Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Just now, ΓιαγκΤ said:

 

Όπως πάντα έχεις δίκιο... πέσανε έξω οι επιχειρήσεις

 

 Αποκάλυψη: Ανακάλεσε τις δωρεές στους γιους του ο Κων.Αγγελόπουλος

 

aggeeeee.jpg?resize=696,392&ssl=1loiqeqzhyv4d05ff4ee3e09.jpg

 

 

 

 

Αρνείσαι να καταλάβεις το αυτονόητο....

Τα λεφτά που έβγαλε, όσα έβγαλε ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ 

Κανένας δεν έχει δικαίωμα να του κάνει οποιαδήποτε υπόδειξη τι και που θα τα ξοδέψει. 

Είπαμε: τέτοιες ''νουθεσίες'' να τις αναζητήσεις σε άλλα καθεστώτα. 

Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/news/467299/konstantinos-aggelopoylos-mono-poy-theloyn-oi-gioi-moy-einai-na-valoyn-heri-stin

 

Δεν μπορώ να μην σταχυολογήσω μερικά αποσπάσματα απο τις 2 επιστολές του άρθρου...

1. Επιστολή του πατέρα Αγγελόπουλου:

 

Quote

1. Παραμονές Χριστουγέννων πριν από 3 έτη (18.12.2015), δέχθηκα πολυσέλιδη επιστολή από τους δυο μου γιους, με την οποία ήγειραν πρωτοφανείς αξιώσεις, ισχυριζόμενοι ότι «συνιδρύσαμε» το 1998 τις ναυτιλιακές μου επιχειρήσεις και υπό την μεθόδευση αυτών μου ζητούσαν 568.000.000 εκατομμύρια, ανάμεσα σε άλλα μέχρι και για ιατρικές μου δαπάνες, τις οποίες έλεγαν ότι κάλυψαν.

Αφού δεν με έκαμψαν, στράφηκαν απαραδέκτως και ψευδώς κατά της συζύγου μου και αφού και πάλι απέτυχαν να με κάμψουν προσπάθησαν μέσα στο 2018 και συνεχίζουν να προσπαθούν να με κηρύξουν ανοϊκό.

 

Quote

Κρίσιμος χρόνος για την πορεία της Χαλυβουργικής αποτέλεσε το έτος 2012 αφού από τα στοιχεία πωλήσεων των ετών 2010 έως 2016 αποδεικνύεται ότι οι πωλήσεις μειώθηκαν δραματικά (από 388.148 τόνους το 2011 σε 112.542 τόνους το 2012) και ακολούθως σχεδόν καταβαραθρώθηκαν (το 2016 ήταν περίπου 10.000 τόνοι).......

 

Quote

Προσπάθησα με κάθε δυνατό τρόπο να την διατηρήσω ανοικτή έχοντας πάντα κατά νου και τους εργαζομένους. Αυτό αποδεικνύεται εμπράκτως από το γεγονός ότι από το 2010 μέχρι και σήμερα έχω συμμετάσχει στις αυξήσεις μετοχικού κεφαλαίου και εξ ιδίων έχω ενισχύσει την εταιρεία με ποσά άνω των 80 εκατ. ευρώ. Δυστυχώς παρά την τεράστια αυτή ενίσχυση η πορεία της εταιρείας δεν αναστράφηκε.

 

Quote

Σε σχέση με τις τελευταίες δηλώσεις των μικρομετόχων της εταιρείας Παναγιώτη και Γεωργίου Αγγελοπούλου, (ο πρώτος εκ των οποίων ήταν μέλος του διοικητικού συμβουλίου από το 2002 έως και το 2017), σημειώνω ότι έχουν την δυνατότητα να ακολουθήσουν τις νόμιμες διαδικασίες και να εισφέρουν χρήματα σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου.

 

2. Και απο την επιστολή των ''υιών'':

 

Quote

 Η μόνη αλήθεια είναι ότι τα τελευταία 3,5 χρόνια, αν και δεν κατέχουμε μετοχές της Χαλυβουργικής και προκειμένου να συμπαρασταθούμε για πολλοστή φορά στον πατέρα μας, η επιχείρηση παρέμεινε ζωντανή και με πληρωμένους στο ακέραιο τους εκατοντάδες εργαζομένους της αποκλειστικά χάρη σε δικά μας κεφάλαια.

