Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πριν 43 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Είπα εγώ χρυσόψαρο.

Κανένα link για αυτά που γράφεις; 

Κανένα.

Βρες τις αντίστοιχες εφημερίδες να φρεσκάρεις τη μνήμη σου:

 

 

Προσπαθώ να βρω κάποιο link στο δικό σου ποστ αλλά να πάρει η ευχή μάλλον έπαθε κοκομπλόκο ο chrome και δε μου τα αναγνωρίζει.

Για όποιον αναρωτιέται πως και ξεχάστηκε ο Wizard και δεν παρέθεσε links απο αυτά που αναμαχαράζει googlαροντας το κείμενο του Ριζοσπάστη παίρνουμε τα εξής αποτελέσματα πρώτα πρώτα:

makeleio

ethnikometopo

greeknation

 

Δεν αμφιβάλλω ότι για άνθρωπο που διαβάζει ευλαβικά Βαξεβάνη το makeleio και οι αναλύσεις του είναι εγκυρότατες

 

Αποφάσισα λοιπόν να googlάρω φράσεις απο αυτό που παρέθεσες. Προφανώς και δε βρήκα αρχείο εφημερίδων απο τότε αλλά βρήκα άλλα ενδιαφέροντα quotes της εποχής. Όπως:

Παράθεση

Επίσκεψη Σαμαρά στη Δερβιτσιάνη και Γοραντζή στις 25 Οκτώβρη 1990. Σαμαράς:Αδέρφια προετοιμαστείτε σας περιμένουν ραγδαίες εξελίξεις. Χαίρομε που σφύζει αυτός ο τόπος από τα νιάτα του και όταν τον ρώτησαν πιο είναι το μήνυμα σας σ΄ αυτά τα νιάτα είπε " Να μείνετε στα πατρώα σας εδάφη!

Επίσης

 

Παράθεση

Μητσοτάκης Δερβιτσιάνη, κάπου στις 13.01.1991 και μας απευθύνθηκε "Αδέρφια η Ελλάδα σας περιμένει με ανοιχτή την αγκάλη" και άνοιξε τα μακριά του χέρια σκεπάζοντας εντελώς από την μια τον Αντίλ Τσαρτσιάνι (τον αλβανό πρωθυπουργό), και από την άλλη την θεία Βήτα (στέλεχος του Κομουνιστικού Κόμματος Αλβανίας). Ο Μητσοτάκης δεν δέχτηκε να δει τους εκπροσώπους της ΟΜΟΝΟΙΑΣ που μόλις είχε ιδρυθεί διότι είχε κλείσει το μάτι στο Δημοκρατικό Κόμμα

Και το κυριότερο. Άντε να δεχτώ το ότι το "ο Σαμαράς μάζεψε όλους του Αλβανούς εδώ" δε μπάζει σα τάνα στη τρούμπα όταν ξεμπάρκαρε ο 6ος στόλος. Να υποθέσω ότι τις ίδιες δηλώσεις είχε κάνει την ίδια περίοδο και ο Αντζελότι επισκεπτόμενος την Αλβανία δεδομένου ότι υπήρχε ανάλογο πρόβλημα και στην Ιταλία με Αλβανούς λαθρομετανάστες;

Link to comment
Share on other sites

Αλλάξαμε τροπάριο. Από εκεί που είχε παραιτηθεί πριν ανοίξουν τα σύνορα, τώρα κοιτάμε τι δηλώσεις έκανε... Πολιτικός είναι, προφανώς κι έλεγε ψέματα. Τα σύνορα άνοιξαν ΠΡΙΝ παραιτηθεί και μπήκαν μέσα όλοι οι φυλακισμένοι της Αλβανίας. Τα υπόλοιπα είναι παραμυθάκια για καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον αέρα του ανθρώπου που πίστεψε τον Πινόκιο τον Ιανουάριο του 2015 θα σου πρότεινα να μη λες έτσι ανεξέλεγκτα τη λέξη παραμύθια.

Σου παρέθεσα δήλωση του τότε ΥΠ.ΕΞ.* και δήλωση του τότε Πρωθυπουργού. Το ποιος φαίνεται να προσκαλεί κόσμο μέσα είναι προφανές.

Επίσης και κλείνω διότι νταξ άκρη δε θα βγάλω απο τα 4 αξιώματα που παραθέτω απο κάτω, μάντεψε ποιος έχει τη λιγότερη δικαιοδοσία για αλλαγές στη μεταναστευτική πολιτική:

ΠΘ

ΥΠ.ΕΞ.

Υ.ΕΘ.Α.

Υ.ΠΡΟ.ΠΟ.

