Jump to content


AMD Radeon Software support & discussion (No legacy support)


Recommended Posts

Νέος HotFix driver για την AMD! Επικεντρώνεται στις νεές κάρτες Polaris RX470/460 αλλά και στην RX480!

AMD Radeon Software Crimson 16.8.1 Hotfix (beta) για Win10 64bit εδώ! Παραθέτω και τα release notes! Ελπίζω κάποιος απο το forum με polaris να μπορέσει να δώσει μία άποψη για τους εν λόγω οδηγούς μιάς και προσωπικά δεν θα βρίσκομαι σε θέση να τους δοκιμάζω ο ίδιος πλέον! :) 

Quote

 

Radeon Software Crimson Edition 16.8.1 Highlights

  • Support for:
    • Radeon RX 470 Graphics
    • Radeon RX 460 Graphics
  • New AMD Crossfire profile available for:
    • F1 2016

Fixed Issues

    • Max memory overclock available on Radeon RX 480 being too low in Radeon WattMan has been resolved.
    • Overwatch™ may experience an application crash on some Radeon™ RX 480 configurations when using AMD Crossfire technology mode.
    • The Division poor Crossfire scaling may be experienced in some low resolution configurations when using AMD Crossfire technology mode.
    • DOTA2™ may experience lower than expected performance when in AMD Crossfire mode.
    • Radeon Settings may not report the correct Vulkan™ driver or API version information.
    • Firefox™ may experience an application crash when hardware acceleration is enabled for content playback.
    • Low frame rate or stutter may be experienced Wolfenstein®: The Old Blood™ on Radeon™ RX 480.
    • Updating drivers through Radeon Settings may sometimes fail with an error message.

Known Issues

    • A few game titles may fail to launch or crash if the AMD Gaming Evolved overlay is enabled. A temporary workaround is to disable the AMD Gaming Evolved "In Game Overlay".
    • Ark Survival Evolved™ may experience an error message when trying to launch the game in some configurations.
    • DOTA2™ may experience an application hang when using the Vulkan™ API and changing resolution or game/quality settings.
    • Corruption may be experienced in Rise of the Tomb Raider using the DirectX®12 API on some Hybrid Graphics configurations when performing a task switch.
    • Shader Cache may remain be enabled when set to "off" in Radeon Settings on some Hybrid Graphics configurations.
    • Radeon RX 480 graphics may experience intermittent stuttering in The Division™ when high game settings are used and vsync is enabled.
    • Battlefield™ 4 may experience intermittent crashes when using Mantle. As a work around users are suggested to switch to DirectX®11.
    • Radeon Pro Duo may experience a black screen in Total War™: Warhammer with the games API set to DirectX®12 and V-Sync enabled.
    • World of Tanks™ may experience stuttering after performing a task switch in AMD Crossfire mode.
    • Rocket League™ may experience flickering when in AMD Crossfire mode.
    • Ashes of the Singularity™ may experience an application crash with "crazy" in game settings and Multi-GPU enabled.
    •  
Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Νέος HotFix Crimson 16.8.2 beta! Link για Win10 64bit! Παραθέτω και τα release notes!

Quote

 

Radeon Software Crimson Edition 16.8.2 Highlights

Support for:

    • No Man's Sky™
    • Paragon™ Open Beta

Fixed Issues

    • Overwatch™ may experience an intermittent application crash when browsing the hero gallery.
    • With a Freesync supported display and Freesync enabled, some users may experience flickering on desktop during system idle.
    • A small number of Windows 10 Anniversary Edition systems may experience install issues with secure boot enabled.

