Jump to content



Automobilista


liakjim

Recommended Posts

Λοιπόν:

 

Γραφικά

+ Σαφώς ανώτερα από το GSCE

- Αναδύουν όμως μια "GSCE-ίλα" . Το rF2 σαφώς ανώτερα.

 

Ήχος

+ Εξαιρετικοί. Μακάρι να είχαμε τον άνεμο στα μονοθέσια.

 

Χειρισμός.

+ Καλύτερος από το GSCE.

- Αλλά σαφώς κατώτερο από το rF2

 

Κοινώς, για εμένα που έκλαιγα τα λεφτά μου με το GSCE είναι ένα πολύ ωραίο δώρο.

 

Για τους άλλους θα έλεγα να πάρουν το rF2. Είναι παντού σαφώς ανώτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια γρηγορη δοκιμη απο θειο (παλι καλα που υπαρχει και αυτος γιατι λογω ελλειψεως demo θα το εκλαιγα το 30αρι)

Δεν μου πε τιποτα το ιδιαιτερο.  Σε σχεση παντα με ολο τον ντορο που ειχε δημιουργηθει.

Το GSCE με ΛΙΓΟ καλυτερα γραφικα. Εγω προσωπικα δε διεκρινα καποια αλλη βελτιωση ή προσθηκη σε σχεση με το GSCE.

Αλλα δεν ειχα ριξει και πολυ χρονο στο παλαιοτερο.

 

Μαλλον με εχει κακομαθει πολυ η Kunos και το προιον της και δυσκολα θα ξεκολλησω απο εκει.

 

Αγορα θα γινει μονο απο καποιο steam sales με αρκετη εκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω κάτω συμφωνώ με τα παιδιά, είναι μια αναβάθμιση του SCE που προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου μια που το κατατάσσω στη δεύτερη θέση πίσω από το rF2 απο πλευράς Physics/FFB/ΑΙ.

 

Εξακολουθεί και έχει το αγαπημένο μου Formula Vee, αναμένω τα flat6 και απλά θα πάρει τη θέση του SCE στο δίσκο μου. Νομίζω το είχα πάρει κάνα εικοσάρικο το GSCE 2013 όταν είχε πρωτοβγεί και σίγουρα είναι το πιο vfm sim που έχω αγοράσει ποτέ. Online που δοκίμασα παίζει μια χαρά αλλά πρός το παρόν μόνο μέσω steam server browser.

 

Εάν κάποιος δεν το έχει ήδη  λόγω SCE νομίζω καλύτερα να περιμένει το νεό sim της Reiza που θα είναι ουσιαστικά και το επόμενο βήμα της εταιρείας, το automobilista είναι περισότερρο rebrand και δώρο πρός τους υπάρχοντες πελάτες της.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

For people with performance / FFB related issues (IMPORTANT!)

 

Παράθεση

It appears some wheels/system combos can't keep up with our increased force feedback update rate, reducing framerates significantly. It does not seem to affect every wheel or every spec specifically or equally. We are still investigating this issue.

In the meantime, two things you can try which will almost certainly fix the problem while still giving you much more detailed feedback than before is:

1) Set the FFB to 'low' instead of medium / high / full ("Low" is in fact the recommended setting in any case for pure steering rack forces);

2) If that doesn't fix it:
- Go to Userdata\yourname and open up controller.ini
- Find the line near the bottom of the file:

FFB Skip Updates="1" // Some drivers can't handle a quick FFB update rate so use this parameter to skip the given number of updates (0=full, 1=half, 2=one-third, 3=one-quarter, etc.)

- Increase this number one at a time so first try 2, then 3, then 4 etc.

Verify how these increments improve on your issue, and then please post here your exact system specs, wheel, windows version, sim hardware etc so we can try reproduce and isolate the issue.

 

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω λοιπόν κι εδώ:

 

Αν θέλετε να το δοκιμάσετε, ρίξτε μια ματιά για τον αγώνα της Δευτέρας:

http://www.racedepartment.com/threads/stock-car-v8-spielberg-gp-monday-march-14th-2016.118739/

 

Στους online servers μπαίνουμε μέσω steam προς το παρόν! Βιαστείτε, γιατί λίγες θέσεις έμειναν!

