Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

Τελικά δικαιολογεί την τιμή της ή πληρώνεις νταβατζιλίκι; :rolleyes:

Άλλο 789, άλλο 750 κι άλλο 700. Μια κάρτα δεν λέγεται φθηνή ή value for money μόνο όταν μπορείς να κάνεις sli. 

Ειναι μολις 5-10% ταχυτερη η 1080  απο την δευτερη καρτα?

Τα γραφω ξεκαθαρα.

Ναι ξερω αν αντι για 789  ερχοτανε στα 750 θα πηγαινανε οι προπαραγγελιας συννεφο απο τα ατομα που κραζουν τα 789:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, 9000+rpm said:

Το οτι η καρτα(1080) ειναι τουμπανο και παιζει μονη της μπαλα χωρις ανταγωνισμο (30% ταχυτερη απο την δευτερη ταχυτερη μονοπυρηνη καρτα που ειναι η ΤΙΤΑΝ Χ) ειναι αδιαμφισβητητο.

Το οτι θα ερχοτανε οι founders edition ΠΑΝΩ απο 700 ευρω ευρωπη την στιγμη που ανακοινωθηκε στα 700 δολλαρια και αυτο ειναι προφανες.

Το οτι παντα το ταχυτερο προιον της αγορας εχει και premium τιμη επισης ειναι προφανες, τι να κανουμε δεν μπορουμε να την αποχτησουμε ολοι, δηλαδη ποτε στην ιστορια του hardware των pc ηρθε το Top/ταχυτερο προιο της αγορας σε vfm τιμη και περιμενατε τωρα να το κανει η 1080 ξαφνικα?

 

Επισης η καρτα αυτοι την στιγμη και στα 800 ευρω που λετε, την τιμη της την δικαιολογει και ας πεσετε να με φατε, δεν μιλαμε για μια καρτα που σου δινει τριχες του 5-10% και απλα πληρωνεις νταβατζιλικι γιατι ειναι η τχυτερη, ειναι μακραν η ταχυτερη καρτα αυτη την στιγμη και φαινεται σε οποιοδηποτε review.

 

Τα 789 ευρω μας πειραξανε που εσκασε μυτη ευρωπη, λες και αμα ερχοτανε στα 750 η ακομη και στα 700 θα μας φαινοτανε φθηνη και θα τις παιρναμε 2-2 για sli.

Μπα και εγώ έχω πει ότι και $799 να την έβαζε η Nvidia, πάλι δικαιολογούσε τα λεφτά της(δεν θα ήταν VFM, απλά θα πρόσφερε σχετικά αντίστοιχη αύξηση επιδόσεων έναντι μιας 980Ti, με αντίστοιχη αύξηση τιμής). Απλά η κάρτα κινδυνεύει να χάσει την λάμψη της στα μάτια των περισσοτέρων - όχι των extreme overclockers και αυτών που έχουν ένα κάρο λεφτά - αν σκάσει κανένα Polaris στα $300 με επιδόσεις 1070. Επειδή μάλιστα αναφέρθηκε και το FreeSync πιο πάνω, επιδόσεις 1070 στα €350 και ένα καλό οικονομικό FreeSync monitor που να υποστηρίζει και το LFC, θα είναι τρελό deal για τον περισσότερο κόσμο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος sebastian έγραψε:

 

Το Po-Polaris σου εχω πει τι θα ειναι..... οτι σκατα βγαλει η AMD εσυ θα το παρουσιασεις σαν ΑΣΤΑΚΟ και θα το φας!

 

Καλη χωνεψη!

Eχει περασει το πασχα. Παρολα αυτα...

 

06cf4b7c8b9f0dce157776bf5d14abef.jpg

 

Ενω εσυ δε καταπινεις αμασητο οτι σου προσφερει η πρασινη. Ειπαμε fanboy, αλλα καπου υπαρχουν ορια.

πριν 13 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Το οτι η καρτα(1080) ειναι τουμπανο και παιζει μονη της μπαλα χωρις ανταγωνισμο (30% ταχυτερη απο την δευτερη ταχυτερη μονοπυρηνη καρτα που ειναι η ΤΙΤΑΝ Χ) ειναι αδιαμφισβητητο.

