Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 3/26/2019 at 12:46 PM, dfk_7677 said:

 

Μόνο μισθωτοί και συνταξιούχοι έχουν αφορολόγητο.

 

Ναι. Εν τη ρύμη του λόγου. Όπως και τέλος επιτηδεύματος έχουν, για να πιάσει το κράτος ένα ελάχιστο ποσό απ'όλους. Πράγμα άδικο βέβαια που οφείλεται στην ανικανότητά τους να ελέγξουν τη φοροδιαφυγή με άλλους τρόπους.

 

On 3/26/2019 at 5:47 PM, colt3003 said:

Έτσι. Γιατί, και οι πέτρες ξέρουν, ότι οι ΔΥ πληρώνονται από το λεφτόδεντρο, και όχι από τους φόρους αυτών που παράγουν. Και είναι τόσο αποτελεσματικοί, που κανένας στην Ελλάδα δεν ξέρει τι είναι π.χ. , ούτε ιδιώτης ιατρός / κλινική (αφού η δημόσια υγεία σκίζει) ούτε φροντιστήριο / ιδιαίτερα (αφού η δημόσια εκπαίδευση επίσης σκίζει). Και αν πεις για ασφάλεια ..... 

Κανονικά όλοι αυτοί, δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου. Γιατί από τη στιγμή που μπαίνουν όπως μπαίνουν, μας κουνάνε και το δάχτυλο μετά, αν τολμήσει κανείς να κρίνει την απόδοσή τους  (πού ακούστηκε, να κρίνει ο υφιστάμενος το αφεντικό του) . Σε σοβαρά φιλελεύθερα κράτη, οι πάντες κρίνονται, και οι κηφήνες παίρνουν τον λεγάμενο. Αλλά επειδή εδώ, οι κυβερνώντες ποντάρουν πάνω στα ψηφαλάκια τους, κάνουν τα στραβά μάτια, και άσε τα κορόιδα που πληρώνουν το ''δωρεάν'', να ξαναπληρώσουν τους ιδιώτες. Μειώνεται και η ανεργία έτσι..... :haha:

 

Τέλος, δικαίωμα του καθενός είναι να επιλέγει που θα εργαστεί. Αν μπορεί να κρατάει μαγαζί και να τα κονομάει μαγκιά του. Θα σου πω όμως ένα μυστικό, το οποίο μάλλον σου διαφεύγει (βασικά όλοι οι ΔΥ το αγνοούν). Όσο παλιό και στρωμένο να είναι ένα μαγαζί, αρκεί ένας άχρηστος για να το στείλει άπατο. Η προηγούμενη επιτυχία στην πραγματική ζωή, δεν αποτελεί εγγύηση συνέχειας, αν δεν καταβληθεί η ίδια (και περισσότερη συνήθως) προσπάθεια (άλλη άγνωστη λέξη...) 

Υπάρχει και το ΑΣΕΠ που προσλαμβάνει τον κύριο όγκο με αντικειμενικά κριτήρια(που μειώθηκε σε κάτω από 800.000). Μόνο αν πλαστογραφήσεις δικαιολογητικό και πάλι. Τώρα γίνεται αυτεπάγγελτος έλεγχος και τα πιάνουν στην αρχή. Τέλος έχεις και τους γραπτούς διαγωνισμούς, αν θες να εξασφαλίσεις κάποια ποιότητα.

Σχετικά με την αξιολόγηση υπάρχουν δύο θέματα. Το ένα είναι η αντικειμενικότητα/αμεροληψία αυτού που αξιολογεί(π.χ. κομματικά κριτήρια). Το άλλο είναι η ίδια η φύση της αξιολόγησης. Π.χ. η ΝΔ ήθελε αξιολογήσεις μόνο και μόνο για να απολύσει. Έπρεπε κάποιο ποσοστό υπαλλήλων υποχρεωτικά να πάρει κάτω από τη βάση. Είναι σωστό;

Σχετικά με τα μαγαζιά. Δεν διαφωνώ καθόλου. Όμως υπάρχει και η μισθωτή εργασία αν πιστεύει κάποιος ότι αδικείται ως ε.ε.. Εκατοντάδες χιλιάδες μισθωτοί π.χ. έφυγαν έξω για κάτι καλύτερο. Κάποιους άλλους φαίνεται να τους συμφέρει το μαγαζί(ελευθέριο επάγγελμα) και δεν το εγκαταλείπουν για άλλους λόγους καθώς φαίνεται. Οι μισθωτοί ΔΥ/ΙΥ πολύ δύσκολα μπορούν να ακολουθήσουν παρόμοια τακτική.   

 

 

On 3/26/2019 at 7:49 PM, DEADLAZARUS said:

Ερώτηση: ο Βάμβουκας έγραφε στην "Αυριανή" (εκδότης αυτής ο αείμνηστος Γιώργος Κουρής); Για να καταλάβω το επιστημονικό υπόβοθρο υπόβαθρο του ανδρός.

Τα υπόλοιπα που γράφεις, παραπέμπουν στη γνωστή σειρά μυστηρίου/τρόμου/επιστημονικής φαντασίας "Tales from the crypt".

 

Καθηγητής της ΑΣΟΕΕ, σε μακροοικονομικά μαθήματα κυρίως, πολύ πριν πολιτικοποιηθεί. Και δεν καταλαβαίνω την αμφισβήτηση. Δεν παίρνει κάποια πολιτική θέση σε όσα ανέβασα.