 

Δηλαδή, αν και δεν ήταν μέτοχοι στην εταιρία, έχωναν λέει, λεφτά..... λογικό ακούγεται ....

Αν ήμουν πατέρας αυτών των 2, θα τους ρήμαζα κανονικά και με το νόμο, εκεί ακριβώς που φαίνεται ποίος είναι ''ανοικός'' , και ποίος όχι: στον επιχειρηματικό στίβο. 

Link to comment
Share on other sites

 Πάντως, για να κοπτόμεθα τόσο αν τα εκατομμύρια είναι του πατρός, των υιών ή της συζύγου, υποψιάζομαι ότι και στην Ελλάδα πολλοί είμαστε στην πραγματικότητα εκατομμυριούχοι τελούντες προσωρινώς εν αμηχανία! ?

 

Η άλλη υποψία μου είναι ότι οι γιοι δε ζήτησαν στην πραγματικότητα 568 τρις €, που γράφει η επιστολή, αλλά μόνο 568 εκατομμύρια. Ψίχουλα, μ' άλλα λόγια! ?

Link to comment
Share on other sites

Δώστε μου ένα παιδί και σας το κάνω ότι θέλετε έλεγε ο Ιγνάτιος Λογιόλα ιδρυτής της αδελφότητας των Ιησουιτών. Αν αυτός τα κατάφερνε με ξένα παιδιά, πόσο αποτυχημένος βλάκας πρέπει να είσαι που δεν κατάφερες να τα βρεις με τα δικά σου και καταφεύγεις στα δικαστήρια!

Πολλώ μάλλον που και με τον αδελφό σου το ίδιο βιολί βαράς 20 χρόνια στα δικαστήρια

 

Δεν χρειάζονται όμως τα πάρα πάνω για να καταλάβουμε τι μυαλό κουβαλάει αφού έπεσε στην κλασική παγίδα. Ο άνδρας που νομίζει ότι η κατά πολύ μικρότερη γυναίκα που τον φροντίζει επειδή είναι ανήμπορος, τον αγάπησε και για αυτό το λόγο την παντρεύεται είναι μεγάλος μλκς. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε αγαπήσει ξένη γυναίκα αν σαρκικά δεν έλκετε από σένα.-

 

Τέλος τα λεφτά τα κληρονόμησε από τον πατέρα του και οφείλει να τα παραδώσει. Άλλά και έτσι να μην είναι, ανήκουν σε αυτόν εδώ τον κόσμο και δεν μπορεί να τα πάρει μαζί του στον άλλον, στις πύλες του οποίου βρίσκεται.

 

Στις οικογένιες δεν μετράνε τα λεφτά αλλά ο τρόπος και ο χρόνος που αφιέρωσαν οι γονείς  .ΠΧ  Τα παιδιά του Σκλαβενίτη ενωμένα «σκοτώνουν» επαγγελματικά όποιον τους ανταγωνίζεται…

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/23/2018 at 8:33 AM, ΓιαγκΤ said:

Δώστε μου ένα παιδί και σας το κάνω ότι θέλετε έλεγε ο Ιγνάτιος Λογιόλα ιδρυτής της αδελφότητας των Ιησουιτών. Αν αυτός τα κατάφερνε με ξένα παιδιά, πόσο αποτυχημένος βλάκας πρέπει να είσαι που δεν κατάφερες να τα βρεις με τα δικά σου και καταφεύγεις στα δικαστήρια!

