Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@colt3003 νομίζω έχασες το νόημα... Το θέμα εδώ δεν είναι το -1% που θεωρητικά δίνει ως καταναλωτικό δάνειο, αλλά το ότι μπορεί να το δώσει, γιατί οι νότιοι, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα και Πορτογαλία, τους έχουν κάνει μάγκες με τους τόκους που δίνουν και με τα περιουσιακά που ξεπουλάνε.

Όσον αφορά το κείμενο του Haus-Targaryen, προσωπική του άποψη είναι, όχι γεγονός ούτε μελέτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wizard! said:

@colt3003 νομίζω έχασες το νόημα... Το θέμα εδώ δεν είναι το -1% που θεωρητικά δίνει ως καταναλωτικό δάνειο, αλλά το ότι μπορεί να το δώσει, γιατί οι νότιοι, Ισπανία, Ιταλία, Ελλάδα και Πορτογαλία, τους έχουν κάνει μάγκες με τους τόκους που δίνουν και με τα περιουσιακά που ξεπουλάνε.

Όσον αφορά το κείμενο του Haus-Targaryen, προσωπική του άποψη είναι, όχι γεγονός ούτε μελέτη.

 

Μάλλον σας μπερδεψε αμφότερους, το γεγονός ότι το όλον άρθρο αναφέρεται σε κατάστημα πώλησης επίπλων, και όχι σε τράπεζα.

 

Τώρα, αν δεν έχεις υπόψιν, το πανάρχαιο εμπορικό κόλπο αύξησης της τιμής πώλησης ενός αγαθού, προκειμένου μετά ο πωλητής να το πλασάρει με ''έκπτωση'' ή να κάνει ''προσφορά πληρωμής'', παρασύροντας τον υποψήφιο αγοραστή να νομίσει ότι έχει κέρδος, ενώ πρακτικά αγοράζει το προιόν στην αξία που επιθυμεί ο πωλητής, δε φταίω εγώ...

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, colt3003 said:

 

Μάλλον σας μπερδεψε αμφότερους, το γεγονός ότι το όλον άρθρο αναφέρεται σε κατάστημα πώλησης επίπλων, και όχι σε τράπεζα.

 

Τώρα, αν δεν έχεις υπόψιν, το πανάρχαιο εμπορικό κόλπο αύξησης της τιμής πώλησης ενός αγαθού, προκειμένου μετά ο πωλητής να το πλασάρει με ''έκπτωση'' ή να κάνει ''προσφορά πληρωμής'', παρασύροντας τον υποψήφιο αγοραστή να νομίσει ότι έχει κέρδος, ενώ πρακτικά αγοράζει το προιόν στην αξία που επιθυμεί ο πωλητής, δε φταίω εγώ...

 

Δεν το έχουμε, έτσι...;

ΚΑΝΕΝΑ κατάστημα δε δίνει δάνειο. Πάντα υπάρχει τράπεζα από πίσω που κάνει τη χρηματοδότηση. Άρα, εμέσως πλην σαφώς, τράπεζα δίνει το δάνειο.

 

Όσον αφορά στην έκπτωση, κάτι τέτοιες χαζομάρεις κάνει γνωστό κατάστημα Ηλεκτρονικών στην Ελλάδα, όπου σε λέει κάνει Χ με 24 άτοκες, αλλά αν ζητήσεις να πληρώσεις μετρητοίς, σου κόβει ένα 20%. Στη Γερμανία, όπως και στις περισσότερες βόρειες χώρες, είναι ακόμα στα δέντρα κι έτσι δεν τρώνε πολύ κουτόχορτο που βρίσκεται στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wizard! said:

Δεν το έχουμε, έτσι...;

ΚΑΝΕΝΑ κατάστημα δε δίνει δάνειο. Πάντα υπάρχει τράπεζα από πίσω που κάνει τη χρηματοδότηση. Άρα, εμέσως πλην σαφώς, τράπεζα δίνει το δάνειο.

 

Όσον αφορά στην έκπτωση, κάτι τέτοιες χαζομάρεις κάνει γνωστό κατάστημα Ηλεκτρονικών στην Ελλάδα, όπου σε λέει κάνει Χ με 24 άτοκες, αλλά αν ζητήσεις να πληρώσεις μετρητοίς, σου κόβει ένα 20%. Στη Γερμανία, όπως και στις περισσότερες βόρειες χώρες, είναι ακόμα στα δέντρα κι έτσι δεν τρώνε πολύ κουτόχορτο που βρίσκεται στο έδαφος.

