Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ ακόμα απορώ πως συγκρίνετε μερικοί τα ελληνικά μαγαζιά με τα του εξωτερικού.

Οταν ο Γερμανός/Αγγλος/Γάλλος κλπ δεν εχει το ΦΠΑ που έχουμε εδώ και όταν η ποσότητα που θα πάρει η Ελληνική αγορά σε σχέση με αυτή της Αμερικής, Γερμανίας κλπ δεν συγκρίνεται απλά.

Δε γίνεται να έχεις τόσους φόρους, τόσα χαράτσια, τόσα φέσια, κόφτες, γδάρτες, να αγοράζεις μικρή ποσότητα και να ανταγωνιστείς σε τιμές τους άλλους.

 

Τι κάθεστε τώρα και συγκρίνετε και λέτε; Ειδικά όταν λίγο πολύ όλοι το ξέρουν ότι τα μαγαζιά στο Hardware δουλεύουν με ένα κέρδος 5-8 άντε 10% και περιμένουν από παροχή υπηρεσιών να ανταπεξέλθουν στα έξοδα.

Δεν ειναι ολοι σχετικοι με το εμποριο, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι ακομα και αν ασχολουνται με αυτο και δυστυχως επικρατει και η λανθασμενη αποψη τους. 

Ειναι κατι σαν το ''ολοι ειναι προπονητες''. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, fatalara said:

Δεν ειναι ολοι σχετικοι με το εμποριο, οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι ακομα και αν ασχολουνται με αυτο και δυστυχως επικρατει και η λανθασμενη αποψη τους. 

Ειναι κατι σαν το ''ολοι ειναι προπονητες''. 

Δεκτά όλα τα παραπάνω αλλά η ουσία είναι πως στο τέλος βγάζω περισσότερα λεφτά απ'την τσέπη, για το ίδιο προϊόν και το έχω και πιο γρήγορα στις περισσότερες περιπτώσεις. Δε χρειάζεται και phd για να κάνει κάποιος μια τέτοια παρατήρηση...

Καλώς η κακώς, φταίει το κράτος η το εκάστοτε μαγαζί, ο πελάτης στις περισσότερες περιπτώσεις με αυτά τα κριτήρια θα επιλέξει...

Έγινε επεξεργασία από Κωνσταντίνος Σ.
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

ωστε δεν εχουν φπα στο εξωτερικο... :) κοροιδα

Εχεις ψωνίσει απο εξωτερικό; Θεωρώ πως ναι :)

 

Πληρώνεις ότι βλέπεις + τα μεταφορικά; Σαφέστατα και όχι :) αλλά προσθέτουν και τη διαφορά ΦΠΑ. 

Εκτός αν τόσο καιρό νόμιζες ότι η διαφορά είναι μόνο τα μεταφορικά.

 

sshot-265.png

Και για να σε βοηθήσω η πράξη είναι

 

132,89/1,19=111,67 αποφορολόγηση βάση του Γερμανικού ΦΠΑ

 

111,67*1,23=137,35€ Ελληνική ΦαΠΑ

 

Επίσης, δεν είπα πουθενά ότι δεν έχουν ΦΠΑ στο εξωτερικό. Είπα ότι έχουν άλλο ΦΠΑ. Εμείς είμαστε παρκαρισμένοι προς το παρόν στο 23% και από 1/6 στο 24% αν δεν αλλάξει κάτι

Από εκεί και πέρα. ψωνίζεις από όπου θεωρείς ότι σε συμφέρει σαν καταναλωτής. Αν για 100ευρώ σε ένα σύστημα ολόκληρο επιλέξεις τη Γερμανία όμως και σου σκάσει κάποιο πρόβλημα πρέπει να στείλεις να περιμενεις μπλα μπλα. Με κάποια μαγαζιά εδώ (και λέω κάποια και όχι όλα) το όποιο πρόβλημα θα λυθεί μέσα σε 5 λεπτά αφού πας στο μαγαζί.