Known Issues

    • A few game titles may fail to launch or crash if the AMD Gaming Evolved overlay is enabled. A temporary workaround is to disable the AMD Gaming Evolved "In Game Overlay".
    • Grand Theft Auto V™ may experience an application hang on Radeon RX 400 Series Graphics when playing at 4K resolution in story mode.
    • A small number of 144hz non-Freesync enabled displays may exhibit flickering during gaming or on desktop.
    • Ark Survival Evolved™ may experience an error message when trying to launch the game in some configurations.
    • DOTA2™ may experience an application hang when using the Vulkan™ API and changing resolution or game/quality settings.
    • Corruption may be experienced in Rise of the Tomb Raider using the DirectX®12 API on some Hybrid Graphics configurations when performing a task switch.
    • Shader Cache may remain be enabled when set to "off" in Radeon Settings on some Hybrid Graphics configurations.
    • Radeon RX 480 graphics may experience intermittent stuttering in The Division™ when high game settings are used and vsync is enabled.
    • Battlefield™ 4 may experience intermittent crashes when using Mantle. As a work around users are suggested to switch to DirectX®11.
    • Radeon Pro Duo may experience a black screen in Total War™: Warhammer with the games API set to DirectX®12 and V-Sync enabled.
    • World of Tanks™ may experience stuttering after performing a task switch in AMD CrossFire mode.
    • Rocket League™ may experience flickering when in AMD CrossFire mode.
    • Ashes of the Singularity™ may experience an application crash with "crazy" in game settings and Multi-GPU enabled.
    •  
Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάρτα: Powercolor RX 470 Red Devil 4GB
Drivers: Crimson 16.8.2 beta

Φωτό radeon settings

Spoiler

Capture.JPG


Αντιμετωπίζω προβλήματα throttling των fans. Δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ακριβώς πως συμβαίνει για να αναπαράξω το πρόβλημα αλλά θα παραθέσω κάποια στοιχεία που έχω καταγράψει.
Σε τυχαίους χρόνους τα fans βαράνε 100% speed 4000rpm σαν ηλεκτρική σκούπα. Έχω παρατηρήσει ότι γίνεται στις εξής περιπτώσεις:
1) Αν έπαιζα ένα game και το κλείσω και κάνω restart δεδομένου ότι η κάρτα είναι ζεστή ακόμα (θεωρητικά δεν έχει προλάβει να πέσει πολύ σε θερμοκρασία), ενώ bootάρει το pc βαράει για μερικά sec 100% στα fans.
2) Αν το pc είναι αρκετές ώρες ανοιχτό (πάνω από 3 ώρες) μπορεί να βλέπω βίντεο στο youtube και να βαρέσει πάλι 100%.
3) Αν έπαιζα game, το είχα κλείσει και μετά από ώρα το ξαναάνοιγα, πάλι βαράει 100% στα fans.

Και τέλος, προσπαθώντας να λύσω το 100% fans από το wattman ενώ ενεργοποιώ manual fan control και θέτω min 1900rpm και target 2100rpm, πάλι το αγνοεί και βαράει 100% όποτε γουστάρει. Ούτε καν ενώ το θέτω δεν σταματάει τα fans. Το αγνοεί πλήρως. Στο afterburner δεν με αφήνει να ελέγξω τα fans καθόλου, δεν ξέρω γιατί.
Η μόνη λύση που έχω βρει να λύνει το πρόβλημα είναι shutdown, περιμένω λίγο, και μετά το ξανανάβω. Αν κάνω απλώς restart δεν λύνεται.

Επίσης στην αρχή νόμιζα ότι αυτό το 100% throttling ήταν για να καθαριστεί από την σκόνη τα fan blades. Νομίζω το έχω ακούσει και σε άλλες υλοποιήσεις να το κάνουν σαν feature και δεν έδωσα σημασία, αλλά όταν άρχισε να μου το κάνει και στα games και στο youtube, με παραξένεψε.