 

Ναι. Δεν το έχεις.

 

πωλήσεις 101:

 

1. Ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις ένα τραπέζι απο το  μαγαζί μου και σταμπάρεις ένα που σου αρέσει στα 119,90€

1α. Εμένα το προαναφερόμενο τραπέζι μου κόστισε 60€ και θα επιθυμούσα, μετά την προσθήκη φόρων, λειτουργικών εξόδων, και (φυσικά) κέρδους, να το πουλήσω 117€

2. Φτάνοντας στο ταμείο μου δηλώνες ότι επιθυμείς να κάνεις χρήση της ''προσφοράς'' που είχα στην είδοδο για 24 δόσεις με επιτόκιο -1%

3. Φτιάχνουμε λοιπόν τα χαρτιά και σου λέω πως με την ''έκπτωση'' του -1% θα σου κοστίσει 118,7€, το οποίο θα στο σπάσω σε 24 δόσεις των 4,94€, και τα δίνω όλα στην τράπεζα η οποία για έως 24 δόσεις με χρεώνει (εμένα το μαγαζί) προμήθεια 1% (δηλαδή άλλο ~1,1€)

4. Εσύ απο εκεί και μετά έχεις να κάνεις με την τράπεζα, και εγώ πούλησα ένα προιόν που το προόριζα να το πουλήσω 117 ευρώ, κάνοντας και διαφήμιση την οποία πλήρωσες εσύ, ότι έχω ''προσφορές'' με τυράκι το -1%, Γιατί ο κόσμος ψοφάει για ''προσφορά''

 

Αν ακόμα δεν κατάλαβες, η έκπτωση γίνεται στο μαγαζί. Δεν γίνεται στην τράπεζα .

Link to comment
Share on other sites

Όλο αυτό που λες, ίσχυε και θα ισχύει πάντα. Το ότι διαφημίζει -1% την ίδια στιγμή που όλοι οι άλλοι πουλάνε με 1,5,15%, και η τράπεζα που είναι από πίσω, το εγκρίνει, δείχνει άνεση στο οικονομικό τους σύστημα.

Μπορεί ο κόσμος να ψοφάει για προσφορά, αλλά ηλίθιοι δεν είναι. Ειδικά οι βόρειοι.

Επίσης, σε 24 δόσεις, συνήθως η επιβάρυνση είναι από 7% έως 24%. Αυτός δίνει -1%, άρα όλοι οι υπολογισμοί που κάνεις, είναι εκτός.

Επίσης κάνεις παραδοχές, βάσει Ελληνικής πραγματικότητας, χωρίς να έχεις στοιχεία για το κοστολόγιό του.

Δε διαφωνώ ότι είναι marketing, αλλά αυτό δε θα γινόταν 10 χρόνια πριν.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

13 minutes ago, Wizard! said:

Όλο αυτό που λες, ίσχυε και θα ισχύει πάντα. Το ότι διαφημίζει -1% την ίδια στιγμή που όλοι οι άλλοι πουλάνε με 1,5,15%, και η τράπεζα που είναι από πίσω, το εγκρίνει, δείχνει άνεση στο οικονομικό τους σύστημα.

 Άνεση ? διάβσε λίγο καλύτερα υπο ποίους όρους δίνει την εκπτωσάρα...

 

Quote

Sorry, no refugees allowed. Here are the conditions:

 
 

For financing the following requirements must be satisfied in principle:

  • You must be of legal age
  • You must have your primary residence in Germany
  • You must have a checking account at a bank in Germany
  • You must have a steady income
  • You must have a valid identity card or passport with registration card
  • In case of non-EU citizens are further evidence as residence and work permit and a current registration certificate required

μόνο ανάλυση αίματος - ούρων δεν τους ζητάει μην τυχών και πάθουν τίποτα μέχρι να αποπληρώσουν...

 

13 minutes ago, Wizard! said:

Μπορεί ο κόσμος να ψοφάει για προσφορά, αλλά ηλίθιοι δεν είναι. Ειδικά οι βόρειοι.

