Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Εγώ όμως μαν ας πούμε πάντα δίνω τα λεφτά μου στην πράσινη. Παρόλα αυτά δε μπορώ να δικαιολογήσω τις ανοδικές πορείες στις κάρτες :) Ο λόγος είναι απλός. Μπορει τώρα να δίνει το κάτι παραπανω, όμως πάντα ,κάθε κάποιους μήνες (γύρω στους 20 με 24 όταν αφορά την πρασινη) λέμε παρόμοια πράγματα. Η κάθε νέα high end κάρτα είναι τοπ, απλά όχι 30 αλλά 15% . Εδώ Εδώκαι αρκετό καιρό έχουμε νέες κατηγορίες τιμών "έξυπνα" από την πρασινη. Θα δεχτώ και ότι ο Sebastian αλλάζει τακα τακα κάρτες και δεν τον ενδιαφέρει η ανοδική πορεία στις τιμες γιατί προλαβαίνει να πουλάει τη προηγουμενη, απλά κάθε χρόνο τα ίδια. Απαξιώνουμε τις μέχρι πρότινος κάρτες οι οποίες μαμουσανε, και τις λέμε γιαγιάδες κλπ. Εντάξει , και βλέπεις κάτι 7970 να στέκονται καλύτερα ξαφνικά από κάτι πράσινες που τις πατούσαν κάτω μέχρι χτες. Δε δέχομαι τις υπερτιμολογήσεις , έχω δεν έχω να τα δώσω.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@9000+rpm Ati Radeon 9800xt 150.000δρχ! :D 

Μη κολλάς, είναι ακριβή.... είναι τζίζζζζζ... 

 

@tommybertsen Σιγά μην κάθομαι χωρίς πισι 6μήνες το χρόνο για να πουλάω και να αγοράζω κάρτες! Αστήν να παλιώσει και πάρε άλλη μια κ καλή! ;)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετά το V for vendetta θα υπάρχει και το N for Nvidia με τον @sebastian τιμωρό :hehe: (τον έκανα ήδη εικόνα στο μυαλό μου για τις τιμωρίες εκείνου του οποίου θα αναφέρει το όνομα Po-Polaris)

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tommybertsen said:

 

Εντάξει ενισταμαι ενισταμαι αλλά θα τη τσιμπησω την 1070 στα 450 :hehe: απλά αλλαζω πλέον κάθε τρία χρόνια emoji14.png

 

 

Eτσι! Ολοι θα την τσιμπησουν τη σειρα 10...

 

Μου χουν βγει ολοι και κλαιγονται να ουμ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, 9000+rpm said:

Ακομη και η 7970 που εσκασε μυτη  ελλαδα ηρθε στα σχεδον 600 ευρω, πιο πισω ακομη θες?

Aλλο 600 αλλο 800.Τοσο θα την βρεις στα ελληνικα καταστηματα,και μιλαμε για αντιστοιχο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

Ακομη και η 7970 που εσκασε μυτη  ελλαδα ηρθε στα σχεδον 600 ευρω, πιο πισω ακομη θες?

καλα κάτσε να δεις πόσο θα έρθει η 1080 στα ελληνικά καταστήματα :hehe:

+400 :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από πιο σημείο ακριβώς και μετά ξεκινά η αισχροκέρδεια(μιλώντας για ελληνικά μαγαζιά) αλλά στο τελευταίο build μου σχεδόν όλο το χρήμα πήγε γερμανία και Uk. Αν νομίζουν οτι θα επιβιώσουν για πολύ ακόμα με την αγορά όπως έχει διαμορφωθεί σήμερα...Και κυρίως αναφέρομαι στους τρεις νομίζω βασικούς παράγοντες(τιμές, stock/χρόνοι παράδοσης, εξυπηρέτηση) 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος argi έγραψε:

Aλλο 600 αλλο 800.Τοσο θα την βρεις στα ελληνικα καταστηματα,και μιλαμε για αντιστοιχο κομματι.

Δεκτον αλλα εντελως διαφορετικες εποχες, το ανεφερα μονο και μονο για να απαντησω στο παιδι πιο πισω που ειπε οτι παλαιοτερα τα high end δεν πηγαινανε με τιποτα πανω απο 500 ευρω.

Αλλωστε εκεινη την εποχη και η 680 που ητανε το αντιπαλο δεος σε παρομοια τιμη ηρθε, δεν ηρθε στα 800.

 

Παμε στα πιο προσφατα.

Η furyX ποσο ηρθε αρχικα? 800αρα?

Η 980ti ποσο ηρθε αρχικα?800αρα?

Ποσο κοστιζουν και οι δυο τους ακομη και σημερα τοσους μηνες μετα?Μηπως ακομη πανω απο 600 ευρω?

 

Αλλα απ ολες αυτες απο οτι φαινεται μονο η 1080 δεν αξιζει με τιποτε, αλλωστε ειναι μονο 35% και 50% ταχυτερη απο 980ti και furyX αντιστοιχα, ειναι πρασινη η 1080 και ζεχνει, :hehe:

Και ναι ακομη και στα 789 που εσκασε στα ευρωπαικα καταστηματα απο day one, παρολο που εινα καινουργια, καλυτερο Value προσφερει(σε συναρτηση με τις επιδοσεις που δινει) απο τις τζατζογριες 980Ti και furyX που ακομη πωλουνται περι των 600-650ευρω minimum.

