Jump to content


Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

https://marketnews.gr/article/2285912/o-oikogeneiakos-iatros-dwrean-ypoxrewtikos-alla-apwn

 

Quote

Όσοι από σας έχει τύχει να πάρετε στα χέρια σας συνταγή ή παραπεμπτικό για εξετάσεις μέσω της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, ασφαλώς θα έχετε δεί στο τέλος του σχετικού εντύπου το ακόλουθο μήνυμα:

 Ο Οικογενειακός Ιατρός είναι μια νέα, ΔΩΡΕΑΝ λειτουργία του ΕΣΥ. Στο πλαίσιο της υποχρεωτικής εγγραφής σε Οικογενειακό Ιατρό (Γενικό Ιατρό ή Παθολόγο ή Παιδίατρο), σας πληροφορούμε ότι έχετε αυτόματα αντιστοιχισθεί. Για να ενημερωθείτε για τη διαδικασία εγγραφής μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα rdv.ehealthnet.gr ή οποιαδήποτε δομή Πρωτοβάθμιας Φροντίδας Υγείας (ΠΦΥ) ή συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ Οικογενειακό Ιατρό. Η εγγραφή σας σε διαθέσιμο Οικογενειακό Ιατρό πρέπει να ολοκληρωθεί έως την επόμενη προγραμματισμένη επίσκεψή σας σε ιατρό της ΠΦΥ.

 

βρώμισε ο τόπος από δικτατορίσκους....

Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

Το ίδιο το κατηγορητήριο αναφέρει τρία ονόματα και ότι ήταν τότε 16 ή 17 ετών, χωρίς κανένα απολύτως άλλο στοιχείο, πέραν του δημοσιεύματος του hot doc, στο οποίο αναφέρονται αυτά τα τρία ονόματα και οι ηλικίες. Κανένα απολύτως. Γιατί 16 ή 17 και όχι 17 ή 18; Κανείς δεν ξέρει. Η δικηγόρος της ΜΚΟ που έδωσε την συνέντευξη στο hot doc δεν εμφανίστηκε στο δικαστήριο και καμιά κατάθεσή της δεν αναγνώστηκε έστω, για να επιβεβαιώσει τα όσα είπε και να παραθέσει στοιχεία που να τα αποδεικνύουν. Ξέρετε με βάση ποια αποδεικτικά στοιχεία καταδικάστηκε ο κ. Γεωργιάδης; Με βάση τις καταθέσεις τριών ανθρώπων. Του κ. Μπαξεβάνη και των δημοσιογράφων του hot doc και koutipandoras κκ. Προβολισιάνου και Γκασιάμη.

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

https://marketnews.gr/article/2285912/o-oikogeneiakos-iatros-dwrean-ypoxrewtikos-alla-apwn

 

 

βρώμισε ο τόπος από δικτατορίσκους....

επείδη το βλέπω καθημερινά (λόγω θέσης)

 

το θέμα του οικογενειακού ιατρού είναι η μεγαλύτερη μούφα του ΣΎΡΙΖΑ (ψηφισμένο επί ¨Αδωνη ως υπουργό υγείας)

 

και το εξηγώ

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ δεν θα ενοικιάσει το ιατρείο του στον ΕΟΠΥΥ για 20 λεπτά του ευρώ καθαρά (αυτή είναι η αμοιβή του ιατρού για κάθε ασθενή ανά μήνα) με υποχρεωτικό ωράριο κλπ

ΕΠΙΤΑΞΑΝ τους ιατρούς στα ΙΚΑ ΤΟΜΥ ΠΕΔΥ να το κάνουν αυτό χωρίς σχεδιασμό χωρίς οργάνωση και απλά ανακοινώσαμε οικογενειαικό ιατρό...

