Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

AMD Radeon RX 480 specifications leaked? | VideoCardz.com

 

  http://cdn.videocardz.com/1/2016/05/AMD-Radeon-RX-480-Specifications.jpg

 

Όλα συνηγορούν στο ότι η κάρτα θα είναι απέναντι από την 1060/1060Ti και όχι ανταγωνιστής της 1070. Αυτό το Up to πριν τα 5,5TFLOPs σημαίνει ότι αυτό είναι το max που θα πρέπει να αναμένουμε από το Polaris, για αυτή τουλάχιστον. Αν βελτιωθεί η μέθοδος κατασκευής των 14nm και ανέβουν αργότερα τα ρολόγια, μένει να το δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο βρε παιδια να καταλαβω λιγο.Θα ρωτησω χαζομαρα μαλλον.Βγαζει μια καρτα η Κοκκινη για ποιον λογο ; Οταν εχει μοντελα που ανταγωνιζονται τις 970/980 ποιος ο λογος να βγαλει στο ιδιο range επιδοσεων ;
Επισης το 480/480χ θα ειναι τα high end μοντελα η θα εχουμε και 490/490χ ? 
Ας με διαφωτισει καποιος με το timeline της εταιριας γιατι εχω μπερδευτει..
 

Link to comment
Share on other sites

θα έχει λογικά αλλά είναι μυστικό σου δείχνει ότι κοιτάξτε η 480x είναι ανώτερη από 970/980 σε καταναλώσεις κλπ κλπ

 

 

αααααα

επίσης άκουσα ότι 970 είναι ανώτερη από την 390 oxaoxoaxoaxoaxoaoxaoxoaxoao (έλλα να μου το πεις για DX12)

α ρε πράσινη πλύση εγκεφάλου έχεις κάνει σε όλον τον κόσμο

προσπαθώ να πουλήσω την 390 και τι μαλ@κίες έχω ακούσει ότι να νε

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

Μισο λεπτο βρε παιδια να καταλαβω λιγο.Θα ρωτησω χαζομαρα μαλλον.Βγαζει μια καρτα η Κοκκινη για ποιον λογο ; Οταν εχει μοντελα που ανταγωνιζονται τις 970/980 ποιος ο λογος να βγαλει στο ιδιο range επιδοσεων ;
Επισης το 480/480χ θα ειναι τα high end μοντελα η θα εχουμε και 490/490χ ? 
Ας με διαφωτισει καποιος με το timeline της εταιριας γιατι εχω μπερδευτει..
 

480/χ θα ειναι μεσαιες κατηγοριας μοντελα οπως περυσι (380/χ)

 

Επιδοσεις 980 στα 250 ευρω.  ?!?!?!?!?!?

 

Σε 9 ωρες θα ξερουμε σιγουρα τι γινεται.

 

@GoMaR τα high end μοντελα απο οτι εχω καταλαβει θα αργησουν, δεν θα βγουν τωρα.

 

Εγω οπως εχω πει καρτα δεν προκειται να αλλαξω, software news/udpates περιμενω.

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα leaks λενε οτι η 490/Χ θα σκαρφαλωσει στις επιδοσεις της σημερινης 980ti και θα εχει τιμη 350 δολλαρια. Τρελο deal αν ρωτας τη γνωμη μου. Τωρα απο κει και πανω δεν εχει ανακοινωθει κατι σιγουρο που να αφορα τη συνεχεια των fury/x. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και ρωταω εγω τωρα...
Αν τα high end μοντελα(490/x) της κοκκινης, θα εχουν επιδοσεις εφαμιλλες οπως μια 980ti, ποιο το νοημα να βγει μια τετοια καρτα ; Δε καταλαβαινω το σκεπτικο της εταιριας.
Δηλαδη και μου καθυστερει να βγαλει τα high end (ενω παραλληλα οι τιμες στην πρασινη θα πεφτουν) και θα βγαλει καρτες χωρις να κοντραρει τη πρασινη.
Καρτα με επιδοσεις ποτε θα βγαλει ; :p

Η Για αυτο εχει την fury/x?

 

Η συνεχιζω να λεω χαζομαρες και να μη πιανω κατι ;

 

@LocoDiceGR σε 9 ωρες θα μαθουμε τι ακριβως ; Το NDA δε ληγει στις 29 Ιουνιου ;

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GoMaR said:

Και ρωταω εγω τωρα...
Αν τα high end μοντελα(490/x) της κοκκινης, θα εχουν επιδοσεις εφαμιλλες οπως μια 980ti, ποιο το νοημα να βγει μια τετοια καρτα ; Δε καταλαβαινω το σκεπτικο της εταιριας.
Δηλαδη και μου καθυστερει να βγαλει τα high end (ενω παραλληλα οι τιμες στην πρασινη θα πεφτουν) και θα βγαλει καρτες χωρις να κοντραρει τη πρασινη.
Καρτα με επιδοσεις ποτε θα βγαλει ; :p

Η Για αυτο εχει την fury/x?

