Jump to content


Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

7 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Τα δις επιπλέον στις κατασκευαστικές των δρόμων επειδή τα κέρδη ήταν χαμηλά τι είναι;   Το αεικίνητο του επιχειρηματικού ρίσκου;

 

 

Αν την υπέγραφα εγώ τη σύμβαση, να μου ζήταγες το λόγο. Τώρα θα πρέπει να απευθύνεις αλλού το ερώτημά σου. Τι λες για το φφφφφανταστικό δημόσιο ??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Αν την υπέγραφα εγώ τη σύμβαση, να μου ζήταγες το λόγο. Τώρα θα πρέπει να απευθύνεις αλλού το ερώτημά σου. Τι λες για το φφφφφανταστικό δημόσιο ??? 

Στη χώρα που ανάμεσα στα πρώτα σαγανάκια και τα δεύτερα καλαμαράκια στήνονται μονοπώλια και καρτέλ, τον ίδιο δρόμο ακολουθούν όλες οι ιδιωτικοποιήσεις…σφάλεις αν νομίζεις ότι θα γλιτώσεις επειδή και καλά θα τα πάρει ο ιδιώτης

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ΓιαγκΤ said:

Στη χώρα που ανάμεσα στα πρώτα σαγανάκια και τα δεύτερα καλαμαράκια στήνονται μονοπώλια και καρτέλ, τον ίδιο δρόμο ακολουθούν όλες οι ιδιωτικοποιήσεις…σφάλεις αν νομίζεις ότι θα γλιτώσεις επειδή και καλά θα τα πάρει ο ιδιώτης

 

 

Εσύ είσαι ελευθεραγορίτης, και δεν το ξέρεις :p

Ελπίζω να γλιτώσω, όταν οι βιωματικοί συμπολίτες μου στηθούν μπροστά το ΑΤΜ και δούν στην οθόνη του αυτό :

Spoiler

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏολλ ÏαÏε

 

ενώ εν τω μεταξύ παλεύουν με σπαρματσέτα, και η πράβδα κάνει λόγο για ''σαμποτάζ των ξένων δυνάμεων''. 

 

Αλλά ελπίζω περισσότερο να μη χρειαστεί να ζήσουμε τέτοια κατάντια. 

Link to comment
Share on other sites

colt3003, έτυχε να δω τον παραπάνω πίνακα σε ανάρτηση γνωστού μου στο ΦΒ. Του σχολιάζουν αρκετοί ότι τα στοιχεία του πίνακα είναι ανακριβή τόσο για την Ελλάδα όσο και για τις άλλες χώρες όπου μένουν/αγοράζουν sim ως συχνοί επισκέπτες. Όλοι όσοι σχολίασαν γράφουν ότι πληρώνουν χαμηλότερες τιμές ανά GB από αυτές που δείχνει ο πίνακας. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τoν υπολογισμό του όρου «Average price» που έκαναν οι δημιουργοί του πίνακα. Δεν με ενδιαφέρει για να το ψάξω παραπάνω απλώς στο γράφω για να το εξετάσεις περισσότερο αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, salde said:

colt3003, έτυχε να δω τον παραπάνω πίνακα σε ανάρτηση γνωστού μου στο ΦΒ. Του σχολιάζουν αρκετοί ότι τα στοιχεία του πίνακα είναι ανακριβή τόσο για την Ελλάδα όσο και για τις άλλες χώρες όπου μένουν/αγοράζουν sim ως συχνοί επισκέπτες. Όλοι όσοι σχολίασαν γράφουν ότι πληρώνουν χαμηλότερες τιμές ανά GB από αυτές που δείχνει ο πίνακας. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τoν υπολογισμό του όρου «Average price» που έκαναν οι δημιουργοί του πίνακα. Δεν με ενδιαφέρει για να το ψάξω παραπάνω απλώς στο γράφω για να το εξετάσεις περισσότερο αν σε ενδιαφέρει.