 

ότι τα πάντα στην Ελλάδα πρόχειρα και ανεφάρμοστα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dellman said:

επείδη το βλέπω καθημερινά (λόγω θέσης)

 

το θέμα του οικογενειακού ιατρού είναι η μεγαλύτερη μούφα του ΣΎΡΙΖΑ (ψηφισμένο επί ¨Αδωνη ως υπουργό υγείας)

 

και το εξηγώ

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ δεν θα ενοικιάσει το ιατρείο του στον ΕΟΠΥΥ για 20 λεπτά του ευρώ καθαρά (αυτή είναι η αμοιβή του ιατρού για κάθε ασθενή ανά μήνα) με υποχρεωτικό ωράριο κλπ

ΕΠΙΤΑΞΑΝ τους ιατρούς στα ΙΚΑ ΤΟΜΥ ΠΕΔΥ να το κάνουν αυτό χωρίς σχεδιασμό χωρίς οργάνωση και απλά ανακοινώσαμε οικογενειαικό ιατρό...

 

ότι τα πάντα στην Ελλάδα πρόχειρα και ανεφάρμοστα...

 

Και εγώ το βλέπω συχνά, σαν ασθενής, όταν χρειάζεται να πληρώνω (και μάλιστα αδρά, σε σύγκριση με άλλες πόλεις της χώρας, όπως έμαθα πρόσφατα), κάτι για το οποίο υποτίθεται ''έχω κάλυψη'', και είναι ήδη προπληρωμένη υπηρεσία κάθε πρώτη του μηνός. Φυσικά, οι υποστηρικτές του φφφφφανταστικού συστήματος υγείας, είτε δεν το έχουν δοκιμάσει στην πράξη να δουν τη γλύκα, είτε σιτίζονται από την ύπαρξη του. 

Στο υπερτονισμένο: χρησιμοποίησες την σωστή λέξη: επίταξαν. Σε αυτές τις μεθόδους έχουν μάθει. Η ισότης (των άξιων ιατρών με τους χασάπηδες χαβαλέδες) πάνω απο όλα. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, colt3003 said:

https://www.iefimerida.gr/news/482097/gallia-katargoyntai-oi-lexeis-mama-kai-mpampas-ta-paidia-ehoyn-gonea-1-kai-gonea-2

 

Άλλο ένα φλέγον ζήτημα τακτοποιήθηκε..... oh wait.

 

Σε λιγα χρονια , τα γραφεια των διευθυντων θα ειναι γεματα απο παιδακια που επραξαν τα κακουργημα να αναφερουν την μανα ή τον πατερα τους μεσα στην ταξη ?

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

https://www.iefimerida.gr/news/482097/gallia-katargoyntai-oi-lexeis-mama-kai-mpampas-ta-paidia-ehoyn-gonea-1-kai-gonea-2

 

Άλλο ένα φλέγον ζήτημα τακτοποιήθηκε..... oh wait.

 

 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± facepalm

Πάτα το κουμπί, βρε Κιμ. Πάτα το.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.liberal.gr/arthro/242267/epikairotita/2019/nea-triti-apallagi-tou-andrea-georgiou-me-bouleuma-tou-sumbouliou-efeton-.html

 

Quote

Πρόκειται για την τρίτη φορά που το δικαστικό συμβούλιο (διαφορετική σύνθεση κάθε φορά) εκδίδει βούλευμα με το οποίο κρίνει πως ο Ανδρέας Γεωργίου θα πρέπει να αθωωθεί για το κακούργημα που του έχει αποδοθεί εδώ και χρόνια.

 

Υπενθυμίζεται ότι η δικογραφία στηρίζεται στις καταγγελίες των μελών του ΔΣ της ΕΛΣΤΑΤ, Ζωής Γεωργαντά και Νικ. Λογοθέτη, για τον τρόπο που είχε υπολογιστεί το έλλειμμα του 2009. 

Η πλευρά του κ. Γεωργίου υποστηρίζει ότι η μεθοδολογία προσμέτρησης του επίμαχου ελλείμματος του 2009, έγινε σε τήρηση ευρωπαϊκών όρων. Επισημαίνει επίσης, ότι το ύψος του ελλείμματος του 2009 είναι αποδεκτό από την παρούσα και τις προηγούμενες κυβερνήσεις, καθώς με βάση αυτό έχουν ήδη υπογραφεί με τους εταίρους τρεις δανειακές συμβάσεις.