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, devaggos said:

Κάρτα: Powercolor RX 470 Red Devil 4GB
Drivers: Crimson 16.8.2 beta

Φωτό radeon settings

  Hide contents

Capture.JPG


Αντιμετωπίζω προβλήματα throttling των fans. Δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω ακριβώς πως συμβαίνει για να αναπαράξω το πρόβλημα αλλά θα παραθέσω κάποια στοιχεία που έχω καταγράψει.
Σε τυχαίους χρόνους τα fans βαράνε 100% speed 4000rpm σαν ηλεκτρική σκούπα. Έχω παρατηρήσει ότι γίνεται στις εξής περιπτώσεις:
1) Αν έπαιζα ένα game και το κλείσω και κάνω restart δεδομένου ότι η κάρτα είναι ζεστή ακόμα (θεωρητικά δεν έχει προλάβει να πέσει πολύ σε θερμοκρασία), ενώ bootάρει το pc βαράει για μερικά sec 100% στα fans.
2) Αν το pc είναι αρκετές ώρες ανοιχτό (πάνω από 3 ώρες) μπορεί να βλέπω βίντεο στο youtube και να βαρέσει πάλι 100%.
3) Αν έπαιζα game, το είχα κλείσει και μετά από ώρα το ξαναάνοιγα, πάλι βαράει 100% στα fans.

Και τέλος, προσπαθώντας να λύσω το 100% fans από το wattman ενώ ενεργοποιώ manual fan control και θέτω min 1900rpm και target 2100rpm, πάλι το αγνοεί και βαράει 100% όποτε γουστάρει. Ούτε καν ενώ το θέτω δεν σταματάει τα fans. Το αγνοεί πλήρως. Στο afterburner δεν με αφήνει να ελέγξω τα fans καθόλου, δεν ξέρω γιατί.
Η μόνη λύση που έχω βρει να λύνει το πρόβλημα είναι shutdown, περιμένω λίγο, και μετά το ξανανάβω. Αν κάνω απλώς restart δεν λύνεται.

Επίσης στην αρχή νόμιζα ότι αυτό το 100% throttling ήταν για να καθαριστεί από την σκόνη τα fan blades. Νομίζω το έχω ακούσει και σε άλλες υλοποιήσεις να το κάνουν σαν feature και δεν έδωσα σημασία, αλλά όταν άρχισε να μου το κάνει και στα games και στο youtube, με παραξένεψε.

 

Δεν ξερω τι ακριβως γινεται, αν και το εχω ξανα διαβασει καπου αυτο το προβλημα, αλλα:

 

1) Να τσεκαρεις που και που στην σελιδα της powercolor για κανενα bios update

 

2) Να κανεις ενα report μεσω crimson panel για τα bug που βρισκεις, η στο φορουμ τους.

 

3) Στο φορουμ της AMD 70% αμα κανεις ενα thread θα σου απαντησει καποιος απο το team τους, και εννοειται θα βρεις και παρομοια προβληματα με εσενα

και ισως fix.

 

4) το afterburner δεν ειναι ακομα ετοιμο για polaris support , τον σεπτεμβρη θα βγει το καινουριο.

 

Υπομονη για fix, μαλλον κατι παιζει με το Wattman

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@devaggos

Εμένα το όλο θέμα με παραπέμπει σε κακό fan profiling μέσα στο vbios της κάρτας σου.

Σε πρώτη φάση παρατήρησε σε τι θερμοκρασίες ανεβάζει Χ ποσοστό το fan τις στροφές του και πέσμου.

Δλδ.. θέλω την κλιμάκωση των fans ανά θερμοκρασία για να καταλάβω τι παίζει ακριβώς!

Επίσης όπως είπε και ο loco δές μήπως υπάρχει νεότερο vbios για την κάρτα σου!

Δεν ξέρω για το polaris μήπως υπάρχει κάποιο tool για να κάνεις read τα στοιχεία του vbios σου και αν ναι να μπορέσεις να επέμβεις και να αλλάξεις το fan curve & να φλασάρεις ξανά το vbios εάν φυσικά κάτι τέτοιο είναι δυνατόν. Επίσης κατέβασε την έκδοση του MSI AB 4.3 beta 4 εάν δεν χρησιμοποιείς αυτήν! Για το polaris όντως ακόμη το AB δεν είναι 100% optimized αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις! Τέλος, φαντάζομαι δεν έχεις πειράξει κάτι στο menu του Wattman??