 Δεν είναι θέμα ηλιθιότητας. Το μάρκετινγκ βασίζεται στην ψυχολογία. Και δεν έχει να κάνει με βόρειους - νότιους, αλλά με άνθρωπους.

 

13 minutes ago, Wizard! said:

Επίσης, σε 24 δόσεις, συνήθως η επιβάρυνση είναι από 7% έως 24%. Αυτός δίνει -1%, άρα όλοι οι υπολογισμοί που κάνεις, είναι εκτός.

οι υπολογισμοί έγιναν μόνo χάριν παραδείγματος. μόλις πριν 2 χρόνια πήρα τηλεόραση με έκπτωση απο πόντους πιστωτικής 60€ (σε τιμή πώλησης της τηλεόρασης 300€) πλήρωσα και με 12 δόσεις και μου είπαν και ευχαριστώ. Τα περιθώρια κέρδους που έχουν δεν είναι αυτά που νομίζεις. Εκτός και αν ο καταστηματάρχης είναι τρελός και μπαίνει μέσα με τα τσαρούχια όταν πουλάει 2685€ έναν καναπέ που προηγουμένως πουλούσε 3783€

 

13 minutes ago, Wizard! said:

Επίσης κάνεις παραδοχές, βάσει Ελληνικής πραγματικότητας, χωρίς να έχεις στοιχεία για το κοστολόγιό του.

Δε διαφωνώ ότι είναι marketing, αλλά αυτό δε θα γινόταν 10 χρόνια πριν.

α) Οι πρακτικές μάρκετινγκ δεν έχουν σύνορα.

β) Αυτό όχι μόνο γινόταν πολύ περισσότερο απο 10 χρόνια πριν, αλλά είδικά λίγο πριν την κρίση, κανένα κατάστημα που σεβόταν τον εαυτό του δεν πούλαγε χωρίς υπερτίμηση (καπέλο) . Ακόμα και ξένες αλυσίδες που έρχονταν Ελλάδα πούλαγαν τα προιόντα τους ακριβότερα απο ότι στις χώρες τους

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, colt3003 said:

 Άνεση ? διάβσε λίγο καλύτερα υπο ποίους όρους δίνει την εκπτωσάρα...

μόνο ανάλυση αίματος - ούρων δεν τους ζητάει μην τυχών και πάθουν τίποτα μέχρι να αποπληρώσουν...

Έχεις δίκιο. Σκληροί όροι. Ματώνει κάποιος για να το πάρει.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει όρους δανείου πρόσφατα. Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια ζητάνε πολλά περισσότερα και εγγυητή που θα δεχθεί τα πολλά περισσότερα.

 

2 minutes ago, colt3003 said:

 Δεν είναι θέμα ηλιθιότητας. Το μάρκετινγκ βασίζεται στην ψυχολογία. Και δεν έχει να κάνει με βόρειους - νότιους, αλλά με άνθρωπους.

Πρώτα από όλα, βάζεις τη νοοτροπία όλων των λαών στον ίδιο κουβά. Προφανώς και δεν ισχύει.

Το marketing κάθε χώρας είναι διαφορετικό και μπορείς να το διαπιστώσεις πολύ απλά βλέποντας τις διαφημίσεις που παίζονται. Κάποιες είναι κοινές, κάποιες άλλες είναι εντελώς διαφοτερικές και διαφορετικοί λαοί, γελάνε μαζί τους.

 

2 minutes ago, colt3003 said:

οι υπολογισμοί έγιναν μόνo χάριν παραδείγματος. μόλις πριν 2 χρόνια πήρα τηλεόραση με έκπτωση απο πόντους πιστωτικής 60€ (σε τιμή πώλησης της τηλεόρασης 300€) πλήρωσα και με 12 δόσεις και μου είπαν και ευχαριστώ. Τα περιθώρια κέρδους που έχουν δεν είναι αυτά που νομίζεις. Εκτός και αν ο καταστηματάρχης είναι τρελός και μπαίνει μέσα με τα τσαρούχια όταν πουλάει 2685€ έναν καναπέ που προηγουμένως πουλούσε 3783€

Τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά πως παίζουν τα περιθώρια κέρδους και σου λέω ξανά, δεν έχει να κάνει με το κατάστημα. Άλλο η έκπτωση και το περιθώριο, άλλο το επιτόκιο.