 

Πάνω στην ώρα. Προλαβαίνει μια φορά ακόμη (4η), να έχει το πόπολο να ασχολείται, αντί για τις εκλογές. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καινούργιο αυτό. Στην Σουηδία και στην Αυστραλία π.χ. έχει εφαρμοστεί εδώ και καιρό (αν θυμάμαι καλά, είμαι από κινητό και δεν μπορώ να το ελέγξω τώρα). 

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Το θέμα είναι ότι η μειοψηφία επιβάλετε στην πλειοψηφία…για άλλη μια φορά 

 

Τρία προβλήματα. Το πρώτο (και σημαντικότερο) είναι ότι ο καθένας τείνει να θεωρεί την άποψή του πλειοψηφική, απλώς επειδή τη συναντά περισσότερο στον κοινωνικό του περίγυρο. Γι αυτό συνέχεια σφάζεστε μεταξύ σας με τον αναρτήσαντα την είδηση (@ΓιαγκΤ - @colt3003), παρότι σ' αυτό το ζήτημα, ανέλπιστα, συμφωνείτε. Στη Γαλλία, από όπου προέρχεται το νέο, φαίνεται ότι είναι πλειοψηφική η άποψη να δικαιούνται να υιοθετούν παιδιά τα ομόφυλα ζευγάρια, όπως και να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (πχ https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_rights_in_France και συνοδευτικές πηγές). Και μη μου πείτε "η wikipedia δεν είναι αξιόπιστη", γιατί ο κοπανιστός αέρας είναι λιγότερο.

 

Το δεύτερο είναι ότι στη Γαλλία, από το 2013 επιτρέπεται η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Συνεπώς, η αλλαγή έρχεται απλώς να επιβεβαιώσει το δικαίωμα δύο ανθρώπων που μεγαλώνουν ένα παιδί να αναφέρονται και οι δύο ως "γονείς" και επιπλέον το δικαίωμα το παιδιού να διεκδικεί ό,τι απορρέει από αυτή τη σχέση, ακόμη κι αν πχ ένας από τους δύο αποβιώσει, χωρίς να αναφέρεται ως γονέας. Δεν αφαιρείται το δικαίωμα κανενός να αποκαλείται πατέρας ή μητέρα.

 

Τέλος, ακόμη κι αν ήταν μειοψηφική η άποψη, τα παραπάνω δικαιώματα θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να διασφαλίζονται, έτσι όπως διαμορφώθηκε η Γαλλική νομοθεσία. Από τη στιγμή που ο νόμος επέτρεψε την υιοθεσία στα ομόφυλα ξευγάρια (καλώς ή κακώς, δεν έχει καμία σημασία), έπρεπε να μεριμνήσει για την πλήρη εξασφάλιση των δικαιωμάτων αυτών των γονέων και των παιδιών τους. Άλλωστε, είναι κατανοητό σε όλους ότι στις δημοκρατίες ο νόμος λαμβάνει ειδική μέριμνα για να προστατεύει τις μειοψηφίες από την πλειοψηφία.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως τι ζόρι τραβάτε. Όντως τα λύσαμε όλα και κοπτόμαστε για μια νομοθεσία σε άλλη χώρα, με άλλες συνθήκες, που δεν αφαιρεί δικαιώματα από κανέναν, αλλά προστατεύει μια ευάλωτη ομάδα του πληθυσμού; Η γιαγιά σας δεν έλεγε "μακριά από τον κώλο μας κι ας είναι και μια πιθαμή"; 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

 