 

Συνέχισε λοιπόν να αναμαχαράζεις το σανό που σέρβιρε ένα καιρό ο Καρατζαφέρης

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Εχω τη πεποίθηση ότι κανεις δε μπορεί να εφαρμόσει τη δικιά του πολιτική. Μετά το πρώτο μνημόνιο του Γιώργου είμαστε δεμένοι οπισθαγκωνα και δεν μπορούμε να μην κάνουμε ο,τι μας πούνε. Αυτο βέβαια δε συμφέρει κανέναν να το παραδεχθεί. Ούτε τη κυβέρνηση, ούτε την αντιπολίτευση.

Δηλαδή πιστεύεις ότι αν είχαμε κάποιον σαν τον Ερτογάν ή τον Πούτην, θα κατέληγαν ανδρείκελα των γερμανών σαν τον Γιώργος τον Αντώνη και τον Τζίφρα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό έχει δείξει η μέχρι τώρα πορεία.... Από το "λεφτά υπάρχουν" του Γιωργάκη, στο "ουδείς αναμάρτητος" του Αντώνη και στην συνέχιση του έργου από τον Αλέξη, βλέπω μνημόνια.

 

Τώρα εάν υπήρχε κάποιος ηγέτης με κύρος και κότσια, ίσως να είχαμε υποστεί λιγότερα.

 

Όσο για τους πάνσοφους μετά Χριστόν προφήτες εδώ μέσα, θα τους εκλιπαρούσα να μας δίνουν οδηγίες και κατευθύνσεις για το τι να ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές. Μάλιστα θα τους πρότεινα να βάλουν και υποψηφιότητα, αφού είναι παντογνώστες, μπας και μας βγάλουν από τα μνημόνια.... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος cyberdyne έγραψε:

Δυστυχώς αυτό έχει δείξει η μέχρι τώρα πορεία.... Από το "λεφτά υπάρχουν" του Γιωργάκη, στο "ουδείς αναμάρτητος" του Αντώνη και στην συνέχιση του έργου από τον Αλέξη, βλέπω μνημόνια.

 

Τώρα εάν υπήρχε κάποιος ηγέτης με κύρος και κότσια, ίσως να είχαμε υποστεί λιγότερα.

 

Όσο για τους πάνσοφους μετά Χριστόν προφήτες εδώ μέσα, θα τους εκλιπαρούσα να μας δίνουν οδηγίες και κατευθύνσεις για το τι να ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές. Μάλιστα θα τους πρότεινα να βάλουν και υποψηφιότητα, αφού είναι παντογνώστες, μπας και μας βγάλουν από τα μνημόνια.... :hehe:

Ε όχι και μετα Χριστόν. Μια χαρά εγώ προσωπικά είχα περιγράφει το τι θα συμβεί. Νταξ το τρολάρισμα του αιώνα που σας έκανε με το δημοψήφισμα δεν το είχα φανταστεί μιας και δεν έχω τόσο διεστραμένη φαντασία.

 

Όσο για αυτό

Εκτός εαν εννοείς πως έπρεπε να είχα καταλάβει χωρίς να δοκιμάσω... Εσύ το έιχες καταλάβει?

 

Μια δοκιμή θα σε πείσει... :p

 

Α ναι, για αυτά που έχω πάθει τώρα φταιώ (βασικά καμια αλλαγή από Ιαν 2015 προς το παρόν...).

Σκ@τα έχεις φάει ποτέ; Έχεις δοκιμάσει να πηδήξεις απο τον 10ο όροφο; Μεταφορικά και τα δυο τα έχεις κάνει, αλλά εγώ ρωτάω κυριολεκτικά. Αν όχι γιατί;

Και λέγοντας για καμία αλλαγή απο τον Ιαν 2015 και μετά τι εννοείς; Σε προσωπικό επίπεδο ή σε επίπεδο χώρας δεν έχεις διακρίνει καμία αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Ο Αλέξης δεν έμαθε από το πάθημα του Αντώνη!

Παράθεση

 

Οι Ευρωπαίοι δεν θέλουν εκλογές στην Ελλάδα. Θέλουν τον Αλέξη να εφαρμόσει τα μέτρα, επειδή ο Αλέξης τους υπόσχεται κοινωνική ειρήνη και είναι κάθε λέξη, κάθε γράμμα αυτού του μνημονίου. Ο Αλέξης ελπίζει στο μεταξύ να μεταλλαχθεί σε σοσιαλδημοκράτη, σύντροφο του Ολανδρέου. Το παράδειγμα του Αντώνη δεν του είπε κάτι…

 

Ο Αντώνης Σαμαράς εγκαταλείφτηκε από τους Ευρωπαίους. Όταν είδαν ότι δεν είχε πιθανότητες να παραμείνει στην εξουσία, του έγνεψαν το μαντηλάκι. Δεν ήθελε ο ίδιος να το πιστέψει. Το διαπίστωσε σε εκείνο το μοιραίο ταξίδι του στο Βερολίνο.

