Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 
   
 
 
 

Φοροδιαφυγή μέσω offshore

 

Παράθεση

 

Η ίδρυση μίας τέτοιας εταιρίας σε οποιονδήποτε φορολογικό παράδεισο του πλανήτη είναι πια πανεύκολη, αφού γίνεται ηλεκτρονικά – ενώ υπάρχουν λεπτομερείς κατάλογοι των υπηρεσιών που προσφέρονται, αναρτημένοι στο διαδίκτυο

 

Το κόστος ίδρυσης, συμπεριλαμβανομένων των επιβαρύνσεων (τελών) για το πρώτο έτος, υπολογίζεται στα 790 € στις Σεϋχέλλες και στη Μπελίζε, στα 990 € στον Παναμά (πηγή), από 1.090 έως 1.199 € στις βρετανικές Παρθένες Νήσους (παράδειγμα) και στην Ανγκουίλα, καθώς επίσης 4.200 € στη Σιγκαπούρη. Ο τραπεζικός λογαριασμός, ανώνυμος φυσικά, κοστίζει από 320 € στη Λετονία και 750 € στο Γιβραλτάρ, έως 1.700 € στη Σιγκαπούρη – ενώ ένας διευθυντής (Director) ή ένα μέτοχος, πίσω από τους οποίους κρύβεται ο πραγματικός ιδιοκτήτης που δεν φαίνεται πουθενά, περί τα 350 € έκαστος

 

Στο γράφημα που ακολουθεί φαίνεται το ελάχιστο (σκούρο μπλε) και μέγιστο (ανοιχτό) ύψος των περιουσιακών στοιχείων που βρίσκονται σε φορολογικούς παραδείσους ανά τον πλανήτη, σε τρισεκατομμύρια δολάρια – καθώς επίσης η εξέλιξη τους, από το 2004 έως το 2010 (σήμερα έχουν αυξηθεί κατακόρυφα). Είναι περίπου ίσα με το 50% του παγκόσμιου ΑΕΠ – ένα μέγεθος κυριολεκτικά εξωπραγματικό, εάν σκεφθεί κανείς ότι ένα μεγάλο μέρος τους τοποθετείται μοχλευμένο, πολλαπλασιασμένο τεχνητά δηλαδή στα διεθνή χρηματιστήρια, παράγοντας τεράστια κέρδη.

%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%97%CE%9C%CE%

Λέγεται δε πως συνολικά υπάρχουν 6.500 Offshore εταιρίες (πηγή) που έχουν σχέση με τη χώρα μας – ενώ μέσω αυτών το κράτος χάνει ετήσια 6 δις € φόρους (πάνω από δύο ΕΝΦΙΑ). Μέρος του δικτύου προώθησης εγγράφων της ICIJ είναι η ελληνική εφημερίδα «Τα Νέα» (πηγή), η οποία ανήκει στο δημοσιογραφικό οργανισμό ΔΟΛ – ο βασικός μέτοχος του οποίου ερευνάται από την κυβέρνηση, ενώ φέρεται να είναι ιδιοκτήτης κάποιας Offshore (πηγή)

Συχνά οι Πολίτες δεν κατανοούν, επειδή δεν ενημερώνονται σωστά και αντικειμενικά, πως οι βασικοί υπεύθυνοι, οι οποίοι βέβαια «υπηρετούνται έμμισθα» τόσο από την εθνική, όσο και από τη διεθνή πολιτική, είναι αφενός μεν το χρηματοπιστωτικό σύστημα, αφετέρου οι πολυεθνικές επιχειρήσεις – οι οποίες, με τη μέθοδο της νόμιμης φοροδιαφυγής, μειώνουν τα φορολογικά έσοδα του δημοσίου σε επικίνδυνο βαθμό, χρεοκοπούν τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, αυξάνουν την ανεργία και οδηγούν τα κράτη σε αδιέξοδα. Συχνά πολεμούν επίσης μεταξύ τους, «καρφώνοντας» η μία την άλλη ή τις λιγότερο ισχυρές, με αποκαλύψεις φορολογικών σκανδάλων κοκ.

Στη συνέχεια, στα πιο αδύναμα κράτη, όπως η Ελλάδα, εισβάλλει το ΔΝΤ, στην περίπτωση της Ευρωζώνης μαζί με την ευρωπαϊκή Τρόικα (Κομισιόν, ΕΚΤ, ESM), αποτελειώνοντας την καταστροφή – ένα μέρος της οποίας είναι η λεηλασία της ιδιωτικής και δημόσιας περιουσίας από τους εντολείς του, οι οποίοι δεν είναι άλλοι από το χρηματοπιστωτικό τέρας, καθώς επίσης από τα αχόρταγα πολυεθνικά μεγαθήρια.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GruntGR έγραψε:

αν θες να περιμενεις μεχρι το 2019 για να δεις αν θα κανει ο τσιπροδοτης εστω τα 2 απο τα 10 που ειχε ταξει   τοτε be my guest. αλλα μην κλαψουριζεις στο ενδιαμεσο δηλωνοντας αιωνιος 17αρης χωρις δικαιωμα ψηφου  γιατι πραγματικα  καταντας σε εξοργιστικο βαθμο, πιο  αντιφατικος και απο κατι παπουδια που σκουζανε οτι τους κοπηκε η συνταξη και μετα ψηφιζανε  σαμαρα (και meymar στην εκλογη αρχηγου για να μην ξεχνιομαστε).

 

οσο για το τελευταιο που ρωτησες, προσωπικα ειμαι της αποψης να σχηματιστει οικουμενικη, και να βγει πρωθυπουργος ο γουρλοματης αυριο παλι μια δημοκρατικη χουντα θα εχουμε με τους 120-130 να αποκαλουν τους 170-180 προσκυνημενους/γερμανοτσολιαδες/νεοφιλελεδες κλπ  

 

Προφανώς και δεν κλαψουρίζω. Αν κατάλαβες κάτι τέτοιο, λάθος κατάλαβες. Εαν πρέπει να μην εκφράζω την γνώμη μου, για να μην γίνομαι "εκνευριστικά αντιφατικός", τότε κι εσύ πρέπει να σταματήσεις την κριτική γιατί καταντάς εκνευριστικά γραφικός (παράδειγμα).