Τρία προβλήματα. Το πρώτο (και σημαντικότερο) είναι ότι ο καθένας τείνει να θεωρεί την άποψή του πλειοψηφική, απλώς επειδή τη συναντά περισσότερο στον κοινωνικό του περίγυρο. Γι αυτό συνέχεια σφάζεστε μεταξύ σας με τον αναρτήσαντα την είδηση (@ΓιαγκΤ - @colt3003), παρότι σ' αυτό το ζήτημα, ανέλπιστα, συμφωνείτε. Στη Γαλλία, από όπου προέρχεται το νέο, φαίνεται ότι είναι πλειοψηφική η άποψη να δικαιούνται να υιοθετούν παιδιά τα ομόφυλα ζευγάρια, όπως και να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (πχ https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_rights_in_France και συνοδευτικές πηγές). Και μη μου πείτε "η wikipedia δεν είναι αξιόπιστη", γιατί ο κοπανιστός αέρας είναι λιγότερο.

 

Το δεύτερο είναι ότι στη Γαλλία, από το 2013 επιτρέπεται η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Συνεπώς, η αλλαγή έρχεται απλώς να επιβεβαιώσει το δικαίωμα δύο ανθρώπων που μεγαλώνουν ένα παιδί να αναφέρονται και οι δύο ως "γονείς" και επιπλέον το δικαίωμα το παιδιού να διεκδικεί ό,τι απορρέει από αυτή τη σχέση, ακόμη κι αν πχ ένας από τους δύο αποβιώσει, χωρίς να αναφέρεται ως γονέας. Δεν αφαιρείται το δικαίωμα κανενός να αποκαλείται πατέρας ή μητέρα.

 

Τέλος, ακόμη κι αν ήταν μειοψηφική η άποψη, τα παραπάνω δικαιώματα θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να διασφαλίζονται, έτσι όπως διαμορφώθηκε η Γαλλική νομοθεσία. Από τη στιγμή που ο νόμος επέτρεψε την υιοθεσία στα ομόφυλα ξευγάρια (καλώς ή κακώς, δεν έχει καμία σημασία), έπρεπε να μεριμνήσει για την πλήρη εξασφάλιση των δικαιωμάτων αυτών των γονέων και των παιδιών τους. Άλλωστε, είναι κατανοητό σε όλους ότι στις δημοκρατίες ο νόμος λαμβάνει ειδική μέριμνα για να προστατεύει τις μειοψηφίες από την πλειοψηφία.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως τι ζόρι τραβάτε. Όντως τα λύσαμε όλα και κοπτόμαστε για μια νομοθεσία σε άλλη χώρα, με άλλες συνθήκες, που δεν αφαιρεί δικαιώματα από κανέναν, αλλά προστατεύει μια ευάλωτη ομάδα του πληθυσμού; Η γιαγιά σας δεν έλεγε "μακριά από τον κώλο μας κι ας είναι και μια πιθαμή"; 

Το τι κάνουμε μεταξύ μας εφόσον δεν παραβιάζουμε τους κανόνες είναι δικό μας θέμα. Για τον @colt3003 δεν γνωρίζω αλλά ο δικός μου πατέρας έχει πεθάνει και δεν νομίζω ότι χρειάζομαι άλλον.

Οι ομοφυλόφιλοι στον πλανήτη την τελευταία φορά που κοίταξα ήταν 12%,  όσο και αν αυξήθηκαν αποκλείεται να  έγιναν πλειοψηφία.

Οι απόψεις πάνω στις οποίες επιχειρηματολογείς δεν αλλάζουν αυτά τα δεδομένα.

Άσε να περάσει λίγος χρόνος και κάνε μια επανάληψη σε αυτά που γράφεις… πριν κρίνεις τους άλλους…

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Το τι κάνουμε μεταξύ μας εφόσον δεν παραβιάζουμε τους κανόνες είναι δικό μας θέμα. Για τον @colt3003 δεν γνωρίζω αλλά ο δικός μου πατέρας έχει πεθάνει και δεν νομίζω ότι χρειάζομαι άλλον.