Σχετικά με τα tales from the crypt, δες τα στοιχεία της ΑΑΔΕ για το τι δηλώνεται. Το καταλαβαίνεις και όταν πας σε γιατρό ή καλέσεις μάστορα για μια δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος helix έγραψε:

Ποιό video; Μήπως κατέβηκε; Το #2716 post εμφανίζεται άδειο.

 

Άκυρο, δεν εβγαινε σε FF. Σε chrome παίζει.

 

-8:43 (πάει ανάποδα το timer) κάτω δεξιά, μαύρη μαντήλα και σκούρο μπλε ρούχο, τριγύρω παίζει να έχει κι άλλες αλλά είναι τελείως φλου. Τι κερδίζω; ?

 

Είναι χώρια σε «γυναικωνίτη» τις δείχνει στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Petrossortep said:

Υπάρχει και το ΑΣΕΠ που προσλαμβάνει τον κύριο όγκο με αντικειμενικά κριτήρια(που μειώθηκε σε κάτω από 800.000). Μόνο αν πλαστογραφήσεις δικαιολογητικό και πάλι. Τώρα γίνεται αυτεπάγγελτος έλεγχος και τα πιάνουν στην αρχή. Τέλος έχεις και τους γραπτούς διαγωνισμούς, αν θες να εξασφαλίσεις κάποια ποιότητα.

Σχετικά με την αξιολόγηση υπάρχουν δύο θέματα. Το ένα είναι η αντικειμενικότητα/αμεροληψία αυτού που αξιολογεί(π.χ. κομματικά κριτήρια). Το άλλο είναι η ίδια η φύση της αξιολόγησης. Π.χ. η ΝΔ ήθελε αξιολογήσεις μόνο και μόνο για να απολύσει. Έπρεπε κάποιο ποσοστό υπαλλήλων υποχρεωτικά να πάρει κάτω από τη βάση. Είναι σωστό;

 

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: άÏομα κάθονÏαι και εÏÏÏεÏικÏÏ ÏÏÏοÏ

 

....ναι, αλλά μπήκε με ΑΣΕΠ....

Link to comment
Share on other sites

<<όλοι μαζί>>: Καααανένα σπίιιτι στα χέερια τραπεζίιι.... oh wait ....

 

Quote

«Υπάρχει η αγορά στην κανονικότητα, όταν γενικά είναι κανονικές οι συνθήκες και η αγορά όταν είμαστε εκτός κανονικότητας, όταν έχουμε μια τεράστια ύφεση, για παράδειγμα. Γενικά, στην κανονικότητα, αν εγώ κάνω μια συμφωνία με τον σύντροφό μου τον Νίκο ότι θα μου δώσει 50.000 ευρώ για να χτίσω ένα σπίτι, περιμένει ο σύντροφος ο Νίκος –πόσω μάλλον η τράπεζα- ότι κάποια στιγμή θα πάρει τα λεφτά του. Όσο και να με συμπαθεί, όσο και να είναι σύντροφος, κάποια στιγμή θα θέλει πίσω τα 50.000 ευρώ. Άρα, η κανονική αγορά στέγασης έχει πάντα ένα ρίσκο. Παίρνεις ένα δάνειο και κάποια στιγμή πρέπει να το ξεπληρώσεις. Έχεις και την πιθανότητα κάποια στιγμή να μη σου βγει αυτό το ρίσκο και να το χάσεις. Γι’ αυτό, το 2009 υπήρχαν πενήντα έξι χιλιάδες πλειστηριασμοί και δεν υπήρχε ούτε κίνημα από το ΚΚΕ ούτε κίνημα από τον ΣΥΡΙΖΑ εναντίον αυτών των πλειστηριασμών, γιατί ήταν μία κανονική περίοδος με ανάπτυξη και ο κόσμος ήξερε ότι μπορούσε να πάρει ένα δάνειο και αν δεν μπορούσε να το ξεπληρώσει, θα είχε κάποιο πρόβλημα. Πηγή: Protagon.gr

 

https://www.protagon.gr/epikairotita/tsakalwtos-e-an-exeis-parei-daneio-borei-kai-na-to-xaseis-to-spiti-44341808373

Link to comment
Share on other sites

Kωνσταντοπούλου για Πετσίτη : Να ανοίξουν οι λογαριασμοί Παππά και Τσίπρα

Παράθεση

«Εγώ τον ήξερα ως τον κουβαλητή της τσάντας του Παππά, ούτε ήξερα το επώνυμό του. Τον είχα δει να συνοδεύει τον Παππά όπου πήγαινε, ήδη από την εποχή που ο σημερινός υπουργός ήταν διευθυντής του γραφείου του Τσίπρα, όταν ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αντιπολίτευση» συνέχισε η πρώην πρόεδρος της Βουλής. «Είναι ξεκάθαρο λοιπόν ότι ο πλουτισμός του Πετσίτη είαι πλουτισμός σχετιζόμενος με του Παππά και του Τσίπρα»

 

Link to comment
Share on other sites

https://analyst.gr/2019/03/30/i-katara-tis-pagkosmiopoiisis/

 

Quote

Εν προκειμένω ο πατέρας του νεοφιλελευθερισμού, ο F. Hayek, το προέβλεψε ήδη από το 1976, θεωρώντας το ως υποχρεωτική συνέπεια της οικονομικής παγκοσμιοποίησης – γράφοντας τα εξής: «Η κατάργηση των κυρίαρχων εθνικών κρατών και η δημιουργία μίας αποτελεσματικής διεθνούς νομοθεσίας, είναι η απαραίτητη ολοκλήρωση και η λογική συμπλήρωση του φιλελεύθερου προγράμματος» (πηγή, Ατομικισμός και οικονομική τάξη, σελίδα 341).

