Jump to content



Κάνουν τα εργαλεία το μάστορα; Γενική συζήτηση για εργαλεία και DIY κατασκευές!


Recommended Posts

Αυτό είναι το αντίτιμο της ...σοφίας (λέμε τώρα :hehe:) !

Κανένας σεβασμός προς την .... τρίτη ηλικία όμως! 

Κανένας ! ! !

Αλλά έννοια σου "Εκεί που είσαι ήμουνα, κι εδώ που είμαι θα 'ρθεις !!! :p

 

 

Άσε και θα σου τον περιποιηθώ εγώ ! ! !

Δε θα του κοπεί το ρεύμα .....

Θα πάρω το αίμα μου πίσω ! ! ! ! :hehe:

 

Θα του "κοπεί το ρεύμα"

f7d1e914db364ae32ee3798cc3bd09b7.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το αντίτιμο της ...σοφίας (λέμε τώρα :hehe:) !

Κανένας σεβασμός προς την .... τρίτη ηλικία όμως! 

Κανένας ! ! !

Αλλά έννοια σου "Εκεί που είσαι ήμουνα, κι εδώ που είμαι θα 'ρθεις !!! :p

Αν παραγίνει το πρόβλημα σου ( :p ), θα σου κάνω δώρο αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, επειδή μεταξύ άλλων φτιάχνω πραγματα για μουσικούς, pcια monitors κλπ, κάναμε σε ένα κολλητό μια μοντα στα yamaha μόνιτορ .

Επειδή ακριβως ειναι κολλητός θα μου ερχόταν μεσάνυχτα και εγώ βαριόμουνα εντελώς να λύσω ολο το μόνιτορ για να κόψουμε ένα jumperακι που θα καταργήσει τον κομπρεσορα, έπρεπε να βρω λύση που θα παρέκαμπτε το service manual και θα μου επέτρεπε να συνεχίσω να είμαι τεμπέλης.

db3e17d3a360753a1657b000bde0b61f.jpg

Το ονόμασα ο κόφτης αμα βαριέσαι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πήγα απο Παυλάτο τελικά και μιλήσαμε κανένα μισάωρο. Ήμουν με το ένα χέρι στα AEG και με το άλλο στο πορτοφόλι!

Αν σας πω γιατί δε πήρα τo set της AEG ίσως και να γελάσετε.

Σαν ήχο και σαν πιάσιμο και τα δύο καθόταν πολύ καλά και στο αυτί μου και στο χέρι μου.

Το AEG ήταν λίγο πιο χοντροκομμένο στο πάνω μέρος, αλλά τίποτα σημαντικό.

Στο θέμα αύξησης στροφών είχαν σχεδόν ίδια συμπεριφορά και τα δύο ήταν καλά εργαλεία. Αν τα είχανε βαμμένα μαύρα και σβησμένες τις μάρκες δε ξέρω αν θα καταλαβαινα ότι είναι άλλο προϊόν.

Στην ουσία όμως επειδή οι εργασίες που κάνω είναι σε σημεία που δεν έχει φως, τα AEG του σετ δεν ειχαν LED.......!@@#$$@# Οποιοδήποτε άλλο AEG ακόμα και το 18άρι που το πουλάνε ξεχωριστά και όχι σε πακέτο είχαν LED

Η διαφορά είναι ένα γραμματάκι στο κωδικό και η διαφορά είναι το LED.

Αυτό είναι με LED http://www.skroutz.gr/s/6137536/AEG-BSB-18G2-Li.html?keyphrase=BSB18G2με το κωδικό AEG BSB 18 G2 LI-152 C

Και αυτό του σετ χωρίς http://www.skroutz.gr/s/7956566/AEG-JP2B18LI-152b.htmlμε το κωδικό LI-152 B

Με το που είδα ότι δεν ειχε LED τα αφησα κάτω με βαριά καρδια και πήρα τελικά το Dewalt. Θα καταχωρήσω τώρα και το κωδικό στο Site για να εχω τη 3ετη εγγυηση.