 

Απ ότι καταλαβαίνω δεν έχεις κάποιον πολιτικό προσανατολισμό, μιας και τους κράζεις όλους. Το βασικό πρόβλημα που παραθέτεις είναι πως όσοι ψηφίσαν τσιπρα, δεν πρέπει να μιλάνε. Το αστείο είναι πως ενώ ψάχνεις το τι έχω γράψει στο παρελθόν, δεν έχεις καταλάβει το τι γράφω και τι θέλω. Χωρίς ειρωνεία τώρα, γράφεις γεμάτος αυτοπεποίθηση, αλλά συμπεραίνω πως δεν είσαι αρκετά αξυδερκής -εκτός εάν το πολιτικό μένος θολώνει την κρίση σου-. Όπως έγραψα παραπάνω -και αυτό έπρεπε να παραθέσεις- δεν είμαστε μέρη διαφερετικών συνόλων! Είμαστε Έλληνες πολίτες και δεν πρέπει πια να χωριζόμαστε σε δεξιούς, αριστερούς κλπ κλπ,  γιατί αυτό μας έφαγε και φτάσαμε εδώ. Δεν αυτοπροσδιορίζομαι από το κόμμα που ψηφίζω ή την ομάδα που υποστηρίζω. 

 

Το κακό είναι πως ακόμη κι εδώ μέσα βγάζουμε τα μάτια μας και χαλάμε την διάθεση μας (προσωπικά τουλάχιστον)! Ξεκίνησα να γράφω από αυτό που είπε ο αστρο για την μη ύπαρξη κυβέρνησης και έγινε της πουτ@ν@$. Ό άλλος μου είπε εάν έχω φάει σκ@τά! Φαντάσου τι γίνεται έξω, στους δρόμους και στις πλατείες. Όχι δεν θα ανεχτώ να μου κουνάει το δάχτυλο ο κάθε τυχαίος Άδωνις-Βορίδης-Μητσοτάκης-Βενιζέλος, για την "κακή" επιλογή μου! Αυτό είναι εξωφρενικό!

 

Τέλος το αστείο είναι πως συμφωνούμε απόλυτα για την δημοκρατική εκλεγμένη χούντα και γι αυτό ουσιαστικά ξεκίνησα να γράφω. Δεν υπάρχει πλέον επιλογή. Και εαν με κατηγορήσεις ότι δεν ήμουν αρκετά οξυδερκής για να το καταλάβω πρίν ψηφίσω (όπως με ωραίο τρόπο είπε ο @XMorsX), αυτό ναι το δέχομαι, ναι έκανα λάθος, αλλά ποιό ήταν τελικά το σωστό, ή Φώφη, ό Σταύρος, το κκε ή η χα ...? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 54 λεπτά, το μέλος cyberdyne έγραψε:

 

 

Απ ότι καταλαβαίνω δεν έχεις κάποιον πολιτικό προσανατολισμό, μιας και τους κράζεις όλους.

On 8/4/2016 at 1:29 ΜΜ, το μέλος GruntGR έγραψε:

 

και θα συμπληρωσω με το quote του Μαριου Γεωργιαδη οταν απεθυνθηκε στους συριζα-ανελ και ειπε " αν το εκπαιδευτικο μας συστημα μας ητανε καλυτερα τις τελευταιες δεκαετιες, μαλλον δεν θα εισασταν κυβερνηση αυτη τη στιγμη. "

 

δεν ειναι πολιτικος προσανατολισμος το κεντρο ?  δεν ειναι το ιδανικοτερο να συνδυαζεται  ο ελαχιστος κρατικος παρεμβατισμος με ενα ισχυρο (εφοσον υπαρχουν οι ποροι) κοινωνικο κρατος ?  

 

μαλλον δεν διαβαζες και πολυ το off topic παλιοτερα ( δεν σε αδικω  )

αν θυμαμαι καλα ησουνα απων απο το φορουμ για καμποσο καιρο. (παλι δεν σε αδικω :p ) 

 

 πριν 3-4 χρονια λοιπον, συριζαιοι και μη  γραφανε  εδω μεσα " οποιος εκανε αποχη στις εκλογες του '12 δεν εχει το δικαιωμα να κλαιγεται για φτωχεια - ανεργια "  και " μην ακουσω γκρινια αυριο απο οποιον δεν ψηφισε  συριζα "  

 

την ιδια περιοδο βιντεακια και quotes απο τον Λεβεντη μαζευανε πολλα like αλλα ελαχιστους ψηφους.  ( η ΔΡΑΣΗ πηρε  ενα 2.15 % με το καλημερα για παραδειγμα, ασχετα αν εγινε μαρμελαδα μαζι με τα υπολοιπα μικρα κομματα στον 2ο γυρο ) 

 

τωρα αφου μας απογοητευσε και ο τελευταιος  ( κριμα ρε παιδι μου,  και δεν του φαινοτανε ... :p   )  η παραιτηση απο τα εκλογικα δικαιωματα περνιεται εδω μεσα σαν,  "πραξη απελπισιας" "μαγκια" ή ακομα και "μονοδρομος" 

 

τουλαχιστον οσον αφορα την παρτη σου δεν εχω κρατησει ποτε κακια,  γιατι  οσα μας χωριζουνε στα πολιτικα μας ενωνουνε στις γυναικες :hehe:  

 

evan-peace-bro-o.gif

 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος cyberdyne έγραψε:

Το βασικό χαρακτηριστικό του δεξιού και ακροδεξιού πολίτη, είναι η απαξιωτική συμπεριφορά σε οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί του. Το ότι είσαι ένας τέτοιος τύπος δεν μου κάνει καμία εντύπωση μιας και το έχεις δηλώσει και δείξει πολλές φορές εδώ μέσα.