 

Ο Αλέξης Τσίπρας περνάει τώρα περίοδο μέλιτος με τη Μέρκελ και τον Ολάντ. Γι' αυτό άλλωστε θέλησε να τους «προστατεύσει» από το κακό ΔΝΤ. Ως νεόφυτος στη λέσχη των γαλαζοαίματων της ευρωπαϊκής πολιτικής δεν γνωρίζει ακόμη τους κώδικες επικοινωνίας. Αυτό είναι ακόμη πρόβλημα. Αλλά θα το ξεπεράσει, όπως ξεπέρασε τόσα και τόσα άλλα.

 

Η εμπειρία του παρελθόντος μας λέει ότι ο Αλέξης θα τυγχάνει της προστασίας των Ευρωπαίων όσο θα τους είναι χρήσιμος. Όταν πάψουν να το πιστεύουν, θα τελειώσει και ο πολιτικός του χρόνος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, LL_NEO said:

Με τον αέρα του ανθρώπου που πίστεψε τον Πινόκιο τον Ιανουάριο του 2015 θα σου πρότεινα να μη λες έτσι ανεξέλεγκτα τη λέξη παραμύθια.

Σου παρέθεσα δήλωση του τότε ΥΠ.ΕΞ.* και δήλωση του τότε Πρωθυπουργού. Το ποιος φαίνεται να προσκαλεί κόσμο μέσα είναι προφανές.

Επίσης και κλείνω διότι νταξ άκρη δε θα βγάλω απο τα 4 αξιώματα που παραθέτω απο κάτω, μάντεψε ποιος έχει τη λιγότερη δικαιοδοσία για αλλαγές στη μεταναστευτική πολιτική:

ΠΘ

ΥΠ.ΕΞ.

Υ.ΕΘ.Α.

Υ.ΠΡΟ.ΠΟ.

 

Συνέχισε λοιπόν να αναμαχαράζεις το σανό που σέρβιρε ένα καιρό ο Καρατζαφέρης

Με τον αέρα του ανθρώπου που πίστεψε τους Πινόκιο από το 1974 και μετά, θα σου πρότεινα να μην πιστεύεις δηλώσεις, αλλά να βασίζεσαι στα γεγονότα. Υπουργός Εξωτερικών ήταν ο Αντωνάκης την περίοδο που έγινε η "εισβολή" και έχει το 100% της ευθύνης.

 

1 hour ago, LL_NEO said:

Σκ@τα έχεις φάει ποτέ; Έχεις δοκιμάσει να πηδήξεις απο τον 10ο όροφο; Μεταφορικά και τα δυο τα έχεις κάνει, αλλά εγώ ρωτάω κυριολεκτικά. Αν όχι γιατί;

Και λέγοντας για καμία αλλαγή απο τον Ιαν 2015 και μετά τι εννοείς; Σε προσωπικό επίπεδο ή σε επίπεδο χώρας δεν έχεις διακρίνει καμία αλλαγή;

Ναι, φάγαμε σκ@τά με τον Γιωργάκη. Επίσης πηδήξαμε από τον 10 όροφο με τον Αντωνάκη. Έτσι, είπαμε να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό από αυτά που είχαμε εξακριβώσει τι είναι.

Μας βγήκαν σκ@τά που πέφτουν από τον 10 πάνω μας. Παίξαμε και χάσαμε.

Τώρα λοιπόν έρχεται η ερώτηση του 1.000.000€:

Αποκλείοντας ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΕΛ, ΛΑΟΣ, ΧΑ, ΔΗΜΑΡ, Ρυάκι και Ένωση Κεντρώων, που απέδειξαν όλοι περίτρανα πόσο άχρηστοι είναι, πες μου τι μένει;

Ουσιαστικά τίποτα. Αυτή είναι η χρεωκοπία της χώρας, οι ανύπαρκτοι ηγέτες.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος LL_NEO έγραψε:

Ε όχι και μετα Χριστόν. Μια χαρά εγώ προσωπικά είχα περιγράφει το τι θα συμβεί. Νταξ το τρολάρισμα του αιώνα που σας έκανε με το δημοψήφισμα δεν το είχα φανταστεί μιας και δεν έχω τόσο διεστραμένη φαντασία.

 

Όσο για αυτό

Σκ@τα έχεις φάει ποτέ; Έχεις δοκιμάσει να πηδήξεις απο τον 10ο όροφο; Μεταφορικά και τα δυο τα έχεις κάνει, αλλά εγώ ρωτάω κυριολεκτικά. Αν όχι γιατί;

Και λέγοντας για καμία αλλαγή απο τον Ιαν 2015 και μετά τι εννοείς; Σε προσωπικό επίπεδο ή σε επίπεδο χώρας δεν έχεις διακρίνει καμία αλλαγή;

 

Βασικά δεν αναφέρομαι σε εσένα, αλλά αφού θες να ασχοληθώ θα το κάνω.

