Jump to content



Automobilista


liakjim

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Γραφικά σαφώς ανώτερο από rF2.

Οπως ειπα, εμενα μου φαινονται ψευτικα. καρτουνιστικα... στο rf2 που ειναι θεωρητικα υποδεεστερα ειναι πιο ρεαλιστικα.

 

πριν 12 λεπτά, το μέλος liakjim έγραψε:

Performance ότι καλύτερο έχω στο PC.
Με όλα τέρμα η κάρτα στο μόλις 50% για 60fps.

Έχεις κάνει τα tweaks που έβαλα δίπλα για τα γραφικά?

Αν αναφερεσαι στα settings απο τον driver, ναι το εκανα γιατι μου εφυγαν τα ματια χωρις το antialising :p

 

Εχεις ανοικτο το track map απο το hud? Eγω μολις το ανοιξω εχω τρελες ντροπες στα frames. Πηγα στον editor που εχει για το hud και το πεταξα και εστρωσε, αλλα και παλι σε σχεση με αυτα που βλεπεις απο γραφικα θα επρεπε να τρεχει με 3000fps και η gpu να πινει καφεδακι...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω Trackmap.

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Επίσης απορώ που λες για το AMS αφού εμένα όταν αρχίζει να φεύγει η ουρά σαν να καθυστερεί να μου το δώσει στη g27.Για πες αν θες ρυθμίσεις.

Νάσο απαντώ εδώ, ρυθμίσεις δεν έχω τίποτα το ιδιαίτερο. Κλασικά 100/0/0 στον profiler . Μέσα 360+effects2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τσιμπηστε την παιχνιδαρα, για να βεβαιωθητε για ακομα μια φορα πως το πιο ολοκληρωμενο sim που υπαρχει αυτη τη στιγμη ειναι το assetto...
Εγω αυτο καταλαβα, ναι οτι εχει καλυτερο ffb και ηχο κτλ, αλλα το πιο ολοκληρωμενο, αυτο που εχει βρει τη χρυση τομη σε ΟΛΑ ειναι το assetto...

Έγινε επεξεργασία από wargasm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το εχω απο τοτε που πρωτοβγηκε στο steam και ηταν σε alpha...Το ξαναδοκιμασα αλλά οπως κ του @wolves ετσι κ εμενα μου φαινεται σαν Looney Tunes :hehe:

 

Δυστυχως ή ευτυχως και για μενα ισχυει οτι το Assetto ειναι το πιο ολοκληρωμενο :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη να καταλαβω...επειδη το automobilista η το καθε automobilista εχει ενα δυνατο combo θα σκαμε λεφτα και θα εχουμε για καθε παιχνιδι και το "δικο του" combo?

Ειναι σα να παιζω φιφα για την μπαρτσελονα και προ για την γιουβεντους :p

 

Μακαρι να ηταν στα @@ μου τα λεφτα και να τα εσκαγα για καθε παιχνιδι αλλα οχι δεν ειναι και ετσι συμβιβαζομαι με τα ελλατωματα του assetto η του καθε assetto που τυχαινει να παιζω.


Απλα εκει εχουμε καταντησει..Να πρεπει να σκαμε λεφτα και το καθε παιχνιδι να σου προσφερει κατι της διαφορετικο.Λογικο η καθε εταιρια πουλαει τα δυνατα της σημεια.
Αλλα οχι να σκασω λεφτα για ενα παιχνιδι γιατι "εχει λιγο καλυτερο ffb"
Μπραβο σε αυτους που μπορουν ομως :)

 

Υ.Γ Tα παραπανω ειναι καθαρα προσωπικη μου σταση / γνωμη μιας και αναφερθηκατε ΠΑΛΙ στην συγκριση παιχνιδιων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H αποψή μου είναι η εξής : όσοι σκάνε για sim racing , εκατοντάδες € για hardaware, τα 45€ του AMS δεν είναι τπτ. 

