Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Η παρατηρηση σου ειναι λαθος οπως και πολλων αλλων πελατων. 

Πεφτετε ολοι στην παγιδα της τσεπης σας και χανετε την πραγματικη εικονα.

Οταν αγοραζεις κατι απο εξω συρρικνωνεις την οικονομια σου αρα και την τσεπη σου ειδικα σε μια χωρα σαν την ελλαδα που δεν εχουμε τροπο να φερουμε λεφτα απο εξω πλην του τουρισμου και καποιων αγροτικων προιοντων. 

 

Εστω οτι αγοραζεις κατι που εχει εδω 100 ευρω και στη γερμανια π.χ το βρισκεις 80 με τα μεταφορικα. Εσυ λες γλιτωσα 20 ευρω η αληθεια ομως ειναι οτι εκανες φτωχοτερη την ελληνικη οικονομια κατα 80 ευρω, τα 20 που γλιτωσες πιθανοτατα θα τα βαλεις σε αλλη αγορα που θα κανεις παλι απο το εξωτερικο και θα χασεις και αυτα. Την ιδια στιγμη το καταστημα εδω θα χασει τον πελατη του ο τζιρος του θα πεσει και η εταιρια δεν θα του κανει καλυτερη τιμη γιατι θα παιρνει μικροτερες ποσοτητες αρα η τιμη θα ανεβει ο κοσμος μετα θα λεει ''α τα @#$νια ανεβασαν τις τιμες ακομα περισσοτεροι θα αγορασουν απο εξω και το καταστημα θα φτασει σε σημειο να μην μπορει να κρατηθει και θα κλεισει. Αυτο σε μια χωρα που δεν εχει εξαγωγες για να αντισταθμισει τα χαμενα κεφαλαια προς τα εξω δημιουργει συρρικνωση της οικονομιας αρα της τσεπης ΣΟΥ.

 

Το 20αρι που θα δωσεις εξτρα εδω θα μεινει εδω και θα κανει τον κυκλο του στην αγορα, την γλιτωσαμε? οχι.

Αν το κρατος δεν φροντισει να βρει τροπο να ειναι γονιμο το εδαφος για επειχειρισεις που θα φερουν πισω το 80αρι που θα παει εξω απλα επιβραδυνεις το κακο.

 

Ναι μεν η αγορα ειναι ελευθερη και ο καθενας ψωνιζει απο οπου θελει αλλα αυτο αναλογα τον τυπο της οικονομιας μιας χωρας εχει και το αντιστοιχο αποτελεσμα.

Δεν λεω μην αγοραζετε απο εξω αλλα τουλαχιστον συνειδητοποιηστε τι συμβαινει, το συστημα ειναι το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο και εμεις ειμαστε οι μικροι.  

 

6 χρονια κρισης αυτα επρεπε να τα ξερετε.

 

p.s Ξερω οτι παλι φαινεται επιθετικο το υφος μου αλλα δεν ειναι, απλα μου βγαινει μια αγανακτηση μη το παρεις στραβα.

 

 

 

 

Εξαιρετικός ο τρόπος που σκέπτεσαι μόνο που εξαντλείται στο εμπόριο που δεν έχει καμία προστιθέμενη αξία από την χώρα μας και θα χρειάζεται πάντα το συναισθηματικό μας δεκανίκι για να επιβιώνει.

Προσωπικά προτιμώ να επιδοτώ οτιδήποτε φτιάχνετε μεταποιείτε επισκευάζετε στην Ελλάδα. Το εμπόριο είναι «παιγμένο χαρτί».

----

Τα τελευταία χρόνια  η  Νvidia μου δημιουργεί την εντύπωση ότι προσπαθεί να με κοροϊδέψει ζητώντας  περισσότερα χρήματα από όσα αξίζει το προϊόν που μου πουλάει.  Παρά του ότι λοιπόν συνήθως έχω τα χρήματα να αγοράσω τις κάρτες της,  προτιμώ να προμηθεύομαι τις κατώτερες  AMD για να μην αισθάνομαι κορόιδο.

Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι κοροϊδεύω τον εαυτό μου αφού το σίγουρο είναι ότι έχουμε να κάνουμε με καρτέλ που μας τα παίρνει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Helly έγραψε:

Διαφωνω καθετα με το συλλογισμο σου στην Ελλαδα δε συμβαινει αυτο με τιποτα.Μαγαζια γνωστα τα οποια εχουν τιμες στο θεο και καλο τζιρο στην Ελλαδα ξερεις τι εχουν κανει τα τελευταια 4 χρονια.Εχουν παει τις τιμες πανω απο το θεο και ανεβαινουν μερα με τη μερα.Και δε νομιζω οτι η αυξηση του τζιρου δε υπερκαλυπτει την αυξηση των εξοδων(ενα παραδειγμα ειναι το M).Αυτο το βλεπεις π.χ οταν βαζουν καμια προσφορα που ολως τυχαιως ειναι στα ιδια η και σε καλυτερα επιπεδα απο το φθηνοτερο στο geizhals.Δε θα στηριξω κανενα λαμογιο που με αρμεγει συγνωμη αδερφε.Για να μην μιλησω για rma amazon,evga shop κλπ 25 χρονια μπροστα απο τις καλες εποχες του Π πριν 15 χρονια.

Δεν εχει σημασια αν διαφωνουμε η οχι ετσι εχουν τα πραγματα, οι τιμες κανονιζονται απο εξω και το ποσοστο κερδους που σου δινεται ειναι 5% εως 10% σε καποια αλλα.

Με αυτο το ποσοστο κανενας δεν μπορει να κανει εκπτωση απο μονος του εκτος αν βαλει τη διαφορα απο την τσεπη του.

Ολες οι εκπτωσεις - προσφορες που βλεπεις ειναι γτ το μαγαζι πετυχε εστω και για λιγο καιρο - κομματια καλυτερη τιμη.

Το λαμογιο ειναι η εταιρια που ενω βγαζει κερδος με χαμηλοτερες τιμες σε αλλες χωρες ερχεται με υψηλοτερη τιμη και σε εκβιαζει κιολας... 

 

ΓΙα το RMA συμφωνω αν και δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα απο εδω.

 

 

@ΓιαγκΤ προσπαθω να το πω απλα για να πιασουμε την εικονα δεν ξερω κατα ποσο το καταφερνω. Δεν προσπαθω να κουνησω το δαχτυλο σε οσους ψωνιζουν απο εξω και εγω ειμαι ενας απο αυτους αλλα τουλαχιστον να γνωριζουμε πως εχει η κατασταση και ποιοι ειναι τα λαμογια. Με 5% δεν κρατας μαγαζι τελεια και παυλα, οι τιμες που ερχονται τα πραγματα στην ελλαδα απο το εξωτερικο ειναι απαραδεκτες βαλε σε αυτο και ολα τα αλλα τα κρατικα και εχεις την τιμη που βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν παλαιότερα fan της amd λόγω καλών τιμών και γενικά προιόντων που άξιζαν τα λεφτά τους. Τελευταίο καλό προιόν που έιχα πάρει έχοντας περάσει απο πολλές σειρές AMD ήταν η 5970 με τα 2GB τότε.  Μέχρι και 290Χ είχα πάρει που έιχε τότε 600! ευρώ....

 

Απο κεί και πέρα όμως ούτε gsync είχανε οι amd, ούτε το τοπ performance. Αρα όταν μιλάμε για το καλύτερο θα πας σε nvidia. Ας μη μιλήσω για τους drivers της amd.

 

Δεν υπαρχει fanboyσμος, κοιτάω τα πράγματα όπως έχουν. Είναι ακριβή η 1080 ? Σίγουρα. Έχει καπέλο? ναι.. Αν μπορώ και έχω τα λεφτα θα την παρω αλλιώς θα μείνω με την παλαιότερη μέχρι να κρίνω οτι αξίζει η αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Trooper said:

Ήμουν παλαιότερα fan της amd λόγω καλών τιμών και γενικά προιόντων που άξιζαν τα λεφτά τους. Τελευταίο καλό προιόν που έιχα πάρει έχοντας περάσει απο πολλές σειρές AMD ήταν η 5970 με τα 2GB τότε.  Μέχρι και 290Χ είχα πάρει που έιχε τότε 600! ευρώ....

 

Απο κεί και πέρα όμως ούτε gsync είχανε οι amd, ούτε το τοπ performance. Αρα όταν μιλάμε για το καλύτερο θα πας σε nvidia. Ας μη μιλήσω για τους drivers της amd.

 

Δεν υπαρχει fanboyσμος, κοιτάω τα πράγματα όπως έχουν. Είναι ακριβή η 1080 ? Σίγουρα. Έχει καπέλο? ναι.. Αν μπορώ και έχω τα λεφτα θα την παρω αλλιώς θα μείνω με την παλαιότερη μέχρι να κρίνω οτι αξίζει η αλλαγή.