Πολλώ μάλλον που και με τον αδελφό σου το ίδιο βιολί βαράς 20 χρόνια στα δικαστήρια

 

 

Δεν χρειάζονται όμως τα πάρα πάνω για να καταλάβουμε τι μυαλό κουβαλάει αφού έπεσε στην κλασική παγίδα. Ο άνδρας που νομίζει ότι η κατά πολύ μικρότερη γυναίκα που τον φροντίζει επειδή είναι ανήμπορος, τον αγάπησε και για αυτό το λόγο την παντρεύεται είναι μεγάλος μλκς. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε αγαπήσει ξένη γυναίκα αν σαρκικά δεν έλκετε από σένα.-

 

 

Τέλος τα λεφτά τα κληρονόμησε από τον πατέρα του και οφείλει να τα παραδώσει. Άλλά και έτσι να μην είναι, ανήκουν σε αυτόν εδώ τον κόσμο και δεν μπορεί να τα πάρει μαζί του στον άλλον, στις πύλες του οποίου βρίσκεται.

 

 

Στις οικογένιες δεν μετράνε τα λεφτά αλλά ο τρόπος και ο χρόνος που αφιέρωσαν οι γονείς  .ΠΧ  Τα παιδιά του Σκλαβενίτη ενωμένα «σκοτώνουν» επαγγελματικά όποιον τους ανταγωνίζεται…

 

 

αριστερή χρηστομάθεια.... Αμ καλά σας τα έγραφε ο Ραφαηλίδης, πως θα έπρεπε να έχετε για γεν. γραμματέα σας, τον εκάστοτε αρχιεπίσκοπο.

 

Ωστόσο, όλα τα παραπάνω, είναι off topic. Οι χαρές της οικογένειας, δεν είναι είδηση για τη χρεοκοπία. Η είδηση εδώ, είναι ότι:

Α. Η ΔΕΗ (ορθώς) έκοψε το ρεύμα στη χαλυβουργική. Το ποιος και πόσο τη στήριζε, είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Β. Την ίδια ώρα η κρατικά ελεγχόμενη ΛΑΡΚΟ οφείλει στη ΔΕΗ περίπου 280 εκ, € (9 φορές περισσότερα δηλαδή) και συνολικά, πάνω απο μισό δισ. €, αλλά για αυτή την περίπτωση, είναι απλά Δευτέρα απόγευμα.

Γ. Την ίδια ώρα, στην επίσης κρατική ελληνική βιομηχανία ζάχαρης, που επίσης χρωστάει σε όποιον φοράει παπούτσια, αλλά τι να μας πουν οι αριθμοί ....? προτεραιότητα έχει ο άνθρωπας, γιαυτό, περνάνε τροπολογίες, (μέσα σε ένα σωρό άλλες, που ''τακτοποιούν'' μερικές ''εκκρεμότητες'' ) ώστε οι εργαζόμενοι να συνεχίσουν ''σε άλλα μετερίζια'',  να εισπράττουν την αργομισθία τους.

 

Καλές γιορτές να έχετε, αφού πρώτα περάσετε από τις κατά τόπους εφορίες, για την τακτοποίηση των υποχρεώσεών σας, γιατί σέρνονται και πλειστηριασμοί .

 

Και λόγω των ημερών..... Τιμισοάρα !

Έγινε επεξεργασία από colt3003
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

αριστερή χρηστομάθεια.... Αμ καλά σας τα έγραφε ο Ραφαηλίδης, πως θα έπρεπε να έχετε για γεν. γραμματέα σας, τον εκάστοτε αρχιεπίσκοπο.

 

Ωστόσο, όλα τα παραπάνω, είναι off topic. Οι χαρές της οικογένειας, δεν είναι είδηση για τη χρεοκοπία. Η είδηση εδώ, είναι ότι:

Α. Η ΔΕΗ (ορθώς) έκοψε το ρεύμα στη χαλυβουργική. Το ποιος και πόσο τη στήριζε, είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Β. Την ίδια ώρα η κρατικά ελεγχόμενη ΛΑΡΚΟ οφείλει στη ΔΕΗ περίπου 280 εκ, € (9 φορές περισσότερα δηλαδή) και συνολικά, πάνω απο μισό δισ. €, αλλά για αυτή την περίπτωση, είναι απλά Δευτέρα απόγευμα.