 

Η συνεχιζω να λεω χαζομαρες και να μη πιανω κατι ;

 

@LocoDiceGR σε 9 ωρες θα μαθουμε τι ακριβως ; Το NDA δε ληγει στις 29 Ιουνιου ;

Θα βγει το VEGA που θα έχει και μνήμες HBM2 και θα είναι high end δεν ξέρω αν θα είναι οι fury ή 490 όμως.

Σε 9 ώρες (στις 5 το πρωι θα έχει stream την παρουσίαση για τα polaris) το stream εδώ

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GoMaR said:

Και ρωταω εγω τωρα...
Αν τα high end μοντελα(490/x) της κοκκινης, θα εχουν επιδοσεις εφαμιλλες οπως μια 980ti, ποιο το νοημα να βγει μια τετοια καρτα ; Δε καταλαβαινω το σκεπτικο της εταιριας.
Δηλαδη και μου καθυστερει να βγαλει τα high end (ενω παραλληλα οι τιμες στην πρασινη θα πεφτουν) και θα βγαλει καρτες χωρις να κοντραρει τη πρασινη.
Καρτα με επιδοσεις ποτε θα βγαλει ; :p

Η Για αυτο εχει την fury/x?

 

Η συνεχιζω να λεω χαζομαρες και να μη πιανω κατι ;

 

@LocoDiceGR σε 9 ωρες θα μαθουμε τι ακριβως ; Το NDA δε ληγει στις 29 Ιουνιου ;

 

Gomar μπορεις να διαβαζεις αυτα που λεω εγω, ολα τα αλλα ειναι απλα θορυβος..... το θεμα του po-polaris το εχω αναλυσει 100 φορες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, sebastian said:

 

Gomar μπορεις να διαβαζεις αυτα που λεω εγω, ολα τα αλλα ειναι απλα θορυβος..... το θεμα του po-polaris το εχω αναλυσει 100 φορες.

Φαε ενα κουβα σκατα εσυ. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  AMD Radeon RX 480 Graphics Card With Polaris 10 Leaked - 5.5 TFLOPs Compute, 8 GB GDDR5 Memory, Competes Against NVIDIA GM204

 

Quote

UPDATE: According to Wall Street Journal, we could be looking at an incredible price to performance value on the new Polaris cards. The website quotes the price of AMD’s new graphics card at $199 US which sounds very good. The site also mentions that AMD would be launching these cards at the end of June which confirms the NDA lift date of 29th June as previously reported.

 

AMD Radeon RX 480 to cost 199 USD | VideoCardz.com

 

Quote

 

Advanced Micro Devices Inc. is angling to lower the cost of virtual reality, targeting the field with a new line of graphics hardware priced at $199—half or less the cost of comparable products.

AMD said the first chips based on its new Polaris design are expected to arrive in graphics cards for personal computers at the end of June. The company aims to help push the starting cost of PCs that can deliver VR experiences as low as $799 from above $1,000.

Patrick Moorhead, an analyst with Moor Insights & Strategy said that $199 price comes as a surprise.

@sebastian

 

Αν δεν αποδειχθεί μούφα το 199, πάρε 4 1070 να στηρίξεις το μαγαζί, διότι δεν το βλέπω καλά. Α! και άναψε και 5-6 λαμπάδες για χάριν της AMD μιας και θα πάρεις τις 1070 στα $350 έκαστη.

 

http://images.anandtech.com/reviews/video/ATI/4850/radeonhd4850.jpg

 

https://mrjeromy.files.wordpress.com/2012/04/im_back_im_back-s359x450-277214-580.jpg?w=359&h=450

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μισο λεπτο βρε παιδια να καταλαβω λιγο.Θα ρωτησω χαζομαρα μαλλον.Βγαζει μια καρτα η Κοκκινη για ποιον λογο ; Οταν εχει μοντελα που ανταγωνιζονται τις 970/980 ποιος ο λογος να βγαλει στο ιδιο range επιδοσεων ;
Επισης το 480/480χ θα ειναι τα high end μοντελα η θα εχουμε και 490/490χ ? 
Ας με διαφωτισει καποιος με το timeline της εταιριας γιατι εχω μπερδευτει..
 

Βγάζει καρτούλες midrange φθηνές με αρκετά μικρή κατανάλωση... midrange σημαίνει όχι για 4Κ, αλλά για 1080 κι ίσως και 2Κ.

Επίσης φήμες θέλουν να φέρνει το Vega (10 και 11) από Οκτώβρη, το οποίο θα'ναι το πρώτο chip με hbm2 (4096 δίαυλο μνήμης) και μνήμες 8 και 16gb.