Οι drivers της amd τωρα, ειναι μια χαρα..εχουν bugs εννοειται αλλα βρισκονται σε πολυ καλη κατασταση με συνεχομενα updates.

 

1 minute ago, Spirosssss said:

Ακόμα μιλάμε για VS σε drivers;;; :hehe::hehe: 

Καθολου αστειο νομιζω ;)

YaezbZK.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που έχουν βγάλει οι οδηγοί της Nvidia τους τελευταίους 12-16 μήνες, δεν τα έχουν βγάλει οι AMD τα τελευταία 3 χρόνια. Αλλά όταν εμφανίζεται bug σε Nvidia drivers τα sites κάνουν γαργάρες, όταν εμφανίζεται σε AMD drivers το βάζουν πρώτο θέμα, ξεκινάνε polls για το πόσο χάλια είναι οι οδηγοί της εταιρίας και γράφουν editorials για το αμφίβολο μέλλον της.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αληθεια. Και εγω που ειμαι NVidiot το παραδεχομαι οτι εχει γινει λιγο γτπ η nv στους drivers τον τελευταιο καιρο. Ειδικα αν βαλεις στην εξισωση και την συνεργασια με το shield αστα να πανε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Τα προβλήματα που έχουν βγάλει οι οδηγοί της Nvidia τους τελευταίους 12-16 μήνες, δεν τα έχουν βγάλει οι AMD τα τελευταία 3 χρόνια. Αλλά όταν εμφανίζεται bug σε Nvidia drivers τα sites κάνουν γαργάρες, όταν εμφανίζεται σε AMD drivers το βάζουν πρώτο θέμα, ξεκινάνε polls για το πόσο χάλια είναι οι οδηγοί της εταιρίας και γράφουν editorials για το αμφίβολο μέλλον της.

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα απολυτως. Οταν το 80% εχει nvidia και το 20% amd, ναι το προβλημα που θα εμφανιστει σε λιγους χρηστες nvidia (στατιστικα) αναγεται σε μεγαλο αριθμο ποσοτικα γι αυτο και γινεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ ο κακος χαμος στα διαφορα site. Οταν εμφανιστει προβλημα σε λιγους χρηστες amd (στατιστικα) τοτε και ποσοτικα τα προβληματα που θα αναφερθουν ειναι λιγα.

 

Γαργαρα; Ποιοι; Ποσες καρτες nvidia καηκαν με τους 364.χχ? Δεν ακουστηκε και δεν γραφτηκε πουθενα; Με τους crimson στις πρωτες εκδοσεις? Τι εγινε; Μηπως το ιδιο; Ποσα γραφτηκαν; Μεσα στο thelab βεβαια δεν υπηρξε η παραμικρη αναφορα, ισα ισα οταν καποιοι το ειπαν καποιοι αλλοι ετρεξαν να τους βγαλουν και τρελους. Ενα απλο γκουγκλαρισμα και βρισκεις τα παντα και για τις 2 περιπτωσεις.

 

@LocoDiceGR Να βρουμε και εναν πινακα αντιστοιχο οταν θα κυκλοφορησουν οι polaris. To οτι η AMD ουσιαστικα εχει να βγαλει drivers μονο για μια αρχιτεκτονικη γινεται γαργαρα φυσικα και ετσι αυθαιρετα σημαινει οτι η AMD ειναι τιμια και η nvidia καταρακωνει τα παλια μοντελα επιτηδες. Ισως και να ισχυει, δε λεω. Αλλα να δουμε και το ποσο θα καταφερει η AMD να υποστηριξει το ιδιο παλια και νεα αρχιτεκτονικη και να το ξανασυζητησουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, giorgos2187 said:

 

@LocoDiceGR Να βρουμε και εναν πινακα αντιστοιχο οταν θα κυκλοφορησουν οι polaris. To οτι η AMD ουσιαστικα εχει να βγαλει drivers μονο για μια αρχιτεκτονικη γινεται γαργαρα φυσικα και ετσι αυθαιρετα σημαινει οτι η AMD ειναι τιμια και η nvidia καταρακωνει τα παλια μοντελα επιτηδες. Ισως και να ισχυει, δε λεω. Αλλα να δουμε και το ποσο θα καταφερει η AMD να υποστηριξει το ιδιο παλια και νεα αρχιτεκτονικη και να το ξανασυζητησουμε.

To Chart ειναι απο NeoGaf btw:  http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1220928

 

Και οταν βγουν οι polaris σιγα σιγα θα βελτιωνονται με τον καιρο...οπως γινεται ακομα με την 7970. (διαβαζω αναφορες στο guru για βελτιωσεις ακομα και τωρα).