 

2 minutes ago, colt3003 said:

β) Αυτό όχι μόνο γινόταν πολύ περισσότερο απο 10 χρόνια πριν, αλλά είδικά λίγο πριν την κρίση, κανένα κατάστημα που σεβόταν τον εαυτό του δεν πούλαγε χωρίς υπερτίμηση (καπέλο) . Ακόμα και ξένες αλυσίδες που έρχονταν Ελλάδα πούλαγαν τα προιόντα τους ακριβότερα απο ότι στις χώρες τους

Αυτό ακριβώς που λες, αποδεικνύει πόσο ηλίθιοι είναι οι Έλληνες ως αγοραστικό κοινό και πόσο πιό σκεπτόμενοι είναι οι βόρειοι. Οπότε οι "κομπιναδόρικες" πρακτικές που βασίζεις το σκεπτικό σου, δεν παίζουν τόσο πολύ εκεί. Να σου θυμίσω πριν καμιά 15 χρόνια που στη Γαλλία είχαν ανεβάσει την τιμή του κρέατος κάπου 10% μέσα σε μία εβδομάδα, με τη δικαιολογία ότι το κέρδος ήταν χαμηλό και έπεσαν οι πωλήσεις κατακόρυφα μέχρι να επανέλθουν οι τιμές. Επίσης, στη Γαλλία πάλι, αναγράφουν ακόμα τις τιμές σε φράγκα, ώστε να έχει ιδέα ο κόσμος τι πληρώνει, σε αντίθεση από την Ελλάδα που το ματσάκι το μαϊντανό πήγε από 50δρχ, στα 0.50€ την επόμενη μέρα και κανείς δεν παραπονέθηκε που πλήρωνε ξαφνικά 320% παραπάνω. Δε είναι μαρκετίστικο τρυκ, είναι ηλιθιότητα.

 

Δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, οπότε για εμένα κλείνει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Wizard! said:

Αυτό ακριβώς που λες, αποδεικνύει πόσο ηλίθιοι είναι οι Έλληνες ως αγοραστικό κοινό και πόσο πιό σκεπτόμενοι είναι οι βόρειοι. Οπότε οι "κομπιναδόρικες" πρακτικές που βασίζεις το σκεπτικό σου, δεν παίζουν τόσο πολύ εκεί. Να σου θυμίσω πριν καμιά 15 χρόνια που στη Γαλλία είχαν ανεβάσει την τιμή του κρέατος κάπου 10% μέσα σε μία εβδομάδα, με τη δικαιολογία ότι το κέρδος ήταν χαμηλό και έπεσαν οι πωλήσεις κατακόρυφα μέχρι να επανέλθουν οι τιμές. Επίσης, στη Γαλλία πάλι, αναγράφουν ακόμα τις τιμές σε φράγκα, ώστε να έχει ιδέα ο κόσμος τι πληρώνει, σε αντίθεση από την Ελλάδα που το ματσάκι το μαϊντανό πήγε από 50δρχ, στα 0.50€ την επόμενη μέρα και κανείς δεν παραπονέθηκε που πλήρωνε ξαφνικά 320% παραπάνω. Δε είναι μαρκετίστικο τρυκ, είναι ηλιθιότητα.

 

Δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε, οπότε για εμένα κλείνει εδώ.

 

Μια χαρά συμφωνούμε !! απλά το πήγαμε μέσω Β πόλου :hehe:

 

2 hours ago, colt3003 said:

Τελικά, το άν κάποιος είνα κορόιδο, δεν είναι θέμα γεωγραφικού προσδιορισμού, αλλά μάλλον παιδείας, και ικανότητας μαθηματικών υπολογισμών επιπέδου τετάρτης δημοτικού.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος LL_NEO έγραψε:

Και για όσους επίσης το έχουν ξεχάσει τον διώξατε για να φέρετε τους "έλα μωρέ πόσο χειρότερα να γίνουν τα πράγματα". 

Φούτσα μπάλα και καράτε μπας και βάλετε ποτέ μυαλό

 

 

Σταμάτα να πιπιλάς την ίδια καραμέλα… όποιος είναι δειλός και κάνει κοκοκο ενώ τον κοροϊδεύουν δεν κάνει για εξουσία.