Όποιος δεν παίζει σε 4K, νομίζω πως θα σκέφτεται τις καρτούλες.. ειδικά αν παίζουν στα 200$ που λέγεται.. άντε 300 ελλαδίτσα.. από τα tflops φαίνεται ότι θα πηγαίνουν κοντά στην 390x. Τώρα γιατί να προτιμά κάποιος ένα polaris και να μην πάρει μια 390x μεταχειρισμένη, θα δείξει.. δεν ξέρω να στο πω.. η κατανάλωση για μένα είναι ηλίθιος λόγος.. ίσως παίζουν πιο καλά λόγω αρχιτεκτονικής.. θα δείξει... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λόγοι υπάρχουν όπως ακριβώς και στην περίπτωση των 1080/1070 etc.

Εγγύηση, νέα features (hdmi 2a, dp1.3 etc) καθώς και καλύτερη μελλοντική υποστήριξη, ακόμα και η μικρότερη κατανάλωση για κάποιον που μπορεί να είναι οριακά είναι λόγος.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, yanni said:

  AMD Radeon RX 480 Graphics Card With Polaris 10 Leaked - 5.5 TFLOPs Compute, 8 GB GDDR5 Memory, Competes Against NVIDIA GM204

 

 

AMD Radeon RX 480 to cost 199 USD | VideoCardz.com

 

@sebastian

 

Αν δεν αποδειχθεί μούφα το 199, πάρε 4 1070 να στηρίξεις το μαγαζί, διότι δεν το βλέπω καλά. Α! και άναψε και 5-6 λαμπάδες για χάριν της AMD μιας και θα πάρεις τις 1070 στα $350 έκαστη.

 

http://images.anandtech.com/reviews/video/ATI/4850/radeonhd4850.jpg

 

https://mrjeromy.files.wordpress.com/2012/04/im_back_im_back-s359x450-277214-580.jpg?w=359&h=450

 

Χλωμο. Σιγα μην ριξουν τις τιμες οι πρασινοι εβραιοι...

Link to comment
Share on other sites

Σας εχω πει τι σκατα θα ειναι, αλλα οπως παντα οι γνωστοι θα το βαφτησουν αστακο....!

 

Κρατηστε τα post για το po-polaris γιατι παλι μεσα θα ειμαι.....σε καταναλωση επεσα μεσα, σε tf αποδοση επεσα μεσα...

 

Σας ειχα πει οτι θα ειναι 150w (και οχι 120w)  πριν βγουν τα screens ?

Σας ειχα πει οτι σε αποδοση TF θα ειναι πισω απο 390Χ (και οχι 390Χ που λεγανε) ? 

 

Τα πραγματα ειναι σκουρα, αλλο ηλπιζαν (120w με 6,0TF) και αλλου βρισκονται οπως ειχα πει. Η τιμη και μονο δεν το σωνει...

 

Σας εχω πει οτι μιλατε, μιλατε και προκαλειται θορυβο.....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

untitled-10.jpg

 

εγώ θα αφήσω αυτό εδώ  2*480χ > 1080    (DX12)   Defeattttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

άντε πράσινη ξεκίνησε να βγάζεις εκδόσεις 1080TI , 1080popai , 1080money κλπ κλπ κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν βγάλει κάνα λαγό από το καπέλο η nv με τις 1060-1050 το Rx 480 στα 199 φαίνεται μία παρά πολύ καλή επιλογή.

Πόσο είπαμε ότι κάνουν στα μεταχειρισμένα οι 970/980-390/Χ;

 

@Delijoh για την κατανάλωση, δεν είναι το ρεύμα που γλυτώνεις αλλά το ότι συνήθως η θερμική συμπεριφορά της κάρτας είναι συνδεδεμένη με την κατανάλωση, για μένα αν μια κάρτα πετάει μέσα στο κουτί λιγότερη θερμότητα ή ψύχεται εύκολα και σε blower design δεν κάνει σαν jet τότε είναι μεγάλο προσόν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

970 ----> 280-300e  μεταχειρισμένη

390 ----> 280-290e μεταχειρισμένη

 

αυτή την στιγμή στα μεταχειρισμένα ( 280 ευρώ είτε για 390 είτε για 970 είναι αρκετά καλά ) να μην λέμε και ότι θέλουμε

διότι 390 > 480χ  μονή

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ARMAGEDDON said:

untitled-10.jpg

 

εγώ θα αφήσω αυτό εδώ  2*480χ > 1080    (DX12)   Defeattttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

άντε πράσινη ξεκίνησε να βγάζεις εκδόσεις 1080TI , 1080popai , 1080money κλπ κλπ κλπ

 

Οχι αλλο καρβουνο....να δω ποτε θα σοβαρευτειτε! Ανθρωποι που βλεπουν το CF μονο σε φωτογραφιες χωρις να ξερουν για τι σαπιλα προκειται καλο θα ηταν να μην παρακινουν τον κοσμο να πεταει τα λεφτα του στον κουβα της A-M-D.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.