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Dj_ALeX said:

@devaggos

Εμένα το όλο θέμα με παραπέμπει σε κακό fan profiling μέσα στο vbios της κάρτας σου.

Σε πρώτη φάση παρατήρησε σε τι θερμοκρασίες ανεβάζει Χ ποσοστό το fan τις στροφές του και πέσμου.

Δλδ.. θέλω την κλιμάκωση των fans ανά θερμοκρασία για να καταλάβω τι παίζει ακριβώς!

Επίσης όπως είπε και ο loco δές μήπως υπάρχει νεότερο vbios για την κάρτα σου!

Δεν ξέρω για το polaris μήπως υπάρχει κάποιο tool για να κάνεις read τα στοιχεία του vbios σου και αν ναι να μπορέσεις να επέμβεις και να αλλάξεις το fan curve & να φλασάρεις ξανά το vbios εάν φυσικά κάτι τέτοιο είναι δυνατόν. Επίσης κατέβασε την έκδοση του MSI AB 4.3 beta 4 εάν δεν χρησιμοποιείς αυτήν! Για το polaris όντως ακόμη το AB δεν είναι 100% optimized αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις! Τέλος, φαντάζομαι δεν έχεις πειράξει κάτι στο menu του Wattman??

Δεν έχει κανα τρελό Profile. Όταν δεν gameάρω και η κάρτα είναι 300-700mhz δεν γυρνάνε τα fans. Μπορεί να στροφάρουν για λίγο αν βλέπω youtube και κάνω παράλληλα πολλά πράγματα αλλά δεν είναι θέμα θερμοκρασίας μόνο, είναι και συχνότητας πυρήνα και δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς πως δουλεύει. Και γενικά όταν στροφάρουν είναι μεταξύ 1900-2100rpm (στο silent mode bios κάρτας). Με αυτό τον τρόπο η κάρτα δεν έχει ανέβει ποτέ πάνω από 73 C ποτέ ούτε σε 3ώρες gaming ούτε σε stress test. Οπότε δεν υπάρχουν εφικτές συνθήκες για να ανέβει στροφές, το κάνει για άλλους τρελούς ή BUG λόγους.
Με λίγα λόγια τα fans ή δεν θα δουλευουν ή θα στροφάρουν 1900-2100rpm.

Το AB είπα ότι το δοκίμασα και δεν με αφήνει να πειράξω τα fans, είναι απενεργοποιημένη η μπάρα.
Στο WattMan ότι πείραζα για δοκιμές το έκανα reset μετά. Δεν έχει χαλάσει κάτι από εκεί.

@LocoDiceGR
Θα τσεκάρω για νέο vbios αλλά δεν έχω ξαναπεράσει bios σε gpu και θέλω όταν το αρχίσω να έχω χρόνο ελεύθερο για τυχόν troubleshooting. Θα στείλω και για το bug επίσημα μήπως υπάρχει και άλλος με πρόβλημα ή τελος πάντων ενημερωθούν για να διορθωθεί.

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα συνεχίζουν:

1) 8 ώρες gameplay στο Max Payne 3 με 4 κρασαρίσματα 
2) 25λεπτά gameplay Thief, 2 κρασαρίσματα

Το κλασσικό των windows ήταν, όχι restart του driver, απλό crash του game:
kindle_stopped_working.png

 Να δοκιμάσω να βάλω προηγούμενους drivers? 
Με ποιο πρόγραμμα καθαρίζετε τους παλιούς;
Τους προηγούμενους τους έβγαλα με DDU από normal boot και όχι safe mode (too lazy).
 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, devaggos said:

Τα προβλήματα συνεχίζουν:

1) 8 ώρες gameplay στο Max Payne 3 με 4 κρασαρίσματα 
2) 25λεπτά gameplay Thief, 2 κρασαρίσματα

Το κλασσικό των windows ήταν, όχι restart του driver, απλό crash του game:
kindle_stopped_working.png

 Να δοκιμάσω να βάλω προηγούμενους drivers? 
Με ποιο πρόγραμμα καθαρίζετε τους παλιούς;
Τους προηγούμενους τους έβγαλα με DDU από normal boot και όχι safe mode (too lazy).
 

