Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 28/5/2019 at 11:13 ΜΜ, το μέλος colt3003 έγραψε:

Πραξικόπημα στη Δικαιοσύνη: Η κυβέρνηση διορίζει νέα ηγεσία του Α. Πάγου λίγο πριν τις εκλογές

 

όποιος τολμήσει να πει ότι καλύπτουν τα νώτα τους, επειδή κατάλαβαν τι τους είπε ο Βαγγέλας, θα παταχθεί ως προβοκάτορας.... 
 

 

Tι τους είπε ο Βαγγέλας ;

λινκ?

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

οι ισχυρισμοί του Βελόπουλου ότι τάχα τον φίμωσαν τα ΜΜΕ και η πραγματικότητα
https://www.ellinikahoaxes.gr/2019/05/28/ta-mme-fimosan-ton-velopoulo/?fbclid=IwAR1WZEF-5O8r1dvZPDt65ckCnfRRyrBsaTuS9_Aub1-e1kBhEER50zp0-zA

 

Ο Βελόπουλος ισχυρίστηκε πως δεν τον πρόβαλαν πουθενά, πέραν μιας ή δυο εξαιρέσεων, κατά την προεκλογική περίοδο. 

Όχι γενικά.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, adpanos said:

Ο Βελόπουλος ισχυρίστηκε πως δεν τον πρόβαλαν πουθενά, πέραν μιας ή δυο εξαιρέσεων, κατά την προεκλογική περίοδο. 

Όχι γενικά.

είδες το βίντεο;
«η πρώτη φορά που η Ελληνική λύση παρουσιάζεται σε πανελλαδικό κανάλι». Το επανέλαβε κιόλας δις. Λέξη για προεκλογική περίοδο κλπ, δεν θα είχε μεγάλο νόημα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Colt3003

 

Γυρίζοντας δεξιά και αριστερά στο νετ, βρήκα ένα πολύ ενδιαφέρον ποιηματάκι , περιπαικτικό και λίγο ακραίο, αλλά με αρκετή δόση αλήθειας εντός του.

Ετσι σκέφτηκα να σου το ποστάρω .

Στο παραθέτω λοιπόν .

 

 

Παράθεση

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ



Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, να γδέρνω, να μαδάω.

Να τρέφομαι απ το καθεστώς, αυτό που πολεμάω!

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να παίρνω χορηγίες,

επιδοτήσεις, αρπαχτές, κονδύλια, αργομισθίες.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ και στη δεξιά μου τσέπη,

να βάζω όσα ο λαός σε μια ζωή δεν βλέπει.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, χρυσά να χω κουτάλια

κι όταν μαζί μου διαφωνούν να σπάω και κεφάλια.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να έχω ασυλία.

Θολές παρόλες να πετώ, να γράφω και βιβλία.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Ένα με τους παρίες,

κοστούμι Αρμάνι να φορώ, δίπλα τους στις πορείες.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, ξερόλας τελοσπάντων,

κήνσωρ, Ιεροεξεταστής και τιμητής των πάντων.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Μονά-ζυγά δικά μου.

Ο πιο στυγνός δικτάτορας να ωχριά μπροστά μου.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, να μένω στην Εκάλη.

Φασίστες, ρατσιστόμουτρα να είναι όλοι οι άλλοι.

 

Θέλω να γίνω αριστερός, την ανεργία να σκίσω.

Δούλους πολλούς, εισαγωγής, τον τόπο να γεμίσω.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, τις εκκλησιές να κλείσω,

μπούργκες να βλέπω ολόγυρα, πολλά τζαμιά να χτίσω.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να είμαι χιπι, τρέντι.

Άνεργοι, εργάτες και φτωχοί να μ έχουν για αφέντη.

 

Θελω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Να είμαι οικολόγος καραμπουζουκλής,

να κανω αυτοψίες στις πετρελαιοκηλίδες οπως ο Κουρουμπλής.

 

Θελω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Στο Αμερικα να πάω

και τους φονιάδες των λαών, δούλος, να προσκυνάω.

 

Θελω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Βλήματα να πουλάω,

παιδάκια να σκοτώνονται κι εγω να κονομαω.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ. Την χωρα να πουλήσω,

του Σόρος τα δολάρια, ΕΓΩ να τα κερδίσω.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, χασίσι να φουμάρω

και όταν με κάνουν σύμβουλο όλους να σας τρολάρω.