 

Ελεύθερη αγορά έχουμε και ζυγίζουμε προτεραιότητες αλλά μη θεωρείτε ότι το κάθε μαγαζί θα δουλεύει με ζημιά για να ικανοποιήσει τον κάθε ένα που βρίσκει το προϊόν στη τάδε χώρα τόσα λιγότερα. Αν είναι έτσι ανοίξτε μαγαζιά και εγώ θα είμαι ο πρώτος σας πελάτης :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα 150+ ευρω διαφορα απο την Ελλαδα, ΑΝ χαλασει ποτε κατι στον 1 χρονο που τα κραταμε και ας περιμενουμε 15 μερες ειναι πολλα χρηματα. Ειναι η διαφορα που δινεις για αναβαθμιση οταν πουλας το παλιο...

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως έχουν περάσει χρόνια απ την τελευταία φορά που χρειάστηκε να κάνω rma πράματα, και το ντόπιο(και αρκετά μεγάλο μαγαζί/αλυσίδα μάλιστα) με πήγε καπέλο στο καπέλο, καθυστέρηση στην καθυστέρηση και τελικά το θέμα δεν λύθηκε και στην ουσία... Οπότε την ιδέα πως στο ντόπιο προϊόν θα έχεις και καλύτερο after sale's την έχω ψιλοξεγράψει άσχετα αν θα μπορεί ισχύει σε πολλές περιπτώσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Κωνσταντίνος Σ. έγραψε:

Δεκτά όλα τα παραπάνω αλλά η ουσία είναι πως στο τέλος βγάζω περισσότερα λεφτά απ'την τσέπη, για το ίδιο προϊόν και το έχω και πιο γρήγορα στις περισσότερες περιπτώσεις. Δε χρειάζεται και phd για να κάνει κάποιος μια τέτοια παρατήρηση...

Καλώς η κακώς, φταίει το κράτος η το εκάστοτε μαγαζί, ο πελάτης στις περισσότερες περιπτώσεις με αυτά τα κριτήρια θα επιλέξει...

Η παρατηρηση σου ειναι λαθος οπως και πολλων αλλων πελατων. 

Πεφτετε ολοι στην παγιδα της τσεπης σας και χανετε την πραγματικη εικονα.

Οταν αγοραζεις κατι απο εξω συρρικνωνεις την οικονομια σου αρα και την τσεπη σου ειδικα σε μια χωρα σαν την ελλαδα που δεν εχουμε τροπο να φερουμε λεφτα απο εξω πλην του τουρισμου και καποιων αγροτικων προιοντων. 

 

Εστω οτι αγοραζεις κατι που εχει εδω 100 ευρω και στη γερμανια π.χ το βρισκεις 80 με τα μεταφορικα. Εσυ λες γλιτωσα 20 ευρω η αληθεια ομως ειναι οτι εκανες φτωχοτερη την ελληνικη οικονομια κατα 80 ευρω, τα 20 που γλιτωσες πιθανοτατα θα τα βαλεις σε αλλη αγορα που θα κανεις παλι απο το εξωτερικο και θα χασεις και αυτα. Την ιδια στιγμη το καταστημα εδω θα χασει τον πελατη του ο τζιρος του θα πεσει και η εταιρια δεν θα του κανει καλυτερη τιμη γιατι θα παιρνει μικροτερες ποσοτητες αρα η τιμη θα ανεβει ο κοσμος μετα θα λεει ''α τα @#$νια ανεβασαν τις τιμες ακομα περισσοτεροι θα αγορασουν απο εξω και το καταστημα θα φτασει σε σημειο να μην μπορει να κρατηθει και θα κλεισει. Αυτο σε μια χωρα που δεν εχει εξαγωγες για να αντισταθμισει τα χαμενα κεφαλαια προς τα εξω δημιουργει συρρικνωση της οικονομιας αρα της τσεπης ΣΟΥ.

 

Το 20αρι που θα δωσεις εξτρα εδω θα μεινει εδω και θα κανει τον κυκλο του στην αγορα, την γλιτωσαμε? οχι.

Αν το κρατος δεν φροντισει να βρει τροπο να ειναι γονιμο το εδαφος για επειχειρισεις που θα φερουν πισω το 80αρι που θα παει εξω απλα επιβραδυνεις το κακο.

 

Ναι μεν η αγορα ειναι ελευθερη και ο καθενας ψωνιζει απο οπου θελει αλλα αυτο αναλογα τον τυπο της οικονομιας μιας χωρας εχει και το αντιστοιχο αποτελεσμα.