Δεν ειναι ομως για χειροκροτημα και διθυραμβους. Ειναι;;;

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Επισης η καρτα αυτη την στιγμη και στα 800 ευρω που λετε, την τιμη της την δικαιολογει και ας πεσετε να με φατε.

 

0b592e1cf0ef2d4588fa2d360b493264.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος yanni έγραψε:

 

seb fun.jpg

Πολύ κλάμααα ρεεε! :hehe::hehe:

 

Σοβαρά τώρα η κάρτα είναι κορυφή, τέλος και πανάκριβη. Κάποτε το premium είχε ταβάνι τα 500 ευρώ. Μετά ήρθαν οι Τατιάνες και το χιλιάρικο έγινε φυσιολογικό! Τέσπα when money talks bullshit walks...

 

 Μακάρι να βγάλει κάτι αξιόλογο και η κόκκινη, αλλά σαν να την έχουν μοιράσει την πίτα μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Μπα και εγώ έχω πει ότι και $799 να την έβαζε η Nvidia, πάλι δικαιολογούσε τα λεφτά της. Απλά η κάρτα κινδυνεύει να χάσει την λάμψη της στα μάτια των περισσοτέρων - όχι των extreme overclockers και αυτών που έχουν ένα κάρο λεφτά - αν σκάσει κανένα Polaris στα $300 με επιδόσεις 1070. Επειδή μάλιστα αναφέρθηκε και το FreeSync πιο πάνω, επιδόσεις 1070 στα €350 και ένα καλό οικονομικό FreeSync monitor που να υποστηρίζει και το LFC, θα είναι τρελό deal για τον περισσότερο κόσμο.

Συμφωνουμε στο σημειο που μπολταρα.

Δεν χανει καμια λαμψη, ητανε γνωστο οτι founders θα βγουνε στα 700 δολαρια, δεν ανακαλυφθηκε η αμερικη ξαφνικα, δηλαδη με ορισμο τιμης 700δολαρια, δεν ητανε προφανες οι θα ερθει ευρωπη 750+? Που την περιμενατε στα 600 για παραδειγμα και κανει τοσο εντυπωση η τιμη της?

 

Και να βγει τοσο καλο που λες το Polaris και να κοντραει την 1070(που δεν το κοβω κατι για επιδοσεις 390 λενε με χαμηλη καταναλωση) παλι την 1080 δεν την αγγιζει.

Να συγκρινουμε μηλα με μηλα οχι μηλα με πορτοκαλια.

Με την ιδια λογικη η 1080 χανει ηδη την λαμψη της απο την  1070 που θα βγει σε λιγο καιρο και ειναι σημαντικα φθηνοτερη...Μονο που θα ειναι και κατα 25%-30% πιο αργη....

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

 

Δεν ειναι ομως για χειροκροτημα και διθυραμβους. Ειναι;;;

 

0b592e1cf0ef2d4588fa2d360b493264.png

Οποτε με ποια τιμη ησουν ικανοποιημενος για παραδειγμα?

Και δεν ειπα οτι ειναι για χειροκροτημα, ειπα οτι ειναι μια ψιλοαναμενομενη τιμη, εσεις κανετε λες και την περιμενατε στα 500 ευρω.

Η 980Ti ποσο ηρθε αρχικα?

Η amd των value for money ποσο μας εφερε την fury x αρχικα?

Σοβαρευτειτε..

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα οι αρχικες τιμες ειναι στον Θεο , μετα απο λιγες μερες πεφτουν.Γνωστη τακτικη να τα παρουν απο τους βιαστικους.
Επισης καθε φορα που εξω μπορει να την βρεις 750Ε , το πλαισιο θα την φερει στα 1050Ε.Αλλα οχι , η καρτα εχει 1000+ E :p

Οποτε συνεχιζω να μη καταλαβαινω για ποιον λογο τσακωνεστε οταν ολα αυτα ειναι γνωστα..Δηλαδη ολοι εσεις περιμενετε με 700Ε στην τσεπη να την αγορασετε ΤΩΡΑ ; Ε,πληρωστε παραπανω.Δυστηχως ετσι ειναι.
Δηλαδη διαβαζω απο τους ιδιους και τους ιδιους που αλλαζουν high end καρτες σα τα πουκαμισα , εχουν high end pc και σας απασχολουν αν θα ειναι 750 η 780 η 800
ναι 50Ε ειναι λεφτα.Για μενα που ΔΕΝ τα εχω δεν αγοραζω και καρτες..