 

Στο εξωτερικό, ναι. Εδώ για να πληρώσεις λιγότερα, πρέπει να είσαι χρόνια συνεπής πελάτης / να τους εκβιάσεις με αλλαγή πάροχου / να πέσεις σε ''προσφορά'' (η τιμή της οποίας αυξάνεται σιγά σιγά -ύπουλα-  ). Και πάλι δεν φτάνεις τις τιμές του εξωτερικού

Τουλάχιστον με αυτά βρίσκομαι αντιμέτωπος εγώ... 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν βρίσκεις -με σχετικώς εύκολο τρόπο- φτηνότερο από €29,37/GB που δείχνει ο πίνακας; Δεν ασχολούμαι με mobile internet και δεν γνωρίζω τιμές αλλά όλοι που του έγραψαν και για την Ελλάδα ισχυρίζονταν ότι η τιμή ανά GB που πληρώνουν είναι χαμηλότερη. 

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, salde said:

colt3003, έτυχε να δω τον παραπάνω πίνακα σε ανάρτηση γνωστού μου στο ΦΒ. Του σχολιάζουν αρκετοί ότι τα στοιχεία του πίνακα είναι ανακριβή τόσο για την Ελλάδα όσο και για τις άλλες χώρες όπου μένουν/αγοράζουν sim ως συχνοί επισκέπτες. Όλοι όσοι σχολίασαν γράφουν ότι πληρώνουν χαμηλότερες τιμές ανά GB από αυτές που δείχνει ο πίνακας. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τoν υπολογισμό του όρου «Average price» που έκαναν οι δημιουργοί του πίνακα. Δεν με ενδιαφέρει για να το ψάξω παραπάνω απλώς στο γράφω για να το εξετάσεις περισσότερο αν σε ενδιαφέρει.

Είναι τιμές εκτός προπληρωμένων δεδομένων και πακέτων.

Link to comment
Share on other sites

Σ'υμφωνοι αλλά το ζήτημα κλειδί για το είδος των συμπερασμάτων που βγαίνουν από απλή ανάγνωση του πίνακα είναι κατά πόσο οι κατώτερες τιμές που βρίσκουν είναι εύκολα προσβάσιμες στην πλειοψηφία των καταναλωτών (i.e. χωρίς να απαιτείται να είσαι χρόνια πελάτης, χωρίς να χρειάζεται να τις διεκδικείς έντονα, χωρίς να προϋποθέτουν συνδυαστική αγορά άλλων προϊόντων, αλλά περιλαμβάνοντας πακέτα κινητής εφόσον είναι εύκολο να τα βρεις, να πωλούνται π.χ. σχεδόν όλο τον χρόνο, όχι να εμφανίζονται κάθε εικοστή ενάτη Φεβρουαρίου) καθώς και το απόλυτο ποσό ανά GB. Διαφορετικό συμπέρασμα βγάζω όταν οι υπόλοιπες χώρες σύγκρισης έχουν €5/GB κι η Ελλάδα €8 κι άλλο συμπέρασμα όταν οι άλλες έχουν €7 κι εδώ €30.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, salde said:

δηλαδή δεν βρίσκεις -με σχετικώς εύκολο τρόπο- φτηνότερο από €29,37/GB που δείχνει ο πίνακας; Δεν ασχολούμαι με mobile internet και δεν γνωρίζω τιμές αλλά όλοι που του έγραψαν και για την Ελλάδα ισχυρίζονταν ότι η τιμή ανά GB που πληρώνουν είναι χαμηλότερη. 

 

Κοίτα, αν ζητήσεις μόνο αυτό, πιθανόν (και μετά μην ξεγελαστείς να κάνεις καμία φωνητική κλήση....). Ο πίνακας ίσως να είναι σε κάποιο βαθμό ανακριβής, αλλά αυτό που νομίζω μετράει, είναι η σχετικότητα. Για την χώρα μας λ.χ. η εντύπωση που έχω αποκομίσει απο την συγκεκριμένη αγορά, είναι το ''όπου σε πετύχουν'' . Φυσικά, μπορεί να κάνω και λάθος...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

@adpanos : η απάντηση στα προβλήματά μας....