Γ. Την ίδια ώρα, στην επίσης κρατική ελληνική βιομηχανία ζάχαρης, που επίσης χρωστάει σε όποιον φοράει παπούτσια, αλλά τι να μας πουν οι αριθμοί ....? προτεραιότητα έχει ο άνθρωπας, γιαυτό, περνάνε τροπολογίες, (μέσα σε ένα σωρό άλλες, που ''τακτοποιούν'' μερικές ''εκκρεμότητες'' ) ώστε οι εργαζόμενοι να συνεχίσουν ''σε άλλα μετερίζια'',  να εισπράττουν την αργομισθία τους.

 

Καλές γιορτές να έχετε, αφού πρώτα περάσετε από τις κατά τόπους εφορίες, για την τακτοποίηση των υποχρεώσεών σας, γιατί σέρνονται και πλειστηριασμοί .

 

Και λόγω των ημερών..... Τιμισοάρα !

 

Έχεις ψυχική εμμονή με την αριστερή  ιδεολογία, και τους αριστερούς…τους βλέπεις παντού  όπως κάποιοι  τα φαντάσματα και τους εξωγήινους…

ΠΧ Ο Τσίπρας δεξιός σοσιαλδημοκράτης είναι,  ΠΑΣΟΚ δηλαδή.

Κάνε μια ενδοσκόπηση τώρα τις γιορτές γιατί έχεις ξεφύγει.

Δεν είναι ακόμα η ώρα για την εφορεία. Όταν έρθει θα το καταλάβεις…θα σου στείλω πμ για δανικά  : P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Έχεις ψυχική εμμονή με την αριστερή  ιδεολογία, και τους αριστερούς…τους βλέπεις παντού  όπως κάποιοι  τα φαντάσματα και τους εξωγήινους…

ΠΧ Ο Τσίπρας δεξιός σοσιαλδημοκράτης είναι,  ΠΑΣΟΚ δηλαδή.

Κάνε μια ενδοσκόπηση τώρα τις γιορτές γιατί έχεις ξεφύγει.

 

Αυτές τις μπούρδες περί ''δεξιού σοσιλαλδημοκράτη'' και πασόκου, να τις τραγουδάς σε τίποτα αγράμματους κόπρους, που ονειρεύονται ''αναδιανομή'' χωρίς να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους, όπως ακριβώς τα κατάφεραν, αυτοί που μας κυβερνάνε, και γράφονται στην ΚΝΕ, μπας και τους πετύχει καμία καλή φωτογραφία, και κάνουν την τύχη τους.

Ψυχική διαταραχή, είναι να μη θες να δεις τον ελέφαντα που είναι στο δωμάτιο, αλλά εγώ δεν θα σε στείλω ''για θεραπεία'' όπως τα συντρόφια σου. 

 

Quote

 

 

13 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Δεν είναι ακόμα η ώρα για την εφορεία. Όταν έρθει θα το καταλάβεις…θα σου στείλω πμ για δανικά  : P

 

Απο τον φτωχό θες δανεικά ?? πετάξου μέχρι το Σύνταγμα, και βγάλε μια καλή ''σέρφι'' δίπλα σε κάποιον της κυβέρνησης. Να ζήσεις και εσύ το όραμα του σοσιαλισμού βρε αδερφέ !

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ΓιαγκΤ said:

 

Μπογιόπουλος ??? σοβαρά ??? 

ίδιας βαρύτητας με τον ''ανώνυμο'' (αλλά όλοι ξέρουν ποιός ήταν) του ''Ρίζου'' που έγραφε ότι το Τσέρνομπιλ είναι Αμερικάνικη προπαγάνδα.

Με κλινικές περιπτώσεις δεν ασχολούμαι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνοντας τα σκαλιά της εξουσίας

 

Παράθεση

Ένα διαρκές ντιλάρισμα, αυτό είναι που κυρίως συμβαίνει στην ελληνική πολιτική σκηνή. Σε αυτό ξοδεύεται η ενέργεια των πολιτικών μας και όχι στο να σπάνε το κεφάλι τους για να σχεδιάσουν το μέλλον της χώρας.