 

Ειλικρινά το συγκεκριμένο σιμ , αξίζει κάθε € και με το παραπάνω.

 

Εγώ έδωσα αν θυμάμαι καλά κάπου 18€ για το GSCE πριν από κάνα χρόνο σε έκπτωση και 23€ για το pass.  Δδλ ~40€.

 

Μου έδωσαν δώρο το AMS και έχω πρόσβαση σε ΟΛΟ το μελλοντικό content.

 

Συγγνώμη αλλά, όπως και να το δω, νιώθω ότι μου το χάρισαν. Η Reiza είναι φοβερή ως studio.

 

Το παιχνίδι, για μένα πάντα, αξίζει μια θέση στον σκληρό οποιοδήποτε έχει ένα FFB τιμόνι.

 

Ναι το AC είναι ακριβώς όπως το λέει ο Γιώργος, το πιο ολοκληρωμένο.

 

Αλλά το AMS, έχει ολοκληρωμένο car series , καλύτερη αίσθηση, FFB, ήχο και γενικά, αξίζει ρε παιδί μου.

 

Άσε που έχει το καλύτερο για μένα αμάξι σε όλα τα sims (Ultima road car) ενώ και όλα στο Brit Pack , φαίνεται ότι έχουν πολύ δουλειά από πίσω.

 

Όλα έχουν απίστευτη αίσθηση.

 

Πλέον και laserscanned πίστες!

 

O @Anthemius, δε που τρέχει κ στο RD, θα σας πει, πόσο καλό online έχει, με άψογο netcode, collisions, αίσθηση και κυρίως ανθρώπους που γουστάρουν.

 

Εγώ χέστηκα αν θα το πάρετε ή όχι. 

 

Αλλά αξίζει με τα χίλια. Τέλος. Όσοι το σκεφτόσασταν, για 45€, πάρτε το με κλειστό μάτια. Οι άλλοι μείνετε στη χρυσή τομή. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα μια δυο ώρες σε ένα φίλο μου το AMS, απλώς έχει μόνο το παιχνίδι χωρίς το Brit Pack οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω το Ultima. Ωραίο γενικώς, μου αρέσει πολύ ο ήχος απ το κιβώτιο ταχυτήτων. Το FFB κι αυτό πολύ καλό (μόνο το preset του Τ300 χρησιμοποίησα), λίγο πειραματισμό στη δύναμη% θέλει για να βρεις την καλύτερη ισορροπία, είναι ελαφρώς "ψόφιο" στο κέντρο σε σχέση με όταν παίρνεις τις στροφές (10% minimum force, ίσως να το ανεβάσω λιγάκι). Γενικώς δεν έχω παράπονο. Το μόνο που με χαλάει είναι που δεν έχει αρκετά αυτοκίνητα προς το παρόν. Συνήθισα απ τα GT και τα ψάχνω :) Οι φόρμουλες είναι όντως πολύ καλές. Για τις πίστες δεν εκφέρω γνώμη ακόμη, δοκίμασα πολύ λίγες και κατέβασα και αρκετές (οι περισσότερες είναι από ένα mega pack από RD).

 

Όταν έχω λεφτά για κάψιμο, θα το χτυπήσω, προς το παρόν έχω άλλα πράγματα να κάνω, για γρήγορους αγώνες και ποικιλία μπόλικη έχω το PCars.