 

Îεν ÏÏάÏÏει διαθέÏιμη ÏεÏιγÏαÏή για Ïη ÏÏÏογÏαÏία.

 

 

Η επιτροπή ανταγωνισμού (:haha:)  τι νέα ?? όλα καλά ?? 

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως αυτή την κατάντια, την ρίχνεις στο σε έναν δημόσιο φορέα (τους οποίους μετά βδελυγμίας θέλεις να ξεφορτωθείς) αντί να καταλάβεις πόσο "καλά" δουλεύει η ελεύθερη αγορά που ευαγγελίζεσαι στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, dfk_7677 said:

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως αυτή την κατάντια, την ρίχνεις στο σε έναν δημόσιο φορέα (τους οποίους μετά βδελυγμίας θέλεις να ξεφορτωθείς) αντί να καταλάβεις πόσο "καλά" δουλεύει η ελεύθερη αγορά που ευαγγελίζεσαι στην Ελλάδα.

 

Ακριβώς ! θέλω να τους ξεφορτωθώ, γιατί δεν δουλεύουν. Και έχω μάθει άχρηστα αντικείμενα και υποκείμενα να μην τα πληρώνω. Η να δουλέψουν ή τον λεγάμενο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

 

Σε ληστεύει (λες), εφόσον ζητάς παροχές από τον ΟΤΕ, και δεν τα βρίσκετε στα φράγκα. Δεν έρχεται πλεον σαν νταβατζής στο τέλος του χρόνου να σου πει ''δεν ξέρω τι πληρώνεις φίλε για το τηλέφωνο σου, αλλά σκάσε μου και 100€ γιατί το μαγαζί μου είχε χασούρα φέτος'' 

 

Τα λοιπά προσωπικά σου βιώματα (που -ενώ δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω- πραγματικά μου φαίνονται πως να το πω.... πολύ δύσκολα..), πάλι θα πρέπει να τα πιστώσεις στο φφφφφφφφανταστικό κράτος με τους φφφφφφανταστικούς μηχανισμούς ελέγχου που διαθέτει.... (είναι οι ίδιοι μηχανισμοί ξέρεις, που επέτρεπαν στα ΕΛΤΑ να παρακρατούν τις πληρωμές των πολιτών στη ΔΕΗ, για να καλύψουν ''προσωρινές ταμειακές δυσχέρειες'', και η ΔΕΗ να κόβει το ρεύμα στους πολίτες, με την πρώτη). Δεν πιστεύω να μην το ήξερες ε ?? 

 

Αυτό το δημόσιο υπερασπίζεστε... 

 

 

Η αγορά της τηλεφωνίας πλέον στην Ελλάδα είναι ένα ατελείωτο μπ@υρδ€λο.

Αφού πρώτα το έπαιζαν καλοί πάροχοι οι ιδιώτες, δίνοντας αβέρτα κουβέρτα για να αποδυναμώσουν την πελατειακή βάση του ΟΤΕ  και αφού πέρασε και ο ΟΤΕ στους ιδιώτες, άρχισε το σημερινό πανηγυράκι ....

Πας να κάνεις συμβόλαιο και στο τέλος δεν ξέρεις τι θα πληρώσεις.

 

Συνοπτικά ένα παράδειγμα.

Ήμουν στο κινητό στον ΟΤΕ με 38€ για 2GB NET και 1500 λεπτά ....

Μετά τους πρώτους 3εις μήνες και ανά τρίμηνο γινόταν μονομερής αύξηση τους συμβολαίου από τον ΟΤΕ ..... Έφρασα να πληρώνω 47€ .....

Πέραν του συμβολαίου είχα βάλει στο υπάρχον συμβόλαιο (σε κατάστημα Γερμανός στην Ν Φιλαδέλφεια) +2 GB  με  5€ ....  με την προοπτική να μπορώ να το κόψω όποτε θέλω .

Ο λογαριασμός μου που πληρωνόταν κάθε μήνα έφτασε κάποια στιγμή να βείσκεται στα 80€ ....

