Jump to content


Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

αυτονόητη η εντιμότητα αλλά δεν έχει σχέση με το αν πρέπει να αμείβονται ή πρέπει να εργάζονται χωρίς αμοιβή. Αυτά που πρέπει να συζητάμε ως πολίτες είναι μεταξύ άλλων τα υπόλοιπα που γράφεις, τι προτεραιότητες έχουμε, πώς θα βρούμε να τις χρηματοδοτήσουμε, πώς θα καταφέρουμε να έχουμε κατά το δυνατόν συνετή και αποτελεσματικη διαχείριση κλπ.
 

Link to comment
Share on other sites

Just now, salde said:

αυτονόητη η εντιμότητα αλλά δεν έχει σχέση με το αν πρέπει να αμείβονται ή πρέπει να εργάζονται χωρίς αμοιβή. Αυτά που πρέπει να συζητάμε ως πολίτες είναι μεταξύ άλλων τα υπόλοιπα που γράφεις, τι προτεραιότητες έχουμε, πώς θα βρούμε να τις χρηματοδοτήσουμε, πώς θα καταφέρουμε να έχουμε κατά το δυνατόν συνετή και αποτελεσματικη διαχείριση κλπ.
 

 

Εμ αυτό λέω τόση ώρα. Ότι δεν είναι καθόλου αυτονόητο. Το ότι δαπάνησε τα χρήματα που του αντιστοιχούσαν, σημαίνει ότι ''αναγκάστηκε'' να λειτουργήσει ΤΙΜΙΑ (δεν γίνεται να εξαπατάς ή να κλέβεις τον εαυτό σου). Αν μπορεί να λειτουργήσει ΤΙΜΙΑ με τα λεφτά των φορολογουμένων, χωρίς να χρειάζεται να βάζει τα δικά του, τότε 2 φορές μπράβο του, και κανένας δεν θα του ζητήσει δεκάρα από τα δικά του.  

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος colt3003 έγραψε:

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: κείμενο

Μλκες  άσχετου…και καλά αυτός είναι άσχετος,  εσύ;  Στα θρανία έμαθες τη δουλειά ή στον πάγκο;   

Καμία σημασία δεν έχει από πού έχεις αποφοιτήσει μαθαίνοντας θεωρία αλλά σε ποιον έκατσες δίπλα όταν ξεκίναγες την πράξη

Το δίπλωμα είναι για φιγούρα στην πελατεία  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ΓιαγκΤ said:

Μλκες  άσχετου…και καλά αυτός είναι άσχετος,  εσύ;  Στα θρανία έμαθες τη δουλειά ή στον πάγκο;   

Καμία σημασία δεν έχει από πού έχεις αποφοιτήσει μαθαίνοντας θεωρία αλλά σε ποιον έκατσες δίπλα όταν ξεκίναγες την πράξη

 

Το δίπλωμα είναι για φιγούρα στην πελατεία  

 

 

άρα καλά τα λέει. Στη σχολή σου δίνεται η δυνατότητα να λερώσεις τα χέρια σου στο εργαστήριο, όπως και στο τεχνικό λύκειο που πήγα εγώ. Στα ΑΑΑΑΤΕΙ σε απομονώνουν απο την επάρατο μουτζούρα, και σε κάνουν θεωρητικό του είδους. Σου κλέβουν 4 - 5 χρόνια, για να σου δώσουν γνώσεις που πρακτικά δεν θα σε βοηθήσουν την αμέσως επόμενη μέρα, όταν οι σχολές με 1 - 2 χρονάκια σε έβαζαν με την μια στο κλίμα (άμα δε το συνδύαζες με ταυτόχρονη μαθητεία σε μαγαζί ήσουν άρχοντας).  Όταν μετά πάνε σε μαγαζί να δουλέψουν, είναι τέρμα ψάρια. Και γιαυτό δεν πολυπροτιμούνται. Άσε που κοστίζουν περισσότερο (''πτυχιούχοι'' γαρ). 