 

Το βασικό χαρακτηριστικό του δεξιού και ακροδεξιού πολίτη, είναι η απαξιωτική συμπεριφορά σε οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί του. Το ότι είσαι ένας τέτοιος τύπος δεν μου κάνει καμία εντύπωση μιας και το έχεις δηλώσει και δείξει πολλές φορές εδώ μέσα.

 

Το δεύτερο στοιχείο που χαρακτηρίζει την χαμηλή ποιότητα του σαν άτομο (που με εκπλήσσει διότι αν και διαφωνούμε σε εκτιμούσα, διότι τεκμηριώνες την άποψη σου και προφανώς πλέον δεν το κάνω) είναι το εξής σημείο "Νταξ το τρολάρισμα του αιώνα που σας έκανε". Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι δεν ανήκεις σε κάποιο άλλο σύνολο, όποτε χαίρομαι αφάνταστα που τον πίνεις κι εσύ από τις δικές μου επιλογές. Στο τέλος-τέλος εγώ τον πίνω 5 χρόνια τώρα από τις δικές σου επιλογές. :hehe:

 

Το να μετανιώνω που ψήφισα Τσίπρα είναι φυσικό. Αυτό που δεν είναι φυσικό είναι να περιμένω να γίνουν εκλογές για ξαναψηφίσω τα καθίκια που μας φέραν ως εδώ, οι οποίοι κυβερνούσαν 40 χρόνια τώρα. Και επειδή είσαι κομματόσκυλο αυτό το ξέρεις αλλά το αγνοείς επίτηδες και μας τα ζαλίζεις εδώ μέσα. 

 

Και ναι ρε, δεν έχω καμία μείωση ούτε στον μισθό μου, ούτε στην δουλεία της γυναίκας μου, ούτε πουθενά! Ούτε άνεργος καφετεριατζής αργόσχολος πληκτρολογιάκιας ξερόλας υπήρξα ποτέ! 

 

Όσο για τα σκατά και τον 10ο όροφο, σου δίνω τον λόγο μου πως εάν τύχει και βρεθούμε ποτέ, σε καμία συνάντηση του Λάμπη, θα φροντίσω #### γευτεί$, πρίν ## πετά## από τον 10ο όροφο, ακρο#####έ διαμαρτυρόμενε ΗΡΩΑ του πληκτρολογίου. 

 

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος DJD έγραψε:

Ήρεμα με σεβασμό παρακαλώ. @cyberdyne σε παρακαλώ διόρθωσε το ποστ σου, ξέρεις τι πρέπει  να αλλαχτεί :)

Έκανα ότι καλύτερο μπορούσα. Αν θεωρείς ότι πρέπει να σβηστεί, σβήστο γιατί εγώ δεν μπορώ να το κάνω (και εαν είναι να υποστώ ποινή θα το δεχτώ αδιαμαρτύρητα)..... Δεν θα τα έχω καλά με τον εαυτό μου.... 

Link to comment
Share on other sites

now that's a kodak moment :hehe: ^ 

 

ωραια εξελιξη παντως 

 

εκει που ψηφιζατε τοσα χρονια τους ιδιους,  ψηφισατε αλλη μια φορα πασοκ  με διαφορετικο ονομα και οταν σας δωθηκε ευκαιρια στις 20/9  να διορθωσετε το (πιο προσφατο) λαθος σας εγκαταλειψατε το πλοιο και αφησατε τους υπολοιπους να ψηφιζουν για εσας απο δω και μπρος, (αυτοι  που δωσανε "δευτερη ευκαιρια" δεν αξιζει να τους σχολιασω καν )  θα πω κατι που ειναι αυτονοητο για οποιον εχει τελειωσει το δημοτικο αλλα δεν βαριεσαι, τουλαχιστον δεν εχει μπει ακομα ΦΠΑ στο posting :p  

 

" οταν το 50% δεν ψηφιζει τοτε η ψηφος των αλλων μισων εχει την ΔΙΠΛΑΣΙΑ βαρυτητα " 

 

θελετε ο καρανικας και ο καθε καρανικας να εχει 8 σταυρους αντι για 4 ? μαλλον οχι αλλα με  την σταση που κρατατε  αυτο δειχνετε  προς τα εξω 

 

http://dimitriskazakis.blogspot.gr/2016/04/blog-post_7.html 

 

η ευκολια με την οποια κρινετε κομματα τα οποια δεν εχουν κυβερνησει ποτε ή/και δεν τα εδειχναν πουθενα οι δημοσκοπησεις για τις εκλογες της 25/1/2015 με ξεπερνα ...