 

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

New Automobilista EA build is now up (March/09)

 Main changelog:

  1.  

    • Changed FFB levels and adjusted default settings both for better clarity as well as improving their default settings: instead of Low/Medium/High/Full, now Pure 360hz/Pure 180hz/Pure + Effects 1 / Pure + Effects 2 / Pure + Effects 3. Pure 360hz is the recommended for purest & higher fidelity FFB; Pure 180hz may be better suited for high end wheels with performance issues triggered by the high rates; The others add levels of extra "canned" effects from the game engine also se to 180 hz to avoid performance issues
    • Updated Java version for better compatibility with Win10 systems
    • Corrected errors with DynHUD fuel widget scaling & displays with imperial units
    • Initial pass of updated TV overlay graphics (still very early)
    • Various UI corrections
    • Max Framerate set to 120 by default for new profiles (consistent FPS is important to minimize tearing / stuttering)
    • Fixed bug with settings not being saved in the controller.ini when they should
    • Adjusted default AMS Config settings: Full Screen; remove advanced FSAA options as they don't work; set to desktop resolution rather than 1920x1080 (please run Config again if you had any issues)
    • Added a message to the in-game lobby so people are aware the matchmaker needs to be accessed from the Steam client for now
    • Corrected various championship schedules & default rules for various series
    • Enhanced tire skid and scrub volume calculation and updated tire sounds for all cars accordingly
    • Scaled down Rental Kart chassis to more accurate dimensions
    • Reduced default mirror resolution marginally & adjusted Mirrors and cockpit POV for F301 & FV10
    • Fixed F-V10 rear right tire UV mapping
    • Fixed missing safety rollcage bar for Honda Civic external model
    • Corrected mirror positions in Lancer R & RS
    • Corrected Indian Momentum team not showing up for the F-Extreme
    • Fixed omni on chicane road meshes and added collision mesh to fence inside final turns for Taruma.
    • Fixed error with Lancer Rallycross in lower detail settings
    • Fixed CTD with lower circuit detail settings at Inter kart layouts
    • Fixed Foz pitlane layout causing excessive rattling
    • Fixed Interlagos DRS & tire rules
    • Small physics improvements to Supertruck, Lancer Rallycross & F-Extreme
    • Fixed electronic driving aids being incorrectly enabled for F-V12
    • Several minor AIW corrections for newer layouts
    • Fixed F-V10 head physics
    • Enabled refuelling for F-V10
    • Disabled advanced transmission code for sequential boxes until further developments
    • Minor AI behavior adjustments & improvements
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Anthemius, δοκίμασα το update κ μάλιστα στο combo της Δευτέρας.

 

Μου αρέσει πολύ. Δοκίμασε Pure 360 + effect1 . Από έξω έχω τον profiler στο 80% κ μέσα στο -100%.

 

Πολύ καλό (με γλέντησε το AI στο 100%).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά η αίσθηση οδήγησης είναι πάααρα πολυ καλή! Ντρέπομαι που το λέω, αλλά μερικές φορές νομίζω ότι είναι σαφώς ανώτερη από το asseto corsa... 

 

Εγώ με την G29 δεν έχω profiler, όλα γίνονται in game. Η μόνη ρύθμιση που έχει το Logitech Gaming Software για την G29 είναι για τις μοίρες, οπότε ανάλογα με το αυτοκίνητο πρέπει να το ρυθμίζω αντίστοιχα πρώτα από από έξω, γιατί αλλιώς το τιμόνι της G29 δε συμβαδίζει με το virtual wheel...

 

Οπότε έχω Pure 360 + effect 1 και -75% μέσα. 

 

Για το combo της Δευτέρας και στο 95%, το ΑΙ δεν το προλαβαίνω... κάτω από 1.37 δεν έχω κάνει. Κάτι κάνω λάθος και στη 2η δεξιά στροφή (την ανηφορική) γλυστράει πολύ και μου πετάει κώλο... Θέλει πείραγμα το setup, ή φταίει ο τρόπος οδήγησης?