Η κεντρική ιδέα είναι, ότι η σημερινή νεολαία, σε μεγάλο βαθμό, απεχθάνεται τη μουτζούρα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

άρα καλά τα λέει. Στη σχολή σου δίνεται η δυνατότητα να λερώσεις τα χέρια σου στο εργαστήριο, όπως και στο τεχνικό λύκειο που πήγα εγώ. Στα ΑΑΑΑΤΕΙ σε απομονώνουν απο την επάρατο μουτζούρα, και σε κάνουν θεωρητικό του είδους. Σου κλέβουν 4 - 5 χρόνια, για να σου δώσουν γνώσεις που πρακτικά δεν θα σε βοηθήσουν την αμέσως επόμενη μέρα, όταν οι σχολές με 1 - 2 χρονάκια σε έβαζαν με την μια στο κλίμα (άμα δε το συνδύαζες με ταυτόχρονη μαθητεία σε μαγαζί ήσουν άρχοντας).  Όταν μετά πάνε σε μαγαζί να δουλέψουν, είναι τέρμα ψάρια. Και γιαυτό δεν πολυπροτιμούνται. Άσε που κοστίζουν περισσότερο (''πτυχιούχοι'' γαρ). 

Η κεντρική ιδέα είναι, ότι η σημερινή νεολαία, σε μεγάλο βαθμό, απεχθάνεται τη μουτζούρα. 

Σιγά μην έμαθες κάτι στα εργαστήρια.

ΠΧ Μέχρι πριν λίγα χρόνια  που επισκευάζαμε όργανα  ( στροφόμετρα κλπ) γιατί τώρα τα πετάμε, τα πήγαινα στον Γιωτίτσα στο περιστέρι, που για να ακουμπήσει τα χέρια του στο όργανο ήθελε 70€  αλλά το έφτιαχνε οπωσδήποτε. Έχει καμιά σημασία που το δίπλωμα στον τοίχο ήταν από το μετσόβιο;

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Σιγά μην έμαθες κάτι στα εργαστήρια.

ΠΧ Μέχρι πριν λίγα χρόνια  που επισκευάζαμε όργανα  ( στροφόμετρα κλπ) γιατί τώρα τα πετάμε, τα πήγαινα στον Γιωτίτσα στο περιστέρι, που για να ακουμπήσει τα χέρια του στο όργανο ήθελε 70€  αλλά το έφτιαχνε οπωσδήποτε. Έχει καμιά σημασία που το δίπλωμα στον τοίχο ήταν από το μετσόβιο;

 

στα εργαστήρια των ηλεκτρονικών, παίρνεις γρήγορα πολλά από τα βασικά που θα χρειαστείς αύριο, αν και -φυσικά- όχι τόσο εξειδικευμένα, όσο παρουσιάζεις (κάτι το οποίο το κατακτάς μετά από κάμποσα χρόνια στον πάγκο) 

Αλλά ειδικά για τη Σιβιτανίδειο που αναφέρεται ο τύπος, και επειδή μαθητής της έτυχε ο πατέρας μου, ξέρω απο πρώτο χέρι πως εκείνη την εποχή έβγαζε μαστόρια με κάκαλα, και εξασφαλισμένη δουλειά την επόμενη μέρα, σε μια εποχή που η σούπερ εξειδίκευση ήταν άγνωστο είδος. 

Κάνε και ένα γκάλοπ αν θες... σε τέτοιου είδους επαγγέλματα (ψυκτικοί , μηχανικοί αυτοκινήτων ή μηχανών θαλάσσης, ηλεκτρολόγοι) πόσοι έχουν πτυχίο ΑΕΙ (και εργάζονται) και πόσοι από τεχνικές σχολές. Εγώ ξέρω με ποιους έχω να κάνω εδώ πάνω. 

 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Γιάγκο, το νόημα είναι πως δεν μπορείς να τους κάνεις όλους πτυχιούχους.

Μια κοινωνία πτυχιούχων, που ''κλαίγεται'' συνεχώς για την έλλειψη εργασιών και απολαβών αντάξιων των ''πτυχίων'' της, είναι καταδικασμένη σε αφανισμό.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤ: Παράδειγμα (τώρα που το θυμήθηκα)...  για τις γνώσεις που απόκτησα. Στο εργαστήριο είχα τη δυνατότητα να έχω πρόσβαση σε εξοπλισμό (τροφοδοτικά , παλμογράφοι , γεννήτριες, συχνόμετρα, κ.α.) που σαν μαθητής δεν θα είχα ποτέ τη δυνατότητα να αποκτήσω. Κυρίως όμως διδάχτηκα τη χρήση τους, και αυτή είναι μια γνώση που έμεινε, και απαιτήθηκε την επόμενη μέρα που έπιασα δουλειά για πρώτη φορά. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Γιάγκο, το νόημα είναι πως δεν μπορείς να τους κάνεις όλους πτυχιούχους.