 

αντε να παει η ΧΑ πρωτο κομμα, ειμαστε που χρεοκοπημενοι  αμα φαμε και ξυλο ισως στρωσουμε, εδω  βαρανε τα ορκ της αστυνομιας  τις γυναικες στην Χιο ,   σκεψου τι εχει να  γινει αμα παρει εδρα  ο  χιος :p  

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GruntGR έγραψε:

now that's a kodak moment :hehe: ^ 

 

ωραια εξελιξη παντως 

 

εκει που ψηφιζατε τοσα χρονια τους ιδιους,  ψηφισατε αλλη μια φορα πασοκ  με διαφορετικο ονομα και οταν σας δωθηκε ευκαιρια στις 20/9  να διορθωσετε το (πιο προσφατο) λαθος σας εγκαταλειψατε το πλοιο και αφησατε τους υπολοιπους να ψηφιζουν για εσας απο δω και μπρος, (αυτοι  που δωσανε "δευτερη ευκαιρια" δεν αξιζει να τους σχολιασω καν )  θα πω κατι που ειναι αυτονοητο για οποιον εχει τελειωσει το δημοτικο αλλα δεν βαριεσαι, τουλαχιστον δεν εχει μπει ακομα ΦΠΑ στο posting :p  

 

" οταν το 50% δεν ψηφιζει τοτε η ψηφος των αλλων μισων εχει την ΔΙΠΛΑΣΙΑ βαρυτητα " 

 

θελετε ο καρανικας και ο καθε καρανικας να εχει 8 σταυρους αντι για 4 ? μαλλον οχι αλλα με  την σταση που κρατατε  αυτο δειχνετε  προς τα εξω 

 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΖΑΚΗΣ: Γιατί ο περισσότερος κόσμος προτιμά να ψηφίζει τους δημίους του; 

 

η ευκολια με την οποια κρινετε κομματα τα οποια δεν εχουν κυβερνησει ποτε ή/και δεν τα εδειχναν πουθενα οι δημοσκοπησεις για τις εκλογες της 25/1/2015 με ξεπερνα ...

 

αντε να παει η ΧΑ πρωτο κομμα, ειμαστε που χρεοκοπημενοι  αμα φαμε και ξυλο ισως στρωσουμε, εδω  βαρανε τα ορκ της αστυνομιας  τις γυναικες στην Χιο ,   σκεψου τι εχει να  γινει αμα παρει εδρα  ο  χιος :p  

 

Γι ποιούς μιλάς? Για εμένα? Ξέρεις τι άλλο ψήφισα στο παρελθόν? Με γνωρίζεις ή υποθέτεις? 

 

Αν υποθέτεις, σε -ευγενικά- παρακαλώ να σταματήσεις και να υποθέτεις και να με παραθέτεις. 

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να με γνωρίσεις, κάντο με άλλο τρόπο και τότε θα μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο. Μην το κάνεις με λάθος τρόπο διότι θα εισπράξεις τα δέοντα.

 

Όπως βλέπεις εγώ δεν σε βάζω στο ίδιο σακούλι με τους υπόλοιπους αντιφρονούντες της παρούσας κυβέρνησης. Εσύ γιατί το κάνεις?

 

Μα καλά, δεν είστε έξυπνοι? Νομίζετε ότι επειδή ψηφίσαμε Τσίπρα, οτι είμαστε δογματικοί και βαμμένοι αριστρεροπασόκοι? Κάνετε μεγάλο λάθος! Αυτή είναι η διαφορά μας (δεν ξέρω για εσένα ούτε υποθέτω), είμαστε Έλληνες πολίτες και όχι συριζαίοι, χρυσαυγίτε, πασόκοι κλπ, κλπ και κοιτάμε να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε. Μόνο οι δογματικοί και διαπλεκόμενοι τρολάρουν και συμπεριφέρονται μ αυτόν τον τρόπο.

 

Αυτά. Αμά θέλεις να το συνεχίσουμε το συνεχίζουμε.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ή ουσία που βλέπω να χάνεται από τα ποστς του neo και του grunt είναι ότι αν δεν βγηκες από σπηλιά τον τελευταίο χρόνο, <οφειλεις> να γνωρίζεις τι άνθρωποι αποτελούν το συριζα και βέβαια <πρέπει> να μπορείς να αναγνωρίσεις ότι αν οι προηγούμενοι προεκλογικά λαικισαν χ1, οι νυν λαικισαν χ10. Οπότε δεν αποτελεί δικαιολογία το, "οι προηγούμενοι είναι λαμογια, αυτούς δεν τους ήξερα". Από τη στιγμή που οι τωρινοί είναι χειρότεροι, ή επιλογή όσων τους ψηφισαν ήταν λανθασμένη. 

 

Στην πολιτική σπάνια σε εκφράζει κάποιος απολυτα και είναι το σύνηθες να νιώθεις ότι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απόλυτα σεβαστή η άποψη σου φιλε μου!

 

Θα τους κρίνω απο το αποτέλεσμα, στο τελος της θητείας τους. Μέχρι τώρα ψεύτες βγήκαν κ αυτοί, αλλά έχουμε ακόμη δρόμο. 