 

Το δεύτερο στοιχείο που χαρακτηρίζει την χαμηλή ποιότητα του σαν άτομο (που με εκπλήσσει διότι αν και διαφωνούμε σε εκτιμούσα, διότι τεκμηριώνες την άποψη σου και προφανώς πλέον δεν το κάνω) είναι το εξής σημείο "Νταξ το τρολάρισμα του αιώνα που σας έκανε". Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις είναι ότι δεν ανήκεις σε κάποιο άλλο σύνολο, όποτε χαίρομαι αφάνταστα που τον πίνεις κι εσύ από τις δικές μου επιλογές. Στο τέλος-τέλος εγώ τον πίνω 5 χρόνια τώρα από τις δικές σου επιλογές. :hehe:

 

Το να μετανιώνω που ψήφισα Τσίπρα είναι φυσικό. Αυτό που δεν είναι φυσικό είναι να περιμένω να γίνουν εκλογές για ξαναψηφίσω τα καθίκια που μας φέραν ως εδώ, οι οποίοι κυβερνούσαν 40 χρόνια τώρα. Και επειδή είσαι κομματόσκυλο αυτό το ξέρεις αλλά το αγνοείς επίτηδες και μας τα ζαλίζεις εδώ μέσα. 

 

Και ναι ρε, δεν έχω καμία μείωση ούτε στον μισθό μου, ούτε στην δουλεία της γυναίκας μου, ούτε πουθενά! Ούτε άνεργος καφετεριατζής αργόσχολος πληκτρολογιάκιας ξερόλας υπήρξα ποτέ! 

 

Όσο για τα σκατά και τον 10ο όροφο, σου δίνω τον λόγο μου πως εάν τύχει και βρεθούμε ποτέ, σε καμία συνάντηση του Λάμπη, θα φροντίσω #### γευτεί$, πρίν ## πετά## από τον 10ο όροφο, ακρο#####έ διαμαρτυρόμενε ΗΡΩΑ του πληκτρολογίου. 

Τσαντίστηκε λοιπόν ο cyberdyne επειδή τον ρωτήσα αν έχει φάει σκ@τα προκειμένου να αντιληφθεί ότι μάλλον δεν είναι και το πιο γκουρμέ έδεσμα. Συγνώμη αν σε πρόσβαλα αλλά θεωρώ ότι όποιος καθόταν και έβαζε τα πράγματα κάτω με τη λογική και έκανε εκτίμηση του πόσο ρεαλιστική είναι η πρόταση του Συριζα και το τι επιπτώσεις θα είχε η άνοδος του  την εξουσία θα είχε αντιληφθεί ότι αυτό του το πείραμα θα του άφηνε στον ουρανίσκο την ίδια ακριβώς γεύση με την άσκηση ...γευσιγνωσίας που περιέγραψα παραπάνω.

 

Και τώρα τι έχουμε εδώ; Ένα μάτσο απογοητευμένους να λένε όλοι οι πολιτικοί τα ίδια χάλια είναι. Να με συγχωράτε μάγκες αλλά μου θυμίζετε κάτι φίλους μου, που κάπου στις 6.30 - 7 το πρωί φορτώνουν την τελευταία σουρωμένη απο το Όλα Έλληνικά και ύστερα λένε όλες οι γκόμενες είναι για τον φούτσο.  Στις εκλογές πριν τη δεύτερη θητεία του Καραμανλή είχαμε πλεοδοτικό διαγωνισμό ανάμεσα σε Κωστάκη και Γιωργάκη για το ποιος θα δώσει τα περισσότερα στους συνταξιούχους. Ψηφίσαμε όποιον έταξε τα περισσότερα. Ύστερα είχαμε τα λεφτά υπάρχουν του Γιωργάκη. Τον ψηφίσαμε (δεν πιστεύω να πάρει κανείς κυριολεκτικά τον πρώτο πληθυντικό). Πριν προλάβει να ξεκοκκίνησει το μπροστά μέρος της παλάμης απο τη διπλή αυτομούντζα ο νεοΈλληνας πάει και ψηφίζει τον λεφτά υπάρχουν Νο2. Το χω ξαναπεί. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι Νεοέλληνες ψηφίζουν αυτόν που θα τάξει τα περισσότερα στο 4 δεκαδικό ψηφίο, δίχως κανένας να εξετάσει αν όλα αυτά είναι ρεαλιστικά.

 

Και επίσης για να καταλάβω κάτι. Τελικά α) να τη δούμε όλοι σαν ένα σύνολο ή β)αφού " (βασικά καμια αλλαγή από Ιαν 2015 προς το παρόν...)."/ " δεν έχω καμία μείωση ούτε στον μισθό μου, ούτε στην δουλεία της γυναίκας μου, ούτε πουθενά!" δεν πάθαμε και τίποτα; Επίσης τελικά γ) κακίζεις τον εαυτό σου που ψήφισες ΣΥΡΙΖΑ ή δ)να κάτσουμε να τον δούμε μέχρι το 2019;

Ούτε το α μπορεί να πάει χέρι χέρι με το β, ούτε το γ με το δ. Παρόλα αυτά τα έχεις αναφέρει όλα αυτά μέσα σε 2 σελίδες στο τόπικ. Διάλεξε.

 

Απο κει και πέρα και επειδή ψιλοβαριέμαι να κάνω breakdown το λογίδριο σου. Και δεξιός είμαι και σε πολλά θέματα με τη καταχρηστική έννοια του όρου που έχει επικρατήσει στην Ελλάδα είμαι ακροδεξιός. Απο την άλλη κομματόσκυλο δε θα έλεγα ότι είμαι, αλλά σίγουρα είμαι fan boy του Σαμαρά. Και επέτρεψε μου εγώ να θεωρώ τον εαυτό μου δικαιωμένο απο τα 2 χρόνια διακυβέρνησης του (έστω και με αστερίσκους). Οπότε αν μου τα λες αυτά για να με προσβάλεις δεν πιάνει.