Μια κοινωνία πτυχιούχων, που ''κλαίγεται'' συνεχώς για την έλλειψη εργασιών και απολαβών αντάξιων των ''πτυχίων'' της, είναι καταδικασμένη σε αφανισμό.

Το πρόβλημα είναι να αντιληφθεί ο πτυχιούχος ότι μπορεί να βγάλει λεφτά με δουλειά που φαντάζει κατώτερη του πτυχίου του.  Συνήθως αυτό συμβαίνει αν το μαγαζί ήταν του γονιού.  

ΠΧ Του πολυτεχνείου έρχεται να πάρει τα αξονικά από ένα 45 μέτρα…30χιλ δουλειά  

Μία ώρα πριν, το μέλος colt3003 έγραψε:

@ΓιαγκΤ: Παράδειγμα (τώρα που το θυμήθηκα)...  για τις γνώσεις που απόκτησα. Στο εργαστήριο είχα τη δυνατότητα να έχω πρόσβαση σε εξοπλισμό (τροφοδοτικά , παλμογράφοι , γεννήτριες, συχνόμετρα, κ.α.) που σαν μαθητής δεν θα είχα ποτέ τη δυνατότητα να αποκτήσω. Κυρίως όμως διδάχτηκα τη χρήση τους, και αυτή είναι μια γνώση που έμεινε, και απαιτήθηκε την επόμενη μέρα που έπιασα δουλειά για πρώτη φορά. 

Αυτά τα μαθαίνεις τον πρώτο μήνα στο μαγαζί  

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Το πρόβλημα είναι να αντιληφθεί ο πτυχιούχος ότι μπορεί να βγάλει λεφτά με δουλειά που φαντάζει κατώτερη του πτυχίου του.  Συνήθως αυτό συμβαίνει αν το μαγαζί ήταν του γονιού. 

Έχει αποδειχθεί πως αυτό που γράφεις δεν μπορεί να το αντιληφθεί/δεχθεί ο εκάστοτε πτυχιούχος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μήνες ο Βάμβουκας του ΟΠΑ έθιξε για ακόμα μια φορά ένα σημαντικό θέμα:

https://gvamvoukas.wordpress.com/2019/03/15/κάμψη-κρατικών-εσόδων-με-εκτίναξη-του/

 

Quote

Την περίοδο 2011-2018 το βραχυπρόθεσμο χρέος της κεντρικής κυβέρνησης που αντικατοπτρίζεται σε repos από μόλις 7,6 εξακοντίστηκε στα 774,2 δις ευρώ (€)!!!

Quote

το  απόθεμα των εντόκων γραμματίων που καθρεφτίζεται σε repos δεν συνυπολογίζεται στο επίσημο δημόσιο χρέος της Ελλάδας.

 

Quote

Το καίριο ερώτημα που εγείρεται είναι: Με ποιες θεσμικές οντότητες, όπως τράπεζες, περιφέρειες, ασφαλιστικά ταμεία, κ.λπ., το ελληνικό δημόσιο συνάπτει τις συναλλαγές σε repos και ποια η δαπάνη σε τόκους που επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός;

 

Τώρα βλέπω το ίδιο θέμα και από τον Καζάκη με κάποια στοιχεία για τους φορείς στους οποίους αναφέρεται ο Βάμβουκας:

http://dimitriskazakis.blogspot.com/2019/05/blog-post_16.html

Quote

Πόθεν χρηματοδοτεί η κυβέρνηση τις παροχές; Το επίσημο αφήγημα αναφέρει ως πηγή χρηματοδότησης το πρωτογενές πλεόνασμα και πιο συγκεκριμένα το υπερπλεόνασμα. 