 

Beta version η Ε.Ε.. Πράκτορες-λούστροι του ΣΥΡΙΖΑ μαζί με Κούληδες τα όργανα υλοποίησης.

Ανεβάστε το στο capital.gr, όποιος έχει λογαριασμό, να δούμε αντίδραση από τους λυσσασμένους με το ελληνικό δημόσιο εκεί μέσα.

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ψωροκώσταινα, ακολουθείς τα δρώμενα κι ελπίζεις για το καλύτερο, δεν περνάνε και πολλά πράγματα απ το χέρι μας, αν θέλουμε να είμαστε στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Αν θέλουμε να επιστρέψουμε στον 3ο κόσμο, το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, pnick said:

@acct Σκοπός των μηνυμάτων μου δεν ήταν ούτε να κλαφτώ για τα δικαιώματα των πολυτέκνων, ούτε να παραπονεθώ που οι κυβερνήσεις δεν δίνουν παραπάνω. Ούτε να απολαύσω κάποιας ιδιαίτερης εκτίμησης για τις επιλογές μου. Καμία σχέση. Ήλπιζα ότι αυτό που ήθελα να πω θα γινόταν σαφές: Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει συγκεκριμένη ατζέντα. Κάνει συγκεκριμένες επιλογές. Μην εθελοτυφλούμε. Θέλει μια άλλη Ελλάδα. Όχι αυτήν που ονειρεύομαι εγώ και άλλοι απλοί πολίτες σαν εμένα, για τα παιδιά μας. Και δεν μιλάω για Δεξιά ή Αριστερή Ελλάδα. Σκέτο Ελλάδα. Αν θέλεις κάπως να τον δικαιολογείς σαν κόμμα και φορέα συγκεκριμένης ιδεολογίας, ή να υποβαθμίζεις την αξία των όσων τραγικών βλέπουμε καθημερινά από εκπροσώπους του κόμματος ή τον ίδιο τον Πρωθυπουργό, είναι δικαίωμά σου. Εγώ δεν μπορώ να μη μιλήσω για τα αίσχη που βλέπω καθημερινά. Μπορεί η κίνηση να αυξήσουν τα ποσοστά συγκεκριμένων ομάδων στην ΕΕΔΑ να είναι ανέξοδη και άνευ πρακτικής σημασίας, όπως λες, και να περιορίζεται στα προεκλογικά παιχνιδάκια τους. Έχει όμως έντονη σημειολογία για τις εν γένει επιλογές της συγκεκριμένης κυβέρνησης. Θέλει κάτι να μας πει ο ΣΥΡΙΖΑ με όλα αυτά. Αυτό διαβάζω στις επιλογές του, και απλά κάθομαι και το γράφω, περισσότερο με πόνο για το πού πάμε σαν χώρα το τελευταίο καιρό. 

Spoiler

[Όσο για τα εναπομείναντα "προνόμια" των πολυτέκνων που αναφέρεις, νομίζω ότι είναι αστείο και να αναφέρονται πλέον. Κανείς δεν έκανε παραπάνω παιδιά επειδή υπάρχουν αυτά (τα όσα έχουν μείνει δηλαδή)... Και να πώ και κάτι τελευταίο και δεν θα ξαναμιλήσω ως πολύτεκνος, γιατί παρεξηγείται δυστυχώς. Οι πολύτεκνοι θα έκαναν παιδιά ακόμα και αν δεν υπήρχε κανένα προνόμιο, ακόμα και αν όλοι ήταν εναντίον της πολυτεκνίας. Είναι ένα αξιακό σύστημα που δεν είναι εύκολο να το κατανοήσει κανείς σήμερα. Πολλοί κάνουν το λάθος να το ερμηνεύουν με αριθμούς και πίνακες. ]

 

Δε νομίζω ότι εξέλαβε κάποιος το μήνυμά σου ως κλάψα... Όμως, για μένα κάνεις ένα βασικό λάθος. Στον ΣΥΡΙΖΑ βλέπεις ένα οργανωμένο σχέδιο υπονόμευσης ενός αξιακού συστήματος εκεί που εγώ διακρίνω μόνο έναν οπορτουνιστικό εναγκαλισμό με την εξουσία. Εγώ δεν έχω λόγο να "δικαιολογήσω" το σημερινό κυβερνόν κόμμα, αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω από τους μεταννοημένους ψηφοφόρους του να προσπαθούν να δαιμονοποιήσουν τα πάντα, για να ξεπλύνουν το κάρμα της ψήφου τους.

 

Ο Τσίπρας δεν τους (σας; δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά) εξαπάτησε περισσότερο ή λιγότερο από τους προηγούμενους. Ξεχνώντας ότι πέσατε θύμα ακριβώς της ίδιας απάτης με κάθε άλλη φορά, απλώς προλειαίνετε το έδαφος για το ίδιο σενάριο στις επόμενες εκλογές. Οι μεγαλόσχημες υποσχέσεις έχουν πάντα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα: απογοήτευση.

