Jump to content


Android και G+ σοβαρό πρόβλημα/μπέρδεμα με φωτογραφίες


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Android λειτουργικό.

 

Όταν ανοίγω το εικονίδιο-εφαρμογή G+, μπαίνω στο account μου κανονικά. Εκεί, στη λίστα "Αρχική σελίδα" "Άτομα" "Φωτογραφίες" "Κοινότητες" κ.λπ., εάν πάω στο "Φωτογραφίες", έχει φέρει όλες τις φωτογραφίες που έχω τραβήξει με την κάμερα του κινητού. Απ' ό,τι θυμάμαι, δεν είχα ξαναμπεί παλαιότερα στο συγκεκριμένο σημείο. Ίσως γι' αυτό, επειδή είναι η πρώτη φορά, τις φόρτωσε. Η φόρτωση έγινε εφόσον έγραφε για αρκετή ώρα "Ενημέρωση βιβλιοθήκης", και είχε μία μπάρα να τρέχει.

Έχω κάποια ερωτήματα. Ας ξεκινήσουμε απ' το βασικό. Αυτές οι φωτογραφίες, εκτός απ' το κινητό, έχουν αποθηκευτεί καί κάπου αλλού; Τις βλέπει και κάποιος άλλος;

 

υγ Εάν αυτό βοηθάει, εάν είμαι στο σημείο αυτό ("Φωτογραφίες"), και πάω:

Ρυθμίσεις -> Γενικές Ρυθμίσεις -> Αυτόματη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας, με βάζει σε ένα μενού με πολλές επλογές, όπου, πάνω πάνω είναι απενεργοποιημένο το "Αυτόματη δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας". Γι' αυτό και όλα τα άλλα από κει και κάτω, είναι αχνά, και δε μπορείς να τα βάλεις στο on/off.

 

υγ2 Εάν επίσης βοηθάει, εάν πάω από υπολογιστή στο "Φωτογραφίες" από εδώ:

 

56f1a143e1342_G(1).thumb.jpg.d04ee51255d

 

με βγάζει στο Google Photos, όπου δεν έχει καμία φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι έψαξα από χθες, οι φωτογραφίες αντιγράφηκαν στο λογαριασμό στο G+. Δεν ξέρω που, αλλά σίγουρα αντιγράφηκαν. Και δεν ξέρω αν κάποιος άλλος μπόρεσε να τις δει. Παρ' ό,τι δεν έχω κάνει κοινοποίηση. Και παρ' ό,τι αν πάω στο "Google Photos" που ανέφερα παραπάνω, και δεν έχει καμία φωτογραφία.

 

Έχω κι άλλο πρόβλημα τώρα. Με το αντίγραφο των φωτογραφιών, το κινητό ΜΠΟΥΚΩΣΕ στην κυριολεξία. Μου βγάζει ένα μήνυμα "Περιορισμένος χώρος - Ορισμένες λειτουργίες συστήματος ενδέχεται να μη λειτουργούν". Κι έχει πάνω-πάνω (στο ανώτερο μέρος της οθόνης - εκεί που εμφανίζεται ώρα, μπαταρία, wi-fi...), έχει, λοιπόν, ένα εικονίδιο που πρώτη φορά βλέπω, και πρέπει να είναι για το ότι έχω ξεφύγει τού χώρου απθήκευσης συνολικά. SD CARD δεν έχω. Το κινητό έχει 4GB. Αν πάω στα settings, και στα της ανάλυσης χώρου αποθήκευσης βγάζει:

 

-Χρησιμοποιούμενος χώρος

-Μέγεθος χώρου αποθήκευσης που χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή 5,21GB !!!!!! :o:o:o

 

Καταλαβαίνετε τί έχει γίνει, και το έκανε αυτό το G+:ενώ έχω μέχρι 4GB, χρησιμοποιώ 5,21GB. Πώς μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο????

 

Αυτό το storage overflow, και το μήνυμα "Περιορισμένος χώρος - Ορισμένες λειτουργίες συστήματος ενδέχεται να μη λειτουργούν", τα έκανε χθες αυτό το να μη το χαρακτηρίσω G+. Μού τα ρήμαξε όλα, συν ότι δεν ξέρω ποιοί άλλοι ίσως στην Google έχουν πρόσβαση στις φωτογραφίες μου.