 

Και όπως είπε ο @Wizard! κατα την άποψη σας ποιος είναι ο νέος σωστός πθ;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, XMorsX said:

Ή ουσία που βλέπω να χάνεται από τα ποστς του neo και του grunt είναι ότι αν δεν βγηκες από σπηλιά τον τελευταίο χρόνο, <οφειλεις> να γνωρίζεις τι άνθρωποι αποτελούν το συριζα και βέβαια <πρέπει> να μπορείς να αναγνωρίσεις ότι αν οι προηγούμενοι προεκλογικά λαικισαν χ1, οι νυν λαικισαν χ10. Οπότε δεν αποτελεί δικαιολογία το, "οι προηγούμενοι είναι λαμογια, αυτούς δεν τους ήξερα".

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Πολλές φορές στο παρελθόν έχουν διασπαστεί κόμματα και μέλη έχουν εισχωρήσει σε άλλα, ή δημιούργησαν άλλα, ακριβώς επειδή διαφωνούσαν με το κόμμα το οποίο ανήκαν. Οπότε οι καραμέλες του τύπου "ΠΑΣΟΚ με άλλο όνομα", "ήταν οι ίδιοι", κλπ, καλό είναι να τις καταπιείτε και να σταματήσετε το πιπίλημα.

 

Τουλάχιστον, μια μερίδα ανθρώπων που τους ψηφίσαμε, είχαμε το θάρρος της γνώμης μας να πούμε ότι αποδείχθηκαν ψεύτες και προδότες. Τι να πούμε για αυτούς που δεν το παραδέχονται 40 χρόνια τώρα...;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος cyberdyne έγραψε:

 

Γι ποιούς μιλάς? Για εμένα? Ξέρεις τι άλλο ψήφισα στο παρελθόν? Με γνωρίζεις ή υποθέτεις? 

 

Αν υποθέτεις, σε -ευγενικά- παρακαλώ να σταματήσεις και να υποθέτεις και να με παραθέτεις. 

 

Αν παρόλα αυτά επιμένεις να με γνωρίσεις, κάντο με άλλο τρόπο και τότε θα μπορέσουμε να κάνουμε διάλογο. Μην το κάνεις με λάθος τρόπο διότι θα εισπράξεις τα δέοντα.

 

Όπως βλέπεις εγώ δεν σε βάζω στο ίδιο σακούλι με τους υπόλοιπους αντιφρονούντες της παρούσας κυβέρνησης. Εσύ γιατί το κάνεις?

 

Μα καλά, δεν είστε έξυπνοι? Νομίζετε ότι επειδή ψηφίσαμε Τσίπρα, οτι είμαστε δογματικοί και βαμμένοι αριστρεροπασόκοι? Κάνετε μεγάλο λάθος! Αυτή είναι η διαφορά μας (δεν ξέρω για εσένα ούτε υποθέτω), είμαστε Έλληνες πολίτες και όχι συριζαίοι, χρυσαυγίτε, πασόκοι κλπ, κλπ και κοιτάμε να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε. Μόνο οι δογματικοί και διαπλεκόμενοι τρολάρουν και συμπεριφέρονται μ αυτόν τον τρόπο.

 

Αυτά. Αμά θέλεις να το συνεχίσουμε το συνεχίζουμε.

 

 

 

γενικα αναφερθηκα σε οσους ψηφισαν  ΠΦΑ στις 25/1 και στις εκλογες της 20/9  κοψανε το χερι τους ΣΥΡΙΖΑ (pwn intended :p ) με αποτελεσμα να εκτιναχθουν τα ποσοστα της αποχης (και της XA ... )  ,  αν ητανε να αναφερθω σε εσενα προσωπικα θα εγραφα πανω κατω τα ιδια με την διαφορα οτι θα εβγαζα το "αλλη μια φορα" απο την προταση μου. 

 

και να μην ψηφιζες πασοκ παλια  - ο ιδιος ειχες γραψει  "μην ζητας να σου πω τι ψηφιζα, ειναι μυστικο :ph34r: "  - το αποτελεσμα παραμενει ιδιο,  αυτο που  πλασανε οι αντιμνομηνιακες δημοσιογραφαρες τοσα χρονια  ως  "αριστερo κομμα με αφθαρτους ανθρωπους" αποδειχθηκε   ΠΑΣΟΚ 2.0 

 

αν θες να περιμενεις μεχρι το 2019 για να δεις αν θα κανει ο τσιπροδοτης εστω τα 2 απο τα 10 που ειχε ταξει   τοτε be my guest. αλλα μην κλαψουριζεις στο ενδιαμεσο δηλωνοντας αιωνιος 17αρης χωρις δικαιωμα ψηφου  γιατι πραγματικα  καταντας σε εξοργιστικο βαθμο, πιο  αντιφατικος και απο κατι παπουδια που σκουζανε οτι τους κοπηκε η συνταξη και μετα ψηφιζανε  σαμαρα (και meymar στην εκλογη αρχηγου για να μην ξεχνιομαστε).