Δεν λεω μην αγοραζετε απο εξω αλλα τουλαχιστον συνειδητοποιηστε τι συμβαινει, το συστημα ειναι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο και εμεις ειμαστε οι μικροι.  

 

6 χρονια κρισης αυτα επρεπε να τα ξερετε.

 

p.s Ξερω οτι παλι φαινεται επιθετικο το υφος μου αλλα δεν ειναι, απλα μου βγαινει μια αγανακτηση μη το παρεις στραβα.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε καλά όλα αυτά και νομίζω σε γενικές γραμμές τα ξέρουν οι περισσότεροι. Απλά 20αρι εδώ, 20άρι εκεί, αν μπορώ να ανέβω level στο cpu η το monitor στο επόμενο build μου, νομίζω απλά θα μείνω αυτό και δε θα μπω στη διαδικασία  να σκεφτώ τις μακροοικονομικές(?) επιπτώσεις των αγορών μου και σε τι βαθμό αυτές θα επηρεάσουν την ελληνική αγορά. Και νομίζω δεν είναι και δουλεία τον κοινών θνητών αυτό...

Στην τελική αυτή είναι η οικονομική πραγματικότητα του σήμερα, αν ένα κράτος η μια επιχείρηση δε μπορεί να ανταποκριθεί και να παραμείνει ανταγωνιστική, δεν είναι εθνικό καθήκον του καθενός να την κρατήσει στην επιφάνεια. Thats my 2yens...

ps: Δεν κάνω τον ξερόλα απλά νομίζω αντιπροσωπεύω ένα μεγάλο μέρος των νέων αγοραστών και του τρόπου σκέψης αυτού...

Link to comment
Share on other sites

fatalara.... δε σωζεσαι με το να αγορασεις απο δω καρτες. πιο σωστο θα ηταν αυτος που εισαγει καρτουλες, αντ αυτου να κοιταξει να εξαγει κανα λαδι.

 

τα πραματα με το διαδικτυο αλλαξαν για το εμποριο. αν ειναι ετσι να πουμε και σε ολους τους ευρωπαιους να μην αγοραζουν απο κινα τιποτα γιατι σε 50 χρονια θα μαστε ολοι κινεζοι.

 

τεσπα μεγαλη κουβεντα, ασχετη με το μεγαλο οφελος των 800ε που θα χαλασει καποιος για να παρει κανα 20ρι frame πανω σε βαρετα παιχνιδια :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η παρατηρηση σου ειναι λαθος οπως και πολλων αλλων πελατων. 

Πεφτετε ολοι στην παγιδα της τσεπης σας και χανετε την πραγματικη εικονα.

Οταν αγοραζεις κατι απο εξω συρρικνωνεις την οικονομια σου αρα και την τσεπη σου ειδικα σε μια χωρα σαν την ελλαδα που δεν εχουμε τροπο να φερουμε λεφτα απο εξω πλην του τουρισμου και καποιων αγροτικων προιοντων. 

 

Εστω οτι αγοραζεις κατι που εχει εδω 100 ευρω και στη γερμανια π.χ το βρισκεις 80 με τα μεταφορικα. Εσυ λες γλιτωσα 20 ευρω η αληθεια ομως ειναι οτι εκανες φτωχοτερη την ελληνικη οικονομια κατα 80 ευρω, τα 20 που γλιτωσες πιθανοτατα θα τα βαλεις σε αλλη αγορα που θα κανεις παλι απο το εξωτερικο και θα χασεις και αυτα. Την ιδια στιγμη το καταστημα εδω θα χασει τον πελατη του ο τζιρος του θα πεσει και η εταιρια δεν θα του κανει καλυτερη τιμη γιατι θα παιρνει μικροτερες ποσοτητες αρα η τιμη θα ανεβει ο κοσμος μετα θα λεει ''α τα @#$νια ανεβασαν τις τιμες ακομα περισσοτεροι θα αγορασουν απο εξω και το καταστημα θα φτασει σε σημειο να μην μπορει να κρατηθει και θα κλεισει. Αυτο σε μια χωρα που δεν εχει εξαγωγες για να αντισταθμισει τα χαμενα κεφαλαια προς τα εξω δημιουργει συρρικνωση της οικονομιας αρα της τσεπης ΣΟΥ.