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Ειναι μολις 5-10% ταχυτερη η 1080  απο την δευτερη καρτα?

Τα γραφω ξεκαθαρα.

Ναι ξερω αν αντι για 789  ερχοτανε στα 750 θα πηγαινανε οι προπαραγγελιας συννεφο απο τα ατομα που κραζουν τα 789:hehe:

Κοίτα να δεις, είναι αστείο να λες ότι κάτι έχει τιμή + νταβατζιλίκι και μετά να προσθέτεις ότι παρ'όλα αυτά το προϊόν δικαιολογεί την τιμή του. 

Άλλο το ότι κάποιους τους τρώει να δώσουν τα λεφτά.. ή στο μυαλό τους αξίζει να την πάρουν για να... νιώθουν κάπως.. μα σαν προϊόν, κάτι με έξτρα νταβατζιλίκι δεν δικαιολογεί την τιμή του. 

Επίσης, εσύ μπορείς να έχεις 500άρικα εκεί δίπλα να τα ανάβεις να ζεσταθείς.. αλλά άλλο τα 700, άλλο τα 750 κι άλλο τα 800. Το ότι δικαιολογείς μέσα σου τα κατοστάρικα τόσο εύκολα, εμένα μου δείχνει κάτι... εμένα προσωπικά.. 

Κι όχι δεν θα πέσουμε να σε φάμε. Κανείς δεν αξίζει να θυσιαστεί για να πειστούν τα πρόβατα ότι αυτή η (ΤΡΟΜΕΡΗ κατά τ'άλλα) κάρτα, κοστίζει (κι αξίζει) τόσο..

συγκινητικό βέβαια εκ μέρους σου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

Κοίτα να δεις, είναι αστείο να λες ότι κάτι έχει τιμή + νταβατζιλίκι και μετά να προσθέτεις ότι παρ'όλα αυτά το προϊόν δικαιολογεί την τιμή του. 

Άλλο το ότι κάποιους τους τρώει να δώσουν τα λεφτά.. ή στο μυαλό τους αξίζει να την πάρουν για να... νιώθουν κάπως.. μα σαν προϊόν, κάτι με έξτρα νταβατζιλίκι δεν δικαιολογεί την τιμή του. 

Επίσης, εσύ μπορείς να έχεις 500άρικα εκεί δίπλα να τα ανάβεις να ζεσταθείς.. αλλά άλλο τα 700, άλλο τα 750 κι άλλο τα 800. Το ότι δικαιολογείς μέσα σου τα κατοστάρικα τόσο εύκολα, εμένα μου δείχνει κάτι... εμένα προσωπικά.. 

Κι όχι δεν θα πέσουμε να σε φάμε. Κανείς δεν αξίζει να θυσιαστεί για να πειστούν τα πρόβατα ότι αυτή η (ΤΡΟΜΕΡΗ κατά τ'άλλα) κάρτα, κοστίζει (κι αξίζει) τόσο..

συγκινητικό βέβαια εκ μέρους σου :rolleyes:

Εγραψα ξεκαθαρα οτι δεν ειναι μολις 5-10% ταχυτερη απο την δευτερη για να πληρωσεις νταβαντιλικι, διαλυει τον ανταγωνισμο ειπα οποτε και δικαιολογει την αλμυρη τιμη, το γραφω ξεκαθαρα, μην προσπαθεις να διαστρεβλωσεις αυτα που γραφω για να δειξεις οτι εχω αδικο, αν εχεις επιχειρηματα σοβαρα ριχτα.

