Jump to content


Netflix @ Greece


Recommended Posts

Εννοείς ότι το λαπτοπ ειναι.άσχημο ενώ το nuk οκ; καταρχάς έχει κατι λαπτοπακια μια σταλα .

Κατά δεύτερον, ο άνθρωπος μια ταινία θελει να βλέπει ,κάνει τη δουλειά του με περίπου 30% της τιμής ενός nuk η πιο λίγα ακόμα με στικ.

Kαι θα ειναι και μπρουκλης κιόλας δλδ.

Τίποτα δε θα του λείπει.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τις τρεις επιλογές για Netflix που έχω στο σαλόνι, το Amazon Fire TV προσφέρει συνολικά καλύτερη εμπειρία (πλοήγηση στα menu, ποιότητα streaming εικόνας και ήχου, ταχύτητα buffering κλπ.) τόσο από την Sony smart TV, όσο κι από το Panasonic Blu-ray player.

Επιπλέον, αυξημένη χρηστικότητα προσφέρει το remote του, σε σχέση με αυτά των άλλων "έξυπνων" συσκευών.

 

Σε σχέση με το Netflix αυτό καθεαυτό, για νέα releases ταινιών και το αρχείο μου με "κλασσικές" ταινίες, θα συνεχίσω να προτιμώ των συνδυασμό Kodi (στο Fire TV) + NAS.

Αλλά για κάποιες ταινίες που μου είχαν ξεφύγει και κάποιες σειρές που ήδη έβλεπα ή είχα στο πρόγραμμα να δω, το Netflix θα παίζει σίγουρα επικουρικά.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντα βαριόμουνα την διαδικασία των torrent, τη μέτρια ποιότητα κτλ κτλ..

Οπότε χαίρομαι που επιτέλους θα έχουμε και netflix. Νομίζω θα φέρει πολλές νέες vdsl συνδέσεις αν καταφέρει να "πιάσει" στην Ελλάδα και αγορές σε smart tv κτλ...  Εγω θα πάρω την πάρω την Forthnet να ζητήσω πάντως προσφορά για vdsl.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα βαριόμουνα την διαδικασία των torrent, τη μέτρια ποιότητα κτλ κτλ..

Και πιστεύεις ότι το Netflix που παίζει live stream θα σου δώσει καλύτερη ποιότητα από ένα mkv@720p που είναι στα 4-5GB ;
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πιστεύεις ότι το Netflix που παίζει live stream θα σου δώσει καλύτερη ποιότητα από ένα mkv@720p που είναι στα 4-5GB ;

 

 

Ψάξε να δεις αν βγήκε το ταδε σε καλη ποιότητα, ψάξε να έχει seeders, βάλτο να κατεβαίνει, σβήσε τις προηγούμενες σειρές και ταινίες να μην γεμίζει ο δίσκος, συνδεσε λάπτοπ στην tv, σήκω να πατήσεις pause γιατί ηρθαν τα σουβλάκια κτλ κτλ κτλ. Πλέον έχω smart tv όποτε είναι ακόμα πιο εύκολο, και από τη στιγμή που υποστηρίζει UHD το Netflix, γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να δεις αν βγήκε το ταδε σε καλη ποιότητα, ψάξε να έχει seeders, βάλτο να κατεβαίνει, σβήσε τις προηγούμενες σειρές και ταινίες να μην γεμίζει ο δίσκος, συνδεσε λάπτοπ στην tv, σήκω να πατήσεις pause γιατί ηρθαν τα σουβλάκια κτλ κτλ κτλ. Πλέον έχω smart tv όποτε είναι ακόμα πιο εύκολο, και από τη στιγμή που υποστηρίζει UHD το Netflix, γιατί όχι?

Κουράστηκα μόνο που τα διάβασα. Έχεις δίκιο.

Όσο για το UHD:

Netflix's top tier HD stream is 5.8 Mbps at 1080p30, while UHD will be streamed at 15.6 Mbps. In order to achieve higher quality when the required bandwidth is otherwise four times higher, Netflix have utilised HEVC, which is approximately twice as efficient as the h.264/MPEG-4 used for its HD stream.

Αν έχεις σταθερά 15.6Μbps με Ελληνικό provider, μπράβο σου. Καλά chills!

btw, αν έχεις smart tv, θα έπρεπε να παίζει mkv, όπως ακριβώς παίζει και το Netflix.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να δεις αν βγήκε το ταδε σε καλη ποιότητα, ψάξε να έχει seeders, βάλτο να κατεβαίνει, σβήσε τις προηγούμενες σειρές και ταινίες να μην γεμίζει ο δίσκος, συνδεσε λάπτοπ στην tv, σήκω να πατήσεις pause γιατί ηρθαν τα σουβλάκια κτλ κτλ κτλ. Πλέον έχω smart tv όποτε είναι ακόμα πιο εύκολο, και από τη στιγμή που υποστηρίζει UHD το Netflix, γιατί όχι?