 

Απο την άλλη και κρίνοντας απο το ξεσπασμα σου, απλά να πω ότι η απαξιωτική συμπεριφορά δεν απαντάται μόνο σε δεξιούς/ακροδεξιούς. Βασικά δε χρειάζεται πολιτική κομματική ταυτότητα για μια τέτοια συμπεριφορά. Ειδικά δε για την τελευταία πρόταση το αφήνω ως άσκηση για τον αναγνώστη να αναρωτηθεί που συναντάμε συνήθως τέτοιου είδους πρακτικές / απειλές. Να κακίσω πάντως εδώ τους mods που σε έβαλαν να πετσοκόψεις το κείμενο σου και να σε κάνουν να έρθεις σε τέτοια εσωτερική σύγκρουση. Αμαρτία ρε μάγκες. Δεν καταλαβαίνουμε με τόσες διέσεις τι θέλει να πει ο άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2016 at 0:32 PM, GruntGR said:

το αν θα αλλαζει καθε 6 μηνες βουλευτες ενα  κομμα  του 3%  ( σε μια χωρα που παραδοσιακα γινονται οι εκλογες πριν την ωρα τους και οχι τακτικα καθε 4 χρονια ) μας νοιαζει ή αν  να καταργηθει επιτελους αυτο το μαμημενο μπονους των 50 εδρων ?  

 

On 4/13/2016 at 0:38 PM, astrolabos said:

βασικά μας νοιάζει όταν λέει κάτι κάποιος πριν, να το τηρεί μετά. Από αυτό πάσχουμε

Ε, πάσχουμε κι από κάτι ακόμη. Αντί να αξιολογούμε τα χαρακτηριστικά όλων των κομμάτων και να επιλέγουμε αυτό που διαθέτει τα πιο επιθυμητά, κάνουμε το αντίθετο. Προεπιλέγουμε το κόμμα που θα ψηφίσουμε και αναζητούμε εναγωνίως τα χαρακτηριστικά που θα δικαιολογήσουν την απόφασή μας. Έχει καταντήσει να είναι τίτλος τιμής να ψηφίζεις συνέχεια το ίδιο κόμμα.

 

Όσο για τον Πρόεδρο του @GruntGR, παρότι είχα κάθε πρόθεση να είμαι επιεικής, είναι μάλλον η μεγαλύτερη απογοήτευση του Κοινοβουλίου. Παλινωδίες, ψευτοχοζολογήματα και ακκισμοί και η σκούφια στον αέρα για να τρίβεται στον Χατζηνικολάου "κύριε Νίκο μου" και "κύριε Νίκο μου". Αντιπολίτευση μηδενικού κόστους και μηδενικού οφέλους.

Έγινε επεξεργασία από acct
typo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

 

 

 

Όσο για τον Πρόεδρο του @GruntGR, παρότι είχα κάθε πρόθεση να είμαι επιεικής, είναι μάλλον η μεγαλύτερη απογοήτευση του Κοινοβουλίου. Παλινωδίες, ψευτοχοζολογήματα και ακκισμοί και η σκούφια στον αέρα για να τρίβεται στον Χατζηνικολάου  "κύριε Νίκο μου" και "κύριε Νίκο μου" . Αντιπολίτευση μηδενικού κόστους και μηδενικού ωφέλους.

ας βαλω ξανα  το quote απο την αλλη που βαλθηκε να βγαλει τον Λεβεντη ψευτη και κωλοτουμπα στον γιουτιουμπη, λες και εταξε σε αυτο το 3%  που τον ψηφισε  750 κατωτατο μισθο δωρεαν ρευμα καταργηση του ενφια 12χηνες αφορολογητο   και 6 ευρω για σαντουιτς ( :p  ) 

 

πριν βαλω το quote σε spoiler, θα σου κανω μια διορθωση, ο χατζη ητανε απο τους ΠΡΩΤΟΥΣ που ζητησανε συγνωμη στον Λεβεντη για ελαχιστο τηλεοπτικο και ραδιοφωνικο χρονο που του δινανε ολα αυτα χρονια, επισης σε καθε εμφανιση του στον ενικο ητανε ο μονος που κρατουσε μια ουδετερη εως φιλικη του, οι υπολοιποι δημοσιογραφοι που του κανανε ανακριση  ητανε στο ιδιο μηκος κυματος με τον βερυκιο (αλλο βουρλο απο 'κει ) 

 

 

αυτο το "κυριε νικο μου"   FYI οσο ευκολα ηρθε αλλο τοσο ευκολα μπορει να φυγει,  αυτο ισχυει και για τις εμφανισεις του στην ιδια ξεφτιλισμενη εκπομπη με τους  "απλους πολιτες" ιμιτασιον και τους δημοσιογραφισκους ( που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα και δινουνε χαστουκακια σε φανταρους )  της πλακας, γιατι το λεω αυτο  ? γιατι στην τελευταια εκπομπη αντι να να ητανε το σκηνικο 2v4 ητανε 1v5 κατι το οποιο το  ανεφερε χωρις κανενα κομπλεξ   ο ψυχογιος του εδω  

 

 

θες να θυμηθουμε  πως τα πηγε ο Mr " εχει η θαλασσα συνορα  ? "  στην τελευταια του εμφανιση εκει ? μαλλον οχι :p   

 

 

παρε το quote τωρα, εχω βαλει bold  σε αυτο που περιγραφει  την σταση της ΕΚ  προς τα  καναλια 

 

 

 

 

 

 Ιωάννα ΤσιγερτζήΠριν από 5 ώρες
Παρακολουθώ στην ιστοσελίδα ότι σχόλια κριτικής που βασίζονται στην πραγματικότητα, τα κατεβάζετε αμέσως, ενώ κολακείες του τύπου Μουτζούρη και Α. Παππά τα κρατάτε. 
               
               Οι βασικές εξαγγελίες του κόμματος της Ενωσης Κεντρώων ήταν :

1. Καταγγελία του σκανδάλου του χρηματιστηρίου, το οποίο, όπως έλεγε ο κ. Λεβέντης, αποτελεί το μισό χρέος. Επαναλάμβανε ότι το 2019 παραγράφεται, βάλτε με στη Βουλή για  " να τυλίξω τους υπευθύνους σε μια λαδόκολα " . Εχετε ακούσει τώρα να μιλά γι΄ αυτό, το έχει καταπιεί.
 