Κατεβαίνοντας τα σκαλιά της εξουσίας Πηγή: www.lifo.gr
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Κατεβαίνοντας τα σκαλιά της εξουσίας

 

Κατεβαίνοντας τα σκαλιά της εξουσίας Πηγή: www.lifo.gr

 

Είναι επειδή μου έγραφες παραπάνω περί αριστεροδεξιών και πασόκων και σοσιαλδημοκρατών.... Καιροσκόποι του 7χίλιαρου είναι, και για τους ''μερακλήδες'' η νομή της εξουσίας, ως αφροδισιακό.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν μόνο οικονομικές σχολές: 

1. Περισσότεροι φόροι , περισσότερος κρατικός παρεμβατισμός, περισσότερο κράτος, περισσότερη γραφειοκρατία  = σοσιαλισμός (και ότι γαρνιτούρα να του βάλεις μπροστά, παραμένει τέτοιος).

 

2. Λιγότεροι φόροι λιγότερος παρεμβατισμός, λιγότερο κράτος, λιγότερη γραφειοκρατία = ελεύθερη αγορά 

 

Η διαφορά των 2 είναι ότι ο σοσιαλισμός για να πετύχει, απαιτεί ολοκληρωτική εφαρμογή, χωρίς ''καπιταλιστικές νησίδες'' όπως κατέληξαν οι μεγάλοι θεωρητικοί του, ενώ στην ελεύθερη αγορά, δεν είναι απαιτητό κάτι τέτοιο, τουναντίον, όσο περισσότερο ανοίγει και απελευθερώνεται η αγορά, τόσο περισσότερο αυξάνει η ευημερία. Το πόσο θα επιτρέψουν οι πολιτικοί να ανοίξει, εξαρτάται αποκλειστικά από τις ισορροπίες που πρέπει να κρατήσουν, μεταξύ των κοινωνικών ομάδων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Είναι επειδή μου έγραφες παραπάνω περί αριστεροδεξιών και πασόκων και σοσιαλδημοκρατών.... Καιροσκόποι του 7χίλιαρου είναι, και για τους ''μερακλήδες'' η νομή της εξουσίας, ως αφροδισιακό.

 

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν μόνο οικονομικές σχολές: 

1. Περισσότεροι φόροι , περισσότερος κρατικός παρεμβατισμός, περισσότερο κράτος, περισσότερη γραφειοκρατία  = σοσιαλισμός (και ότι γαρνιτούρα να του βάλεις μπροστά, παραμένει τέτοιος).

 

2. Λιγότεροι φόροι λιγότερος παρεμβατισμός, λιγότερο κράτος, λιγότερη γραφειοκρατία = ελεύθερη αγορά 

 

Η διαφορά των 2 είναι ότι ο σοσιαλισμός για να πετύχει, απαιτεί ολοκληρωτική εφαρμογή, χωρίς ''καπιταλιστικές νησίδες'' όπως κατέληξαν οι μεγάλοι θεωρητικοί του, ενώ στην ελεύθερη αγορά, δεν είναι απαιτητό κάτι τέτοιο, τουναντίον, όσο περισσότερο ανοίγει και απελευθερώνεται η αγορά, τόσο περισσότερο αυξάνει η ευημερία. Το πόσο θα επιτρέψουν οι πολιτικοί να ανοίξει, εξαρτάται αποκλειστικά από τις ισορροπίες που πρέπει να κρατήσουν, μεταξύ των κοινωνικών ομάδων.

 

Σοσιαλισμός και εδώ;  https://www.thelab.gr/forums/topic/71554-αξιόλογα-πολυμέσα-και-ρήσεις-στο-διαδίκτυο-thinklab/?page=257&tab=comments#comment-2683601

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Είσαι επιρρεπής σε ελλιπείς (ή έντεχνα προβεβλημένες) ειδήσεις. Σου θυμίζω μόνο πόσο χαλάστηκες με την ''είδηση'' του παιδιού που έλεγε ''μαμά μην με αφήσεις εδώ, θα είμαι φρόνιμο''. 