 

Θέλω να γίνω ΣΥΡΙΖΑ, σε γιοτ να διακοπάρω

και σε όλους τους αλλους Έλληνες, τα σώβρακα να πάρω.

 

 

???

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

είδες το βίντεο;
«η πρώτη φορά που η Ελληνική λύση παρουσιάζεται σε πανελλαδικό κανάλι». Το επανέλαβε κιόλας δις. Λέξη για προεκλογική περίοδο κλπ, δεν θα είχε μεγάλο νόημα κιόλας.

 

Εγώ αυτή την συνέντευξή του έχω δει και αυτό είχε πει στον Παπαδάκη .

 

Link to comment
Share on other sites

είναι μεταγενέστερη αυτή που δείχνεις νομίζω. Επειδή έχει θέμα ο Βελόπουλος με τα ελληνικά hoaxes, αν είχε αρχίσει ήδη η διαμάχη για το αν ήταν ψευδής ο ισχυρισμός του στον άλφα (δεν γνωρίζω τη χρονική ακολουθία των εκπομπών ούτε των αναρτήσεων) , είναι πολύ πιθανό να προσαρμόζει τις μετέπειτα απαντήσεις του όταν το αρχικό του ψεύδος καταρρίπτεται με συντριπτικό τρόπο. Το έχει κάνει και με τις διαβόητες επιστολές του Ιησού:

https://www.facebook.com/watch/?v=2119308855033817

Αν δεν έχεις δει το παρακάτω βίντεο, το συνιστώ (είναι από ανάρτηση του Δημήτρη Αλικάκου) για να αντιληφθείς το μέγεθος της άνεσης που έχει ο Βελόπουλος με το να ψεύδεται:
https://www.facebook.com/alikakos/videos/10157375106783151/?__xts__[0]=68.ARAIauOJmU4pQyOYzhZ-5woYLeb6EKsd0rb-_9rHBRSaBqLYlRMcIvihGByjcSdMsp1EigI94cM53PsQCfEkmqb2566F7h9MhihpWSgrw602yb3CmICsnTciLcohigRwVjWvnV1gjHC60A_5T-fP6wXq2yELvOCoUFXeq9cblWSu_LnFsqaZG1CRVJzg-_-7kvQW3Dz4w1YH2Lu2e4VE6QU6eqo&__tn__=-R

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, adpanos said:

 

Tι τους είπε ο Βαγγέλας ;

λινκ?

 

 

 

και μόλις προχτές βγήκε και αυτό:

Έτσι έστησαν τη Novartis: Η αναφορά του αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ιωάννη Αγγελή

 

Σχετικά με το ποίημα.... μπορώ να σε διαβεβαιώσω, ότι προσωπικά τουλάχιστον, δεν έχω ζημιωθεί, από την τρέχουσα διακυβέρνηση, ώστε να έχω ιδιαίτερη καούρα να φύγουν από πάνω μου. Το μόνο που με ενοχλεί, είναι ότι είναι ακόμα χειρότεροι από τους προηγούμενους.  (σε μια αντιπαράθεση στο παρόν θρέντ, με άλλο συμφορουμίτη, που χρειαζόμαστε silver alert για να τον βρούμε, είχα γράψει, ότι η επόμενη κυβέρνηση -η τρέχουσα δλδ- θα είναι το ίδιο χάλια με την απερχόμενη. Τελικά έπεσα έξω προς το χειρότερο) Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε να κάνουμε με 2 μεγάλα (αποκλειστικά χάρη στην αγάπη του σοφότερου λαού στον κόσμο, που έλκεται από δίπολα ''ή εμείς ή οι άλλοι'') σοσιαλιστικά κόμματα, και για όποιον έχει διαβάσει λίγο ιστορία, θα ξέρει πια πως πουθενά στον πλανήτη σοσιαλιστές δεν ενδιαφέρθηκαν για κανένα άλλο παρά μόνο για το τομάρι τους και τα κολλητάρια τους. 

Και γιαυτό ενοχλούμαι και από τους μεν και από τους δε. Γιατί δεν είμαι σοσιαλιστής. 