Δοκιμασε DDU (το τελευταιο) σε safe mode

και περασε 16.7.3 (νομιζα ηταν WHQL) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τα εξής:

1) Νέο bios δεν βρήκα στο techpowerup αλλά ούτε και στο site της powercolor.

2) DDU safe mode, clean nvidia (για τα παλιά ξανά) clean amd (για τους 16.8.2) και ξανά install 16.8.2 από το site της powercolor που ανέβηκε χθες (μάλλον ο ίδιος της amd είναι, απλά το δοκίμασα μήπως είχε κανα εξτρά app - τελικά δεν είχε). Τζίφος crash στο thief σε 15λεπτά

3) DDU safe mode, clean amd 16.8.2, install 16.7.3. Τζίφος crash στο thief σε 10-15λεπτά..

Uninstall το thief και ζήσαν' αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα :p
Αστειεύομαι αν και μάλλον αυτό θα γίνει.... Θα δοκιμάσω άλλο game να δω μήπως μου κάνει και εκεί προβλήματα και μετά θα δοκιμάσω ένα 2ο pc με clean install win10 να βάλω εκεί την κάρτα γιατί δεν είναι φυσιολογικό τόσα crash και στο thief αλλά και στο Max Payne 3....
Στο thief δοκίμασα να ρίξω και λίγο τα γραφικά αλλά δεν είχε καμία βελτίωση στους χρόνους που κρασάρει.

Τέλος πάντων τα έχω μπλέξει λίγο τώρα γιατί είναι 2 διαφορετικά προβλήματα απλά προσπαθώ να δω αν είναι σοβαρότερο το πρόβλημα για να κοιτάξω άμεσα για RMA. Θα κοιτάξω αυτά που είπα και θα επανέλθω με νεότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, devaggos said:

Δοκίμασα τα εξής:

1) Νέο bios δεν βρήκα στο techpowerup αλλά ούτε και στο site της powercolor.

2) DDU safe mode, clean nvidia (για τα παλιά ξανά) clean amd (για τους 16.8.2) και ξανά install 16.8.2 από το site της powercolor που ανέβηκε χθες (μάλλον ο ίδιος της amd είναι, απλά το δοκίμασα μήπως είχε κανα εξτρά app - τελικά δεν είχε). Τζίφος crash στο thief σε 15λεπτά

3) DDU safe mode, clean amd 16.8.2, install 16.7.3. Τζίφος crash στο thief σε 10-15λεπτά..

Uninstall το thief και ζήσαν' αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα :p
Αστειεύομαι αν και μάλλον αυτό θα γίνει.... Θα δοκιμάσω άλλο game να δω μήπως μου κάνει και εκεί προβλήματα και μετά θα δοκιμάσω ένα 2ο pc με clean install win10 να βάλω εκεί την κάρτα γιατί δεν είναι φυσιολογικό τόσα crash και στο thief αλλά και στο Max Payne 3....
Στο thief δοκίμασα να ρίξω και λίγο τα γραφικά αλλά δεν είχε καμία βελτίωση στους χρόνους που κρασάρει.

Τέλος πάντων τα έχω μπλέξει λίγο τώρα γιατί είναι 2 διαφορετικά προβλήματα απλά προσπαθώ να δω αν είναι σοβαρότερο το πρόβλημα για να κοιτάξω άμεσα για RMA. Θα κοιτάξω αυτά που είπα και θα επανέλθω με νεότερα.

 

Τα προβληματα των crash/driver not responding κατα πασα πιθανοτητα ειναι θεμα driver

 

Το ειχα και εγω στην 380 πιο παλια, τωρα δεν εχω τετοιο θεμα, ολα ειναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, LocoDiceGR said:

@devaggos

 

SAPPHIRE Technology

 

δοκιμασε το καινουριο Trixx v6.0 (polaris support) για τα fan profiles.