 

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, 9000+rpm said:

 

Δεκτον αλλα εντελως διαφορετικες εποχες, το ανεφερα μονο και μονο για να απαντησω στο παιδι πιο πισω που ειπε οτι παλαιοτερα τα high end δεν πηγαινανε με τιποτα πανω απο 500 ευρω.

Αλλωστε εκεινη την εποχη και η 680 που ητανε το αντιπαλο δεος σε παρομοια τιμη ηρθε, δεν ηρθε στα 800.

 

Παμε στα πιο προσφατα.

Η furyX ποσο ηρθε αρχικα? 800αρα?

Η 980ti ποσο ηρθε αρχικα?800αρα?

Ποσο κοστιζουν και οι δυο τους ακομη και σημερα τοσους μηνες μετα?Μηπως ακομη πανω απο 600 ευρω?

 

Αλλα απ ολες αυτες απο οτι φαινεται μονο η 1080 δεν αξιζει με τιποτε, αλλωστε ειναι μονο 35% και 50% ταχυτερη απο 980ti και furyX αντιστοιχα, ειναι πρασινη η 1080 και ζεχνει, :hehe:

Και ναι ακομη και στα 789 που εσκασε στα ευρωπαικα καταστηματα απο day one, παρολο που εινα καινουργια, καλυτερο Value προσφερει(σε συναρτηση με τις επιδοσεις που δινει) απο τις τζατζογριες 980Ti και furyX που ακομη πωλουνται περι των 600-650ευρω minimum.

 

 

 

Ναι,αλλα η 980ti εχει αλλη τιμολογηση απο την απλη 980,την 980ti θα την συγκρινεις με την αντιστοιχη 780ti.Εμενα με ενδιαφερει ποσο ηρθε η 980 στην ελληνικη αγορα και ποσο θα ερθει η 1080.θελω να πω δηλαδη οτι καθε νεο κομματι που βγαινει ειναι και πιο τσιμπημενο απο το προηγουμενο αντιστοιχο.

 

θυμαμαι οταν αγορασα την 580 στα 505 ευρω,μετα την 680 στα 560 ευρω.H 980 αν θυμαμαι καλα ηρθε στα 600+ και 1080 στα 800+....Ενταξει τον εχουν χεσει..

 

57 minutes ago, GoMaR said:

καλα κάτσε να δεις πόσο θα έρθει η 1080 στα ελληνικά καταστήματα :hehe:

+400 :p

 

Απο 800+ στα ελληνικα μαγαζια.

Έγινε επεξεργασία από argi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος argi έγραψε:

 

Ναι,αλλα η 980ti εχει αλλη τιμολογηση απο την απλη 980,την 980ti θα την συγκρινεις με την αντιστοιχη 780ti.Εμενα με ενδιαφερει ποσο ηρθε η 980 στην ελληνικη αγορα και ποσο θα ερθει η 1080.θελω να πω δηλαδη οτι καθε νεο κομματι που βγαινει ειναι και πιο τσιμπημενο απο το προηγουμενο αντιστοιχο.

 

θυμαμαι οταν αγορασα την 580 στα 505 ευρω,μετα την 680 στα 560 ευρω.H 980 αν θυμαμαι καλα ηρθε στα 600+ και 1080 στα 800+....Ενταξει τον εχουν χεσει..

 

 

Απο 800+ στα ελληνικα μαγαζια.

Συμφωνω σε οσα λες αλλα λαβε υποψην και την κατρακυλα που εχει παρει το ευρω τα χρονια στα οποια αναφερεσαι αλλα και το ποσες αυξησεις εχουν φαει καποιοι φοροι οπως το ΦΠΑ. Αυτο δε σημαινει οτι λεω βεβαια να τρεξετε και να πατε να αγορασετε 1080, απλα το επισημαινω!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα απορώ πως συγκρίνετε μερικοί τα ελληνικά μαγαζιά με τα του εξωτερικού.

Οταν ο Γερμανός/Αγγλος/Γάλλος κλπ δεν εχει το ΦΠΑ που έχουμε εδώ και όταν η ποσότητα που θα πάρει η Ελληνική αγορά σε σχέση με αυτή της Αμερικής, Γερμανίας κλπ δεν συγκρίνεται απλά.

Δε γίνεται να έχεις τόσους φόρους, τόσα χαράτσια, τόσα φέσια, κόφτες, γδάρτες, να αγοράζεις μικρή ποσότητα και να ανταγωνιστείς σε τιμές τους άλλους.

 

Τι κάθεστε τώρα και συγκρίνετε και λέτε; Ειδικά όταν λίγο πολύ όλοι το ξέρουν ότι τα μαγαζιά στο Hardware δουλεύουν με ένα κέρδος 5-8 άντε 10% και περιμένουν από παροχή υπηρεσιών να ανταπεξέλθουν στα έξοδα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.