 

Δωράκι.

 

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: 4 άÏομα, κείμενο

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, colt3003 said:

 

 

και μόλις προχτές βγήκε και αυτό:

Έτσι έστησαν τη Novartis: Η αναφορά του αντεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ιωάννη Αγγελή

 

Σχετικά με το ποίημα.... μπορώ να σε διαβεβαιώσω, ότι προσωπικά τουλάχιστον, δεν έχω ζημιωθεί, από την τρέχουσα διακυβέρνηση, ώστε να έχω ιδιαίτερη καούρα να φύγουν από πάνω μου. Το μόνο που με ενοχλεί, είναι ότι είναι ακόμα χειρότεροι από τους προηγούμενους.  (σε μια αντιπαράθεση στο παρόν θρέντ, με άλλο συμφορουμίτη, που χρειαζόμαστε silver alert για να τον βρούμε, είχα γράψει, ότι η επόμενη κυβέρνηση -η τρέχουσα δλδ- θα είναι το ίδιο χάλια με την απερχόμενη. Τελικά έπεσα έξω προς το χειρότερο) Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουμε να κάνουμε με 2 μεγάλα (αποκλειστικά χάρη στην αγάπη του σοφότερου λαού στον κόσμο, που έλκεται από δίπολα ''ή εμείς ή οι άλλοι'') σοσιαλιστικά κόμματα, και για όποιον έχει διαβάσει λίγο ιστορία, θα ξέρει πια πως πουθενά στον πλανήτη σοσιαλιστές δεν ενδιαφέρθηκαν για κανένα άλλο παρά μόνο για το τομάρι τους και τα κολλητάρια τους. 

 Και γιαυτό ενοχλούμαι και από τους μεν και από τους δε. Γιατί δεν είμαι σοσιαλιστής. 

 

Δωράκι.

 

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: 4 άÏομα, κείμενο

Να μην ήταν κανένας από τους δύο δεν παίζει, ε; Πρέπει να έχεις έναν αδιαφιλονίκητο κακό να βαφτίσεις :D

Στις Σκανδιναβικές χώρες δεν εφάρμοσαν σοσιαλισμό, ήταν "καπιταλιστική διανομή κεφαλαίου σε μορφή φόρων προς λαϊκές παροχές"...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, minast said:

Να μην ήταν κανένας από τους δύο δεν παίζει, ε; Πρέπει να έχεις έναν αδιαφιλονίκητο κακό να βαφτίσεις :D

 

Εγώ δεν θα κάτσω να απαγορεύσω σε κανέναν να αυτοπροσδιορίζεται. Εκείνοι (και από τις 2 πλευρές) έλεγαν πως είναι σοσιαλιστές, και εφάρμοζαν μάλιστα πολλά από αυτά που ''θέλει'' ο σοσιαλισμός (η σοβιετική πλευρά μάλιστα σχεδόν το 100%). Τώρα, το τι νομίζεις εσύ, ή ο κάθε ένας ότι είναι ο σοσιαλισμός.... είναι άλλη κουβέντα. 

 

11 hours ago, minast said:

Στις Σκανδιναβικές χώρες δεν εφάρμοσαν σοσιαλισμό, ήταν "καπιταλιστική διανομή κεφαλαίου σε μορφή φόρων προς λαϊκές παροχές"...

 

Α μάλιστα !!!  η αγαπημένη πλάνη ξαναχτυπά !! 

 

 

 

Ο ''τρίτος δρόμος προς τον σοσιαλισμό'' βρήκε τοίχο εδώ και σχεδόν 30 χρόνια. Ήταν τότε ακριβώς που (και εκεί) τελείωσαν τα χρήματα που η ελεύθερη αγορά συσσώρευε επί σχεδόν 100 χρόνια. 

Άμα σου αρέσει το μοντέλο που έχουν σήμερα, fine by me. Μπορείς μάλιστα να το ονομάσεις και όπως θέλεις ! (Αν και, άπαξ και δεν έχεις άλλους πονηρούς σκοπούς κατά νου, δεν χρειάζεται να λες ψέμματα, βαφτίζοντας το κρέας ψάρι)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....και για όποιον ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει πως είναι σήμερα το οικονομικό μοντέλο στη Σουηδία, εδώ ολόκληρο το βιντεάκι ...