Είσαι ο καλύτερος! Δουλεύει! 
Γνώμη για 0db profile? Αξίζει η κάρτα όσο είναι το pc ανοιχτό και δεν τρέχει game, να παίζει 48-58 βαθμούς και τα fans να κάθονται ή να τρέχουν τα fans όλη την ώρα έστω και σε χαμηλή ταχύτητα; Παίζει να κερδίζεις lifespan στα fans αλλά το chipaki na είναι σταθερά 48-58 δεν μου φαίνεται καλό.
Γιατί σιγά το θόρυβο που κάνουν σε χαμηλές στροφές..... 

Το thief btw συνεχίζει να κρασάρει και με OC Mode από το Dip switch που σημαίνει ότι όντως είναι θέμα Drivers-Game. Έπαιξα και Alien Isolation μιάμιση ώρα όλα κομπλέ κανένα crash. Το οποίο είναι παιχνιδάρα ασχέτως, τρομερή ατμόσφαιρα, άπειρα fps με πολύ λίγο κόστος υπολογιστικά. Πραγματικά με εξέπληξε πόσο όμορφο ήταν με πόσο ελάχιστες απαιτήσεις.

Έγινε επεξεργασία από devaggos
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, devaggos said:

Είσαι ο καλύτερος! Δουλεύει! 
Γνώμη για 0db profile? Αξίζει η κάρτα όσο είναι το pc ανοιχτό και δεν τρέχει game, να παίζει 48-58 βαθμούς και τα fans να κάθονται ή να τρέχουν τα fans όλη την ώρα έστω και σε χαμηλή ταχύτητα; Παίζει να κερδίζεις lifespan στα fans αλλά το chipaki na είναι σταθερά 48-58 δεν μου φαίνεται καλό.
Γιατί σιγά το θόρυβο που κάνουν σε χαμηλές στροφές..... 

To 0db profiling εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο! Φτιάξε ένα χαλαρό με λίγες στροφές (για καλοκαίρι πχ. να μην ξεπερνά στο desktop τους 40 βαθμούς)!

Το thief το παίζεις με mantle ανοικτό??

 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Είσαι ο καλύτερος! Δουλεύει! 
Γνώμη για 0db profile? Αξίζει η κάρτα όσο είναι το pc ανοιχτό και δεν τρέχει game, να παίζει 48-58 βαθμούς και τα fans να κάθονται ή να τρέχουν τα fans όλη την ώρα έστω και σε χαμηλή ταχύτητα; Παίζει να κερδίζεις lifespan στα fans αλλά το chipaki na είναι σταθερά 48-58 δεν μου φαίνεται καλό.
Γιατί σιγά το θόρυβο που κάνουν σε χαμηλές στροφές..... 

Το thief btw συνεχίζει να κρασάρει και με OC Mode από το Dip switch που σημαίνει ότι όντως είναι θέμα Drivers-Game. Έπαιξα και Alien Isolation μιάμιση ώρα όλα κομπλέ κανένα crash. Το οποίο είναι παιχνιδάρα ασχέτως, τρομερή ατμόσφαιρα, άπειρα fps με πολύ λίγο κόστος υπολογιστικά. Πραγματικά με εξέπληξε πόσο όμορφο ήταν με πόσο ελάχιστες απαιτήσεις.

Και γω κατα του 0db.Απτη μια με 0, κερδιζεις σε σκονη μιας και δουλευουν πιο σπανια τα ανεμιστηρια,απτην αλλη πιο ζεστο κουτι θα εχεις και ισως μειωνεται η ζωη του τσιπ αν και δε το πιστευω.Και μενα απο factory ερχεται με 0db,αλλα με fan profile στο msi, το εβαλα να λειτουργει συνεχως σε χαμηλες στροφες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με τα fans είναι γενικό σε όλους τους polaris χρήστες με 16.8.2.
Κάθε λίγες ώρες στο amd forum εμφανίζονται θέματα με αυτό το πρόβλημα.