 Οι ομοφυλόφιλοι στον πλανήτη την τελευταία φορά που κοίταξα ήταν 12%,  όσο και αν αυξήθηκαν αποκλείεται να  έγιναν πλειοψηφία.

Οι απόψεις πάνω στις οποίες επιχειρηματολογείς δεν αλλάζουν αυτά τα δεδομένα.

Άσε να περάσει λίγος χρόνος και κάνε μια επανάληψη σε αυτά που γράφεις… πριν κρίνεις τους άλλους…

 

Κάθε φορά που κάποιος αναγκάζεται να μεταφέρει τα μηνύματά σας από θέμα σε θέμα ή να επεμβαίνει για να κρύβει απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς έχετε ήδη παραβιάσει τους κανόνες. Αν θες ντε και καλά και τους βαθμούς ποινής που θα αναλογούσαν σε κάθε παράπτωμα, κανονίζεται.

 

Οι ομοφυλόφιλοι στον πλανήτη είναι μάλλον λίγο λιγότεροι από ό,τι νομίζεις, αλλά πλειοψηφικά ποσοστά ανθρώπων σε πολλές χώρες επιθυμούν να τους αναγνωρίζονται ισότιμα δικαιώματα (πχ https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_adoption#Public_opinion). Έχεις το δικαίωμα της άποψής σου για τη νομοθεσία σε εκείνες τις χώρες, αλλά προφανώς είναι εντελώς αδιάφορη στον νομοθέτη τους. Ξεπέρνα το.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, acct said:

 

Κάθε φορά που κάποιος αναγκάζεται να μεταφέρει τα μηνύματά σας από θέμα σε θέμα ή να επεμβαίνει για να κρύβει απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς έχετε ήδη παραβιάσει τους κανόνες. Αν θες ντε και καλά και τους βαθμούς ποινής που θα αναλογούσαν σε κάθε παράπτωμα, κανονίζεται.

 

Οι ομοφυλόφιλοι στον πλανήτη είναι μάλλον λίγο λιγότεροι από ό,τι νομίζεις, αλλά πλειοψηφικά ποσοστά ανθρώπων σε πολλές χώρες επιθυμούν να τους αναγνωρίζονται ισότιμα δικαιώματα (πχ https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_adoption#Public_opinion). Έχεις το δικαίωμα της άποψής σου για τη νομοθεσία σε εκείνες τις χώρες, αλλά προφανώς είναι εντελώς αδιάφορη στον νομοθέτη τους. Ξεπέρνα το.

1 Δεν έχεις μεταφέρει μηνύματα δικά μου και αυτά που μετέφερες είχαν «περιπαιχτικά καλαμπούρια της πιάτσας» και όχι τόσο απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς όπως το μλκς που μου μου έγραψε κάποιος πριν μερικό καιρό και δεν ίδρωσε το αυτί σας

2 Δεν με ενοχλεί η απόφαση και δεν θεωρό ότι τους αναγνωρίζονται ισότιμα δικαιώματα αφού ακόμα και οι ίδιοι εξέφρασαν τις αμφιβολίες τους. Σε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων ο ένας θεωρεί τον εαυτό του γυναίκα.

Έγινε επεξεργασία από acct
συστάσεις
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Δεν έχεις μεταφέρει μηνύματα δικά μου και αυτά που μετέφερες είχαν «περιπαιχτικά καλαμπούρια της πιάτσας» και όχι τόσο απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς όπως το μλκς που μου μου έγραψε κάποιος πριν μερικό καιρό και δεν ίδρωσε το αυτί σας

 

Κάνεις λάθος. Αλλά, αν έχεις πρόβλημα με τον συντονισμό, αναφορά.

 

35 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Σε ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων ο ένας θεωρεί τον εαυτό του γυναίκα.