Τα ίδια με το Τσίπρα θα έκανε ο Σαμαράς αφού εντολές των Γερμανών εκτελούσε και αυτός

Το ζητούμενο είναι να αντισταθεί κάποιος εφαρμόζοντας δικιά του πολιτική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σταμάτα να πιπιλάς την ίδια καραμέλα… όποιος είναι δειλός και κάνει κοκοκο ενώ τον κοροϊδεύουν δεν κάνει για εξουσία.

Τα ίδια με το Τσίπρα θα έκανε ο Σαμαράς αφού εντολές των Γερμανών εκτελούσε και αυτός

Το ζητούμενο είναι να αντισταθεί κάποιος εφαρμόζοντας δικιά του πολιτική.

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%B9%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BC%CF%89%CE%BD

Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ δε βλέπεις διαφορά ανάμεσα στον "Αντωνάκη" και το χαμογελαστό παιδί που "είναι νέος, άφθαρτος, όχι σαν τους άλλους, με turbo intercooler δεν κολώνει στην ανηφόρα" προκειμένου να μην παραδεχτείς ότι έφαγες τρελό σανό μέχρι να βγει η ΠΦΑ (και μετά να την κοπανήσεις - αλήθεια γιατί δεν κάθησες να δρέψεις τους καρπούς της ψήφου σου?) δε θα κάτσω εγώ να σου χαλάσω τη ζαχαρένια. Πριν 2 χρόνια τέτοιο καιρό ακριβώς έπαιζα παναγίες με το yanni εδώ μέσα για το πως μοιράζεται το κοινωνικό μέρισμα. Και πριν μου πει κάποιος σιγά τα λεφτά και μπλα μπλα μπλα ας ρωτήσουμε όλους τους τότε δικαιούχους αν το έχουν αναγκη φέτος ή όχι.

 

Πέραν των δεικτών της οικονομίας (η ΔΦΠΦΑ έβγαλε έναν ωραίο πίνακα της προάλλες για να δείξει την πρόοδο της μόνο που ξέχασε να κοζάρει εκεί μέσα τα νούμερα του 2014 γιατί της χάλαγε τη μανέστρα) βλέπουμε κάθε μέρα και τις επιπτώσεις της αριστερής λαίλαπας σε όλους τους άλλους τους τομείς. Με κλασικό παράδειγμα τα του μεταναστευτικού και έτσι για να μη ξεχνιόμαστε την πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζατε όλοι οι συριζολάγνοι εδώ μέσα. Να ανοίξουμε για το κάθε λογής καρύδι διότι δε θέλουν κάτσουν εδώ αλλά να την κάνουν για την υπόλοιπη Ευρώπη. Πήγαμε να παίξουμε μπάλα με το δόγμα των κοινών συνόρων και η μπάλα μας έγινε υπόθετο. Άντε με τις υγείες μας και με ένα πόνο.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Σταμάτα να πιπιλάς την ίδια καραμέλα… όποιος είναι δειλός και κάνει κοκοκο ενώ τον κοροϊδεύουν δεν κάνει για εξουσία.

Τα ίδια με το Τσίπρα θα έκανε ο Σαμαράς αφού εντολές των Γερμανών εκτελούσε και αυτός

Το ζητούμενο είναι να αντισταθεί κάποιος εφαρμόζοντας δικιά του πολιτική.

Εχω τη πεποίθηση ότι κανεις δε μπορεί να εφαρμόσει τη δικιά του πολιτική. Μετά το πρώτο μνημόνιο του Γιώργου είμαστε δεμένοι οπισθαγκωνα και δεν μπορούμε να μην κάνουμε ο,τι μας πούνε. Αυτο βέβαια δε συμφέρει κανέναν να το παραδεχθεί. Ούτε τη κυβέρνηση, ούτε την αντιπολίτευση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, LL_NEO said:

Με κλασικό παράδειγμα τα του μεταναστευτικού...

Κάποια συγγένεια με χρυσόψαρα;

Μάλλον ξέχασες ποιός άνοιξε τα σύνορα το '90...

