Carbide 400Q έρχεται με ηχομονωτικό υλικό και είναι κατάλληλο για την στέγαση ενός αθόρυβου συστήματος.

.
Και τα δύο κουτιά τα οποία είναι κατασκευασμένα εξολοκλήρου από ατσάλι, χαρακτηρίζονται από την ευκολία με την οποία μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει σε αυτά τα εξαρτήματα του συστήματός του, την ευκολία με την οποία μπορούν να καθαριστούν, ενώ είναι κατάλληλα και για φιλοξενία υδρόψυξης. Είναι tool free, τα πλαϊνά αφαιρούνται και επανατοποθετούνται με ευκολία, επιτρέπουν το εύκολο cable management, φίλτρα αποτρέπουν την είσοδο σκόνης στο εσωτερικό τους, ενώ το διαμέρισμα στο οποίο τοποθετείται το PSU και οι δίσκοι, είναι κρυφό, επιτρέποντας την απόκρυψή τους, μαζί με πλήθος καλωδίων, δίνοντας την δυνατότητα για ένα πιο όμορφο και τακτοποιημένο εσωτερικό.

Case Lifestyle 400C

Case Lifestyle 400Q

Υπάρχει χώρος για ψυγείο υδρόψυξης των 360 χιλιοστών μπροστά, των 240 χιλιοστών στο πάνω μέρος, αλλά και των 120 χιλιοστών πίσω. Και τα δύο κουτιά δέχονται μητρικές διαστάσεων έως και ATX, ενώ υπάρχει αρκετός χώρος για τοποθέτηση περισσότερων της μίας καρτών γραφικών.

Carbide 400C

Carbide 400C 02

Carbide 400C 13

Carbide 400C 15

Carbide 400C 08

Carbide 400C 20

Carbide 400Q

Carbide 400Q 01

Carbide 400Q 06

Carbide 400Q 17

Τα δύο νέα κουτιά της Corsair θα είναι διαθέσιμα από αυτόν τον Φεβρουάριο. Τόσο το 400C με το πλαινό παράθυρο, όσο και το 400Q με το ηχομονωτικό υλικό θα κοστίζουν $99.99 και θα καλύπτονται από δύο χρόνια εγγύησης. Στην τιμή περιλαμβάνονται και δύο ανεμιστήρες της σειράς Corsair AF, ένας AF140L και ένας AF120L.

Ήδη υπάρχουν reviews του 400Q. Τρία από αυτά είναι τα εξής:
Corsair Carbide Quiet 400Q review - Article
Corsair Carbide 400Q Review - TechSpot
Corsair Carbide 400Q Mid-Tower Chassis Review - eTeknix

Κάντε κλικ εδώ για να δείτε το άρθρο
  • Like 1

Όμορφο αλλά σε περιορίζει. Μόνο δύο θέσεις για σκληρούς 3.5 και No Optical drives; 

Αυτό το κουτί είναι φτιαγμένο για το 2025 όταν όλοι θα έχουμε αντικαταστήσει τους HDD με SSD

• Like 3

Καλα ...., ποσους 3,5 εχεις |? 

Εγω εχω 4 για παραδειγμα. Ο καθενας με τα βιτσια του :p 

Εμπρός στο δρόμο που χάραζε το Define S. Άντε να δούμε και συγκριτικά θερμοκρασιών ανάμεσα στα δυο.

Αυτό το κουτί είναι φτιαγμένο για το 2025 όταν όλοι θα έχουμε αντικαταστήσει τους HDD με SSD

Χαίρομαι που είμαι 10 (και βάλε) χρόνια μπροστά από την εποχή μου :D

No Optical drives;

Ούτε 5.25" Floppy Disk Drives, μην ξεχνιόμαστε... :D

Ο οπτικός δίσκος είναι απαραίτητος ακόμα.

Το πρώτο πάντως φαίνεται ωραίο.

Απαραίτητος, όμως όχι για όλους.. πχ έχω 4 hdd ,αλλά κανένα οπτικό.. Αν μπορούσα νΑ έχω 3 ssd και 1 hdd θα το έκανα!

Οι δισκοι που εχεις ειναι μικρης ομως χωρητικοτητας !!!! Θα μου πεις ομως "Αυτους ειχα , αυτους εβαλα" και θα συμφωνισω 

2Χ  3,5'' δισκοι οπου ο καθενας μπορει να φτασει 6ΤΒ ειναι σπανιο να το βρεις σε απλο συστημα , ετσι και αλλιως αν καποιος χρειαζεται "κατι παραπανω" , δεν νομιζω να ασχολιθει και να αρχισει να βαζει δισκους μεσα στο pc 

Οσο για το οπτικο , ειχα στο πρωτο μου pc ...2 γυμνασιου (πανε 10 χρονια απο τοτε? ) , ζητημα να το ειχα χρησιμοποιησει 10-20 φορες . Ακομα και τοτε ειμουν με ενα στικακι στο πορτοφολι .

Αν τωρα ειναι να χρειαζεσαι CD/DVD καθε πασχα και χριστουγεννα , αντε γεια , παρε ενα εξωτερικο usb dvd και τον υπολοιπο χρονο μεσα στην ντουλαπα 

• Like 1

Όντως οι δίσκοι μικροί.

Ο black είναι 7 ετών , ο green 4, ο Seagate ήταν στο "ψυγείο" και ο purple brand new. Καθένας με τη χρήση του :)

Καλά για το DVD έτσι ακριβώς είναι. Κάποιοι το χρειάζονται πιο τακτικά γιατί κάνουν εγγραφές για δουλειά, είτε γιατί παίρνουν retail games ας πούμε. ΕγΩ το έχω απ'έξω και όταν το χρειάζομαι τραβάω ένα καλώδιο και τέλος Δλδ 1 φορα το χρόνο

BTW τα κουτάκια παρά πολύ ωραία! Φρακταλ θυμίζουν!

Edited by tommybertsen

Εγώ όμως έχω έναν red 3 tb, δύο green απο 2 tb, εναν hitachi 500 gb, έναν ssd 850 evo και ενα blu ray το οποίο είναι άκρως απαραίτητο. Αυτά πιστεύω τα έχει ο οποιοσδήποτε κάνει photo/video editing. Σκοπός είναι να προστεθεί ένας ακόμα red και ένας ssd σε raid με τον evo.

θα μπορούσε να βάλει πλάγια έστω ένα slim optical drive και αν το έκανε 5 cm Πιο μακρύ θα χωρούσε και 2ο cage hdd

Το κουτί είναι πάρα πολύ καλο σύμφωνα με τα οσα εχω δει απο αλλα κουτια.
Εγω ήθελά ενα κουτί με λίγο θόρυβο κομψό καλή ποιότητα κατασκευης.
Νομίζω οτι στην κατηγορία του είναι οτι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.
Το μόνο του κακό είνα ιτοι δεν έχει Optical drive παρόλα αυτά δεν με απασχολεί μιας και τα cd πλεον έχουν φτάσει σε τριτο-τέταρτη κατηγορία και εχω ενα εξωτερικό Optical ...ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ πρέπει να βάλω ενα cd/dvd etc etc.
Θόρυβός..ΤΙΠΟΤΑ.Με απόλυτη ησυχία 2-3 το βράδυ δυσκολέυομαι να ακούσω οτι είναι ανοιχτό το pc.
Ο χώρος για την οργάνη τον καλωδίων είναι πάρα πολύ καλό.Καλώδια δεν φαίνονται τίποτα- καθόλου(οταν ανοίξει το καπάκι γιατι δεν ήθελα παράθυρο λόγο θορύβου κλπ)