Ευτυχώς που με την κυβέρνηση ανθρωπιστών που ανεβάσατε, τέτοια φαινόμενα έχουν εκλείψει.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος colt3003 έγραψε:

 

Είσαι επιρρεπής σε ελλιπείς (ή έντεχνα προβεβλημένες) ειδήσεις. Σου θυμίζω μόνο πόσο χαλάστηκες με την ''είδηση'' του παιδιού που έλεγε ''μαμά μην με αφήσεις εδώ, θα είμαι φρόνιμο''. 

Ευτυχώς που με την κυβέρνηση ανθρωπιστών που ανεβάσατε, τέτοια φαινόμενα έχουν εκλείψει.... 

 

mpala1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφού χαλαρώνουμε γιορτινά σε τούτο το θέμα, θυμίζω αυτό που είχε πει κι ο Ντερτιχάρης...

 

 

Προφανώς το φόρουμ είναι για να εκφράζουμε την άποψή μας, αλλά καλό είναι να θυμόμαστε ότι το να πιστεύουμε κάτι δεν το κάνει αυτόματα γεγονός. Οπότε, καμιά φορά δεν είναι κακό απλώς να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

 

Ας πούμε, αν κάποιος γράψει "γη = επίπεδη", δε χρειάζεται να ξεκινήσει καμιά σταυροφορία για να πειστεί να αλλάξει γνώμη. Αφενός δικαιούται να το πιστεύει, αφετέρου οι πιθανότητες να αλλάξει γνώμη είναι μηδαμινές.

 

Συνήθως βρίσκω ότι γόνιμος διάλογος μπορεί να γίνει ευκολότερα επί πηγών με δεδομένα, νούμερα, στατιστικές. Εκεί η διαφωνία μπορεί να είναι κάλλιστα γύρω από την ερμηνεία τους.

 

Όμως, αυτή είναι απλά η άποψή μου και είστε ελεύθεροι να της συμπεριφερθείτε όπως προτείνω παραπάνω. Καλή Χρονιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Αφού χαλαρώνουμε γιορτινά σε τούτο το θέμα, θυμίζω αυτό που είχε πει κι ο Ντερτιχάρης...

 

 

Προφανώς το φόρουμ είναι για να εκφράζουμε την άποψή μας, αλλά καλό είναι να θυμόμαστε ότι το να πιστεύουμε κάτι δεν το κάνει αυτόματα γεγονός. Οπότε, καμιά φορά δεν είναι κακό απλώς να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

 

Ας πούμε, αν κάποιος γράψει "γη = επίπεδη", δε χρειάζεται να ξεκινήσει καμιά σταυροφορία για να πειστεί να αλλάξει γνώμη. Αφενός δικαιούται να το πιστεύει, αφετέρου οι πιθανότητες να αλλάξει γνώμη είναι μηδαμινές.

 

Συνήθως βρίσκω ότι γόνιμος διάλογος μπορεί να γίνει ευκολότερα επί πηγών με δεδομένα, νούμερα, στατιστικές. Εκεί η διαφωνία μπορεί να είναι κάλλιστα γύρω από την ερμηνεία τους.

 

Όμως, αυτή είναι απλά η άποψή μου και είστε ελεύθεροι να της συμπεριφερθείτε όπως προτείνω παραπάνω. Καλή Χρονιά!

 

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

Αφού χαλαρώνουμε γιορτινά σε τούτο το θέμα, θυμίζω αυτό που είχε πει κι ο Ντερτιχάρης...

 

 

Προφανώς το φόρουμ είναι για να εκφράζουμε την άποψή μας, αλλά καλό είναι να θυμόμαστε ότι το να πιστεύουμε κάτι δεν το κάνει αυτόματα γεγονός. Οπότε, καμιά φορά δεν είναι κακό απλώς να συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

 

Ας πούμε, αν κάποιος γράψει "γη = επίπεδη", δε χρειάζεται να ξεκινήσει καμιά σταυροφορία για να πειστεί να αλλάξει γνώμη. Αφενός δικαιούται να το πιστεύει, αφετέρου οι πιθανότητες να αλλάξει γνώμη είναι μηδαμινές.