Και τότε δεν ήταν πόλεμος με παιδάκια να πνίγονται στο Αιγαίο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κυβέρνηση. Δεν υπάρχει επιλογή.  Ούτε καν πρόκειται να ψηφίσω εάν γίνουν εκλογές. Καμία σημασία δεν θα έχει....

 

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο πιο γρήγορα θα αλλάξουμε σαν άτομα και θα δουλεψουμε σαν σύνολο, για να φτιάξουμε την χώρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Χαχχααχαχααχ, ας είναι καλά το Facebook. Πριν δύο χρόνια, σαν αύριο:

 

Quote

Με τα σημερινά ελληνικά δεδομένα αυτό σημαίνει ότι η Ελλάδα θα τελεί υπό καθεστώς «επιτήρησης» για τα επόμενα... 50 χρόνια. Με άλλα λόγια: Τα Μνημόνια μπορεί να «σκιστούν». Με ή χωρίς Μνημόνια, όμως, οι μνημονιακές πολιτικές δεν πρόκειται να σταματήσουν, ούτε να μετριαστούν. Απλώς θα αλλάξει το τροπάρι. Μέχρι τώρα η λιτότητα, η αρπαγή και η λαική λεηλασία συντελείτο με την αιτιολογία ότι «πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στην τρόικα». Η ίδια λιτότητα, η ίδια λεηλασία και η ίδια αρπαγή, από δω και πέρα θα συνεχιστεί με άλλη αιτιολογία: Οτι θα «πρέπει να είμαστε συνεπείς απέναντι στις αγορές»...

http://www.enikos.gr/mpogiopoulos/227083,Giati-xairetai-o-kosmos-kai-xamogelaei-patera.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Wizard! έγραψε:

Κάποια συγγένεια με χρυσόψαρα;

Μάλλον ξέχασες ποιός άνοιξε τα σύνορα το '90...

Και τότε δεν ήταν πόλεμος με παιδάκια να πνίγονται στο Αιγαίο.

 

Επειδή λοιπόν ούτε συγγένεια έχω με χρυσόψαρα και το κυριότερο ούτε με σανοφάγα ζώα να παραθέσω τα εξής:

Γεγονός 1: Τα ελληνοαλβανικά σύνορα δεν ήταν κλειστά απο την Ελλάδα απο την Αλβανία με ηλεκτροφόρα σύρματα μέχρι που έπεσε ο Αλία.

Γεγονός 2: Η μόνη δήλωση του Σαμαρά (και η οποία πρέπει να μπεί στο λεξικό δίπλα στο κάνω την τρίχα τριχιά) είναι το "Εύχομαι οι Βοριοηπειρώτες αδελφοί μας να κάνουν του χρόνου Χριστούγεννα σπίτια τους". Το οποίο το είπε επειδή πολύ απλά μέχρι και εκείνη τη χρονική περίοδο η οποιαδήποτε θρησκευτική εκδήλωση απαγορεύοταν. Τα σπίτια τους και οι πατρογονικές τους εστίες ήταν στη Βόρεια Ήπειρο.

Γεγονός 3: Οι Αλβανοί άρχισαν να μπουκάρουν μέσα στην Ελλάδα το 1993. Ο Σαμαράς είχε παραιτηθεί τον Απρίλιο του 1992

Γεγονός 4: 3 εκατομμύρια μετανάστες ήταν αραγμένοι στην Τουρκία επι ΝΔ, 3 εκατομμύρια είναι και τώρα. Θάλασσα είχε και τότε, θάλασσα έχει και τώρα. Το τι άλλαξε και έρχονται πλέον εδώ το αφήνω στον καθένα να το αναρωτηθεί.

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Χαχχααχαχααχ, ας είναι καλά το Facebook. Πριν δύο χρόνια, σαν αύριο:

 

«Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελάει, πατέρα;»...

Ο ίδιος τύπος που ήθελε να μας πείσει ότι η Ελλάδα έχει αποπληρώσει 1-2-3-15 τρις χρέος τα τελευταία 20 χρόνια δεν είναι αυτός; Χαρισμά σου οι αναλύσεις του

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Παράθεση

 Για να σε εκβιάσουν, πρέπει να έχεις κάτι να σου πάρουν.

 

Όταν σου τα έχουν πάρει όλα, εδώ και καιρό, με τι θα σε εκβιάσουν?