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις τις συμβουλές και την υπομονή σας με τις παραξενιές μου :)

φωτογραφίες σε λιγάκι :)

 

 

ΥΓ για την εγγυηση και τις μπαταρίες όταν τον ρώτησα κλείνοντας μου το μάτι μου ειπε και για τις μπαταρίες ειναι τα 3 χρονια (το μάτι μάλλον πήγαινε στο ότι η Dewalt αναφέρει "Οι μπαταρίες XR εξαιρούνται από τα 3 χρόνια εγγύησης" )

http://www.bosch-professional.com/gr/el/gsb-36-v-li-9776-ocs-p/

 

Άμα ψάχνεις ακόμα εδώ είσαι! Άμα θέλεις πιο φθηνό πάρε το 18αρι.Το δουλεύω 7 χρόνια σε βαριά βιομηχανία και δεν έχει πάθει ΤΙΠΟΤΑ!

Έγινε επεξεργασία από etien4
Link to comment
Share on other sites

Σημερινά αποκτήματα

 

Μύτες wiha inkra, καστάνια της gedore 1/4 και μία βαση για καρυδάκια μισής ίντσας τα νέα αποκτήματα. 
Οι μύτες είναι για να μπαίνουν υπο γωνία. Κάτι σα τα κατσαβίδια της wiha που έχω
 
Dt1hKTx.jpg
 
ZFy40sN.jpg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  Μεγειά ! ! ! :D

Ίσως είναι καλή ευκαιρία να βάλω κάτι εδώ συναφές που θα μας χρειάζεται απ' ότι φαίνεται αραιά και που! :)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_screw_drives#Frearson

 

Είναι ότι πρέπει να πιείς καφεδάκι και να μαθαίνεις !

Kαλή διασκέδαση ! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως υποσχέθηκα μερικά φθηνα εργαλεία κ.α. τα οποία δεν αποχωρίζομαι με τίποτα.

 

Πρώτο πρώτο η μανέλα κολαούζων της Volkel. Εχει καστάνια και βολεύει απίστευτα. Παίρνει κολαούζα απο m3 μέχρι m10. Κόστος περι τα 8 ευρώ.

 

 

post-33144-0-89921300-1453461414_thumb.j

 

 

Δεύτερο γερμανικά πολυγωνα απο το lidl. Πήρα δύο σετ το ένα στα 10 ευρώ και το άλλο στα 8.5ευρώ. Για τις δουλειές που τα θέλω είναι εξαιρετικά.

 

post-33144-0-69092400-1453461416_thumb.j

 

Τρίτο ένα πιστολι δεματικών. Με τόσα reviews κουτιών και τόσα δεματικά που χρησιμοποιώ κατά καιρους μου έχει λύσει τα χέρια. Κόστος περι τα 10ευρώ αλλά αξία ανεκτίμητη.

 

post-33144-0-50895000-1453461429_thumb.j

 

Επόμενο ένας κόφτης τραπεζοειδής λάμας. Πολύ εξυπηρετικός στα δύσκολα και σε χοντροδουλειές. Θελει πολύ προσοχή όμως μην πάρει μαζί του και κανα δάχτυλο. Κόστος αν θυμάμαι καλά 8ευρώ

 

post-33144-0-42167400-1453461427_thumb.j

 

 

Γωνία μηχανουργού ακριβείας με πατούρα. Εχω και πιο μεγάλη αλλά η μικρούλα είναι όλα τα λεφτά. Κόστος περι τα 10ευρώ

 

post-33144-0-69103200-1453461418_thumb.j

 

Η βάση για τα καρυδάκια που σας έιπα μερικά ποστ πιο πριν. Αντι να είναι όλα χύμα στο κύμα τα εχεις στη σειρά και τακτοποιημένα. Κόστος 3ευρώ.