2. Καταγγελία της οικογενειοκρατίας. Ο κ. Γεωργιάδης, γυιος του, τον οποίο σέρνει παντού, ήταν ανύπαρκτος 20 χρόνια.

3. Αρνηση της κρατικής επιχορήγησης. Είχε ζητήσει να του πετάξουμε την κασέτα με τη  δήλωσή του στο κεφάλι, αν εισπράξει την επιχορήγηση. Τώρα μας λέει ότι πήρε τόσα, όσα για να εξοφλήσει τα χρέη του. Και τότε γιατί κατηγορούσε την Παπαρήγα, επειδή αυτή δήλωνε ότι μονομερώς δεν αποποιείται την κρατική επιχορήγηση  ; Και έλεγε ότι αυτός δε θα την πάρει, για να εκθέσει τα άλλα κόμματα. Αν δεν τα πίστευε, γιατί τα έλεγε ;  Είναι  αυταπόδεικτο.

4. Αρνηση  να προσλάβει κρατικούς υπαλλήλους το κόμμα. Τους προσέλαβε όλους.  

5. Καταγγελία του ρόλου των ιδιοκτητών των ΜΜΕ και των δημοσιογράφων. Τώρα είναι καθημερινός θαμώνας αυτών που κατηγορούσε, Αυτιά, Παπαδάκη, Αναστασιάδη κ.λπ.  Επιπροσθέτως, ενδιαφέρεται για τα κανάλια της διαπλοκής να μην κλείσουν, γιατί τώρα τον προβάλλουν. 

              Ολες αυτές τις βασικές αρχές της 20ετίας τις καταπάτησε, άλλα έλεγε προεκλογικά, άλλα πράττει τώρα. Προφανώς ήταν προσχηματικά και κατέληξε σε κυβιστήσεις σαν τους άλλους πολιτικούς που τόσα χρόνια κατηγορούσε. 

              Επαθε ο κ. Λεβέντης αυτό που λέει για τον Τσίπρα και τον Μητσοτάκη. Θερμοκέφαλο το περιβάλλον του, τον επηρεάζει, πολλοί εκ του οποίου είναι νεοείσακτοι και όψιμοι. Τον .......... ανακάλυψαν πριν από έξι μήνες ή ένα χρόνο, ανύπαρκτοι στο παρελθόν. Ο κόσμος που τον ψηφίζει δεν γνωρίζει τις ως άνω βασικές αρχές του κόμματος, εδώ και είκοσι χρόνια, διότι τότε τον αγνοούσε ή τον λοιδορούσε. Αρα, δεν έχει την δυνατότητα να συγκρίνει το πριν με το μετά.

 

Kostas ParaschakisΠριν από 4 ώρες
+Ιωάννα Τσιγερτζή

 

Απαντω εγω, αν μου επιτρεπεις.

 

 

1. Εχεις δικιο, πρεπει να καταγγελθει αυτο, οπως και αλλα σκανδαλα της εποχης των παχιων αγελαδων. Ισως ομως να μην ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη, οταν απαιτειται συναινεση και δημιουργια οικουμενικης. Ελπιζω να μην γινει κωλοτουμπα εδω. Ως τωρα εχεις δικιο να διαμαρτυρεσαι παντως, δεν εχει πιεσει προς αυτη την κατευθυνση, αλλα νομιζω λογω στρατηγικης και οχι επειδη θελει να κανει κωλοτουμπα (προσωπικη εκτιμηση αυτο).

2. Εδω σου δινω αδικο. Οικογενειοκρατια κατ εμε ειναι οταν εισαι χρονια πολιτικος και κληροδοτεις τη θεση σου χρησιμοποιωντας τους μηχανισμους που σε στηριζουν για να προωθησεις συγγενεις και φιλους στην πολιτικη σκηνη. Ο Λεβεντης βγηκε πρωτη φορα βουλευτης, δεν εχει καποιο μηχανισμο πισω του να τον στηριζει. Δεν χρησιμοποιησε το ονομα "Λεβεντης" δλδ για να προσεταιριστει ψηφους ανθρωπων που πραδοσιακα ψηφιζουν Λεβεντη. Κανε τη συγκριση με Παπανδρεου, Καραμανλη, Μητσοτακη και θα δεις τι εννοω. Και μια προσωπικη κριση, δεν τον θεωρω ταλαντουχο ως πολιτικο το γιο του, πιστευω οτι δε θα μεινει στην πολιτικη για καιρο.

3. Κι εδω σου δινω δικιο, μικρη κωλοτουμπα κι εδω. Παντως ενδεικτικο της διαθεσης του Λεβεντη ειναι οτι εχει παρει καμμια 35ρια χιλιαδες απο αυτα που δικαιουται (που ειναι πολλαπλασια). Το ξερω πως δηλωνε οτι θα απαρνηθει αυτα τα λεφτα και για αυτο σου λεω οτι εκανε μια μικρη τουμπα εδω. Συμφωνω παντως με την τωρινη πρακτικη του προσωπικα και οχι με αυτο που ελεγε. Το να εισαι ο μονος που δε δεχεται την επιχορηγηση δε σε κανει πιο τιμιο, σε κανει πιο κοροιδο, οταν ολοι οι αλλοι την παιρνουν. Παντως η θεση του κοματος ειναι να κοπει επισημα η επιχορηγηση για ολους.

4. Κανεις λαθος. Συμφωνα με δηλωση του εχει περι τα 10 ατομα συμβουλους προσλαβει, ενω δικαιουται πολλους παραπανω. Ποτε δεν ηταν η θεση της ΕΚ να μην υπαρχει κανενας συμβουλος. Η θεση ηταν οτι ο τωρινος αριθμος ειναι εξοφρενικος. Εδω δεν εχει γινει καμμια κωλοτουμπα.