 

Εδώ κι αν κάνεις λάθος, απλά και κατηγορηματικά. Μπερδεύεις όλα τα πράγματα που δεν καταλαβαίνεις γύρω από τη νομική αναγνώριση ομόφυλων ζευγαριών, τον σεξουαλικό προσανατολισμό και την ταυτότητα φύλου με μια φράση που είναι 100% λανθασμένη και απαιτείς να δούμε τον κόσμο με την ίδια ματιά. Ε, δε γίνεται.

 

Είμαι πρόθυμος να δεχτώ οποιαδήποτε αξιόπιστη πηγή γι αυτό που λες (βασικά οποιαδήποτε επιστημονική πηγή, απλά όχι κάποιο ρατσιστικό blog), αλλά είμαι περίεργος, από που σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση;

 

Edit: Απλή περιέργεια, προφανώς δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις... Ξέρεις προσωπικά κάποιον ομοφυλόφιλο ή η μόνη εικόνα σου είναι από τα καραγκιοζιλίκια που βλέπουμε στα gay pride και στη Μύκονο; Ακόμη περισσότερο, ξέρεις κανένα ζευγάρι ομοφύλων που έχει εκδηλώσει την επιθυμία να υιοθετήσει παιδί;

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Κάνεις λάθος. Αλλά, έχεις πρόβλημα με τον συντονισμό, αναφορά.

 

 

Εδώ κι αν κάνεις λάθος, απλά και κατηγορηματικά. Μπερδεύεις όλα τα πράγματα που δεν καταλαβαίνεις γύρω από τη νομική αναγνώριση ομόφυλων ζευγαριών, τον σεξουαλικό προσανατολισμό και την ταυτότητα φύλου με μια φράση που είναι 100% λανθασμένη και απαιτείς να δούμε τον κόσμο με την ίδια ματιά. Ε, δε γίνεται.

 

Είμαι πρόθυμος να δεχτώ οποιαδήποτε αξιόπιστη πηγή γι αυτό που λες (βασικά οποιαδήποτε επιστημονική πηγή, απλά όχι κάποιο ρατσιστικό blog), αλλά είμαι περίεργος, από που σου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση;

Όπως σου έχω γράψει ξανα, επιτρέπω στον εαυτό μου μέχρι 3 απαντήσεις και επειδή απαντάω μόνο σε καλοπροαίρετους που πιστεύουν ότι έχω λάθος άποψη και όχι σε κακοπροαίρετους που πιστεύουν ότι είμαι χαμηλής νοημοσύνης  και «Μπερδεύω όλα τα πράγματα που δεν καταλαβαίνω»- (αυτό και αν είναι απαξιωτικός χαρακτηρισμός}

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Όπως επιθυμείς. Πάντως, αν είχα κακή προαίρεση, δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να κάνω αυτή τη συζήτηση. Ο κόσμος είναι γεμάτος εμμονικούς και προκατειλημμένους ανθρώπους. Με αυτούς δεν έχει νόημα να συνδιαλέγεσαι, γιατί είναι αποφασισμένοι πάντα να μετακινούν τα δοκάρια προκειμένου να δικαιολογήσουν την κοσμοθεωρία τους.

 

Ο μόνος λόγος που επιμένω να παρουσιάζω την άλλη πλευρά σε πολλά ζητήματα σε τούτο το φόρουμ είναι γιατί πιστεύω πραγματικά ότι σχεδόν όλοι εδώ είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε αντεπιχειρήματα ή να αναθεωρήσουμε λίγο τη γνώση μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Ο μόνος λόγος που επιμένω να παρουσιάζω την άλλη πλευρά σε πολλά ζητήματα σε τούτο το φόρουμ είναι γιατί πιστεύω πραγματικά ότι σχεδόν όλοι εδώ είμαστε πρόθυμοι να δεχτούμε αντεπιχειρήματα ή να αναθεωρήσουμε λίγο τη γνώση μας.