 

Το 20αρι που θα δωσεις εξτρα εδω θα μεινει εδω και θα κανει τον κυκλο του στην αγορα, την γλιτωσαμε? οχι.

Αν το κρατος δεν φροντισει να βρει τροπο να ειναι γονιμο το εδαφος για επειχειρισεις που θα φερουν πισω το 80αρι που θα παει εξω απλα επιβραδυνεις το κακο.

 

Ναι μεν η αγορα ειναι ελευθερη και ο καθενας ψωνιζει απο οπου θελει αλλα αυτο αναλογα τον τυπο της οικονομιας μιας χωρας εχει και το αντιστοιχο αποτελεσμα.

Δεν λεω μην αγοραζετε απο εξω αλλα τουλαχιστον συνειδητοποιηστε τι συμβαινει, το συστημα ειναι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο και εμεις ειμαστε οι μικροι.  

 

6 χρονια κρισης αυτα επρεπε να τα ξερετε.

 

p.s Ξερω οτι παλι φαινεται επιθετικο το υφος μου αλλα δεν ειναι, απλα μου βγαινει μια αγανακτηση μη το παρεις στραβα.

 

 

 

 

Τα λεφτά που θα δώσεις στο ελληνικό μαγαζί δεν πάνε εξω; Όσο η ελληνική βιομηχανία gpu είναι πίσω, απλα διαλέγεις αν θα βγάλεις τα λεφτά εσύ η το μαγαζί εξω... Αν θέλεις να στηρίξεις την ελληνική επιχειρηματικότητα μπορείς να την πάρεις απο Γερμανια και να κανεις δωρεά και σε ενα κατάστημα μια 100αρα ?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι η 1080gtx.... μετα την κλαουνα με την τιναγμενη 980Ti για το ποσο μαμιστερη ειναι, μετα τα a-m-d fan boys που τρολαρουν ασυστολα για τα Κω-laris και τις λοιπες πιπες της A-M-D πιασατε και το μπαχαλο της ελληνικης οικονομιας.

 

Karmen δωσε πονο γιατι ο yanni και η παρεα του θα το κανουν ApAti-Lab :hehe:

 

1080gtx ειναι οτι ταχυτερο υπαρχει σε τιμη 789 ευρω day one. Κατι πατατοFury-X με την προνομιακη τιμη 650 ευρω με το μισο performance δεν σας χαλαει....

 

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι σας πιανει καθε φορα που ειναι να κατσω στο καναπε και να δω μια ταινια ή σειρα.

Δε θελω να παω στον υπολογιστη για να βαλω ταξη στα τελευταία  μηνυματα οκ; Χαλαρωστε λιγο αφηστε τα προσωπικα και εμενα την άμοιρη να δω κανα επεισοδιο :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παιδια κατι σας πιανει καθε φορα που ειναι να κατσω στο καναπε και να δω μια ταινια ή σειρα.

Δε θελω να παω στον υπολογιστη για να βαλω ταξη στα τελευταία  μηνυματα οκ; Χαλαρωστε λιγο αφηστε τα προσωπικα και εμενα την άμοιρη να δω κανα επεισοδιο :)

Kαι εγω εβλεπα house of cards (να το δεις) , και καθομαι λιγο στο pc και τι να δω;

Εμαθα οτι ειμαι amd fanboy :hehe: 

Υστερα καταλαβα οτι δεν ειμαι στο γηπεδο :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος xrsrz έγραψε:

Τα λεφτά που θα δώσεις στο ελληνικό μαγαζί δεν πάνε εξω; Όσο η ελληνική βιομηχανία gpu είναι πίσω, απλα διαλέγεις αν θα βγάλεις τα λεφτά εσύ η το μαγαζί εξω... Αν θέλεις να στηρίξεις την ελληνική επιχειρηματικότητα μπορείς να την πάρεις απο Γερμανια και να κανεις δωρεά και σε ενα κατάστημα μια 100αρα ?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Διαβασε παλι το δευτερο και τριτο κομματι που εγραψα. 

Αν δεν βγαλεις εξω περισσοτερο λαδι ας πουμε δεν σωζεσαι απλα το καθυστερεις.