 

Επιπρόσθετα μας σπάσανε τα νεύρα 5 χρόνια τώρα οι κοπρίτες. Αν η αφρόκρεμα του Έλληνα πολίτη που Υπουργοποιείται είναι ο Άδωνις, ο Βορίδης, ο Ταμήλος και η Βούλτεψη, τότε καλά μας κάναν 5 χρόνια και μας σκίσαν το κορμί.

 

Στο τέλος-τέλος τους δοκίμασα και τώρα θα δοκιμάσω τους άλλους! Και ρε παιδιά, στην τιμή μου το λέω, και σκ@τ@ να τα κάνει ο Τσίπρας, επιτέλους αν την πληρώσω θα την πληρώσω γιατί επιτέλους ΕΓΩ ΕΦΤΑΙΞΑ και όχι γιατί "μαζί τα φάγαμε"!

1 χρονο αργοτερα ....

Παράθεση

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος cyberdyne έγραψε:

Δεν υπάρχει κυβέρνηση. Δεν υπάρχει επιλογή.  Ούτε καν πρόκειται να ψηφίσω εάν γίνουν εκλογές. Καμία σημασία δεν θα έχει....

 

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο πιο γρήγορα θα αλλάξουμε σαν άτομα και θα δουλεψουμε σαν σύνολο, για να φτιάξουμε την χώρα μας.

 

 

Παράθεση

kopsoxeris_1_geloiografia.jpg

 

 

 


 

:p :p 

 

περασα μια βολτα απο τον ΟΑΕΕ το πρωι, εψαχνα να βρω αυτες οι αφισες στις σκαλες και στα ασανσερ που γραφανε "Η ΕΛΠΙΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ"  και "ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ" περασμενα μεγαλεια :hehe: 

 

τωρα κατι ΠΑΜΕ και ΜΕΤΑ  εχει στην θεση τους, γνησιοι "μαχητικοι" δημοσιοι υπαλληλοι  που για μια μαμημενη βεβαιωση με  κανανε "φλιπερακι" αναμεσα σε 3 ατομα μεχρι να εξυπηρετηθω :wall:  

 

μαρεσει παντως που ο μονικοπροεδρος εχει επιχειρηματα (ψιλοσπανιο για ψηφοφορο της ΝΔ) και ολοι οι υπολοιποι του απαντατε σε αυτο το στυλ 

 

5wVEtck.gif

 

 

in other news, οσο νυχτωνει το χρεος μεγαλωνει 

 

http://www.capital.gr/tax/3117700/neo-fesi-2-7-dis-stin-eforia-to-proto-dimino

 

αντε ολους στο φρεσκο μας βλεπω, να δω που θα μας χωρεσουνε ....

 

 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος GruntGR έγραψε:

 

1 χρονο αργοτερα ....

 

 

:p :p 

 

Please do explain! 

 

Δοκίμασα και διαπίστωσα ότι λέω σήμερα. Πιστεύεις οτι θα έιχε συμβει κάτι διαφορετικό αν δεν δοκίμαζα? 

 

Εκτός εαν εννοείς πως έπρεπε να είχα καταλάβει χωρίς να δοκιμάσω... Εσύ το έιχες καταλάβει?

 

Μια δοκιμή θα σε πείσει... :p

 

Α ναι, για αυτά που έχω πάθει τώρα φταιώ (βασικά καμια αλλαγή από Ιαν 2015 προς το παρόν...).

 

Όσον αφορά τον Άδωνι-Βορίδη η γνώμη μου είναι σταθερή απόλυτα. Είναι απαίσιοι και απαράδεκτοι. Οσο για τον κούλη η ΜΙΖΕΝΣ έχει κάτι να μας πει, όπως και το ένδοξο παρελθόν της οικογένειας του. Παράλληλα η πρώτη επιλογή ήταν να βάλει τον Άδωνι αντιπρόεδρο... 

 

Δεν ξέρω τι να πρωτοκλάψω... κλαίω προς το παρόν για τις επιλογές μου και όχι για των άλλων... :(

 

 

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LL_NEO said:

 

Επειδή λοιπόν ούτε συγγένεια έχω με χρυσόψαρα και το κυριότερο ούτε με σανοφάγα ζώα να παραθέσω τα εξής:

Γεγονός 1: Τα ελληνοαλβανικά σύνορα δεν ήταν κλειστά απο την Ελλάδα απο την Αλβανία με ηλεκτροφόρα σύρματα μέχρι που έπεσε ο Αλία.