 

Πάντως, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι αμυντικός στο θέμα της πολυτεκνίας. Δεν ξέρω κανέναν που κάνει παιδιά για να γίνει πλούσιος με επιδόματα ή παροχές και, αν νομίζεις ότι διέκρινες κάτι τέτοιο στο μήνυμά μου, απλώς κάνεις λάθος. Για μένα είναι προσβλητικό να χαρακτηρίζονται οι πολύτεκνοι "μειονότητα", όπως έκανες μέσα στον θυμό σου. Είναι δυνατόν να θίγεσαι που δεν εντάσσεστε στην ίδια κατηγορία με τους Ρομά;

 

Τέλος πάντων, μια δομημένη κοινωνία οφείλει να σέβεται και να προστατεύει όλα τα μέλη της και να τους δίνει ίσες ευκαιρίες. Αυτό είναι το νόημα της ΕΕΔΑ, που υπονομεύεται βάναυσα για μερικά ψηφαλάκια. Επίσης, μια δομημένη κοινωνία δικαιούται να θέτει προτεραιότητες και να πριμοδοτεί κάποιους πυλώνες δράσης, όπως η οικογένεια, η εκπαίδευση, η υγεία κοκ.

 

Ένας τρόπος για να ψηφίζει κανείς είναι να διαλέγει το κόμμα που υπόσχεται πως θα στηρίξει τον "δικό του" πυλώνα. Τα μεγάλα κόμματα (ή αυτά που θέλουν να μεγαλώσουν) παραδοσιακά υπόσχονται τα πάντα στους πάντες. Πρέπει κάποια στιγμή κι εμείς να αναλάβουμε ένα μέρος της ευθύνης για την ευπιστία μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, acct said:

 

Δε νομίζω ότι εξέλαβε κάποιος το μήνυμά σου ως κλάψα... Όμως, για μένα κάνεις ένα βασικό λάθος. Στον ΣΥΡΙΖΑ βλέπεις ένα οργανωμένο σχέδιο υπονόμευσης ενός αξιακού συστήματος εκεί που εγώ διακρίνω μόνο έναν οπορτουνιστικό εναγκαλισμό με την εξουσία. Εγώ δεν έχω λόγο να "δικαιολογήσω" το σημερινό κυβερνόν κόμμα, αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω από τους μεταννοημένους ψηφοφόρους του να προσπαθούν να δαιμονοποιήσουν τα πάντα, για να ξεπλύνουν το κάρμα της ψήφου τους.

 

Ο Τσίπρας δεν τους (σας; δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά) εξαπάτησε περισσότερο ή λιγότερο από τους προηγούμενους. Ξεχνώντας ότι πέσατε θύμα ακριβώς της ίδιας απάτης με κάθε άλλη φορά, απλώς προλειαίνετε το έδαφος για το ίδιο σενάριο στις επόμενες εκλογές. Οι μεγαλόσχημες υποσχέσεις έχουν πάντα ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα: απογοήτευση.

 

Πάντως, πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι αμυντικός στο θέμα της πολυτεκνίας. Δεν ξέρω κανέναν που κάνει παιδιά για να γίνει πλούσιος με επιδόματα ή παροχές και, αν νομίζεις ότι διέκρινες κάτι τέτοιο στο μήνυμά μου, απλώς κάνεις λάθος. Για μένα είναι προσβλητικό να χαρακτηρίζονται οι πολύτεκνοι "μειονότητα", όπως έκανες μέσα στον θυμό σου. Είναι δυνατόν να θίγεσαι που δεν εντάσσεστε στην ίδια κατηγορία με τους Ρομά;

 

Τέλος πάντων, μια δομημένη κοινωνία οφείλει να σέβεται και να προστατεύει όλα τα μέλη της και να τους δίνει ίσες ευκαιρίες. Αυτό είναι το νόημα της ΕΕΔΑ, που υπονομεύεται βάναυσα για μερικά ψηφαλάκια. Επίσης, μια δομημένη κοινωνία δικαιούται να θέτει προτεραιότητες και να πριμοδοτεί κάποιους πυλώνες δράσης, όπως η οικογένεια, η εκπαίδευση, η υγεία κοκ.

 

Ένας τρόπος για να ψηφίζει κανείς είναι να διαλέγει το κόμμα που υπόσχεται πως θα στηρίξει τον "δικό του" πυλώνα. Τα μεγάλα κόμματα (ή αυτά που θέλουν να μεγαλώσουν) παραδοσιακά υπόσχονται τα πάντα στους πάντες. Πρέπει κάποια στιγμή κι εμείς να αναλάβουμε ένα μέρος της ευθύνης για την ευπιστία μας.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Όχι, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι άλλο ένα οπορτουνιστικό κόμμα (είναι και από αυτό φυσικά). Είναι το πιο εθνομηδενιστικό πολιτικό μόρφωμα που είδαμε ποτέ. Προσπαθεί να ξεπουλήσει και να αλλοιώσει τα πάντα στον λίγο χρόνο που του απέμεινε. Σε επίπεδο εθνικό, οικονομικό, ηθικό κλπ. Πολιτικούς της αρπαχτης πάντα είχαμε. Αυτόν τον πολιτικό απόπατο ποτέ... Και όχι, φυσικά δεν ψήφισα ποτέ ΣΥΡΙΖΑ. Το ακριβώς ανάποδο συμβαίνει με αυτό που λες. Εγώ βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ να δικαιολογούν με ανήκουστα επιχειρήματα την κυβέρνηση, θέλοντας να αισθανθούν λιγότερο ένοχοι (για να μην πω κάτι πιο βαρύ).