 

Έχω την εντύπωση ότι όσοι είναι πρόθυμοι, είναι, ως επί το πλείστον, αυτοί που δε γράφουν τίποτα. Μπορεί να ήταν έτσι πάντα, αλλά όσοι εμφανίζονται στο δημόσιο λόγο είναι και οι περισσότερο φανατισμένοι, έτοιμοι πάντα να πείσουν τους πάντες για την ορθότητα των απόψεών τους. Άλλωστε η βεβαιότητα για την "ορθότητα" αυτή είναι και το κίνητρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, acct said:

 

Τρία προβλήματα. Το πρώτο (και σημαντικότερο) είναι ότι ο καθένας τείνει να θεωρεί την άποψή του πλειοψηφική, απλώς επειδή τη συναντά περισσότερο στον κοινωνικό του περίγυρο. Γι αυτό συνέχεια σφάζεστε μεταξύ σας με τον αναρτήσαντα την είδηση (@ΓιαγκΤ - @colt3003), παρότι σ' αυτό το ζήτημα, ανέλπιστα, συμφωνείτε. Στη Γαλλία, από όπου προέρχεται το νέο, φαίνεται ότι είναι πλειοψηφική η άποψη να δικαιούνται να υιοθετούν παιδιά τα ομόφυλα ζευγάρια, όπως και να έχουν πρόσβαση σε υπηρεσίες υποβοηθούμενης αναπαραγωγής (πχ https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_rights_in_France και συνοδευτικές πηγές). Και μη μου πείτε "η wikipedia δεν είναι αξιόπιστη", γιατί ο κοπανιστός αέρας είναι λιγότερο.

 

Το δεύτερο είναι ότι στη Γαλλία, από το 2013 επιτρέπεται η υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια. Συνεπώς, η αλλαγή έρχεται απλώς να επιβεβαιώσει το δικαίωμα δύο ανθρώπων που μεγαλώνουν ένα παιδί να αναφέρονται και οι δύο ως "γονείς" και επιπλέον το δικαίωμα το παιδιού να διεκδικεί ό,τι απορρέει από αυτή τη σχέση, ακόμη κι αν πχ ένας από τους δύο αποβιώσει, χωρίς να αναφέρεται ως γονέας. Δεν αφαιρείται το δικαίωμα κανενός να αποκαλείται πατέρας ή μητέρα.

 

Τέλος, ακόμη κι αν ήταν μειοψηφική η άποψη, τα παραπάνω δικαιώματα θα έπρεπε έτσι κι αλλιώς να διασφαλίζονται, έτσι όπως διαμορφώθηκε η Γαλλική νομοθεσία. Από τη στιγμή που ο νόμος επέτρεψε την υιοθεσία στα ομόφυλα ξευγάρια (καλώς ή κακώς, δεν έχει καμία σημασία), έπρεπε να μεριμνήσει για την πλήρη εξασφάλιση των δικαιωμάτων αυτών των γονέων και των παιδιών τους. Άλλωστε, είναι κατανοητό σε όλους ότι στις δημοκρατίες ο νόμος λαμβάνει ειδική μέριμνα για να προστατεύει τις μειοψηφίες από την πλειοψηφία.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως τι ζόρι τραβάτε. Όντως τα λύσαμε όλα και κοπτόμαστε για μια νομοθεσία σε άλλη χώρα, με άλλες συνθήκες, που δεν αφαιρεί δικαιώματα από κανέναν, αλλά προστατεύει μια ευάλωτη ομάδα του πληθυσμού; Η γιαγιά σας δεν έλεγε "μακριά από τον κώλο μας κι ας είναι και μια πιθαμή"; 

 

Τελικά με το γραπτό λόγο, κανένας δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι είναι και κατανοητός....

Το σχόλιό μου στην είδηση, νόμιζα, ότι καταδεικνύει το φαιδρό του θέματος. Σε μια χώρα που αντιμετωπίζει αρκετά σοβαρότερα προβλήματα, το τι τίτλο θα έχουν 2 πεδία σε μια φόρμα, είναι κατά τη γνώμη μου ο ορισμός του ''περί όνου σκιάς''. Φαιδρότητα η οποία προσαυξάνεται έτι περισσότερο με τις ''επιφυλάξεις'' του εκπρόσωπου των ομόφυλων, εξ ου και η δεύτερη αντίδρασή μου. 