Quote

Τι κάνει η κυβέρνηση; Κάτι πολύ απλό. Δημεύει τα ταμιακά διαθέσιμα από τους οργανισμούς όπως τα ταμεία των ασφαλισμένων, τα ΝΠΙΔ και ΝΠΔΔ, όπως Νοσοκομεία, Πανεπιστήμια, Περιφέρειες, κοκ., για να κλείνει τα δικά της ταμιακά κενά, αλλά και για να χρηματοδοτήσει τα «μέτρα ανακούφισης». Η δήμευση αυτή των ταμειακών διαθεσίμων δεν γίνεται εφάπαξ, αλλά σε εβδομαδιαία βάση και διαρκώς.
Όπου η κυβέρνηση διαπιστώσει σε ημερήσια βάση ότι υπάρχει διαθέσιμο ρευστό στο ταμείο οποιουδήποτε ασφαλιστικού ταμείου, ή άλλου ΝΠΙΔ και ΝΠΔΔ, το υπεξαιρεί έναντι μιας υποσχετικής (repos). Η υποσχετική αυτή συνιστά μια απαίτηση του οργανισμού του οποίου υπεξαιρέθηκε το ρευστό έναντι της κυβέρνησης. Δηλαδή η κυβέρνηση υπόσχεται να επιστρέψει το ρευστό που υπεξαίρεσε εντός συγκεκριμένης προθεσμίας (συνήθως κάνα δυο εβδομάδες).
Στο πόσο που υπεξαίρεσε η κυβέρνηση υπόσχεται επίσης κι ένα καλό επιτόκιο απόδοσης. Μόνο και μόνο για να προσφέρει μια καλή δικαιολογία στον επικεφαλής του οργανισμού, που αποδέχεται να του υπεξαιρέσει η κυβέρνηση τα ρευστά διαθέσιμα. Έτσι η απερχόμενη περιφερειάρχης κ. Δούρου επιχείρησε να δικαιολογήσει την αρπαγή των διαθεσίμων της περιφέρειάς της με επιχείρημα το υψηλό επιτόκιο απόδοσης, άνω του 3%.

 

ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ δεν τολμάνε να μιλήσουν γι'αυτό το θέμα. Θα ήταν σαν να παραδέχονται ότι η Ελλάδα "λιώνει" μέσα στο € από τα μνημόνια.

Ένα πράγμα θέλω να δω τώρα. Τι δικαιολογία θα βρεθεί για μέτρα μετά τις βουλευτικές εκλογές, όποιος και αν βγει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

και επειδή μαθητής της έτυχε ο πατέρας μου

Ελα ρε.. Κι εμενα! Ακομα με εντυπωσιαζουν οι τεχνικες του γνωσεις πανω στα ψυκτικα, παρολο που ειναι γερακος και υποτιθεται οτι μετα απο τοσα χρονια θα ειχαν απαξιωθει αυτα που εμαθε.. Και δεν το εξασκησε και ποτε το επαγγελμα αυτο καθ εαυτο.

Το προβλημα με τα ΑΕΙ-ΤΕΙ εχει φανει (υποθετω) σε ολους πλεον. Εμενα που τελειωσα ΑΕΙ μου τρωνε τη δουλεια για πλακα αυτοι που τελειωσαν ΤΕΙ επειδη εχουν εξειδικευση και πρακτικες γνωσεις που εγω δεν φανταζομαι. Επισης δεν εχουν την ιδια απαιτηση μισθου οποτε ειναι και πιο φθηνοι για τον εργοδοτη. Εδω και δεκαετιες τα ΑΕΙ της χωρας παραγουν ανεργους...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Ελα ρε.. Κι εμενα! Ακομα με εντυπωσιαζουν οι τεχνικες του γνωσεις πανω στα ψυκτικα, παρολο που ειναι γερακος και υποτιθεται οτι μετα απο τοσα χρονια θα ειχαν απαξιωθει αυτα που εμαθε.. Και δεν το εξασκησε και ποτε το επαγγελμα αυτο καθ εαυτο.

Το προβλημα με τα ΑΕΙ-ΤΕΙ εχει φανει (υποθετω) σε ολους πλεον. Εμενα που τελειωσα ΑΕΙ μου τρωνε τη δουλεια για πλακα αυτοι που τελειωσαν ΤΕΙ επειδη εχουν εξειδικευση και πρακτικες γνωσεις που εγω δεν φανταζομαι. Επισης δεν εχουν την ιδια απαιτηση μισθου οποτε ειναι και πιο φθηνοι για τον εργοδοτη. Εδω και δεκαετιες τα ΑΕΙ της χωρας παραγουν ανεργους...