 

https://www.freetochoosenetwork.org/programs/sweden/

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, colt3003 said:

 

Εγώ δεν θα κάτσω να απαγορεύσω σε κανέναν να αυτοπροσδιορίζεται. Εκείνοι (και από τις 2 πλευρές) έλεγαν πως είναι σοσιαλιστές, και εφάρμοζαν μάλιστα πολλά από αυτά που ''θέλει'' ο σοσιαλισμός (η σοβιετική πλευρά μάλιστα σχεδόν το 100%). Τώρα, το τι νομίζεις εσύ, ή ο κάθε ένας ότι είναι ο σοσιαλισμός.... είναι άλλη κουβέντα. 

 

 

Α μάλιστα !!!  η αγαπημένη πλάνη ξαναχτυπά !! 

 

 

 

Ο ''τρίτος δρόμος προς τον σοσιαλισμό'' βρήκε τοίχο εδώ και σχεδόν 30 χρόνια. Ήταν τότε ακριβώς που (και εκεί) τελείωσαν τα χρήματα που η ελεύθερη αγορά συσσώρευε επί σχεδόν 100 χρόνια. 

Άμα σου αρέσει το μοντέλο που έχουν σήμερα, fine by me. Μπορείς μάλιστα να το ονομάσεις και όπως θέλεις ! (Αν και, άπαξ και δεν έχεις άλλους πονηρούς σκοπούς κατά νου, δεν χρειάζεται να λες ψέμματα, βαφτίζοντας το κρέας ψάρι)...

Δίνω μικρή σημασία στις λέξεις και δεν έχω κανέναν πολιτικό σκοπό, πονηρό ή αγαθό. Γι' αυτό με ενοχλεί όταν οι λέξεις δαιμονοποιούνται, συνήθως για πονηρούς πολιτικούς σκοπούς (νομίζω αυταπόδεικτο όταν τεχνητά υποχρεώνεις κάποιον να επιλέξει τον "καλό" μεταξύ Στάλιν και Χίτλερ).

Αν ρωτήσεις τυχαίους ανθρώπους σε μία δυτική χώρα, το πιθανότερο είναι ότι η πλειοψηφία ευνοεί το ισχυρό κοινωνικό κράτος και τις συλλογικές εργασιακές διαπραγματεύσεις,  και αντικειμενικά  σχετίζονται με σοσιαλισμό. Επιπλέον, η πλειοψηφία θα θεωρήσει ότι είναι επιθυμητή η ελεύθερη αλλά εποπτευόμενη αγορά, που σχετίζεται με τον καπιταλισμό. Είναι αυτό που προσφιλώς ονομάζουμε "κέντρο" και λόγω της δημοφιλίας του κάνει τους περισσότερους πολιτικούς να λένε ότι ανήκουν σε αυτό...

 

Το μοντέλο της Σουηδίας φαίνεται ότι έχει πλεονεκτήματα, αλλά δεν είναι το μόνο. Είναι παραπλανητικό να πει κανείς ότι αυτό είναι σωστό και άλλα είναι λάθος, γιατί κανένα σύστημα δεν μπορεί να μεταφερθεί αυτούσιο σε άλλη χώρα. Για εμένα το σημαντικό είναι ότι αρκετές Σκανδιναβικές χώρες έχουν υιοθετήσει διαφορετικό μίγμα των παραπάνω χαρακτηριστικών και έχουν εν γένει εύρωστη οικονομία και χαρούμενους πολίτες.

Το επιθυμητό είναι το αποτέλεσμα, το σύστημα δεν είναι αυτοσκοπός. Ο σοσιαλισμός δεν είναι βρισιά, ούτε άλλωστε ο καπιταλισμός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Δίνω μικρή σημασία στις λέξεις και δεν έχω κανέναν πολιτικό σκοπό, πονηρό ή αγαθό. Γι' αυτό με ενοχλεί όταν οι λέξεις δαιμονοποιούνται, συνήθως για πονηρούς πολιτικούς σκοπούς (νομίζω αυταπόδεικτο όταν τεχνητά υποχρεώνεις κάποιον να επιλέξει τον "καλό" μεταξύ Στάλιν και Χίτλερ).