 

Συνήθως βρίσκω ότι γόνιμος διάλογος μπορεί να γίνει ευκολότερα επί πηγών με δεδομένα, νούμερα, στατιστικές. Εκεί η διαφωνία μπορεί να είναι κάλλιστα γύρω από την ερμηνεία τους.

 

Όμως, αυτή είναι απλά η άποψή μου και είστε ελεύθεροι να της συμπεριφερθείτε όπως προτείνω παραπάνω. Καλή Χρονιά!

 

Αν έδωσα την εντύπωση ότι έχω φιλοδοξίες να πείσω τον colt3003 για την ορθότητα των απόψεών μου, δεν ήταν επιδίωξή μου.

Απλά εκφράζω τις απόψεις μου πιστεύοντας ότι τις διαβάζουν αρκετοί αφανείς εδώ μέσα και επειδή συνήθως μου απαντάει επιτρέπω στον εαυτό μου μέχρι 3 απαντήσεις αποσαφήνισης σε κάθε θέμα.

 

΄Τώρα… ο βρώμικος Χάρι είναι ένα ρατσιστικό καθίκι  που περιφρονεί τους νόμους της χώρας του εκτελώντας με το έτσι θέλω χρέη αστυνομικού-δικαστή και δήμιου.

Ο Ο Κλιντ Ίστγουντ που έπαιξε τον ρόλο είναι λίγο καλλίτερος αλλά παραμένει ρατσιστής λέγοντας ότι αντί να με κατηγορείτε για ρατσιστή που βάζω μαύρους κακούς στις ταινίες μου καλύτερα να σκέφτεστε ότι δίνω δουλειά σε μαύρους κομπάρσους!!

Βέβαια είναι κορυφαίος ηθοποιός και σκηνοθέτης και δεν θα μπορούσε να μην έχει  κορυφαία ελαττώματα : /

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος acct έγραψε:

Ας πούμε, αν κάποιος γράψει "γη = επίπεδη", δε χρειάζεται να ξεκινήσει καμιά σταυροφορία για να πειστεί να αλλάξει γνώμη. Αφενός δικαιούται να το πιστεύει, αφετέρου οι πιθανότητες να αλλάξει γνώμη είναι μηδαμινές.

 

29356388_2311477682442400_86978663799339

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Αν έδωσα την εντύπωση ότι έχω φιλοδοξίες να πείσω τον colt3003 για την ορθότητα των απόψεών μου, δεν ήταν επιδίωξή μου.

Απλά εκφράζω τις απόψεις μου πιστεύοντας ότι τις διαβάζουν αρκετοί αφανείς εδώ μέσα και επειδή συνήθως μου απαντάει επιτρέπω στον εαυτό μου μέχρι 3 απαντήσεις αποσαφήνισης σε κάθε θέμα.

 

΄Τώρα… ο βρώμικος Χάρι είναι ένα ρατσιστικό καθίκι  που περιφρονεί τους νόμους της χώρας του εκτελώντας με το έτσι θέλω χρέη αστυνομικού-δικαστή και δήμιου.

Ο Ο Κλιντ Ίστγουντ που έπαιξε τον ρόλο είναι λίγο καλλίτερος αλλά παραμένει ρατσιστής λέγοντας ότι αντί να με κατηγορείτε για ρατσιστή που βάζω μαύρους κακούς στις ταινίες μου καλύτερα να σκέφτεστε ότι δίνω δουλειά σε μαύρους κομπάρσους!!

Βέβαια είναι κορυφαίος ηθοποιός και σκηνοθέτης και δεν θα μπορούσε να μην έχει  κορυφαία ελαττώματα : /

 

 

tenor.gif?itemid=8425073

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

tenor.gif?itemid=8425073

 

Χμμ…Θα σου πω κάτι που έμαθα από την εκπαίδευση σκύλων:  Όταν αποφασίσεις να εξηγήσεις σε κάποιον κάτι και αυτός δεν το κατάλαβε  φταις εσύ που δεν τα κατάφερες να γίνεις κατανοητός και όχι ο άλλος που ενδεχομένως στερείται νοημοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.