Γεγονός 2: Η μόνη δήλωση του Σαμαρά (και η οποία πρέπει να μπεί στο λεξικό δίπλα στο κάνω την τρίχα τριχιά) είναι το "Εύχομαι οι Βοριοηπειρώτες αδελφοί μας να κάνουν του χρόνου Χριστούγεννα σπίτια τους". Το οποίο το είπε επειδή πολύ απλά μέχρι και εκείνη τη χρονική περίοδο η οποιαδήποτε θρησκευτική εκδήλωση απαγορεύοταν. Τα σπίτια τους και οι πατρογονικές τους εστίες ήταν στη Βόρεια Ήπειρο.

Γεγονός 3: Οι Αλβανοί άρχισαν να μπουκάρουν μέσα στην Ελλάδα το 1993. Ο Σαμαράς είχε παραιτηθεί τον Απρίλιο του 1992

Γεγονός 4: 3 εκατομμύρια μετανάστες ήταν αραγμένοι στην Τουρκία επι ΝΔ, 3 εκατομμύρια είναι και τώρα. Θάλασσα είχε και τότε, θάλασσα έχει και τώρα. Το τι άλλαξε και έρχονται πλέον εδώ το αφήνω στον καθένα να το αναρωτηθεί.

 

Ο ίδιος τύπος που ήθελε να μας πείσει ότι η Ελλάδα έχει αποπληρώσει 1-2-3-15 τρις χρέος τα τελευταία 20 χρόνια δεν είναι αυτός; Χαρισμά σου οι αναλύσεις του

Είπα εγώ χρυσόψαρο.

Κανένα link για αυτά που γράφεις; 

Κανένα.

Βρες τις αντίστοιχες εφημερίδες να φρεσκάρεις τη μνήμη σου:

Quote

Λίγους μήνες αργότερα, Γενάρη 1991, ο τότε πρωθυπουργός Κ. Μητσοτάκης, επικεφαλής πολυμελούς αντιπροσωπείας (ανάμεσά τους Αντ. Σαμαράς και Ντ. Μπακογιάννη, πρόεδρος σήμερα της ΔΗΣΥ) επισκέπτεται τα Τίρανα για συνομιλίες με την αλβανική κυβέρνηση. Γράφει ο «ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ» στις 15/1/1991: «Αυτό που (…) παρουσίασε χθες στη Δερβιτσάνη ο Κ. Μητσοτάκης ως “άνοιγμα των συνόρων” είναι στην πραγματικότητα η δήλωση Σαμαρά το βράδυ της Κυριακής, (…) Δηλαδή ότι: “Η ελληνική πρεσβεία στα Τίρανα θα αυξήσει τη ροή των θεωρήσεων (εκδόσεις βίζας) διάρκειας μέχρι ενός έτους για τους Αλβανούς υπηκόους”».

 

Ο «ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΤΥΠΟΣ» 14/1/91 λέει: 
«Αποφασίστηκε να δίνονται με αυξανόμενο ρυθμό βίζες βορειοηπειρωτών προς την Ελλάδα για εποχιακές δουλειές». Κάπως έτσι έχει πέσει το σύνθημα για μαζικές εισροές με στόχο βέβαια να εξυπηρετηθούν οι ανάγκες του κεφαλαίου για φτηνά εργατικά χέρια. Και άσχετα αν όντως το σχέδιο έλεγε για ένα χρόνο παραμονή στην Ελλάδα, η ουσία είναι ότι για τους Αλβανούς υπηκόους, το άκουσμα και μόνο του στοιχείου «αυξανόμενος αριθμός βίζας» έδινε από μόνο του κίνητρο για μετανάστευση.

Προφανώς μπροστά τα αδιέξοδα που δημιουργεί η ίδια η πολιτική τους, αφού πρώτα έστειλαν σήμα «ελάτε», μετά έψαξαν τρόπο να χαλιναγωγήσουν τις μαζικές εισροές λόγω προβλημάτων που δημιουργήθηκαν.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.