 

Το αν εχω διπλα μου 500αρικα να ζεσταθω σε ενδιαφερει? Του σδοε εισαι?

Προφανως οι ταχυτερες καρτες τις αγορας δεν ειναι για του πτωχους, α και που εισαι, αυτο ισχυει για ολα τα αγαθα και για τα ταχυτερα αυτοκινητα και για τα παντα.

Την καρτα δεν θα την παρω γιατι και στο δικο μου προρτοφολι ακριβη πεφτει, θα περιμενω  την 1070.

Απλα δεν ειμαι τις λογικης οτι "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" γιατι αυτο βλεπω οτι γινετε στις τελευταιες σελιδες.

 

Το ειρωνικο υφακι των τελευταιων 2 γραμμων ασχολιαστο.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Η τιμη ειναι εδω που ειναι ελλειψη ανταγωνισμου, τι να κανουμε ομως , να την δεχτουμε ως κομπλε; Αν πιστευουμε οτι ειναι 600$ η τιμη των custom και 700 των reference , ενω μεχρι προτεινος δε θυμαμαι ποτε ισχυε αυτο  (και να δεχτω οτι στην αρχη τις τσιμπανε λιγο παραπανω) , τι να πω;;; Θα φανει , απλα για αλλη μια φορα θα πω πως οι διθυραμβοι ειναι μονο για οσους αλλαζουν καθε 6μηνο καρτα , και τους φαινεται αμελητεα η διαφορα. Δεν ειναι ολοι ετσι.

Η δικαια τιμη θα ηταν αυτη που ηταν παντα, χωρις τατιανες και αλλα συναφη που δημιουργησαν νεες κατηγοριες τιμων. Αναλογικα καθε 18-22 μηνες τα ιδια λεμε, οτι ειναι αλμα , και δικαιολογουμε τις τιμες με καποιο τροπο. Nope. Ποτέ δε θυμαμαι το high end να κανει πανω απο 500. Υπηρχε ενας στοιχειωδης ανταγωνισμος μεχρι πριν καποιο διαστημα. Τωρα εχει εξαφανιστει υπερπληρως και αυτος. 

Αρα να σνομπαρουμε την "po-polaris" , ειναι το λιγοτερο αστειο imho. Θα επρεπε να τις περιμενουμε πως και πως, ανταγωνιστικες, για να εχουμε και πολλες παραπανω λυσεις, αλλα και καλυτερες τιμες. Αλλα να ειναι πραγματικα ανταγωνιστικες. 

ΥΓ: Δεν ειπα οτι δεν ειναι σουπερ ουαου η καρτα, ειναι. Απλα καταλαβαινεις τι θελω να πω φανταζομαι.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

 

Τα ιδια και παλι τα ιδια.....γεμισαμε κλαουνες!

 

....απλα αλλαζουν οι τουριστες.....

 

Oπως στην Πολωνια εαν πεις κομμουνισμο εχει σφαλιαρα, ετσι πρεπει να γινει μεστο στο thelab για τους κοκκινους τουριστες εδω μεσα....

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ποτέ δε θυμαμαι το high end να κανει πανω απο 500. Υπηρχε ενας στοιχειωδης ανταγωνισμος μεχρι πριν καποιο διαστημα. Τ

 

Κανεις πλακα ετσι?

290χ, 780Ti, furyX, 980Τι, ΟΛΕΣ αυτες σκασανε μυτη  πανω απο τα 500 ευρω που λες εσυ.

Ειδικα οι furyX και  980ti ειναι ακομη και σημερα, τοσους μηνες μετα απο την κυκλοφοριας τους πανω απο τα 600 ευρω.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, 9000+rpm said:

Κανεις πλακα ετσι?

290χ, 780Ti, furyX, 980Τι, ΟΛΕΣ αυτες σκασανε μυτη  πανω απο τα 500 ευρω που λες εσυ.

Ειδικα οι furyX και  980ti ειναι ακομη και σημερα, τοσους μηνες μετα απο την κυκλοφοριας τος πανω απο τα 600 ευρω.