 

Πάντως τα stock cars δε με τρελαινουν... Το mini coοper και το formula V10 που δοκίμασα είναι φοβερά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2016 at 10:02 PM, liakjim said:

Να κοιτάξεις τις γραμμές σου. Με ΑΙ στο 95%, είχα pole και νίκη. Χρόνος 1.35.171

Chevrolet, default setup με αλλαγή μόνο πίσω αεροτομή στο 1.

Δεν είναι οι γραμμές... αλλά αυτή η στροφή που λένε και στο RD: http://www.racedepartment.com/threads/stock-car-v8-spielberg-gp-monday-march-14th-2016.118739/page-2#post-2203538

Εκεί χάνω πολύ χρόνο για να μη μου σπινιάρει και έχω υπερστροφή... Οι άλλες οι στροφές εύκολες είναι :-)

 

Εντάξει, εσύ έτσι κι αλλιώς είσαι πιο γρήγορος από εμένα, άρα η διαφορά μας νομίζω δεν είναι μεγάλη. Σήμερα με ΑΙ στο 95% έκανα best time 1.35.8 και μ.ο. είχα 1.36.5

Το άλλο που θέλει προσοχή είναι μην τυχόν σβήσει από καμιά στούκα γιατί μετά κάνει 10 sec να ξαναπάρει μπροστά! Είπαμε ρεαλισμός, αλλά όλο το ξεχνώ πως πρέπει να πατώ συμπλέκτη γιατί αλλιώς σβήνει! :wall:

 

Να είχε και καμιά βάση δεδομένων σαν το RSR να βλέπαμε και τους χρόνους... :hmm:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 άτομα ως τώρα!!!!

Στην στροφή αυτή δεν έχω θέμα. Με 2α την παίρνω. Νωρίς φρένα, απαλά το γκάζι.

Πάντως υστερεί λίγο στην αίσθηση της μεταφοράς βάρους. Επίσης πάσχει και από γλυστρήματα με χαμηλές ταχύτητες. Όπως όλα τα αρφακτοροειδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να πήγα χάλια χτες και να μου την είπε και ο Bram που εγκατέλειψα στον 4ο γύρο μετά από 2 τραγικές εξόδους, αλλά πραγματικά το παιχνίδι τα σπάει!

 

Δε λέω ότι είναι τέλειο, αλλά νομίζω είναι αυτό που μου πάει καλύτερα!

Να σκεφτείτε, χτες στο qualification έκανα καλύτερο χρόνο από τον Δημήτρη!! :D

 

Η βλακεία που σβήνει η μηχανή με κάθε χτύπημα και αργεί να ξαναπάρει, οφείλεται στο auto clutch off!!!  Τώρα που το βρήκα το κολπο, ποιος με πιάνει! :hehe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι αρκετά καλό, out of the box σου δίνει μια ωραία αίσθηση ταχύτητας, σίγουρα βοηθά ο πάρα πολύ καλός ήχος.

 

Δεν νομίζω να με κρατήσει πάντως. Απλά όταν υπάρχει το rF2, που είναι τόσο ανώτερο, κάθε φορά που φορτώνω Automobilista , νιώθω ότι κάτι λείπει.

Τα physics του, μου φαίνονται απλοϊκά, ενώ κ το FFB δεν με ενθουσιάζει. Τα δε γραφικά με χαλάνε, παρά είναι "καρτουνίστικα".

 

Το auto clutch το έχω OFF, προσδίδει μια ωραία νότα "χαρτκορίλας". Πού να δεις που στα μονοθέσια, απλά δεν ξανα-παίρνει , μιας κ δεν έχει μίζα!!!!

 

Χθες , ήταν ωραίος αγώνας, δεν μου έκατσε το qualy ( έχασα 0.8δευτ) αλλά είχα ωραίες μάχες, εκμεταλλευόμενος το καλό netcode που δεν εχει τα χαζά του Assetto στις μικρο-συγκρούσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog Ευχαριστώ για την πρόσκληση! Θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή!:) 

 

Με 8 ώρες συνολικά στο rf2 θα είμαι σα γυμνοσάλιαγκας μπροστά στα σαλιγκάρια σου! ;)

 

Όλα ωραία είναι ρε παιδιά, αλλά χρόνος δεν υπάρχει για κανένα και μένω με την όρεξη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.