Για τους πολύτεκνους δεν θα συνεχίσω. Αισθάνομαι πολύ άσχημα για την τροπή που πήρε η συζήτηση. Έχεις έναν τρόπο να ερμηνεύεις τα λεγόμενα του αλλού με τρόπο που δεν τα εννόησε ποτέ. Αν οι 160.000 πολύτεκνοι που έχουμε απομείνει στην Ελλάδα θεωρείς ότι είμαστε ακμαίο κομμάτι της και ότι αποτελούμε τιμώμενη κοινωνική ομάδα και ευνοημένη από τις πολιτικές των κυβερνήσεων τα τελευταία χρόνια, τότε ζούμε σε παράλληλο σύμπαν. Όχι, δεν μας βάζω στο ίδιο επίπεδο με τους Ρομά. Δεν είμαστε μειονότητα με την έννοια που είναι αυτοί. Μειοψηφουμε όμως στην προτίμηση της συγκεκριμένης κυβέρνησης. Αυτό προσπαθώ να πω. Δεν είμαστε αυτοί που θέλουν να βοηθήσουν. Ο δικαιωματισμός τους έχει συγκεκριμένη ατζέντα, όπως τονίζει ωραία ο Στάθης σε ένα άρθρο του που κάπου ποσταρα σε άλλο θέμα.

Και μην έχεις αυταπάτες. Κανένας δεν πλησιάζει τους συλλόγους πολυτέκνων για προεκλογικές υποσχέσεις. Ειδικά οι του ΣΥΡΙΖΑ. Ο μόνος που έγραψε και είπε κάτι ουσιαστικό για εμάς (γιατί αόριστα μισόλογα λένε διάφοροι από όλα τα κόμματα), και οφείλω να το σημειώσω για να είμαι δίκαιος, είναι ο Φαήλος Κρανιδιώτης. Δεν με εκφράζει ο τρόπος του, αλλά φιλτάτη η αλήθεια.

 

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Υ/γ Δεν χρησιμοποίησα τον όρο μειονότητα με την νομική του έννοια. Θα έπρεπε να γράψω μειοψηφία, αν και οι πολύτεκνοι είναι ευαίσθητη κοινωνική ομάδα με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που οφείλει κάθε κυβέρνηση να προστατεύσει. Εν πάση περιπτώσει, γράφω κάποια πράγματα με την διασταλτική ερμηνεία, χωρίς να στέκομαι στην αυστηρή νομική ερμηνεία. Ήλπιζα ότι αυτό θα ήταν πιο σαφες, και δεν θα χρειαζόταν επεξηγήσεις. Το επίκεντρο των όσων έγραψα ελπίζω να έγινε σαφές πλέον.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φάρμακο:        

Προσπέρασε τα κόμματα, συζητεί χωρίς τη Βουλή για την τιμολόγηση…

Παράθεση

 

Δεν εξηγείται διαφορετικά το γεγονός ότι ο Ανδρέας Ξανθός διένειμε σήμερα στη Βουλή το σχέδιο της νέας υπουργικής απόφασης για την τιμολόγηση και την ανατιμολόγηση των φαρμακευτικών σκευασμάτων, αλλά μόλις… μία ώρα πριν από την προγραμματισμένη συνεδρίαση της αρμοδίας διακομματικής επιτροπής της Βουλής για την φαρμακευτική πολιτική.

 

Όπως ήταν αναμενόμενο, ουδείς από τους βουλευτές της συμπολίτευσης και της αντιπολίτευσης είχε τον απαιτούμενο χρόνο για να μελετήσει, να αναλύσει τεχνικά και να καταλήξει στα συμπεράσματά του σχετικά με το ιδιαιτέρως τεχνικό περιεχόμενο του εν λόγω σχεδίου υπουργικής απόφασης. Συζήτηση, λοιπόν, επ’ αυτού δεν πραγματοποιήθηκε…

Κι όμως, οι εκπρόσωποι της εγχώριας και της πολυεθνικής φαρμακοβιομηχανίας, βάσει νόμου, έχουν εδώ και δύο ημέρες στα χέρια τους το σχέδιο της υπουργικής απόφασης

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pnick said:

Υ/γ Δεν χρησιμοποίησα τον όρο μειονότητα με την νομική του έννοια. Θα έπρεπε να γράψω μειοψηφία, αν και οι πολύτεκνοι είναι ευαίσθητη κοινωνική ομάδα με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που οφείλει κάθε κυβέρνηση να προστατεύσει. Εν πάση περιπτώσει, γράφω κάποια πράγματα με την διασταλτική ερμηνεία, χωρίς να στέκομαι στην αυστηρή νομική ερμηνεία. Ήλπιζα ότι αυτό θα ήταν πιο σαφες, και δεν θα χρειαζόταν επεξηγήσεις. Το επίκεντρο των όσων έγραψα ελπίζω να έγινε σαφές πλέον.