 

Αν επιλέξω να σβήσω τις φωτογραφίες απ' το Google account, αυτόματα τώρα σβήνονται καί απ' τον φάκελο camera. Άααααλλο κακό αυτό!!!

 

Θα μπορούσα να πάρω backup τις φωτογραφίες απ' το φάκελο camera, και να τις σβήσω απ' το G+ account. Αλλά αυτό μπορεί να είναι ανούσιο. Από δω και πέρα, θα δημιουργούνται διπλά αρχεία, και δεν ξέρω αν και από που αυτό απενεργοποιείται.

 

Το google μου μέσα. Δεν έχω δει χειρότερο σκηνικό. :angry::angry::angry::angry:

 

Βοήθεια πολύτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2016 at 9:47 PM, serpico75 said:

Έχω κάποια ερωτήματα. Ας ξεκινήσουμε απ' το βασικό. Αυτές οι φωτογραφίες, εκτός απ' το κινητό, έχουν αποθηκευτεί καί κάπου αλλού; Τις βλέπει και κάποιος άλλος;

8 hours ago, serpico75 said:

Αν επιλέξω να σβήσω τις φωτογραφίες απ' το Google account, αυτόματα τώρα σβήνονται καί απ' τον φάκελο camera. Άααααλλο κακό αυτό!!!

 

Εχεις κανει συγχρονισμους και save στο cloud της google (drive) και στο Φωτογραφιες; Ελεγξε τους συγχρονισμους σου. Αυτο με το G+ ειναι ενα (καινουρια βλακεια του G+ εδω και αρκετο καιρο βεβαια).

Το G+ τι ωραιο που θα ηταν αν ηταν μια ωραια υλοποιηση ρε γμτ... Ομως ειναι πλεον αχρηστο για μενα. Το χρησιμοποιησα once in a while για διαγωνισμους. Για τιποτα παραπρανω. 

8 hours ago, serpico75 said:

Θα μπορούσα να πάρω backup τις φωτογραφίες απ' το φάκελο camera, και να τις σβήσω απ' το G+ account. Αλλά αυτό μπορεί να είναι ανούσιο. Από δω και πέρα, θα δημιουργούνται διπλά αρχεία, και δεν ξέρω αν και από που αυτό απενεργοποιείται.

Κανε αυτο που λες , και δες το παραπανω. Μηπως ειναι λογω συγχρονισμων.

 

 

Οταν ανοιξα το G+ πρωτη φορα στο προηγουμενο κινητο μου , συγχρονισε με το ετσι-θελω τις φωτογραφιες που ειχα ΜΟΝΟ στο G+ , και τις εβλεπα και στο αλμπουμ (δε μπορουσα να τις κρυψω , δε μπορουσα να κανω τιποτα). Το αντιθετο (να ενημερωνει βιβλιοθηκες του G+ )δεν συνεβη, διοτι προφανως δεν ειχα συγχρονισμο με αυτο. Η εμφανιση στο αλμπουμ εγινε χωρις να εχω ιδεα το πως... 

Απενεργοποιησα το G+, G photos , Hangouts κλπ, γιατι μου ηταν πληρως αχρηστα (εκανα διαγραφη στο παλιο κινητο μιας και ημουν root, στο νεο μπορω απλα να κανω απενεργοποιηση). Δεν ξανασχοληθηκα, αλλα δεν εφευγαν απο το αλμπουμ οι συγχρονισμενες φωτο ΟΥΤΕ με σφαιρες, καθως με το που εβαζα το Google account , αυτες ηταν εκει , καμαρωτες καμαρωτες, ακομη και μετα απο full wipe και περασμα της μαμας ρομ απο την αρχη. 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Just now, LocoDiceGR said:

Για αρχη μπες στο Google Photos στο android και βαλε back up & sync OFF / Google Drive OFF /

 