 

Μου αρεσει που του απαντας.... τωρα βγηκε απο τις σπηλιες της Mordor! Μπουχαχα! 

 

Νιπτηρα δεν εχετε σπιτι σας ? ....να βαλετε το κεφαλι κατω απο την βρυση! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm Προσφέρει πολύ χοντρικά +30% επιδόσεις με +30% επιπλέον τιμή με bonus τα νέα χαρακτηριστικά. Αυτό εννοούσα τότε, αυτό εννοώ και τώρα. Βέβαια όσο ανεβαίνει η τελική τιμή της, βασικά για να είμαι πιο ακριβής, όσο η αύξηση της τιμής μειώνει το performance/$ έναντι της 980Ti, τόσο μικρότερο είναι το καταναλωτικό κοινό στο οποίο απευθύνεται η κάρτα.

 

Πάντως μπορούμε να ελπίζουμε σε μια επανάληψη του παρακάτω σκηνικού

Nvidia cuts prices on GTX 260, 280 graphics boards - CNET

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Κανεις πλακα ετσι?

290χ, 780Ti, furyX, 980Τι, ΟΛΕΣ αυτες σκασανε μυτη  πανω απο τα 500 ευρω που λες εσυ.

Ειδικα οι furyX και  980ti ειναι ακομη και σημερα, τοσους μηνες μετα απο την κυκλοφοριας τος πανω απο τα 600 ευρω.

Μεχρι πριν καποιο διαστημα. Απο τις kepler και μετα αρχισε αυτο το τροπαρι. Μη μου μιλας για 2-3 χρονια πριν , ξερεις οτι λεγοντας καποιο διαστημα , εννοω πιο πισω. Το high end ανεβηκε αναλογικα, οταν ξεκινησαμε με τις τατιανες και ειχε το high premium στις 2πυρηνες καρτες που εξεδωσε πρασινη και κοκκινη καθως και στις "ti" απο 7χχ και μετα, που να το δεχτω ειναι οκ και ειναι το κατι παραπανω. Εδω μιλαμε για το προ-ti , το οποιο ενας θεος ξερει που θα φτασει , για να μη πουμε για τις τατιανες , που ενω θεωρητικα δημιουργηθηκαν για αλλη κατηγορια, στο gaming καταληγουμε παλι (οποτε οι υποδυεστερες πηραν την ανιουσα αναλογικα).

Να ξαναπω πως η νεα καρτα ειναι παραπανω απο πολυ καλη , αλλα θα επρεπε να τιμολογηθει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ οπως οι περσινες (και ξανα λεω 2η φορα, οχι για αρχικες τιμες προπαραγγελιων και "fanboy" που βλεπουμε, ξερουμε που πανε και που σταθεροποιουνται τα τελευταια χρονια). 

Και ολα αυτα γιατι πολυ απλα δε μπορω να δικαιολογησω τετοιες τιμες σε καμμια περιπτωση. Σειρα 2ΧΧ και η nvidia ειχε και καλυτερες καρτες, και τοπ τιμες. 

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος sebastian έγραψε:

 

Μου αρεσει που του απαντας.... τωρα βγηκε απο τις σπηλιες της Mordor! Μπουχαχα! 

Εσενα περιμεναμε γεροντα για να βρουμε το φως μας :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Εγραψα ξεκαθαρα οτι δεν ειναι μολις 5-10% ταχυτερη απο την δευτερη για να πληρωσεις νταβαντιλικι, διαλυει τον ανταγωνισμο ειπα οποτε και δικαιολογει την αλμυρη τιμη, το γραφω ξεκαθαρα, μην προσπαθεις να διαστρεβλωσεις αυτα που γραφω για να δειξεις οτι εχω αδικο, αν εχεις επιχειρηματα σοβαρα ριχτα.

 

Το αν εχω διπλα μου 500αρικα να ζεσταθω σε ενδιαφερει? Του σδοε εισαι?

Προφανως οι ταχυτερες καρτες τις αγορας δεν ειναι για του πτωχους, α και που εισαι, αυτο ισχυει για ολα τα αγαθα και για τα ταχυτερα αυτοκινητα και για τα παντα.