5. Κι εδω εχει κανει ενα συμβιβασμο ο Λεβεντης. Ξερει οτι αν συνεχισει να τους καταγγελλει οπως πριν, θα παιρνει μονο το χρονο που υποχρεουνται να του δωσουν βασει νομου. Ξερει ομως οτι αυτος ο χρονος ειναι [πολυ λιγος για να επικοινωνησει αυτα που πρεπει στο λαο. Διαφωνει με το κλεισιμο των καναλιων, επειδη ειναι βαθια αντιδημοκρατικο. Οπως εχει πει δεν υποληπτεται και πολυ τους καναλαρχες, αλλα διαφωνει με το να κλεινουν με υπουργικες αποφασεις. Πρεπει να μπαινουν κανονες αυστηροι και αν τελικα δεν τηρουνται, τοτε να κλεινουν. Δλδ να κλεινουν οταν παραβαινεται ο νομος.

 

Γενικο σχολιο: Εχεις δικιο να διαμαρτυρεσαι για τις μικρες αυτες κωλοτουμπες (οχι για ολες, δες παραπανω), αλλα ειναι αδικο να συγκρινεις αυτες τις κωλοτουμπες με τις κωλοτουμπες του Συριζα πχ. Δε συγκρινονται. Απο κει και περα ειναι θεμα του καθενος το αν νιωθει προδομενος απο ενα κομα. Φιλικα και χαιρομαι παντα να συνανταω ατομα σαν εσενα που ξερουν να καταγγελλουν χωρις να φωνασκουν και να υβριζουν, ειλικρινα!

 

 

 

τωρα την" μεγαλυτερη απογοητευση" δεν ξερω που την ειδες,  μηπως στις ομιλιες του απο το βημα της βουλης ? εμενα μου αρεσαν οι περισσοτερες αν οχι ολες, επισης ολες οι ομιλιες  του Μαριου (εκτος απο την πρωτη και την δευτερη που ητανε τιγκα στο σαρδαμ -_-  )  ειναι επισης  παρα πολυ καλες γιατι με εκφραζουν απολυτα και λεει πραματα που επρεπε να ειχανε ειπωθει καιρο εκει μεσα ή/και  θα ελεγα να πω ο ιδιος  αμα βρισκουμουνα στην θεση του.

 

τι να πουμε δηλαδη για τα υπολοιπα κομματα ? τους ΑΝΕΛ που κοντευουνε να βγουνε εκτος  οπως κοντευει να βγει εκτος αλυσιδας το σπανιο ειδος καρχαρια που κυνηγαει ο γκασμας η αρχηγαρα τους με το ψαροντουφεκο ?    - το ποταμι που νυχτα μπηκε και νυχτα θα φυγει ?  - τα ορκ της ΧΑ που αυξανονται οι εδρες γιατι μεταναστευουνε σιγα σιγα ολοι οι νορμαλ  ανθρωποι απο αυτον τον τοπο και τα ορκ αποκτανε αυτοματα περισσοτερα σταυρουδακια  στα χερια τους  ? -  το ΚΚΕ που μια ζωη "ανεβαινει"  αλλα  δεν μπορει ταυτοχρονα  να  φτασει διψηφιο νουμερο οση προπαγανδα και αν κανουν οι μασκοφοροι  αριστερουληδες καθε μεσημερι ?  ( αυτοι  που "φτυνουν αιμα" για να παρουν τον μισθουλακο τους κανοντας 4μιση ωρες ραδιοφωνο καθε βδομαδα ....  ) - το πασοκ που μενει ακομα  εντος βουλης γιατι η ανθρωπινη βλακεια ειναι απεριοριστη ?  ( και η νοσος του αλτσχαιμερ ανιατη ), μηπως θες να μιλησουμε και για ΝΔ  ? 

 

don't get me started λοιπον ! :p 

 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος cyberdyne έγραψε:

44d043a59dc163c847b68355ce2aafa6da2a0674

(Ούτε καν να το διαβάσω δεν έκατσα.....)

Ώπα συγνώμη. Θες να πεις δηλαδή οτι πραγματικά ΔΙΑΒΑΖΕΣ τα προηγούμενα μου ποστ; Δε μου δόθηκε αυτή η εντύπωση. 

Link to comment
Share on other sites

@GruntGR προσωπικά μου είναι αδιάφορη η κωλοτούμπα στο θέμα της εξάμηνης θητείας των βουλευτών του, γιατί από την αρχή θεωρούσα την εξαγγελία μπούρδα. Είναι αντιπαραγωγική και λαϊκίστικη η απόσυρσή τους μόλις έχουν αρχίσει να καταλαβαίνουν το κοινοβουλευτικό έργο.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι -και στα βιντεάκια που τόσο σ' αρέσουν- ακούγοντάς τους αναρωτιέσαι αν είναι εν ενεργεία πολιτικοί ή επαγγελματίες σχολιαστές. Από τα φλύαρα και ανούσια προγράμματα 9 σημείων μέχρι τις "χαρούμενες" ομιλίες στη Βουλή, διαψεύδουν κάθε προσδοκία ότι θα μπορούσαν να αλλάξουν κάτι στο πολιτικό σύστημα.

 

Όσο για τα υπόλοιπα κόμματα που αναφέρεις... ειλικρινά; Περίμενες κάτι από τη ΔΗΜΣΥΜ ή τη ΧΑ για να απογοητευτείς; ;) Τουλάχιστον οι δικοί σου έμπαιναν ως άσπιλοι και αμόλυντοι. Σύμφωνοι, μπορεί να μη χάλασαν τίποτα (δώσ' τους χρόνο), αλλά δεν πρόκειται να φτιάξουν και κάτι.

 

Κατά τα λοιπά, ακούω ότι βρέχει τροπολογίες πάλι, ακόμη και για «υπάλληλο της Βουλής που μπορεί να έχει εκλεγεί ακόμα και μέλος δημοτικής και τοπικής κοινότητας ή εκπρόσωπος τοπικής κοινότητας» και θα «έχει εφόσον το επιθυμεί τη δυνατότητα να αποσπαστεί για όσο διαρκεί η θητεία του, σε δημόσια υπηρεσία της περιφέρειάς του, μισθοδοτούμενος από τη Βουλή»...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι -και στα βιντεάκια που τόσο σ' αρέσουν- ακούγοντάς τους αναρωτιέσαι αν είναι εν ενεργεία πολιτικοί ή επαγγελματίες σχολιαστές. Από τα φλύαρα και ανούσια προγράμματα 9 σημείων μέχρι τις "χαρούμενες" ομιλίες στη Βουλή, διαψεύδουν κάθε προσδοκία ότι θα μπορούσαν να αλλάξουν κάτι στο πολιτικό σύστημα.