Εχει απο μεσα τετοια επιλογη; Φαντασου ποσο καιρο εχω να μπω μεσα σε αυτο το photos :p Κατι θα ξερεις για να το λες! Ερωτηση και απο εμενα. Ειναι αυτοματα ενεργοποιημενο ή  ενεργοποιειται οταν μπεις μια φορα στην εφαρμογη; (εγω δεν εχω μπει ΚΑΜΜΙΑ μεχρι στιγμης στο new phone)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tommybertsen said:

Εχει απο μεσα τετοια επιλογη; Φαντασου ποσο καιρο εχω να μπω μεσα σε αυτο το photos :p Κατι θα ξερεις για να το λες! Ερωτηση και απο εμενα. Ειναι αυτοματα ενεργοποιημενο ή  ενεργοποιειται οταν μπεις μια φορα στην εφαρμογη; (εγω δεν εχω μπει ΚΑΜΜΙΑ μεχρι στιγμης στο new phone)

Οταν μπηκα για πρωτη φορα στην εφαρμογη με ρωτησε αν θελω να κανω sync εβαλα ΟΧΙ αμεσως, και μετα μπηκα στις ρυθμισεις 

για να το σιγουρεψω. (nexus 5 stock)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Καλα κανω και δε μπαινω καθολου λοιπον :p Ετσι και αλλιως μου ειναι αδιαφορο, απορω γιατι το κραταω και δε το απενεργοποιω! Στοκ και εγω σε LG G4. 

Στο optimus G μου 'χει κανει ενα sync το οποιο δε φευγει ουτε με βουντου παντως :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα καί το "Backup and Sync", καί το "Google Drive":είναι καί τα δύο Off.

 

Αυτός είναι καί ο λόγος που από υπολογιστή, αλλά καί από το κινητό, αν πάω στο site τόσο τού Google Photos όσο καί τού Google Drive, δεν υπάρχει καμία φωτογραφία. Είναι άδεια εντελώς καί τα δύο.

Πρέπει να έχει ενημερωθεί μόνο αυτή η βιβλιοθήκη τού G+, η οποία δεν ξέρω αν είναι τοπική στο κινητό, ή κάπου (δεν ξέρω που), έχει κάνει αντίγραφο των φωτογραφιών να ανέβουν εκτός κινητού στο internet, κάπου στο χάος Google.

 

Πάντως, αυτό που γίνεται τώρα σχετικά με σβήσιμο στο κινητό, είναι το εξής:

 

Α. Σβήσιμο φωτογραφίας από φάκελο "Camera":σβήνεται η φωτογραφία ταυτόχρονα καί από το "Φωτογραφίες" (υπενθυμίζω το "Φωτογραφίες" είναι στο μενού G+ αφού κάνεις login)

 

Β. Όταν είσαι στο "Φωτογραφίες" στο G+ (είτε εντός, αλλά καί (το κουφό είναι) εκτός internet π.χ. wi-fi στο Off), και σβήσεις φωτογραφία, τότε:

 

α. η φωτογραφία πάει στον κάδο τού "Φωτογραφίες"

β. σβήνεται καί απ' το φάκελο "Camera"

γ. όταν πας να την σβήσεις απ' τον κάδο, και είσαι εκτός internet, πρέπει να μπεις στο wi-fi.

 

1. Πώς, απ' τη μιά σε αφήνει να τη σβήσεις εκτός wi-fi (άρα, υποτίθεται, έτσι, ότι είναι τοπική η φωτογραφία - υποτίθεται, αφού σε αφήνει διαγραφή εκτός wi-fi), και απ' την άλλη, για να την διαγράψεις οριστικά απ' τον κάδο, σε υποχρεώνει να μπεις internet (άρα, σε αυτήν την περίπτωση, μάλλον σού λέει, η φωτογραφία είναι κάπου στο Google - πού, όμως, αφού "Google Photos" καί "Google Drive" δεν έχουν καμία μέσα)????

 

2. Απ' την άλλη, όπως καταλάβατε, είτε απ' το "Φωτογραφίες" σβήσεις, είτε απ' το "Camera", σβήνονται καί απ' τον απέναντι. Πώς γίνεται αυτό, αφού, το "Backup and Synk" είναι στο Off;

 

Θα τρελαθούμε, εντελώς. Εσείς τί καταλαβαίνεται από όλα αυτά;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.