Την καρτα δεν θα την παρω γιατι και στο δικο μου προρτοφολι ακριβη πεφτει, θα περιμενω  την 1070.

Απλα δεν ειμαι τις λογικης οτι "οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια" γιατι αυτο βλεπω οτι γινετε στις τελευταιες σελιδες.

 

Το ειρωνικο υφακι των τελευταιων 2 γραμμων ασχολιαστο.

1. λες ότι πληρώνεις νταβατζιλίκι επειδή είναι ταχύτερη

2. λες ότι αξίζει τα λεφτά της όμως

πάρε χαμπάρι ότι όταν ισχύει το 1, δεν ισχύει το 2.. οκ; Δε με ενδιαφέρει το πόσο ξεκάθαρα λες τα ποσοστά.. το είδα ότι είναι ταχύτερη.. άλλο το νταβατζιλίκι όμως κι άλλο το αξίζει τα λεφτά της.. 

 

όσο για τα 500άρικα, δε με ενδιαφέρει καν.. δεν κάνω κουμάντο στο πορτοφόλι κανενός.. απλά θεώρησα πως θα καταλάβεις ότι εννοώ ότι αν κάποιος δεν έχει την άνεση να πάρει 10 και να τις κάψει ή να τις χαρίσει, δεν μπορεί να μου λέει ότι δεν τον νοιάζει το ένα κατοστάρικο παρακάτω.. ειδικά όταν είναι νταβατζιλίκι.. 

Τέλος, δεν είμαι της λογικής αυτής που είπες. Όταν κρίνουμε κάτι για το αν είναι καλό προϊόν ή αν είναι value for money, αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχουμε να την πάρουμε ή πως τα λέμε λόγω ζήλιας. Είναι μια παρατήρηση, μια διαπίστωση.. που κάνουμε χωρίς να φοράμε πράσινα γυαλιά.. τόσο απλά.. σου ξαναλέω είναι φοβερή κάρτα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να την προσκυνάω ή να πάω να την αγοράσω.. για να πείσω 3 καημένα πρόβατα ότι δεν είμαι κλαούρας.. 

 

Είμαστε καταναλωτές και κρίνουμε την αγορά. Και σε όποιον αρέσει. Για να κρίνουμε ένα προϊόν, πρέπει να το αγοράσουμε πρώτα;;;; Από πότε;; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Delijohn έγραψε:

Είμαστε καταναλωτές και κρίνουμε την αγορά. Και σε όποιον αρέσει. Για να κρίνουμε ένα προϊόν, πρέπει να το αγοράσουμε πρώτα;;;; Από πότε;; 

Οχι , πρεπει να το προσκυνας ταπεινα, και να καταπινεις αμασητα οτι σου δινουν :p Επειδη ειμαστε κλαουρες και ανθρωποι των σπηλαιων τα λεμε βρε :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

1. λες ότι πληρώνεις νταβατζιλίκι επειδή είναι ταχύτερη

2. λες ότι αξίζει τα λεφτά της όμως

 

Εχεις θεματακι με την αναγνωση γραπτου λογου?

Παμε αλλη μια να στο κανω λιανα  μπας και στροφαρεις.

Εγραψα το εξης:

" Δεν μιλαμε για μια καρτα που σου δινει τριχες του 5-10% και απλα πληρωνεις νταβατζιλικι γιατι ειναι για λιγο η ταχυτερη της αγορας,(κομμα) αντιθετα ειναι μακραν η ταχυτερη καρτα αυτη την στιγμη και φαινεται σε οποιοδηποτε review, σπαραλιαζοντας την δευτερη......Εννοοντας οτι επειδη ειναι σαφεστατα ταχυτερη του ανταγωνισμου δικαιολογει την αλμυρη τιμη, αλλα απο οτι φαινεται δυσκολο ειναι και το προφανες για σενα.

 

Δεν ειπα οτι πρπει να αγορασεις για να κρινεις, αλλωστε εσυ προσωπικα και 500 να ειχε δεν θα την αγοραζες παλι κατι θα σου ξενιζε γιατι ειναι πρασινη, οποτε το περι προβατων ψαχτο λιγο καλυτερα..