 

Όσο για τα υπόλοιπα κόμματα που αναφέρεις... ειλικρινά; Περίμενες κάτι από τη ΔΗΜΣΥΜ ή τη ΧΑ για να απογοητευτείς; ;) Τουλάχιστον οι δικοί σου έμπαιναν ως άσπιλοι και αμόλυντοι. Σύμφωνοι, μπορεί να μη χάλασαν τίποτα (δώσ' τους χρόνο), αλλά δεν πρόκειται να φτιάξουν και κάτι.

 

 

το εχουνε δηλωσει  οτι ειναι κομμα συνεργασιας και οχι καταγγελιας,  η κυβερνηση  τους εχει καταντησει να ειναι κομμα καταγγελιας !!   btw μην κανεις τοσο σκληρη κριτικη στην κυβερνηση γιατι θα παθεις τιποτα   :p

 

το "ανουσιο" προγραμμα των 9 σημειων  το προσπερναω 

 

και προτασεις εχουν δωσει για τα διαφορα ζητηματα  και εχουν δηλωσει ξεκαθαρα σε ποια αρθρα των νομοσχεδιων συμφωνουνε και σε ποια οχι, μην τους μπερδευεις με το ΚΚΕ που ειναι μια ζωη οχι στο οχι και οχι σε ολα :)  


 

οσο για το ποιος απογοητευσε ποιον, εγω προσωπικα δεν ειχα καμια προσδοκια απο τα ορφανα του Χιτλερ,  παρολαυτα τα καταφερανε και με απογοητευσανε -> http://www.onalert.gr/stories/to-video-tis-ekdilosis-tis-pa/46020  :hehe:   

 

εσυ παλι, δεν ξερω τι προσδοκιες μπορει να ειχες απο εναν ανθρωπο που γεννηθηκε και μεγαλωσε στην Ελλαδα,  που  καταφερε μετα απο τοσο καιρο, αγωνες και θυσιες ( το σοι της γυναικα τους ρωτα που ειχε βαρεθει να τσονταρει καθε φορα :p ) να παρει ενα 3% και να μπει επιτελους στην βουλη. μηπως περιμενες να εχει μυαλα και πολιτικες ικανοτητες  σαν του Obama ?  λιγη επαφη με την πραγματικοτητα δεν βλαπτει ! 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2016 at 2:11 PM, XMorsX said:

Ή ουσία που βλέπω να χάνεται από τα ποστς του neo και του grunt είναι ότι αν δεν βγηκες από σπηλιά τον τελευταίο χρόνο, <οφειλεις> να γνωρίζεις τι άνθρωποι αποτελούν το συριζα και βέβαια <πρέπει> να μπορείς να αναγνωρίσεις ότι αν οι προηγούμενοι προεκλογικά λαικισαν χ1, οι νυν λαικισαν χ10.

Υπάρχουν άνθρωποι που η επαγγελματική/εισοδηματική(ξεχωριστά από το επαγγελματική)/περιουσιακή τους κατάσταση τους επιτρέπει να πειραματίζονται αβέρτα αφού τη λυπητερή θα την πληρώσουν άλλοι.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που θα μπορούσαν να σταματήσουν μια τέτοια σχετικά μεγάλη μειοψηφία απείχαν ανοίγοντας τον τάφο τους(στην κυριολεξία). Έτσι το ΣΥΡΙΖΑ εκλέχθηκε δημοκρατικά(!!!!!!) με το 0,566*0,3546=20% του εκλογικού σώματος για δεύτερη φορά. Όπως δυστυχώς συμβαίνει στις αστικές "δημοκρατίες" παγκοσμίως.

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ πριν τις εκλογές πότε έλεγε μέσα στο ευρώ και πότε ότι δεν είναι ταμπού. Απέκλειε μέσω Σταθάκη την μονομερή διαγραφή χρέους, αφήνοντας τον Άδωνη να ζητάει συγνώμη που αποκάλεσε τους ΝΔ γερμανοντσολιάδες στο παρελθόν. Ο ίδιος ο Τσίπρας έλεγε ότι οι υποχρεώσεις της χώρας θα πληρωθούν μέσα από φόρους απλά θα πληρώσουν οι έχοντες(=έχοντες χωρίς offshore=μεσαία τάξη). Δεν ξέρω όλα αυτά τί μήνυμα περνούσαν, αλλά εμένα δεν μου ακούγονταν και πολύ καλά.

Άσχετά με το θέατρο 7 μηνών που προβλημάτισε πολλούς για την ύπαρξη πιθανότητας να έρθει σε ρήξη με τους πιστωτές. Ή για ένα ηπιότερο μνημόνιο έστω.

On 4/10/2016 at 11:23 PM, astrolabos said:

Εχω τη πεποίθηση ότι κανεις δε μπορεί να εφαρμόσει τη δικιά του πολιτική. Μετά το πρώτο μνημόνιο του Γιώργου είμαστε δεμένοι οπισθαγκωνα και δεν μπορούμε να μην κάνουμε ο,τι μας πούνε. Αυτο βέβαια δε συμφέρει κανέναν να το παραδεχθεί. Ούτε τη κυβέρνηση, ούτε την αντιπολίτευση.