 

Τα υπόλοιπα τα προσπερνώ, έχουν λίγη σημασία. Εδώ νομίζω ότι ήταν η πηγή της παρεξήγησης, όπως φάνηκε και στην παράθεσή μου στο διπλανό θέμα.

 

Από τη διατύπωσή σου φάνηκε ότι υποβάθμιζες την αξία της δικής σου επιλογής να είσαι πολύτεκνος στο επίπεδο μιας κατάστασης που χρήζει θεραπείας, όταν θεωρώ ότι είναι το ακριβώς αντίθετο. Προφανώς και είστε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα οι πολύτεκνοι και οι οικογένειές σας και γι αυτό τόνισα τη διάκριση.

 

Το ξέρω ότι τα επιχειρήματά μου ακούγονται λίγο αποστειρωμένα, γιατί το θέμα σε αγγίζει. Όμως, το ίδιο ακούγομαι ακόμη και σε θέματα που με αφορούν προσωπικά, γιατί προσπαθώ να κάνω και τον δικηγόρο του Διαβόλου.

 

Σε επόμενη είδηση από αυτήν που συζητούσαμε, αναφέρθηκαν ειρωνικά "γεροντάκια 55 ετών που καρτερούν τη συνταξούλα" (συγγνώμη αν παραφράζω λίγο). Και οι άνεργοι 55 ετών που δεν παίρνουν σύνταξη είναι ευαίσθητη κοινωνική ομάδα. Και οι μονογονεϊκές οικογένειες. Και οι νέοι άνεργοι. Και οι μερικώς απασχολούμενοι. Και οι ανασφάλιστοι. Κι άλλοι, ων ουκ έστι αριθμός.

 

Το επιχείρημα δεν μπορεί να είναι "γιατί ασχολείσαι (δυσανάλογα) με κάποιες μειονότητες", πρέπει να είναι "γιατί δεν ασχολείσαι και με όλους τους υπόλοιπους"; Και εικάζω ότι η απάντηση είναι ίδια με πριν: απλώς οι ψήφοι ανά ευρώ είναι λιγότερες στις υπόλοιπες περιπτώσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

Οραματίζονται Ελλάδα μεταναστών, ΛΟΑΤΚΙ, όπως επίσης και μια χώρα έρμαιο του κάθε αναρχο-κάτι ακτιβιστού.

 

Πιο biased πεθαίνεις όμως...

πριν 2 ώρες, το μέλος unseen έγραψε:

Και παρ' όλα αυτά βλεπεις στις δημοσκοπησεις ο συριζα κραταει ενα 20%+.

 

Εδώ βλέπεις μεγαλύτερο ποσοστό σε ΝΔ και σχετικά κοντά μετά ΧΑ και Πασόκ, το 20% του Σύριζα σε πείραξε? Εθελοτυφλείτε δυστυχώς, τα παράπονα σας για την Ελλάδα που βλέπετε στο Πασόκ και τη ΝΔ, στον Σύριζα ρίχτε καμιά καρπαζιά, μαζί σας, αλλά ο λιθοβολισμός είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο των άλλων δύο. Αυτή η αντιμετώπιση του Σύριζα ώς αποδιοπομπαίου τράγου δείχνει επίπεδο χειρότερο και από τριτοκοσμική χώρα δυστυχώς. Δεν υπερασπίζομαι την διακυβέρνηση Σύριζα γιατί είχαν ευκαιρίες για κάτι πολύ καλύτερο όσον αφορά τα εσωτερικά της χώρας, αλλά σιχαίνομαι τον νεοέλληνα που για όλα του φταίει ο Σύριζα, νοοτροπία ότι του φανει του λωλοστεφανη, άκριτα και τόσο μα τόσο αβίαστα. Βρίσκονται δέκα νοματαίοι να λένε τις ίδιες ασυναρτησίες και επιβεβαιώνει ο ένας τον άλλον δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι όλοι έχουν δίκιο και το σιχτίρι πάει σύννεφο. Πραγματικά είναι άξιο απορίας το τόσο χαμηλό επίπεδο αντίληψης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

Οραματίζονται Ελλάδα μεταναστών, ΛΟΑΤΚΙ, όπως επίσης και μια χώρα έρμαιο του κάθε αναρχο-κάτι ακτιβιστού.

 

Πιο biased πεθαίνεις όμως...

πριν 2 ώρες, το μέλος unseen έγραψε:

Και παρ' όλα αυτά βλεπεις στις δημοσκοπησεις ο συριζα κραταει ενα 20%+.

 

Εδώ βλέπεις μεγαλύτερο ποσοστό σε ΝΔ και σχετικά κοντά μετά ΧΑ και Πασόκ, το 20% του Σύριζα σε πείραξε?

Εθελοτυφλείτε δυστυχώς, τα παράπονα σας για την Ελλάδα που βλέπετε στο Πασόκ και τη ΝΔ, στον Σύριζα ρίχτε καμιά καρπαζιά, μαζί σας, αλλά ο λιθοβολισμός είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο των άλλων δύο. Στο poll του acct πχ για μένα όσοι θεωρούν χειρότερη περίοδο διακυβέρνησης το "Συριζα 2015-σήμερα"  είτε έχουν πραγματικά σοβαρό πρόβλημα αντίληψης είτε είναι κομματόσκυλα της ΝΔ/ΠΑΣΟΚ είτε γεννήθηκαν μετά το 2000 είτε δεν έζησαν στην Ελλάδα παραπάνω από 5-10 χρόνια από το 85 και μετά είτε κρατάνε από ΜακΑρθουρ και μόλις ακούσουν για Αριστερά βγάζουν αφρούς, δλδ δεν υπάρχει καμία λογική, μόνο του παραλόγου.