Υπάρχουν κάποια temporary fixes με απενεργοποίηση του wattman αλλά δεν με ψήνει να τα δοκιμάσω γιατί δεν γίνεται πολύ συχνά το πρόβλημα.
Θα αναμένω για νέα drivers ελπίζω σύντομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

New Drivers 16.8.3

Δυστυχώς καμία αναφορά για τα fan throttling προβλήματα στις polaris κάρτες. Κάνω αυτόματα upgrade από το Radeon Settings. Ελπίζω να μην χρειάζεται clean τα παλιά...

// άκυρο, μαύρη οθόνη στο αυτόματο Upgrade, κατεβάζω από εδώ για win10 x64 και τα βάζω clean manually...
 

Quote

Radeon Software Crimson Edition 16.8.3 Highlights

New AMD CrossFire profile added for DirectX® 11:

    • Deus Ex™: Mankind Divided
    • Battlefield™ 1 Beta

Fixed Issues

    • A random blank or colored screen may be experienced intermittently on some Radeon RX 400 series products while gaming.

Known Issues

    • A few game titles may fail to launch or crash if the AMD Gaming Evolved overlay is enabled. A temporary workaround is to disable the AMD Gaming Evolved "In Game Overlay".
    • Radeon Software may intermittently fail to install or hang on some AMD CrossFire configurations. If this happens users can reboot and re-install without issue as a workaround.
    • Grand Theft Auto V™ may experience an application hang on Radeon RX 400 Series Graphics when playing at 4K resolution in story mode.
    • A small number of 144hz non-FreeSync enabled displays may exhibit flickering during gaming or on desktop.
    • Ark Survival Evolved™ may experience an error message when trying to launch the game in some configurations.
    • DOTA2™ may experience an application hang when using the Vulkan™ API and changing resolution or game/quality settings.
    • Corruption may be experienced in Rise of the Tomb Raider using the DirectX®12 API on some Hybrid Graphics configurations when performing a task switch.
    • Shader Cache may remain be enabled when set to "off" in Radeon Settings on some Hybrid Graphics configurations.
    • Radeon RX 480 graphics may experience intermittent stuttering in The Division™ when high game settings are used and vsync is enabled.
    • Battlefield™ 4 may experience intermittent crashes when using Mantle. As a work around users are suggested to switch to DirectX®11.
    • Radeon Pro Duo may experience a black screen in Total War™: Warhammer with the games API set to DirectX®12 and V-Sync enabled.
    • World of Tanks™ may experience stuttering after performing a task switch in AMD CrossFire mode.
    • Rocket League™ may experience flickering when in AMD CrossFire mode.
    • Ashes of the Singularity™ may experience an application crash with "crazy" in game settings and Multi-GPU enabled.

 

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@devaggos ΠΟΤΕ upgrade μέσα απο το RADEON settings!!! DDU (safe mode) και μετά καθαρό install τους τελευταίους! Το πρόβλημα με το fan που έχεις "λογικά" πρέπει να είναι το vbios! Ίσως βγεί σύντομα νεότερο vbios για την κάρτα σου! 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Dj_ALeX said:

@devaggos ΠΟΤΕ upgrade μέσα απο το RADEON settings!!! DDU (safe mode) και μετά καθαρό install τους τελευταίους! Το πρόβλημα με το fan που έχεις "λογικά" πρέπει να είναι το vbios! Ίσως βγεί σύντομα νεότερο vbios για την κάρτα σου! 

Κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη όμως, θα έπρεπε να δουλεύουν μόνα τους αυτά τα updates αλλά τέλος πάντων.
Όσο για τα fans το πρόβλημα είναι σε όλους τους polaris χρήστες αν δεις πόσο συχνό φαινόμενο είναι στο φόρουμ της AMD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.