Δεν ξέρω πόσοι είναι οι ομοφυλόφιλοι σε κάθε χώρα, ούτε και πόσοι από αυτούς είναι γονείς/θετοί γονείς/δεν_ξέρω_τι_άλλο, αλλά δεν είναι αυτό που ενδιαφέρει. Στην είδηση υπάρχει και ένα άλλο σημείο ενδιαφέροντος: 

Quote

Το σχετικό διάταγμα αναφέρει ότι «Για την αποφυγή διακρίσεων, οι σχολικές εγγραφές, οι σχολικοί κατάλογοι, οι γονικές εξουσιοδοτήσεις και κάθε άλλο επίσημο έγγραφο που αφορά στα παιδιά, θα περιλαμβάνει αποκλειστικά τις λέξεις Γονέας 1 και Γονέας 2».

 

Προφανώς αυτό ικανοποιεί αυτούς (μερικώς πάλι όπως διαβάσαμε) που δεν επιθυμούν διάκριση στο συγκεκριμένο ζήτημα, πληγώνει όμως σοβαρά την μερίδα αυτή των ανθρώπων που θέλουν τη διάκριση, και οι οποίοι, επίσης, έχουν το δικαίωμα σε αυτό. Και υπό αυτή την οπτική, η παρέμβαση του κράτους πάλι είναι μάταιη και, (άγνωστο αν ήταν το ζητούμενο), μεροληπτική. Βλέπετε, όταν ικανοποιείται κάποιος, δυσαρεστείται -συνήθως-  κάποιος άλλος. Βέβαια, λύσεις πάντα υπάρχουν. Από προσωπικά διαμορφωμένες φόρμες, μέχρι πεδία πολλαπλών επιλογών, κάτι που ο νομοθέτης, δυσκολεύομαι να πιστέψω, ότι αγνοούσε. Και αυτό είναι επιλήψιμο. Πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή που κάποιος θα προτείνει μια πιο ''λειτουργική'' λύση, και αυτή αγνοηθεί...

 

Σχετικά με τα ζόρια: Ναι την έχω ακούσει την παροιμία, όπως και την άλλη που λέει: ''πολλές φορές θα πάει η στάμνα στη βρύση για νερό, και μία φορά θα σπάσει''. Προσωπικά λοιπόν δε νιώθω και πολύ άνετα, όταν κάτι γυροφέρνει μόλις μια πιθαμή από τον  ''ποφτό μου''....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είμαι τυχερός που δεν βλέπω την τεράστια συνωμοσία κατά των "κανονικών". Και στην Ελλάδα υπάρχουν έγγραφα που ζητούν "υπογραφή γονέα", δεν επαναστατήσαμε ότι μας κλέβουν την οικογενειακή ταυτότητα, ούτε είδα κανέναν να νιώσει την ανάγκη να γράψει δίπλα μητέρα/πατέρας.

Ούτε καταλαβαίνω ποιοί είναι αυτοί που "θέλουν τη διάκριση"... δεν είναι παιχνίδι μηδενικού αθροίσματος που οι "ανώμαλοι" πήραν κάτι από τους "ομαλούς". Υπάρχει ζευγάρι διαφορετικού φύλου που να θεωρεί παρερμηνεύσιμο ποιά είναι η μαμά και ποιός ο μπαμπάς;

Μου αρέσει το "Γονέας 1/Γονέας 2"; Όχι ιδιαίτερα. Προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε κάποια πιο λειτουργική λύση, ούτε το λόγο που προκαλεί αναστάτωση στους πεφωτισμένους (πώς λέμε Illuminati) υποστηρικτές της "παραδοσιακής οικογένειας" που μόνοι τους βλέπουν τον κίνδυνο που υποκρύπτει...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.