 

Κοίτα, δεν τους υποχρέωσα εγώ να αυτοπροσδιοριστούν ως τέτοιοι (σοσιαλιστές), ούτε και θα το απαγορεύσω. Επίσης, δεν υποχρέωσα κανένα από τους χασάπηδες της παγκόσμιας  σύγχρονης ιστορίας να αυτοπροσδιοριστούν ως σοσιαλιστές. Μάλλον όμως θα είναι σύμπτωση, ότι όλοι διεκδικούν τον ίδιο τίτλο.... 

 

 

1 hour ago, minast said:

Αν ρωτήσεις τυχαίους ανθρώπους σε μία δυτική χώρα, το πιθανότερο είναι ότι η πλειοψηφία ευνοεί το ισχυρό κοινωνικό κράτος και τις συλλογικές εργασιακές διαπραγματεύσεις,  και αντικειμενικά  σχετίζονται με σοσιαλισμό.

 

Φάουλ 1. ''συλλογικές εργασιακές διαπραγματεύσεις''... στο σοσιαλισμό ?????? έχεις γνώση τι συνέβη στον τελευταίο που τόλμησε  να ''διαπραγματευτεί'' σαν εργαζόμενος με τον εργοδότη του (το κράτος δλδ) ? 

Φάουλ 2. '' ισχυρό κοινωνικό κράτος'' .... στο σοσιαλισμό ??? μα δεν έχεις μιλήσει με κανέναν Αλβανό να σου πει τι γινόταν στη χώρα  ? Γιατί νομίζεις έφευγαν μαζικά από τέτοιες χώρες (όταν μπόρεσαν) ? για να αλλάξουν τον αέρα τους  ?

Το ότι ''αντικειμενικά  σχετίζονται με σοσιαλισμό'', δεν σημαίνει ότι αυτοί που έχουν κάνει αυτή τη ''συσχέτιση'' δεν διατελούν εν συγχύσει (αν -φυσικά- δεν έχουν άλλους σκοπούς κατά νου). Είναι νομίζω καιρός, να καταρρίψουμε τους μύθους. Εμένα τουλάχιστον δεν με εξυπηρετούν σε τίποτα. για άλλους , δεν ξέρω..... 

 

1 hour ago, minast said:

Επιπλέον, η πλειοψηφία θα θεωρήσει ότι είναι επιθυμητή η ελεύθερη αλλά εποπτευόμενη αγορά, που σχετίζεται με τον καπιταλισμό. Είναι αυτό που προσφιλώς ονομάζουμε "κέντρο" και λόγω της δημοφιλίας του κάνει τους περισσότερους πολιτικούς να λένε ότι ανήκουν σε αυτό...

 

Ναι.... είναι το γνωστό ''και με τον αστυφύλαξ, και με τον χωροφύλαξ'' που θολώνει τα νερά και κάνει το ψάρεμα των αφελών ευκολότερο. 45 χρόνια ''κέντρο'' στην ψωροκώσταινα, την είδαμε την προκοπή μας. 

 

1 hour ago, minast said:

Το μοντέλο της Σουηδίας φαίνεται ότι έχει πλεονεκτήματα, αλλά δεν είναι το μόνο. Είναι παραπλανητικό να πει κανείς ότι αυτό είναι σωστό και άλλα είναι λάθος, γιατί κανένα σύστημα δεν μπορεί να μεταφερθεί αυτούσιο σε άλλη χώρα. Για εμένα το σημαντικό είναι ότι αρκετές Σκανδιναβικές χώρες έχουν υιοθετήσει διαφορετικό μίγμα των παραπάνω χαρακτηριστικών και έχουν εν γένει εύρωστη οικονομία και χαρούμενους πολίτες.

Το επιθυμητό είναι το αποτέλεσμα, το σύστημα δεν είναι αυτοσκοπός. Ο σοσιαλισμός δεν είναι βρισιά, ούτε άλλωστε ο καπιταλισμός.