Εδω ακομη και σημερα η value for money amd πουλαει την fury X πανω απο 600 ευρω, η 1080 ειναι 50% ταχυτερη απο την φιουρι, οχι ομως με τιποτα δεν δικαιολογει την τιμη της, επρπε να κοστιζει 500 γιατι ειναι πρασινη:hehe:

 

Καλη συνεχεια στο κλαψοThread της τιμης της 1080.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Ποιός ακριβώς απαξίωσε τις νέες κάρτες ή θεμελιώδης διαφορά είναι αν βλέπεις την πραγματικότητα όπως είναι ή φορώντας τα πράσινα ή τα κόκκινα γυαλιά κάθε φορά, όλο το θέμα είναι οτι κάποιοι μέσα στην καύλα για νεα gpu βλέπουν αυτό που θέλει η nvidia να δουν και άν κάνεις μια κριτική σε αυτό κατ ευθείαν αποκαλείσαι πλέμπα, καθε πικραμένος κλπ, λες και έχει γνώση το κάθε τρολάκι τι σεταπ έχει ο καθένας.............

Η γνώμη μου πόσταρα πριν λίγες μέρες δεν ξανακάνω copy paste απο τις ποιο πίσω σελίδες οτι το 305 διαφορά είναι απο reference KAI MONO κάρτες (αλήθεια πόσοι αγόρασαν reference 980ti/titan x το 1-2% του συνόλου?????), και με μία στόκ κλοκαρισμένη όπως η gigabyte G1 to 30% kateyue;ian g;inetai 5-10% στην καλύτερη και φυσικά αμφότερες κλοκάρονται, Αλήθεια με την ανακοίνωση των επιδόσεων πρέπει κάποιος που έχει ήδη 980τι να την κάνει underclock στα 1000mhz για να δεί διαφορά παίρνοντας την 1080???? Απορία εκφράζω σε σχέση με την λογική πολλών εδω μέσα????

Απο την άλλη μόλις σκάσει μύτη η 1080ti ( και την αγοράσουμε, όσοι) μετά κερδίζουμε και δικαίωμα να πούμε την άποψη μας στο thread ρωτάω?

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ: Το να κάθεσαι 3 μήνες το χρόνο χωρίς gpu περιμένοντας την επόμενη για να μην χάσεις και το τελευταίο 50ερω απο την μεταπώληση είναι ηλίθιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ο καπτεν ξερόλας, να κρίνει όλο τον κόσμο και μιλάει για κλαούνες και για κόκκινους τουρίστες.... Ο Μπόπ ο πρηξωσυκώτης! :hehe:

 

BTW εαν δεν βγούν οι κόκκινες να έχουμε πλήρη άποψη, δεν παίζει αγορά. Η πράσινη σπέρνει σε επιδόσεις και πουλάει όσο γουστάρει, same old story, nothing to see here...

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μεχρι πριν καποιο διαστημα. Απο τις kepler και μετα αρχισε αυτο το τροπαρι. Μη μου μιλας για 2-3 χρονια πριν , ξερεις οτι λεγοντας καποιο διαστημα , εννοω πιο πισω. Το high end ανεβηκε αναλογικα, οταν ξεκινησαμε με τις τατιανες και ειχε το high premium στις 2πυρηνες καρτες που εξεδωσε πρασινη και κοκκινη καθως και στις "ti" απο 7χχ και μετα, που να το δεχτω ειναι οκ και ειναι το κατι παραπανω. Εδω μιλαμε για το προ-ti , το οποιο ενας θεος ξερει που θα φτασει , για να μη πουμε για τις τατιανες , που ενω θεωρητικα δημιουργηθηκαν για αλλη κατηγορια, στο gaming καταληγουμε παλι (οποτε οι υποδυεστερες πηραν την ανιουσα αναλογικα).

 

Ακομη και η 7970 που εσκασε μυτη  ελλαδα ηρθε στα σχεδον 600 ευρω, πιο πισω ακομη θες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.