Link to comment
Share on other sites

Οκ όντως πολύ ωραίο το FFB του AMS. Έψησα τον φίλο μου και πήρε και το BritPack. Tα Caterham είναι πολύ ωραία, και το Ultima σπέρνει :) Τελικά χρειaζόταν ν ανεβάσω το Low Force Boost αρκετά. Νόμιζα οτι ήταν κάτι σαν Deadzone και το είχα αφήσει στο 10 με 14 % που είναι του Τ300 αναλόγως τη δύναμη που χρησιμοποιείς στο profile. Αλλά μόλις το ανέβασα από 20 25 εως και 35 40% έσφιξε το τιμόνι στις χαμηλές δυνάμεις και έγινε ωραία η οδήγηση. Δεν έχω κακό λόγο προς το παρόν! Απορώ που δεν το παίζουν περισσότεροι και έχετε κολλήσεις όλοι με το AC.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ όντως πολύ ωραίο το FFB του AMS. Έψησα τον φίλο μου και πήρε και το BritPack. Tα Caterham είναι πολύ ωραία, και το Ultima σπέρνει [emoji4] Τελικά χρειaζόταν ν ανεβάσω το Low Force Boost αρκετά. Νόμιζα οτι ήταν κάτι σαν Deadzone και το είχα αφήσει στο 10 με 14 % που είναι του Τ300 αναλόγως τη δύναμη που χρησιμοποιείς στο profile. Αλλά μόλις το ανέβασα από 20 25 εως και 35 40% έσφιξε το τιμόνι στις χαμηλές δυνάμεις και έγινε ωραία η οδήγηση. Δεν έχω κακό λόγο προς το παρόν! Απορώ που δεν το παίζουν περισσότεροι και έχετε κολλήσεις όλοι με το AC.


Το ίδιο αναρωτιέμαι και εγώ.

Πάντως στο racedepartment γίνονται συνέχεια αγώνες με πάρα πολύ κόσμο.
Σιγά σιγά θα κινηθώ και εγώ προς τα εκεί.

Στο FFB πάντως , το boost το έχω στο μηδέν και απλά τρέχω με effects 2.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα στο τιμόνι μου αν βάλω κάτω από 20% low force boost, το κέντρο είναι ψιλοψόφιο γύρω απ' το κέντρο (μικρές γωνίες στο τιμόνι). Απορώ πώς το έχεις στο 0. Το G27 έχει τρελό deadzone 17% σε γενικές γραμμές αν θυμάμαι καλά. Εκτός αν έχεις τα sliders πάνω από 100% οπότε τα νιώθεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο 100% το έχω.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το αναρωτιέμαι, ίσως τα effects αναπληρώνουν το κενό.

Θυμήσου να βάλεις step=0 στο controllers.ini

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κακό λόγο προς το παρόν! Απορώ που δεν το παίζουν περισσότεροι και έχετε κολλήσεις όλοι με το AC.

Μην απορεις, γιατί πρώτον, αποδεδειγμένα το πιο ολοκληρωμένο sim είναι το assetto corsa, και δεύτερον, δεν γίνεται να αναγκαζουμε και να σπάμε μπάλες αλλά 15-20 άτομα να το αγοράσουν και να σκάνε 45 ευρα επειδή απλά είναι διαφορετικό χωρίς να σημαίνει πως είναι καλύτερο ΣΥΝΟΛΙΚΑ.

Τελικα το κάθε πράγμα (sim) παίρνει ότι του αξίζει, 3-4 άτομα από εδω το ams, 1-2 το raceroom, το rf2 δεν το πιάνω στο στόμα μου, ~15 το assetto.

Τόσο απλά...

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά προφανώς δε γίνεται να έχουμε όλα τα sims όταν τίθεται οικονομικό θέμα. Αλλά μου φαίνεται περίεργο που προσελκύει τόσο το AC. Δε λέω έχει road cars και άλλα αυτοκίνητα που το AMS δεν προσφέρει, δε ξέρω τί εννοείς πιο ολοκληρωμένο. Δεν έχω ασχοληθεί ούτε με το σύστημα του replay του, ούτε με setups κτλ. Τα γραφικά του είναι σχετικά καλά με τις ρυθμίσει στον driver, προφανώς δε φτάνουν AC και PCars, αλλά δεν είχε κανείς τέτοια προσδοκία. Είναι θέμα αυτοκινήτων δηλαδή; Εκεί έγκειται η έλλειψη; Από πίστες δόξα το Θεό, έχει μπόλικες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.