 

οσο για το τελευταιο που ρωτησες, προσωπικα ειμαι της αποψης να σχηματιστει οικουμενικη, και να βγει πρωθυπουργος ο γουρλοματης αυριο παλι μια δημοκρατικη χουντα θα εχουμε με τους 120-130 να αποκαλουν τους 170-180 προσκυνημενους/γερμανοτσολιαδες/νεοφιλελεδες κλπ  

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ευκολη απαντηση ποιος μπορει να κανει πετυχημενο ΠΘ. Ειναι δυσκολη ερωτηση αυτη. Δεν ηταν τοσο δυσκολο ομως να καταλαβουμε οτι ο Τσιπρας δε θα μπορουσε να εφαρμοσει ουτε το 1/10 απο αυτα που ελεγε προεκλογικα. Μην επαναλαμβανω το "θα σκισουμε τα μνημονια, θα τους χορεψουμε στο ταψι, θα ανεβασουμε τον κατωτατο μισθο με τα χρηματα που ειναι σιγουρο οτι θα μας δωσουνε γιατι τα δικαιουμαστε κλπ", ολοι ξερουμε πως πλεον ειναι παραμυθια, αλλα επρεπε να καταλαβουμε απο πριν οτι ειναι απιθανα χρησιμοποιοντας κοινη λογικη και βεβαια σκεφτομενοι και ποιοι τα λενε αυτα.

 

Τες πα για το ποιος ειναι καταλληλος. Δε θεωρω κανενα καταλληλο. Αλλα εχω την αποψη οτι ο συριζας ειναι πιο ακαταλληλος απο το πασοκ και την νδ που μας περασε. Ο Σαμαρας αν και ανεπαρκης, εβαλε στο σωστο δρομο καποια πραγματα. Ο Μητσοτάκης τωρα ισως  μπορεσει να εκσυγχρονισει το κρατος, με την προυποθεση οτι βεβαια μπορει να κουμανταρει το κομμα του. Κια λεγοντας εκσυγχρονισει εννοω να παταξει ευνοιοκρατια / κομματοκρατια και να παταξει την διαφθορα, οντας υπερμαχος πιο φιλελευθερων πολιτικων και επειδη δεν εχει τοσο εντονα παρε-δωσε με τους διαπλεκομενους του παρελθοντος. Φυσικα μπορει να πεφτω εξω, αλλα ειναι καλυτερο στοιχημα απο οσο ηταν ποτε ο Τσιπρας. Και μην βιαστει να με χρωματισει κανεις, ανεκαθεν εβλεπα τον εαυτο μου σαν κεντρωο με σοσιαλιστικες καταβολες, οποτε μου πεφτει καπως δυσκολο να σκεφτομαι οτι την ΝΔ ως πιθανη λυση.

 

Επισης με θλιβει καπως η κατακραυγη πολλων εναντια στον Τζιμερο. Δεν τον θεωρω καταλληλο ΠΘ διοτι βγαζει υπερβολικα πολυ χολη και δεν κραταει τα προσχηματα, αλλα μιλαει την πιο αληθινη γλωσσα απο τους πολιτικους των τελευταιων ετων. Ασχετα αν καποιος διαφωνει η συμφωνει μαζι του, εχει το θαρρος να πει καποια πραγματα με το ονομα τους, πραγμα σπανιο για το πολιτικο σκηνικο του τοπου μας. Πχ οτι η υπερφορολογηση δεν προκυπτει πρωτα απο τις απαιτησεις των δανειστων, αλλα απο την απροθυμια των δικων μας κυβερνησεων να μειωσουν λειτουργικα εξοδα διοτι θα χασουν ψηφοφορους και ετσι μπαλωνουν τα ελλειματα αυξανοντας φορολογικους συντελεστες, οτι οι περισσοτεροι λαθρομεταναστες κυνηγανε πρωτα απο ολα τα κοινωνικα επιδοματα της Γερμανιας και για αυτο δεν συμβιβαζονται με Ελλαδα / Τουρκια ή αλλες χωρες της Μεσης Ανατολης / Αφρικης και αλλες ευρωπαικες χωρες κλπ. Και φυσικα με τετοιες αποψεις σου κολλανε τις ταμπελες του γερμανοτσολια, του φασιστα, του ξενοφοβικου και δεν συμμαζευεται. Διοτι ειναι πιο ευκολο να πιστευουμε οτι οι ευρωπαιοι / αμερικανοι ειναι οι κακοι της υποθεσης, και για το οικονομικο και για το μεταναστευτικο ζητημα. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, XMorsX said:

Δεν εχω ευκολη απαντηση ποιος μπορει να κανει πετυχημενο ΠΘ. Ειναι δυσκολη ερωτηση αυτη. Δεν ηταν τοσο δυσκολο ομως να καταλαβουμε οτι ο Τσιπρας δε θα μπορουσε να εφαρμοσει ουτε το 1/10 απο αυτα που ελεγε προεκλογικα. Μην επαναλαμβανω το "θα σκισουμε τα μνημονια, θα τους χορεψουμε στο ταψι, θα ανεβασουμε τον κατωτατο μισθο με τα χρηματα που ειναι σιγουρο οτι θα μας δωσουνε γιατι τα δικαιουμαστε κλπ", ολοι ξερουμε πως πλεον ειναι παραμυθια, αλλα επρεπε να καταλαβουμε απο πριν οτι ειναι απιθανα χρησιμοποιοντας κοινη λογικη και βεβαια σκεφτομενοι και ποιοι τα λενε αυτα.

Προσωπικά δεν πίστεψα τις υπερβολές. Ήθελα μια καλύτερη διαπραγμάτευση και να φύγουν αυτοί που μας κατέστρεψαν.

Όσον αφορά το τι έκανε από όσα υποσχέθηκε, κάποιοι είχαν πιστέψει τον προηγούμενο και τον υποστηρίζουν ακόμα:

σαμαρας3.jpg

 

40 minutes ago, XMorsX said:

Ο Μητσοτάκης τωρα ισως  μπορεσει να εκσυγχρονισει το κρατος, με την προυποθεση οτι βεβαια μπορει να κουμανταρει το κομμα του. Κια λεγοντας εκσυγχρονισει εννοω να παταξει ευνοιοκρατια / κομματοκρατια και να παταξει την διαφθορα, οντας υπερμαχος πιο φιλελευθερων πολιτικων και επειδη δεν εχει τοσο εντονα παρε-δωσε με τους διαπλεκομενους του παρελθοντος.

Η θέση του Κούλη είναι στα ανέκδοτα. Παίζει να είναι ο μόνος ποιό γελοίος από τον Γιωργάκη. Περιμένετε και θα δείτε, μιας και δεν υπάρχει κι άλλη επιλογή για την πλειοψηφία εκεί στις επόμενες εκλογές.

 

40 minutes ago, XMorsX said:

Επισης με θλιβει καπως η κατακραυγη πολλων εναντια στον Τζιμερο. Δεν τον θεωρω καταλληλο ΠΘ διοτι βγαζει υπερβολικα πολυ χολη και δεν κραταει τα προσχηματα, αλλα μιλαει την πιο αληθινη γλωσσα απο τους πολιτικους των τελευταιων ετων. Ασχετα αν καποιος διαφωνει η συμφωνει μαζι του, εχει το θαρρος να πει καποια πραγματα με το ονομα τους, πραγμα σπανιο για το πολιτικο σκηνικο του τοπου μας. Πχ οτι η υπερφορολογηση δεν προκυπτει πρωτα απο τις απαιτησεις των δανειστων, αλλα απο την απροθυμια των δικων μας κυβερνησεων να μειωσουν λειτουργικα εξοδα διοτι θα χασουν ψηφοφορους και ετσι μπαλωνουν τα ελλειματα αυξανοντας φορολογικους συντελεστες, οτι οι περισσοτεροι λαθρομεταναστες κυνηγανε πρωτα απο ολα τα κοινωνικα επιδοματα της Γερμανιας και για αυτο δεν συμβιβαζονται με Ελλαδα / Τουρκια ή αλλες χωρες της Μεσης Ανατολης / Αφρικης και αλλες ευρωπαικες χωρες κλπ. Και φυσικα με τετοιες αποψεις σου κολλανε τις ταμπελες του γερμανοτσολια, του φασιστα, του ξενοφοβικου και δεν συμμαζευεται. Διοτι ειναι πιο ευκολο να πιστευουμε οτι οι ευρωπαιοι / αμερικανοι ειναι οι κακοι της υποθεσης, και για το οικονομικο και για το μεταναστευτικο ζητημα. 

Από τα πιό άθλια υποκείμενα της πολιτικής. Πριν λίγο καιρό είχα μια συζήτηση με γνωστό μου και υποστηριχτή του και του αράδιασα ένα σκασμό links που εξηγούσαν τι βλακείες λέει και πως μαγειρεύει νούμερα και καταστάσεις για να δημιουργήσει εντυπώσεις. Δυστυχώς με έκανε block στο Fb κι έτσι δεν έχω πρόσβαση στα links και βαριέμαι να τα ψάχνω πάλι :hehe:

Αν τώρα, μαζί με την π@π@ρολογία, βάλεις και το ότι βγάζει χολή, δεν έχει προσχήματα, είναι σε μεγάλο βαθμό φασιστόμουτρο, τότε νομίζω ότι κερδίζει εύκολα το βραβείο του χειρότερου προέδρου κόμματος.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.