 

Αλλα που κολλανε με την φωτογραφια? :p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα απολυτως. Οταν το 80% εχει nvidia και το 20% amd, ναι το προβλημα που θα εμφανιστει σε λιγους χρηστες nvidia (στατιστικα) αναγεται σε μεγαλο αριθμο ποσοτικα γι αυτο και γινεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ ο κακος χαμος στα διαφορα site. Οταν εμφανιστει προβλημα σε λιγους χρηστες amd (στατιστικα) τοτε και ποσοτικα τα προβληματα που θα αναφερθουν ειναι λιγα.

 

Γαργαρα; Ποιοι; Ποσες καρτες nvidia καηκαν με τους 364.χχ? Δεν ακουστηκε και δεν γραφτηκε πουθενα; Με τους crimson στις πρωτες εκδοσεις? Τι εγινε; Μηπως το ιδιο; Ποσα γραφτηκαν; Μεσα στο thelab βεβαια δεν υπηρξε η παραμικρη αναφορα, ισα ισα οταν καποιοι το ειπαν καποιοι αλλοι ετρεξαν να τους βγαλουν και τρελους. Ενα απλο γκουγκλαρισμα και βρισκεις τα παντα και για τις 2 περιπτωσεις.

You are kidding. Σε λίγους κράσαρε ο Chrome και η Nvidia έκανε 1-2 μήνες να το φτιάξει; Σε λίγους γκάζωνε η κατανάλωση των καρτών με υψηλού ρυθμού ανανέωσης οθονών από 70 έως τριψήφιο νούμερο watt. Για αυτούς τους λίγους αναγκάστηκε η Nvidia να αποσύρει οδηγό από το site της;

 

Θέμα με τους Crimson έγινε και τα sites το παίζανε front page, παρόλο που η AMD το διόρθωσε εντός 24 ωρών. Θέμα με τους Nvidia drivers έγινε μόνο στα forums, όχι στα πρωτοσέλιδα των sites παρόλο που η Nvidia άργησε λιγουλάκι παραπάνω να αντιδράσει.

 

Είπαμε. Όταν είναι για AMD γίνεται της πόπης. Αν όμως τεθεί θέμα με τους Nvidia drivers "Καμιά σχέση με την πραγματικότητα".

οοοοοοουουουουουουκεικκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκκ................

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

http://www.overclock.net/t/1600793/chiphell-gtx-titan-for-pascal-gtx-1080ti-and-gtx-1060-specifications-leaked

 

Απολυτα λογικο να ειναι αυτα τα specs για το GP100 σε Τιταν Χ Νew και 1080Ti, και να στειλει περιπατο το HBM2 στην gaming αγορα η Nvidia....

 

Με το boost clock να ειναι 1600+Μhz (μιας και στο tesla ειναι 1.480Mhz)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sebastian said:

[Chiphell]GTX Titan for Pascal, GTX 1080Ti and GTX 1060 specifications leaked

 

Απολυτα λογικο να ειναι αυτα τα specs για το GP100 σε Τιταν Χ Νew και 1080Ti, και να στειλει περιπατο το HBM2 στην gaming αγορα η Nvidia....

 

 

Χμ... Ναι οκ αλλα και οι τιμες μου φαινονται χαμηλες. Δεν νομιζω να δωσουν την ti 100 ευρω πανω απο την 1080... Επισης δεν λεει ETA για τις μεγαλες. Σε 1 χρονο? Λιγοτερο?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, icy20 said:

Χμ... Ναι οκ αλλα και οι τιμες μου φαινονται χαμηλες. Δεν νομιζω να δωσουν την ti 100 ευρω πανω απο την 1080... Επισης δεν λεει ETA για τις μεγαλες. Σε 1 χρονο? Λιγοτερο?

Λογικα Χριστουγ θα εχουμε Τιτανα και απο Μαρτιο το Ti....

 

Θα παιξει και το ρολο του το Πατατο-Vega της A-M-D.....

 

H τιμη της 1080gtx θα υποχωρησει τοτε κατα 100 δολαρια επισημα και λογικα θα σταματησουν τα FE καποια στιγμη..... 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SpirosKGR said:

Ξέρουμε η 1060 σε τι τιμούλα περίπου θα παίξει καθώς και στο περίπου πρώτη πρόβλεψη για το που θα στέκεται σε επιδόσεις; 

Λογικα να περιμενεις επιδοσεις μεταξυ 970 και 980gtx με 6Gb

 

 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.