 

Ο δικός μου ήταν μηχανικός αυτοκινήτων. Με βιβλία του Ιδρύματος Ευγενίδου (τα οποία έχω ακόμα -και μικρότερος μου άρεσε να ξεφυλλίζω- και μετά με δίδαξαν και εμένα ηλεκτρονικά), λάμβαναν τότε την βάση της γνώσης. Απο εκεί και πέρα, το να ακολουθήσουν  την εξέλιξη των πραγμάτων ήταν το μόνο που έπρεπε να κάνουν, επιλέγοντας κάθε φορά την ουσία.  Ίσως όπως γράφει ο @ΓιαγκΤ να γινόταν να μάθεις τα βασικά σε ένα μαγαζί, αλλά τα ''δίδακτρα'' (ιδίως τον καιρό εκείνο) ήταν μπινελίκια και σφαλιάρες και το αποτέλεσμα αμφίβολο.... 

Το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο η ποιότητα των ΑΕΙ όσο η ποσότητα που βγαίνει. Εσείς αποτελείτε την κορυφή της πυραμίδας. Λίγοι, εξειδικευμένοι και καλοπληρωμένοι. Αν όμως η κορυφή της πυραμίδας καταλήγει πιο φαρδιά από τη βάση της, οι όροι αντιστρέφονται. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα μετράει η ποσότητα -όπως λες και εσύ- και μετά η ποιότητα. Επίσης αυτά τα δύο έχουν κάποια συσχέτιση, ένας καλός πτυχιούχος χάνεται σε μια θάλασσα άλλων.

 

http://www.kathimerini.gr/481130/article/epikairothta/ellada/8a-perimenoyn-eikosi-xronia-gia-ton-diorismo

 

Εδώ και έξι χρόνια δεν έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα...

 

«Οι σημερινοί φοιτητές [των λεγόμενων καθηγητικών σχολών, που έχουν βασική επαγγελματική διέξοδο την εκπαίδευση,] δεν έχουν συνειδητοποιήσει τι τους περιμένει όταν θα αποφοιτήσουν»

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oh my, τι rofλιές διαβάζω εδώ πέρα??
Ο μόνος εχθρός αυτών που τελειώνουν τριτοβάθμια  και είναι μπαρίστες και ντιλιβεράδες είναι ο εαυτός τους. 

 

Στην αμερική λχ,  η τριτοβάθμια έχει βαρβάτο paywall και πηγαίνει ο κόσμος συνειδητοποιημένα και προφανώς δεν υπάρχει το μπάχαλο το δικό μας με αποτέλεσμα τα πτυχία τους να έχουν κάποια αξία σε σχέση με τα δικά μας.

Εδώ περνάει και κουτσή Μαρία τζαμπαντάν τριτοβάθμια για να κάνει ζωάρα σε πάρτι ΠΑΣΠ και εκδορμές ΔΑΠ και της φταίει το σύστημα και το κράτος που μετά γίνεται μπαρίστα με πτυχίo Μηχανικού Πληροφορικής επειδή δεν έμαθε να φτιάχνει ούτε Hello world σε HTML ή ταμίας στο MyMarket με πτυχίο θεολόγου/κοινωνικής λειτουργού/whatever επειδή ήλπιζε σε θαύμα διορισμού από κόνε του μπαμπάκα που στράβωσε.

 

Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ την τριτοβάθμια της χώρας απλά πιστεύω πως σε όλη αυτή την κατάντια είναι το τελευταίο πράγμα που φταίει.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Rusty_Cookie

Προσεξε, δεν λεω οτι το κρατος οφειλει να σου βρει δουλεια. Αλλα οφειλει να τηρει καποιες αναλογιες αφου αυτο εχει αναλαβει τη διαχειριση της τριτοβαθμιας. Το οτι μπαινει η κουτση μαρια ειναι ευθυνη του.

Το καλο με το συστημα των διδακτρων στην τριτοβαθμια ειναι οτι ειναι συνηδειτοποιημενος αυτος που μπαινει, μιας και τα εχει σκασει χοντρα εκ των προτερων. Το ανεφερες ηδη. Αλλα εχει κι εκεινο τα αντιστοιχα μειονεκτηματα.

Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αναξιο εκτενης αναφορας η συνεισφορα στην κατασταση της χωρας. Δεν υπαρχουν πλεον ανθρωποι προθυμοι να δουλεψουν, ειδικα χειρωνακτικα. Αυτο συνδεεται και με την αθροα παρανομη μεταναστευση απο το ~1990 και μετα για ευνοητους λογους. Αλλα ειναι θλιβερο να θελουν ολοι να γινουν "διευθυντες". Χρειαζονται και τεχνικα επαγγελματα, συν του οτι μπορουν να πληρωσουν καλυτερα πολλες φορες.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Ο μόνος εχθρός αυτών που τελειώνουν τριτοβάθμια  και είναι μπαρίστες και ντιλιβεράδες είναι ο εαυτός τους. 

Αυτο ειναι λιγο προσβλητικο νομιζω αλλα δεν το σχολιαζω. Συν του οτι η δουλεια του μπαριστα και του ντελιβερα δεν ειναι τιποτενιες αλλα μια επιλογη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

@Rusty_Cookie

Προσεξε, δεν λεω οτι το κρατος οφειλει να σου βρει δουλεια. Αλλα οφειλει να τηρει καποιες αναλογιες αφου αυτο εχει αναλαβει τη διαχειριση της τριτοβαθμιας. Το οτι μπαινει η κουτση μαρια ειναι ευθυνη του.

Το καλο με το συστημα των διδακτρων στην τριτοβαθμια ειναι οτι ειναι συνηδειτοποιημενος αυτος που μπαινει, μιας και τα εχει σκασει χοντρα εκ των προτερων. Το ανεφερες ηδη. Αλλα εχει κι εκεινο τα αντιστοιχα μειονεκτηματα.

Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αναξιο εκτενης αναφορας η συνεισφορα στην κατασταση της χωρας. Δεν υπαρχουν πλεον ανθρωποι προθυμοι να δουλεψουν, ειδικα χειρωνακτικα. Αυτο συνδεεται και με την αθροα παρανομη μεταναστευση απο το ~1990 και μετα για ευνοητους λογους. Αλλα ειναι θλιβερο να θελουν ολοι να γινουν "διευθυντες". Χρειαζονται και τεχνικα επαγγελματα, συν του οτι μπορουν να πληρωσουν καλυτερα πολλες φορες.

 

Αυτο ειναι λιγο προσβλητικο νομιζω αλλα δεν το σχολιαζω. Συν του οτι η δουλεια του μπαριστα και του ντελιβερα δεν ειναι τιποτενιες αλλα μια επιλογη.

 

Δεν προσέβαλλα, νομίζω κανείς εδώ δεν έχει τέτοιο σκοπό,  απλά είναι παραδείγματα επαγγέλματων που έχουν χαμηλό κατώφλι προσόντων το οποίο σίγουρα δεν περιλαμβάνει τριτοβάθμια.

Και υπάρχει κόσμος με πτυχία που είναι η μόνη του επιλογή αυτά τα επαγγέλματα.

Δε φταίει η κακούργα κοινωνία ούτε το μπαχαλο κράτος γι αυτό. Την κύρια ευθύνη έχει το ίδιο το άτομο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

 

Δεν προσέβαλλα, νομίζω κανείς εδώ δεν έχει τέτοιο σκοπό,  απλά είναι παραδείγματα επαγγέλματων που έχουν χαμηλό κατώφλι προσόντων το οποίο σίγουρα δεν περιλαμβάνει τριτοβάθμια.

Και υπάρχει κόσμος με πτυχία που είναι η μόνη του επιλογή αυτά τα επαγγέλματα.

Δε φταίει η κακούργα κοινωνία ούτε το μπαχαλο κράτος γι αυτό. Την κύρια ευθύνη έχει το ίδιο το άτομο.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τέτοιες δουλειές επειδή -για διάφορους λόγους- δεν έχουν επιλογές. Δεν το ήθελαν όμως, γι αυτό έχω ένσταση στο περί ευθύνης. Μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεθεί σε δύσκολη θέση, ειδικά οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που αν απολυθούν δεν μπορούν να σπουδάσουν εύκολα κάτι άλλο.

Εννοείται ότι υπάρχουν κι άλλοι που ήταν χαβαλέδες και κατέληξαν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.