 

post-33144-0-14816800-1453461421_thumb.j

 

Λίγο πριν το τέλος το παρκάτω. Οχι δεν ειναι σιλικόνη αλλά ειναι χημικά βύσματα. Οταν πέσετε σε τοίχο που είναι "σαθρός" και το ούπα δε κάνει δουλειά αυτό το πραματάκι σας λύνει όλα τα προβλήματα. Κόστος 7ευρώ.

Το μόνο κακό είναι ότι αν το θέλετε για μία μόνο τρύπα θα πετάξετε και το ένα απο τα δύο ακροφύσια που δίνουν καθώς ανακατεύεται μέσα το υλικό και αν το αφήσετε αρκετή ώρα γίνεται σα πέτρα και δε γινεται να ξαναχρησιμοποιηθεί. Οπότε πάρτε και μερικά ακροφύσια παραπάνω.

 

post-33144-0-21406800-1453461423_thumb.j

 

Και για το τέλος κάτι που εκ πρώτης όψεως δεν ειναι φθηνό αλλά το πόσο κοστίζει θα το καταλάβει κάποιος μόνο αν το δουλέψει. Αυτό δεν ειναι άλλο απο μία ματσόλα της stanley που μέσα έχει μεταλλικές μπίλιες. Το αποτέλεσμα είναι όταν πάτε να χτυπήσετε κάτι η ματσόλα να μην αναπηδάει και να δίνει σε ένα χτύπημα όλη τη δύναμη. Το υλικό κατασκευής της από την άλλη επιτρέπει να βαρέσετε μελαμίνη χωρίς τάκο αναμεσα σε αυτη και τη μελαμίνη και η μελαμίνη να μη πάθει απολύτως τίποτα. Κόστος 30 ευρώ αυτή που έχω που ειναι στα 510γραμμαρια. 

Και τελικά είναι φθηνή μιας και μετά την αγορά της όλες οι άλλες ματσόλες που είχα πάρει πήγαν στο πατάρι, γλυτώνει χρόνο και η δουλειά γίνεται σωστά και χωρίς κόπο.

 

post-33144-0-92306600-1453461424_thumb.j

 

 

 

Και ένα σχόλιο για τα περι τιμών στα εργαλεία και στα εξαρτήματα. Οταν κάποιος αρχίσει να ασχολείται λίγο πάνω απο το μέσο όρο καταλαβαίνει με τη πάροδο του χρόνου ότι έχει μαζέψει πολύ σαβούρα απο εργαλεία και αρχίζει και τα παροπλίζει και παίρνει ακριβότερα και πιο σοβαρά. Πλέον είμαι της άποψης ότι ή θα πάρω το καλό σε κάτι που χρειάζομαι ή δε θα πάρω καθόλου, μέχρι να μαζέψω τα λεφτά και να αγοράσω αυτό που πρέπει. Το φθηνό βγαίνει ακριβότερο του ακριβού τις περισσότερες φορές. Και μιας και έπεσα σε ενα διάλογο πριν μέρες ας το γράψω.

 

Γέρος κάπου 83-85 χρονών μπαίνει μέσα σε χρωματοπωλείο γειτονιάς και θέλει ένα σπιράλ για το ντους.

 

-Καλησπέρα παιδί μου θέλω ένα σπιράλ για το τηλέφωνο του ντους.

-Καλησπέρα μπάρμπα Λάμπρο εχω 2. Να σου δώσω το φθηνό ή το ακριβό; Το ίδιο μήκος έχουν.

-Να μου δώσεις το ακριβό γιατί εγώ είμαι φτωχός.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω η μία δηλώνει απλά πλαστικό στο υλικό η άλλη συνθετικό μπλα μπλα

 

 

Η βαριοπούλα Compocast δεν καταστρέφει τα αντικείμενα χάρη στο ειδικό συνθετικό υλικό της, 
το οποίο επίσης επιτρέπει στην κεφαλή να ξαναπάρει το σχήμα του μετά την κρούση. 

 

 
 

 

Θα τη δω απο κοντά τη φθηνή μέσα στις επόμενες μερες να δω αν ειναι ίδιες

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.