 

Το μοντέλο της Σουηδίας (αν είδες το video) ούτε οι σοσιαλιστές δεν το λένε σοσιαλιστικό πια. Οι ίδιοι λένε πως έμαθαν από τα λάθη τους (εννοώντας τη ''στροφή'' σε σοσιαλιστικές πρακτικές) Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ίσως να ήταν η  ύπουλη απόπειρα από τους συνδικαλήτες (ποιους άλλους.....)  την δεκαετία του '80 με το ''ταμείο των εργαζομένων'', όπου η επιχείρηση θα το χρηματοδοτούσε, και με τα χρήματα αυτά, τα σαΐνια θα αγόραζαν μετοχές της ίδιας εταιρίας, ώστε με την πάροδο του χρόνου, ο έλεγχος της εταιρίας να περάσει στα δικά τους χέρια. Αυτό για εμένα είναι ο ορισμός της αλητείας. Ευτυχώς απέτυχαν, αλλά αυτό είναι το ποιόν τους.  

Link to comment
Share on other sites

Εδώ να προσθέσουμε ότι το κράτος που στην ουσία σέρνει την οικονομία του πλανήτη και σε λίγα χρόνια θα γίνει κυρίαρχο είναι η Κίνα με υβριδικό σύστημα κομουνισμού και καπιταλισμού μαζί…

Δεν έχουν αγκυλώσεις στις ιδεολογίες οι άνθρωποι βλέπουν προβλήματα και βρίσκουν λύσεις …δεν τους νοιάζει τι χρώμα θα έχει η γάτα αρκεί να πιάνει το ποντίκι  ; )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Εδώ να προσθέσουμε ότι το κράτος που στην ουσία σέρνει την οικονομία του πλανήτη και σε λίγα χρόνια θα γίνει κυρίαρχο είναι η Κίνα με υβριδικό σύστημα κομουνισμού και καπιταλισμού μαζί…

Δεν έχουν αγκυλώσεις στις ιδεολογίες οι άνθρωποι βλέπουν προβλήματα και βρίσκουν λύσεις …δεν τους νοιάζει τι χρώμα θα έχει η γάτα αρκεί να πιάνει το ποντίκι  ; )

 

Τόσο κομμουνιστική, όσο η παρθενία της Τσιτσιολίνας.....

 

https://www.eleytheriagora.gr/13707-2/

 

Quote

Μεταξύ των αγαπημένων μου βιβλίων αυτής της δεκαετίας είναι το «Πώς η Κίνα έγινε καπιταλιστική» από τον υποψήφιο για νόμπελ οικονομολόγο Ronald Coase σε συνεργασία με τον Ning Wang (2012). Εκτός από την παρουσίαση συναρπαστικών λεπτομερειών για τις ίντριγκες του Πεκίνου στην μετά Μάο εποχή, οι συγγραφείς επισημαίνουν ότι η αξιοσημείωτη οικονομική ανάπτυξη τις τελευταίες τέσσερις δεκαετίες, συνέβη στον βαθμό που η Κίνα ασπάστηκε τον καπιταλισμό.

Αυτό βγάζει νόημα. Εάν η βαριά κρατική διαχείριση της οικονομίας ήταν καθοριστικής σημασίας για την οικονομική ανάπτυξη, η οικονομία της Κίνας υπό τον Μάο θα αποτελούσε παράδειγμα προς μίμηση και όχι παράδειγμα ιστορικής συμφοράς. Η εξάπλωση των καπιταλιστικών θεσμών στην Κίνα, όπως η ιδιωτική ιδιοκτησία και οι ανταγωνιστικές αγορές, ανέπτυξαν την οικονομία της χώρας.

Η Παγκόσμια Τράπεζα εκτιμά ότι από το 1978 ο αριθμός των ανθρώπων που έχουν ξεφύγει από τη φτώχεια στην Κίνα αγγίζει τα 800 εκατομμύρια. Ωστόσο, η κυβέρνηση της Κίνας παραμένει, τουλάχιστον κατ΄όνομα, κομμουνιστική. Ενώ είναι σαφώς λιγότερο βάναυση από το καθεστώς του Μάο, εξακολουθεί να είναι αυταρχική.