Torrents+Transmission+Sonarr+Couch Potato+Kodi = LFE (δηλαδή αυτοματοποίηση των πάντων)

 

Εναλλακτικά και το NetFlix μια χαρά ποιότητα έχει αν η γραμμή σου είναι πάνω από 5mbps κι είσαι και νόμιμος.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε να δεις αν βγήκε το ταδε σε καλη ποιότητα, ψάξε να έχει seeders, βάλτο να κατεβαίνει, σβήσε τις προηγούμενες σειρές και ταινίες να μην γεμίζει ο δίσκος, συνδεσε λάπτοπ στην tv, σήκω να πατήσεις pause γιατί ηρθαν τα σουβλάκια κτλ κτλ κτλ. Πλέον έχω smart tv όποτε είναι ακόμα πιο εύκολο, και από τη στιγμή που υποστηρίζει UHD το Netflix, γιατί όχι?

 

Αν είσαι σε έναν καλό tracker δεν υπάρχει κανένα θέμα ποιότητας που λες.

Smart TV έχεις λες, οπότε Download -> Copy to USB drive -> the end.

 

Το Netflix από άποψη ταινίων είναι λίγο για τα κλάμματα.

Η σύγκριση "αν βγήκε το τάδε σε καλή ποιότητα" είναι παντελώς άκυρη.

Ότι υπάρχει στο Netflix κυκλοφορεί μήνες αν όχι χρόνια πρίν σε torrent σε ότι μορφή επιθυμείς ( full blu-ray, remuxed, re-encoded, hevc version, web-dl, whatever ).

 

Μόνη "ειδοποιός" διαφορά το θέμα του χώρου.

Και πάλι δεν είναι απαραίτητο να είναι θέμα ο χώρος.

Αν έχεις γρήγορη γραμμή, απλά βλέπεις και σβήνεις.

Αν θες να ξαναδείς κάτι στο μέλλον, ένα κλίκ μακριά είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Torrents+Transmission+Sonarr+Couch Potato+Kodi = LFE (δηλαδή αυτοματοποίηση των πάντων)

 

Εναλλακτικά και το NetFlix μια χαρά ποιότητα έχει αν η γραμμή σου είναι πάνω από 5mbps κι είσαι και νόμιμος.

 

Love μέχρι το επόμενο format, εννοείς, γιατί βαριέμαι αφόρητα να τα ξαναστήσω μετά το upgrade στο unRAID 6. :p

 

Όντως stream-άρει μια χαρά σε τυπικές γραμμές το Netflix, και, μην τρελαθούμε, το κόστος είναι σχετικά λογικό.

Ειδικά αν μαζευτούν 3-4 άτομα και μοιράζονται την premium συνδρομή (ο ίδιος ο CEO του Netflix έχει αφήσει να εννοηθεί ότι δεν τους πειράζει τέτοια χρήση), μιλάμε για κόστος 3 ευρώ το μήνα = ένας καφές (αν και για το μέσο ελληνάρα ο καφές είναι, ίσως, πιο σημαντικός από το να βλέπει νόμιμα κάποιες σειρές/ταινίες χωρίς τη, μικρή/μεγάλη/δεν έχει σημασία, φασαρία του download).

[Το 4Κ που συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο δε θα το δουν ποτέ, βέβαια, με τυπική ελληνική γραμμή (assuming ότι έχουν 4Κ monitor/TV), but still...]

 

Για σύγκριση με video clubs και το κόστος ενοικίασης, ούτε λόγος. Nαι, έχω φίλους 35άρηδες, νέους ανθρώπους δηλαδή (λεγόμαστε ακόμα "νέοι" ε;! :p) που το 2016 νοικιάζουν ακόμα DVDs, παρόλο που τους έχω εξηγήσει 100 φορές πώς δουλεύουν τα torrents/popcorn etc... Mε ένα Chromecast και το Netflix ελπίζω να ξεκολλήσουν το κεφάλι τους, αν και δεν έχω high hopes - οι ίδιοι ακόμα δεν ξέρουν τι είναι το ebanking και πάνε στις ουρές για να πληρώσουν λογαριασμούς.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με dns πάντως  δουλεύει μια χαρά στο shield και στο apple tv.  Θα δούμε αν θα αλλάξει σύντομα κάτι.

 

Έχει κανείς δοκιμάσει αν σε 1080p το netflix μπορεί να του σπρώξει 4K με το ctrl-alt-shitft-s ;

Έγινε επεξεργασία από Larry
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πιθανόν ποτέ. Υπάρχουν πλυθησμιακές ομάδες με περισσότερους χρήστες για να προσθέσουν υπότιτλους, πχ ισπανόφωνους, γερμανόφωνους, παρά να κάτσουν να ασχοληθούν με την αγορά της Ελλάδας-Κύπρου.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, astrolabos said:

Μα δεν είναι βλακεία; Τι μπαίνεις στην αγορά μιας χώρας αν δεν έχεις σκοπό να την υποστηρίξεις γλωσσικά;

Γιατί δεν τους κοστίζει κάτι να μπουν στην αγορά μιας χώρας. Δεν ανοίξαν γραφεία στην Ελλάδα, ούτε σε άλλες μικρές χώρες (κι ούτε πρόκειται φαντάζομαι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.