 

 

Κωσταντινε δεν λεω οτι θα σωθουμε αλλα ακουω συνεχεια φταιει το μαγαζι και φταει το μαγαζι... δεν ειναι θεμα μαγαζιου ειναι θεμα της εγχωριας αγορας.

 

@fusion ο γερμανος ο γαλλος ο ιταλος και πολλοι αλλοι θα το παρουν πισω το 80αρι τους εμεις ξερεις τι θα παρουμε και ξερεις και το γτ.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jesus έγραψε:

Προσπαθω εδω και χρονια να καταλαβω αν τρολαρεις η αν εισαι οντως τοσο στοκος.

Με εχεις ψαρωσει παντως δεν μπορω να πω.

 

Εισαι ισως ο μονος εδω μεσα που μιλαει για gpus με γηπεδικο τροπο.

Μα δεν θέλει προσπάθεια, είναι προφανές! :p

 

Κι εγώ ΑpATI-LAB!!!!! Έχω ΑΤΙ που είναι Γ@μΑΤΙ!!!! :hehe:

 

Την φαγωμάρα δεν καταλαβαίνω. Είπαμε η 1080 είναι η ταχύτερη single core gpu τώρα και παίζει στα 800 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, fatalara said:

Διαβασε παλι το δευτερο και τριτο κομματι που εγραψα. 

Αν δεν βγαλεις εξω περισσοτερο λαδι ας πουμε δεν σωζεσαι απλα το καθυστερεις.

 

 

Κωσταντινε δεν λεω οτι θα σωθουμε αλλα ακουω συνεχεια φταιει το μαγαζι και φταει το μαγαζι... δεν ειναι θεμα μαγαζιου ειναι θεμα της εγχωριας αγορας.

 

@fusion ο γερμανος ο γαλλος ο ιταλος και πολλοι αλλοι θα το παρουν πισω το 80αρι τους εμεις ξερεις τι θα παρουμε και ξερεις και το γτ.

Διαφωνω καθετα με το συλλογισμο σου στην Ελλαδα δε συμβαινει αυτο με τιποτα.Μαγαζια γνωστα τα οποια εχουν τιμες στο θεο και καλο τζιρο στην Ελλαδα ξερεις τι εχουν κανει τα τελευταια 4 χρονια.Εχουν παει τις τιμες πανω απο το θεο και ανεβαινουν μερα με τη μερα.Και δε νομιζω οτι η αυξηση του τζιρου δε υπερκαλυπτει την αυξηση των εξοδων(ενα παραδειγμα ειναι το M).Αυτο το βλεπεις π.χ οταν βαζουν καμια προσφορα που ολως τυχαιως ειναι στα ιδια η και σε καλυτερα επιπεδα απο το φθηνοτερο στο geizhals.Δε θα στηριξω κανενα λαμογιο που με αρμεγει συγνωμη αδερφε.Για να μην μιλησω για rma amazon,evga shop κλπ 25 χρονια μπροστα απο τις καλες εποχες του Π πριν 15 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν είμαι υπερ της ελλ.νοοτροπίας -επιχειρηματικότητας...ούτε παλαιότερα ούτε τώρα...

Ο τρόπος σκέψης τους είναι κάπως... Κατανοητό ότι οι φόροι /εξοδα πρέπει από κάπου να βγουν αλλα αυτός ο τρόπος υπολογισμού της τελικής τιμής πώλησης τους βγάζει εκτός αγοράς.

το 2011 είχα ψάξει τότε για τι μάρκες σε κάρτες gpu φέρνουν τα μεγαλομάγαζα... είχαν 12 μάρκες (!) για τον ίδιο τύπο high end gpu!. Και αναρωτιώμουν :γιατί να θέλω εγώ ο μαγαζάτορας να έχω ποικιλία και να πάρω πχ 120 κάρτες (από 10 για κάθε τύπο) για να τις πουλήσω στον  κόσμο αντί να κάνω μια έρευνα αγοράς των 2-3 πιο αξιόλογων (που θα εχουν ζήτηση) και να πάρω 40 κάρτες από κάθε τύπο πετυχαίνοντας καλύτερη έκπτωση από τον κατασκευαστή. Φέρε msi/sapphire/evga...άσε palit, asus για άλλο μαγαζί...

Δεν έχω ξαναψάξει -αγοράσει κάρτα πρώτο χέρι από τότε...

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.