 

Αν μας έχουν δεμένους πισθάγκωνα τότε καλά θα κάνουν αντί να κατηγορούν τις εκάστοτε κυβερνήσεις για απροθυμία και λάθος μέτρα-στην Ελλάδα και σε άλλους πελάτες τους κατά το παρελθόν-να μας επιβάλλουν απαρέγκλιτα τα μέτρα που κρίνουν σωστά. Θα χει ενδιαφέρον και σαν κοινωνικό πείραμα να δεις τί συμβαίνει σε κοινωνίες όπου το 50%+ θα ζουν με λιγότερα από 500€ καθαρά το μήνα, χώρια τους φόρους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Αν μας έχουν δεμένους πισθάγκωνα τότε καλά θα κάνουν αντί να κατηγορούν τις εκάστοτε κυβερνήσεις για απροθυμία και λάθος μέτρα-στην Ελλάδα και σε άλλους πελάτες τους κατά το παρελθόν-να μας επιβάλλουν απαρέγκλιτα τα μέτρα που κρίνουν σωστά. Θα χει ενδιαφέρον και σαν κοινωνικό πείραμα να δεις τί συμβαίνει σε κοινωνίες όπου το 50%+ θα ζουν με λιγότερα από 500€ καθαρά το μήνα, χώρια τους φόρους.

Δεν προκειται να γινει ποτε αυτο, αλλα ειλικρινα θα το προτιμουσα απο την υπαρχουσα κατασταση, με δεδομενο ομως οτι οι αποφασεις θα παρθουν με κυριως οικονομοτεχνικα και οχι πολιτικα κριτηρια. Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι χειροτερο απο το να παιζουμε συνεχως την κολοκυθια και να αντικαθιστουμε τα δημοσιονομικα μετρα για περιορισμο δαπανων με "ισοδυναμη" υπερφορολογηση των μεσαιων εισοδηματων. 

 

Εσυ δεν ειχες αναφερει ποσο μπαινουμε μεσα καθε χρονο για το ασφαλιστικο, επειδη τεραστιο μερος του πληθυσμου δεν πληρωσε ποτε αυτα που εισπράττει? 

 

Με λιγοτερα απο 500 καθαρα ζει ο περισσοτερος κοσμος παγκοσμιως, ενδιαφερον σαν πειραμα δε θα ειχε. Το προβλημα ειναι οτι οπως παμε και ο μισθος θα φτασει εκει και τα προβληματα μας δε θα φυγουνε. Οι μισθοι ηταν το πρωτο που κοπηκε ετσι κι αλλιως ηδη απο τα χρονια του γιωργακη, μετα απο αυτο ομως φαινεται να τους στερευει η φαντασια στο πως θα βρουν λεφτα να συντηρησουν το τεραστιο κρατος χωρις να τα παρουν απο τον φορολογουμενο.

πριν 5 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Υπάρχουν άνθρωποι που η επαγγελματική/εισοδηματική(ξεχωριστά από το επαγγελματική)/περιουσιακή τους κατάσταση τους επιτρέπει να πειραματίζονται αβέρτα αφού τη λυπητερή θα την πληρώσουν άλλοι.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί που θα μπορούσαν να σταματήσουν μια τέτοια σχετικά μεγάλη μειοψηφία απείχαν ανοίγοντας τον τάφο τους(στην κυριολεξία). Έτσι το ΣΥΡΙΖΑ εκλέχθηκε δημοκρατικά(!!!!!!) με το 0,566*0,3546=20% του εκλογικού σώματος για δεύτερη φορά. Όπως δυστυχώς συμβαίνει στις αστικές "δημοκρατίες" παγκοσμίως.

 

Ο ΣΥΡΙΖΑ πριν τις εκλογές πότε έλεγε μέσα στο ευρώ και πότε ότι δεν είναι ταμπού. Απέκλειε μέσω Σταθάκη την μονομερή διαγραφή χρέους, αφήνοντας τον Άδωνη να ζητάει συγνώμη που αποκάλεσε τους ΝΔ γερμανοντσολιάδες στο παρελθόν. Ο ίδιος ο Τσίπρας έλεγε ότι οι υποχρεώσεις της χώρας θα πληρωθούν μέσα από φόρους απλά θα πληρώσουν οι έχοντες(=έχοντες χωρίς offshore=μεσαία τάξη). Δεν ξέρω όλα αυτά τί μήνυμα περνούσαν, αλλά εμένα δεν μου ακούγονταν και πολύ καλά.

Άσχετά με το θέατρο 7 μηνών που προβλημάτισε πολλούς για την ύπαρξη πιθανότητας να έρθει σε ρήξη με τους πιστωτές. Ή για ένα ηπιότερο μνημόνιο έστω.

Ετσι γινεται στις παρηκμασμενες κοινωνιες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

&#13; Το 22,2% των Ελλήνων σε κατάσταση ένδειας το 2015&#13;

 

Σύντομα ψηλότερα και από τη Βουλγαρία.

Πάμε γερά.

Κάτσε ούτε εναμιση χρόνο δεν είναι πάνω. Έχουν ακόμα περιθώριο να παραδώσουν έργο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος GruntGR έγραψε:

655εκ απο κρατος + τραπεζες   στα κομματα σε μια δεκαετια, δωσε πονο  !!!

 

 

Να το δεχόμουν σαν κριτική αν είχαν επιστρέψει και οι ίδιοι την κρατική επιχορήγηση. 

Link to comment
Share on other sites

 

3. Κι εδω σου δινω δικιο, μικρη κωλοτουμπα κι εδω. Παντως ενδεικτικο της διαθεσης του Λεβεντη ειναι οτι εχει παρει καμμια 35ρια χιλιαδες απο αυτα που δικαιουται (που ειναι πολλαπλασια). Το ξερω πως δηλωνε οτι θα απαρνηθει αυτα τα λεφτα και για αυτο σου λεω οτι εκανε μια μικρη τουμπα εδω. Συμφωνω παντως με την τωρινη πρακτικη του προσωπικα και οχι με αυτο που ελεγε. Το να εισαι ο μονος που δε δεχεται την επιχορηγηση δε σε κανει πιο τιμιο, σε κανει πιο κοροιδο, οταν ολοι οι αλλοι την παιρνουν. Παντως η θεση του κοματος ειναι να κοπει επισημα η επιχορηγηση για ολους.   

 

 

τουλαχιστον δεξου την κριτικη για τον τραπεζικο δανεισμο :p ( με εγγυηση τις κρατικες επιχορηγησεις  ) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.