Με ερώτηση για τον λογαρισμό και καταγγελία , μου απάντησαν πως μέρος της αύξησης πηγαίνει σε μια υπηρεσία διαδικτυακών παιχνιδιών GAME FIVE , την οποία και πλήρωνα για μήνες χωρίς να το γνωρίζω....

Καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή ..... Ποιος τους έβαλε μεσάζοντες για να πληρώνεται η εκάστοτε εταιρία από το κινητό μου; ΚΑΝΕΙΣ .....

 

Ερχεται η ώρα ανανέωσης του συμβολαίου μου . Εδώ είναι τα γέλια .

Κάνω αίτηση να πάω στην WIND .... 

Μου αντιπροτείνει ο ΟΤΕ 6GB NET  και 1500 λεπτά με 28,5€  .....

Με τα πολλά δέχομαι ....

Πρώτος λογαριασμός 160€

Δεύτερος λογαριασμός 185€

Τηλέφωνα, κακό .......... δεν είχαν περάσει τις εκπτώσεις , ενώ μου λένε πως έχω κάνει 2 ώρες τηλέφωνα σε σταθερές γραμμές .... πέραν των δωρεάν ....

Τι να κάνω, κομμένο το κινητό, τα πληρώνω ......

Επίσης την επέκταση του παλαιού συμβολαίου στα +2GB NET, την αναγνωρίζουν σαν ξεχωριστό δεύτερο συμβόλαιο και ΟΧΙ σαν επέκταση του προηγούμενου συμβολαίου, που με την υπογραφή του νέου θα έπρεπε να λήξει . Επίσης μου το χρεώνουν 20€ το μήνα .... ή θα πρέπει να καταβάλω 77€ για διακοπή του ....

 

Με παίρνει ο ΟΤΕ τηλέφωνο να κάνω συμβόλαιο στο σταθερό και μου προτείνει -30% στο κινητό , αν φέρω τον λογαριασμό του σταθερού σε αυτούς ....

Το κάνω για να πάρω πίσω τα σπασμένα που αναφέρω παραπάνω ....

 

Έχουν περάσει 5 μήνες, έχω πάει 4 φορές σε υποκατάστημα, έχω κάνει εγγράφως καταγγελία,  αλλά

α) Δεν έχω δει επιστροφή χρημάτων .

β) Δεν έχω δει το - 30% στο κινητό που ήταν και ο λόγος για τον οποίο άλλαξα πάροχο .

και

γ) ............... δεν ξέρω τι θα μου ξημερώσει αύριο ....  Πρέπει κάθε μήνα να κάθομαι και να κοιτάζω μια μια τις χρεώσεις, μήπως με έχουν φορτώσει κι άλλα ....

 

 

Αυτή είναι η ιδιωτική ελεύθερη αγορά που ευαγγελίζεσαι ;

Να την βράσω ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

@adpanos : η απάντηση στα προβλήματά μας....

 

Îεν ÏÏάÏÏει διαθέÏιμη ÏεÏιγÏαÏή για Ïη ÏÏÏογÏαÏία.

 

 

Η επιτροπή ανταγωνισμού (:haha:)  τι νέα ?? όλα καλά ?? 

 

Μα όλες ιδιωτικές δεν είναι;  Έχει κάπου λόγο το δημόσιο;

Δεν αυτορρυθμίζεται η αγορά όπως πολύ όμορφα μας λες και λειτουργεί ο ανταγωνισμός ; Τι όχι ; 

 

Link to comment
Share on other sites

H τιμή που αναφέρει για Νορβηγία είναι σχετικά κοντά αλλά:

Είναι εκτός πακέτου. Δηλαδή πηγαίνεις, αγοράζεις 1GB data (ή το κάνεις online).  Η τιμή είναι για τον δικό μου πάροχο $11.

Αν θέλεις πάνω από 1GB η τιμή πέφτει κατακόρυφα. Π.χ. η τιμή για 5GB είναι $34 και η τιμή για 15GB είναι $45. Μιλώντας πάντα για εκτός πακέτου παροχές.