 

Γενικότερα αυτή η αντιμετώπιση του Σύριζα ώς αποδιοπομπαίου τράγου δείχνει επίπεδο χειρότερο και από τριτοκοσμική χώρα δυστυχώς. Δεν υπερασπίζομαι την διακυβέρνηση Σύριζα γιατί είχαν ευκαιρίες για κάτι πολύ καλύτερο όσον αφορά τα εσωτερικά της χώρας, αλλά δεν συγκρίνω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τη διακυβέρνηση με όλες τις προηγούμενες γιατί αυτές μας οδήγησαν προ τετελεσμένων γεγονότων, έχω μυαλό και μνήμη και ελάχιστη αντίληψη για να το καταλάβω. Σιχαίνομαι τον νεοέλληνα που για όλα του φταίει ο Σύριζα, νοοτροπία ότι του φανει του λωλοστεφανη, άκριτα και τόσο μα τόσο αβίαστα. Βρίσκονται δέκα νοματαίοι να λένε τις ίδιες ασυναρτησίες και επιβεβαιώνει ο ένας τον άλλον δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι όλοι έχουν δίκιο και το σιχτίρι πάει σύννεφο. Πραγματικά είναι άξιο απορίας το τόσο χαμηλό επίπεδο αντίληψης, πέρα από θυμό ή οποιαδήποτε άλλη αιτία, απλά δεν δικαιολογείται τόσο μα τόσο χαμηλό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

 

Πιο biased πεθαίνεις όμως...

 

Εδώ βλέπεις μεγαλύτερο ποσοστό σε ΝΔ και σχετικά κοντά μετά ΧΑ και Πασόκ, το 20% του Σύριζα σε πείραξε? Εθελοτυφλείτε δυστυχώς, τα παράπονα σας για την Ελλάδα που βλέπετε στο Πασόκ και τη ΝΔ, στον Σύριζα ρίχτε καμιά καρπαζιά, μαζί σας, αλλά ο λιθοβολισμός είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο των άλλων δύο. Αυτή η αντιμετώπιση του Σύριζα ώς αποδιοπομπαίου τράγου δείχνει επίπεδο χειρότερο και από τριτοκοσμική χώρα δυστυχώς. Δεν υπερασπίζομαι την διακυβέρνηση Σύριζα γιατί είχαν ευκαιρίες για κάτι πολύ καλύτερο όσον αφορά τα εσωτερικά της χώρας, αλλά σιχαίνομαι τον νεοέλληνα που για όλα του φταίει ο Σύριζα, νοοτροπία ότι του φανει του λωλοστεφανη, άκριτα και τόσο μα τόσο αβίαστα. Βρίσκονται δέκα νοματαίοι να λένε τις ίδιες ασυναρτησίες και επιβεβαιώνει ο ένας τον άλλον δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι όλοι έχουν δίκιο και το σιχτίρι πάει σύννεφο. Πραγματικά είναι άξιο απορίας το τόσο χαμηλό επίπεδο αντίληψης.

Αυτήν την άνευ όρων υπεράσπιση του Σύριζα, την οποία προσπαθείς ν' απαρνηθείς κιόλας, να την κοιτάξεις.

Επειδή βλέπω, επίσης, πως συνεχώς αναφέρεσαι στο ποσό χαμηλό είναι το επίπεδο αντίληψης όσων διαφωνούν μαζί σου, ισχύει το ''δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσύ αρμενίζεις στραβά''.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Matia said:

 

Πιο biased πεθαίνεις όμως...

 

Εδώ βλέπεις μεγαλύτερο ποσοστό σε ΝΔ και σχετικά κοντά μετά ΧΑ και Πασόκ, το 20% του Σύριζα σε πείραξε?

Εθελοτυφλείτε δυστυχώς, τα παράπονα σας για την Ελλάδα που βλέπετε στο Πασόκ και τη ΝΔ, στον Σύριζα ρίχτε καμιά καρπαζιά, μαζί σας, αλλά ο λιθοβολισμός είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ προνόμιο των άλλων δύο. Στο poll του acct πχ για μένα όσοι θεωρούν χειρότερη περίοδο διακυβέρνησης το "Συριζα 2015-σήμερα"  είτε έχουν πραγματικά σοβαρό πρόβλημα αντίληψης είτε είναι κομματόσκυλα της ΝΔ/ΠΑΣΟΚ είτε γεννήθηκαν μετά το 2000 είτε δεν έζησαν στην Ελλάδα παραπάνω από 5-10 χρόνια από το 85 και μετά είτε κρατάνε από ΜακΑρθουρ και μόλις ακούσουν για Αριστερά βγάζουν αφρούς, δλδ δεν υπάρχει καμία λογική, μόνο του παραλόγου.