Αυτός ο συνδυασμός ενός διεισδυτικού κράτους με σχετικά ελεύθερες και ανταγωνιστικές αγορές στη σύγχρονη Κίνα, σπέρνει σύγχυση. Χωρίς να γνωρίζουν τα γεγονότα που παραθέτουν οι Coase και Wang στο βιβλίο τους, πολλοί άνθρωποι υποθέτουν λανθασμένα ότι η Κίνα οφείλει την οικονομική της επιτυχία σε πολιτικούς και μανδαρίνους του Πεκίνου και όχι σε επιχειρηματίες και εμπόρους εξαπλωμένους σε ολόκληρη τη χώρα.

Μία ιδιαίτερα ατυχής συνέπεια αυτής της σύγχυσης, αποτελεί η πεποίθηση ότι, καθώς ο πρόεδρος Xi Jinping ενισχύει τον έλεγχο του Πεκίνου στην οικονομία με βιομηχανικές πολιτικές, η Κίνα θα γίνει επικίνδυνος οικονομικός αντίπαλος των Ηνωμένων Πολιτειών.

Μεταξύ αυτών που στοιχειώνονται από αυτόν τον αβάσιμο φόβο, είναι ο Ρεπουμπλικανός γερουσιαστής Marco Rubio της Φλόριντα, ο οποίος ζητά από τους Αμερικανούς να απαντήσουν στις βιομηχανικές πολιτικές του Πεκίνου με ανάλογες βιομηχανικές πολιτικές της Ουάσιγκτον. Το ότι ο Rubio και  πολλοί άλλοι Ρεπουμπλικάνοι πλήττονται από αυτή τη φοβία είναι εντυπωσιακό. Προφανώς, έχουν υιοθετήσει όλη τη βασική ιδεολογία των «προοδευτικών» του Δημοκρατικού κόμματος, πως οι κυβερνητικοί γραφειοκράτες μπορούν να ξεπεράσουν σε απόδοση τις ελεύθερες αγορές.

Ο Rubio και όσοι άλλοι τρέμουν υπό αυτόν τον Κινέζικο φόβο πρέπει, όπως λένε οι μαθητές μου, να «κουλάρουν». Στις προσπάθειές τους να ενισχύσουν την κινεζική οικονομία μέσω κυβερνητικού ελέγχου, οι αξιωματούχοι στο Πεκίνο πρόκειται να αποτύχουν. Η ιστορία είναι γεμάτη με παραδείγματα πολλών ισχυρών κυβερνήσεων που χρησιμοποίησαν εκτεταμένους ελέγχους για να ωθήσουν την οικονομία τους. Ωστόσο, η ιστορία δεν έχει ούτε ένα ιστορικό παράδειγμα πραγματικά επιτυχημένης οικονομίας υπό εκτεταμένο κρατικό έλεγχο. Ισχύει ακριβώς το αντίθετο.

 

Να το δεις. Αν τελικά την κάνουν την κουτουράδα, να παρέμβουν, εκεί που φαίνεται να έχουν αποσυρθεί, θα τρίβεις τα μάτια σου με αυτό που θα γίνει. 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, colt3003 said:

Τόσο κομμουνιστική, όσο η παρθενία της Τσιτσιολίνας.....

 

Τι, αυτοί λένε ψέμματα ότι είναι κομμουνιστές; Αποκλείεται! Αφού μόλις μας δίδαξες ότι αρκεί να βάλεις τη λέξη "σοσιαλισμός" στον τίτλο και αυτομάτως γίνεσαι... ?

 

Να σου πω μια ιδέα; Σταμάτα να κρίνεις τους "δικούς σου" από τις προθέσεις τους και τους "άλλους" από τις πράξεις τους και μπορεί οι θεωρίες να αρχίσουν να βγάζουν νόημα.

 

Και κάτι ακόμη, που διδάσκει η Εκπαίδευση, που τόσο υποκριτικά σνομπάρεις: να αναζητάς πρωτογενείς πηγές. Αν εσύ διαβάζεις ολημερίς eleytheriagora και ο Μύραλις Αυγή, κανείς δεν πρόκειται να γίνει σοφότερος και αυτοί οι παραλογισμοί θα διαιωνίζονται.

Έγινε επεξεργασία από acct
typo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Ο παραλληλισμός χρειαζόταν κάποιον καθ' ομολογία Συριζαίο και δεν είχα άλλον εύκαιρο. ?

 

Νομίζω κι ότι μας διαβάζει...

Ναι, αλλά γιατί δεν (μας) γράφει;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.