Για μέσα σε πακέτο δεν συζητάμε δεν ξέρω πόσο πιο φθηνά είναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, adpanos said:

 

Μα όλες ιδιωτικές δεν είναι;  Έχει κάπου λόγο το δημόσιο;

Δεν αυτορρυθμίζεται η αγορά όπως πολύ όμορφα μας λες και λειτουργεί ο ανταγωνισμός ; Τι όχι ; 

 

 

Κοίτα, αυτό που τραβάς είναι χοντρό ζόρι, ωστόσο, είσαι απο τις λίγες περιπτώσεις (βασικά, δεν έχω ακούσει τόσο τραβηγμένη περίπτωση απο κανένα γνωστό / φίλο ) και οπωσδήποτε η περίπτωσή σου, δεν αποτελεί κανόνα. Ας μην ξεχνάμε,  ότι ο συγκεκριμένος κλάδος είναι απο τις δυσκολότερες περιπτώσεις, καθώς μιλάμε για εταιρίες που πρέπει να δαπανούν συνεχώς τεράστια ποσά, ώστε να συμβαδίζουν με τις τεχνολογικές επιταγές. Φυσικό επόμενό είναι αυτές οι δαπάνες να είναι απαιτητές απο τους χρήστες (όχι βέβαια με τον τρόπο που περιγράφεις). Η δουλειά του δημοσίου εδώ -αν λειτουργούσε- θα ήταν ο έλεγχος της τήρησης των συμφωνημένων, σε περίπτωση που εσύ κατήγγειλες παρασπονδία. Και όταν λέμε για έλεγχο, μιλάμε για αυστηρό και κυρίως ΑΜΕΣΟ έλεγχο, και όχι ''τα ζώα μας αργά'' και χαδάκια. Και φυσικά, και αυτή τη δουλειά το κράτος αποτυγχάνει να την κάνει. Και εσύ, και εγώ, και οποιοσδήποτε, αν ''λόγω ανάγκης'' έβρισκε ένα κενό να παρανομήσει, τι λες ? δεν θα το έκανε ?? ''Ο φόβος φυλάει τα έρμα''. Μην μπερδεύεις λοιπόν την ελεύθερη αγορά με την ασύδοτη αγορά. Το κράτος έχει ρόλο να παίξει. Τον ρόλο του διαιτητή, και όχι του επιχειρηματία (τα είδαμε εκεί τα χαΐρια του) αν δεν μπορεί να κάνει ούτε τον διαιτητή, τότε, τι στο διάτανο το πληρώνουμε ? 

 

Επειδή όμως το θέμα μας δεν είναι ο ΟΤΕ, που πλέον είναι σχεδόν ολοκληρωτικά σε ιδιωτικά χέρια, και για αυτόν τον λόγο δεν μπορεί να μας κουβαληθεί κανένας να μας ζητήσει να του καλύψουμε τις όποιες ζημιές του (αυτό είναι το θέμα μας, μην ξεχνιόμαστε), αλλά η ΔΕΗ, δες λίγο τι γίνεται με τις αμοιβές, καθώς αυτές τις πληρώνουμε ΕΜΕΙΣ και μάλιστα εις διπλούν (κανονικά όλα τα κόστη της επιχείρησης θα έπρεπε να καλύπτονται από τον λογαριασμό που πληρώνουμε, και τέλος) 

 

https://www.economistas.gr/epiheiriseis/12693_ta-retire-tis-dei-62-megalyteroi-misthoi-apo-ton-ote

 

Quote

Όπως προκύπτει από τις ετήσιες λογιστικές καταστάσεις για το 2018, η ΔΕΗ αν και απασχολεί κατά 13% λιγότερους εργαζόμενους σε σχέση με τον ΟΤΕ (απασχολεί 16.747 εργαζόμενους έναντι 19.343 ατόμων που εργάζονται στον ΟΤΕ), ωστόσο επιβαρύνεται με κατά 40% υψηλότερο μισθολογικό κόστος: συνολικά η ΔΕΗ για μισθούς το 2018 κατέβαλε 790,5 εκατ. ευρώ έναντι 563,7 εκατ. ευρώ που ήταν η αντίστοιχη δαπάνη του ΟΤΕ.