 

Γενικότερα αυτή η αντιμετώπιση του Σύριζα ώς αποδιοπομπαίου τράγου δείχνει επίπεδο χειρότερο και από τριτοκοσμική χώρα δυστυχώς. Δεν υπερασπίζομαι την διακυβέρνηση Σύριζα γιατί είχαν ευκαιρίες για κάτι πολύ καλύτερο όσον αφορά τα εσωτερικά της χώρας, αλλά δεν συγκρίνω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τη διακυβέρνηση με όλες τις προηγούμενες γιατί αυτές μας οδήγησαν προ τετελεσμένων γεγονότων, έχω μυαλό και μνήμη και ελάχιστη αντίληψη για να το καταλάβω. Σιχαίνομαι τον νεοέλληνα που για όλα του φταίει ο Σύριζα, νοοτροπία ότι του φανει του λωλοστεφανη, άκριτα και τόσο μα τόσο αβίαστα. Βρίσκονται δέκα νοματαίοι να λένε τις ίδιες ασυναρτησίες και επιβεβαιώνει ο ένας τον άλλον δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι όλοι έχουν δίκιο και το σιχτίρι πάει σύννεφο. Πραγματικά είναι άξιο απορίας το τόσο χαμηλό επίπεδο αντίληψης, πέρα από θυμό ή οποιαδήποτε άλλη αιτία, απλά δεν δικαιολογείται τόσο μα τόσο χαμηλό.

 

ωραίο πόστ

 

Λένε τα του καίσαρος......

 

Μα γιατί έτσι θα χρειαστεί να ψάξει αίτια κ να διαβάζει, μελετήσει κλπ.

 

Είναι πιο εύκολο να βρίζεις τους παλιοτσιριζαίους που κατέστρεψαν τον τόπο, από το να βρεις πόσο κ γιατί φταίει ο καθένας.

 

Εδώ θα βγάλουν τη νδούλα κυβέρνηση που είχε τεράστιο μερίδιο ευθύνης, απλά κ μόνο για να πικάρουν τον τσίριζα.

 

Κ όταν γράφεις τα παραπάνω σε λένε συριζαίο ή υπερασπιστή, άντε βγάλε άκρη.

 

Στην τελική επί % πόσο μάμησε ο τσίριζα τα πράγματα κ πόσο οι άλλοι?

Link to comment
Share on other sites

πάντως μ αρέσει η λογική του Τσίπρα,

σου λέει βασιλιάς δεν είμαι βασιλικούς συμβούλους δεν έχω,

ας αποφασίσω μόνος μου και ας διατάξω

 

και την ίδια λογική έχουν κι άλλοι μέσα στο κόμμα του

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτήν την άνευ όρων υπεράσπιση του Σύριζα, την οποία προσπαθείς ν' απαρνηθείς κιόλας, να την κοιτάξεις.

Επειδή βλέπω, επίσης, πως συνεχώς αναφέρεσαι στο ποσό χαμηλό είναι το επίπεδο αντίληψης όσων διαφωνούν μαζί σου, ισχύει το ''δεν είναι στραβός ο γιαλός, εσύ αρμενίζεις στραβά''.

 

Άνευ όρων υπερασπίζομαι την λογική, αν εσύ ή ο οποιοσδήποτε θεωρεί ότι τα τελευταία 3 χρόνια φτάνουν έστω και στο ελάχιστο τα αίσχη των Πασοκ/ΝΔ των προηγούμενων 40 χρόνων που μας οδήγησαν εδώ τότε δείχνεις οτι είσαι φανερός πολέμιος της.

Επίσης δεν είπα ποτέ οτι όσοι διαφωνούν μαζί μου έχουν χαμηλό επίπεδο αντίληψης, κάποια γεγονότα ανέφερα και είπα ότι όποιος δεν τα αντιλαμβάνεται έχει πρόβλημα με την αντίληψη του, το πασιφανές δηλαδή.

Να το θέσω και αλλιώς, δεν είναι θέμα γνώμης, είναι θέμα αντίληψης, γνώμη έχουν όλοι, ικανή αντίληψη για το συγκεκριμένο θέμα θεωρώ επίσης ότι έχουν όλοι αλλά όταν επιτηδευμένα αρκετοί την χαμηλώνουν για διάφορους λόγους, εθελοτυφλούν δηλαδή, τότε υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα, αν κάτι πρέπει να κοιταχτεί είναι αυτό γιατί επηρεάζει ΚΑΙ όλους τους υπόλοιπους

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα μεν στη δημοσκόπηση, ωστόσο έχω απορίες:

1. Σε ποιόν τομέα ψάχνουμε να βρούμε που ήταν κακή μια διακυβέρνηση ? Ή μιλάμε γενικά, τσουβαλιάζοντας έτσι πιθανές καλές πολιτικές αποφάσεις / ενέργειες με κακές ? 

2. Πόσο άραγε μπορεί αυτή η δημοσκόπηση να οδηγήσει σε οποιοδήποτε άλλο συμπέρασμα (πέραν των προσωπικών ''συμπαθειών'' του καθενός μας) ειδικά αν σκεφτούμε ότι, όπως και σε κάθε άλλο κράτος, υπάρχει μια συνέχεια, και πολλά πράγματα δεν γίνονται ''αυτόματα καλά'' ή ''αυτόματα κακά'' άμα επέλθει νέα κυβέρνηση, αλλά τις περισσότερες φορές οι συνέπειες μιας ενέργειας / νόμου / απόφασης, φαίνονται αρκετά χρόνια αργότερα ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.