Έτσι το μέσο μισθολογικό κόστος για την ΔΕΗ διαμορφώνεται σε 47.000 ευρώ ανά εργαζόμενο έναντι 29.000 ευρώ για τον μέσο εργαζόμενο του ΟΤΕ, δηλαδή κατά 62% υψηλότερα!

 

με 29  χιλιάρικα το χρόνο, δεν τους λες και φτωχούς, ούτε και κακοπληρωμένους ε ?? (ακόμα και σε αυτό το ποσό συμπεριλαμβάνονται οι ασφαλιστικές τους εισφορές)

Το καλύτερο όμως είναι ότι πέραν των 33 εκ. € που κόστισαν μόνο τα σαντουιτσάκια (που αρκετοί υπερασπιστήκατε) διάβασε τι λέει και ο διευθύνων της ΔΕΗ: 

 

Quote

Το μισθολογικό κόστος και τα θεσμικά εμπόδια, ως ιδιαίτερα ανασχετικούς λόγους για την εξυγίανση και την ανάκαμψη της ΔΕΗ, υπογράμμισε ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος, Εμμανουήλ Παναγιωτάκης, κατά την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της εταιρείας για το 2018. Τόνισε ότι «απαιτείται η λήψη σημαντικών θεσμικών μέτρων, στην κατεύθυνση της ενίσχυσης της εταιρικής λειτουργίας, ώστε να καταστεί δυνατή η ανάληψη των αναγκαίων επιχειρηματικών πρωτοβουλιών. Επιβάλλεται η αλλαγή του θεσμικού πλαισίου που περιορίζει ασφυκτικά την επιχειρηματική της δραστηριότητα, με πρωταρχικό το ζήτημα του συστήματος των προσλήψεων. Ευέλικτο σύστημα προσλήψεων θα επιτρέψει την εφαρμογή συγκεκριμένων προγραμμάτων, με τα οποία θα υπάρξει δραστική μείωση του κόστους και θα ανανεωθεί και θα αναβαθμιστεί ουσιαστικά το Ανθρώπινο Δυναμικό. Η πολιτεία οφείλει να παραμερίσει κάθε είδους αγκυλώσεις, οι οποίες δεν εδράζονται σε καμία λογική, ιδιαίτερα εφόσον παραμένει η στρατηγική του δημοσίου ελέγχου».

 

Δηλαδή: Ο φυτευτός από την τρέχουσα κυβέρνηση διευθύνων σύμβουλος, που ακόμα και σήμερα συναγελάζεται με τον αρχισυνδικαλήτη της ΔΕΗ, τους μοίρασε 33 εκατομμυριάκια σε τοστάκια, και μας φορτώνει τους συνταξιούχους των 600 εκ € το χρόνο, και άμα βγάλεις άχνα, σε κερνάει και ένα σφηνάκι ξύδι, κάνει έκκληση τώρα ''στην πολιτεία'' για να βάλει φρένο στα τρωκτικά που τελικά έριξαν έξω το μαγαζί. 

 

Επιμένω λοιπόν: αυτό το δημόσιο υπερασπίζεστε. 

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

^^

A. οι ''αγγελίες'' είναι παμπάλαιες (πάνω απο 5 χρόνια) 

Β. Όταν τα κόμματα ξοδεύουν εκατομμύρια σε διαφημιστικές δαπάνες, είναι πολύ φτηνότερο (και απο ότι φάνηκε αποδοτικότερο) να δώσουν λίγα € για μια ''αγγελία'', ώστε να δημιουργήσουν κλίμα. 

 

Αν πάλι αυτές οι αγγελίες είναι πραγματικές, τότε αυτοί που πήραν τηλέφωνο για τέτοια θεσάρα, είναι άξιοι της τύχης τους. Εκατοντάδες χιλιάδες Αλβανοί, βγάζουν πολύ περισσότερα, τόσο προ κρίσης, όσο και κατά την κρίση. Ούτε πανεπιστήμια, ούτε περγαμηνές. Δουλειές υπάρχουν. ''Δουλειές'' δεν υπάρχουν . 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.